Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
M

mile_s

Гостин
Откако ќе ги подадеш документите во ДАБЧ после колку време можеш да си го провериш статусот во електронскиот систем? Преку бројчето ?
Треба да пројде временски период додека те внесат?
Den dva maksimum, posle toa ke moze da si proveruvas status
 
Член од
3 септември 2012
Мислења
13
Поени од реакции
4
Да ви потврдам дека даваат произход од ДАБЧ по линија брат/сестра

Треба извод легализиран во БГ од двајцата, околу 80 евра трошоци и најдобро носете си сами без посредници.
 
Член од
25 февруари 2015
Мислења
810
Поени од реакции
1.561
Pisuva:
Програма за работата на Народното с'брание
22/07/2015 - 24/07/2015
Kade e navedeno pod br. 6:
П'рво гласуване на Законопроекти за изменение и доп'лнение на Закона за б'лгарите, живеешти изв'н Република Б'лгарија (Вносители: Волен Сидеров и група народни представители, 4.2.2015 г.; јулиан Ангелов и група народни представители, 4.2.2015 г.).
Pretpostavka e deka ce se glasa vo denovite od 22 do 24 juli, koga ce dojde na red. Logika...
Ima nekoj info od relevantni lugje koi sto znaat nesto okolu prvoto glasanje na zakonot; bilo, ce bide votekot na slednite 2 dena?
 
Член од
22 август 2014
Мислења
504
Поени од реакции
947
Kratka prica: U vreme Jugoslavija, na odmor u Crna Gora, ide tatko mi u mesara, mu naplacaat 5 eur za kilo meso. Ide tetin mi, 10 eura. Dvajcata otisle da prasaat zasto im naplatil razlicno i mesarot im odgovoril -E chocho, kad vigjah tebe obucen ka gospodin, tebi 10, eura, a kad je dosa ovaj tvoj badzo onako go u gacama, e njemu 5.

Taka i posrednicive so cenive za usligi. Mojot posrednik zema 500 evra da izvadis samo licna karta.
.. ubo kazano .. samo rabotata e dali znajs dali mozi da se bara regularna rabota so licna karta ili samo na crno ??
 
Член од
25 февруари 2015
Мислења
810
Поени од реакции
1.561
.. ubo kazano .. samo rabotata e dali znajs dali mozi da se bara regularna rabota so licna karta ili samo na crno ??
Koga nie ideme po biroa, institucii razni, vo banka otvarame smetki itd itd, sekade deponirame licna karta kako ID dokument, a ne pasos. Po taa logika valjda moze.
 
Член од
6 февруари 2015
Мислења
53
Поени од реакции
54
Извештај од прво гласање: По спроведената дискусија, Комисијата по политиките за бугарите во странство: со 12 гласа За, 0 против и 0 воздржани предлага на Народното собрание да го подржи на прво гласање Законопроектот за измени и дополнувања на Законот за Бугарите кои живеат надвор од Република Бугарија внесен од Јулијан Ангелов и група народни претставници на 04.02.2015 г.

http://parliament.bg/pub/plenary_documents/553-36-1_Doklad_KPBCh_ZID_1vo_Zakon za balgarite izvan RB.pdf

Трпение спасение.
 
Член од
6 март 2015
Мислења
44
Поени од реакции
69
Извештај од прво гласање: По спроведената дискусија, Комисијата по политиките за бугарите во странство: со 12 гласа За, 0 против и 0 воздржани предлага на Народното собрание да го подржи на прво гласање Законопроектот за измени и дополнувања на Законот за Бугарите кои живеат надвор од Република Бугарија внесен од Јулијан Ангелов и група народни претставници на 04.02.2015 г.

http://parliament.bg/pub/plenary_documents/553-36-1_Doklad_KPBCh_ZID_1vo_Zakon za balgarite izvan RB.pdf

Ova e staro
 
Член од
30 јануари 2015
Мислења
247
Поени од реакции
647
Koga nie ideme po biroa, institucii razni, vo banka otvarame smetki itd itd, sekade deponirame licna karta kako ID dokument, a ne pasos. Po taa logika valjda moze.
Точно дека ние даваме лични карти по институции но еве јас лично кога појдам во еу (бидејки не живејам во македонија) и кога одам по институции ми бараат л.к но кога појдам да барам работа или кога ме викаат на работа да појдам ми бараат или документ за постојан престој валиден за државава или еу пасош.
Ова од сигурни извори извади л.к чекај и дај си пари и еве дојди и пиши мене ме примаа само со л.к.
@tomemk
Тоа што велиш е убо дур преубо..
Ама еве да ви објаснам подетално кога земаш л.к врз основ на бг пасош на нејзе пишува дека имаш гржданство бг. А кога вадиш л.к без пасош на нејзе пишува за постојан престој само за бг.
Ова заборавив само да го кажам ако појдеш во еу без бг пасош само со л.к бг или мк документи и ако некоја фирма се сложи т.е ја познаваш доволно и ако се сложи да ти направи документи тоа е друго..плус ти си ставаш ризик плус самата фирма си става ризик додека те среди и плати троа пари за тебе ..
 
Последно уредено:

reb

Член од
25 јуни 2015
Мислења
151
Поени од реакции
113
Извештај од прво гласање: По спроведената дискусија, Комисијата по политиките за бугарите во странство: со 12 гласа За, 0 против и 0 воздржани предлага на Народното собрание да го подржи на прво гласање Законопроектот за измени и дополнувања на Законот за Бугарите кои живеат надвор од Република Бугарија внесен од Јулијан Ангелов и група народни претставници на 04.02.2015 г.

http://parliament.bg/pub/plenary_documents/553-36-1_Doklad_KPBCh_ZID_1vo_Zakon za balgarite izvan RB.pdf

Трпение спасение.
ова не е од денес
 
Член од
25 февруари 2015
Мислења
810
Поени од реакции
1.561
Точно дека ние даваме лични карти по институции но еве јас лично кога појдам во еу (бидејки не живејам во македонија) и кога одам по институции ми бараат л.к но кога појдам да барам работа или кога ме викаат на работа да појдам ми бараат или документ за постојан престој валиден за државава или еу пасош.
Ова од сигурни извори извади л.к чекај и дај си пари и еве дојди и пиши мене ме примаа само со л.к.
@tomemk
Тоа што велиш е убо дур преубо..
Ама еве да ви објаснам подетално кога земаш л.к врз основ на бг пасош на нејзе пишува дека имаш гржданство бг. А кога вадиш л.к без пасош на нејзе пишува за постојан престој само за бг.
Ова заборавив само да го кажам ако појдеш во еу без бг пасош само со л.к бг или мк документи и ако некоја фирма се сложи т.е ја познаваш доволно и ако се сложи да ти направи документи тоа е друго..плус ти си ставаш ризик плус самата фирма си става ризик додека те среди и плати троа пари за тебе ..
OK, toa e najbitno, informacija od prva raka i da se ima tocna informacija. Fala @reading
 
Член од
28 јуни 2014
Мислења
720
Поени од реакции
694
Во понеделникот бев во Софија и поднесов документи за произход со докумети од сестра ми.Пред Агенцијата имаше околу 50тина луѓе и 95% од нив беа без закажан термин...македонци,украинци,молдавци.
Додека тетката ми ги разгледуваше документите дојде портиерот и почнаа и да прават муабет дека тие што немаат никаков дополнителен документ ги враќа назад.Значи мора да имате некаков дополнителни документи без разлика дали од златна или сребрена линија.
 

POS-51

Infinity Driver
Член од
11 ноември 2008
Мислења
1.411
Поени од реакции
445
Во понеделникот бев во Софија и поднесов документи за произход со докумети од сестра ми.Пред Агенцијата имаше околу 50тина луѓе и 95% од нив беа без закажан термин...македонци,украинци,молдавци.
Додека тетката ми ги разгледуваше документите дојде портиерот и почнаа и да прават муабет дека тие што немаат никаков дополнителен документ ги враќа назад.Значи мора да имате некаков дополнителни документи без разлика дали од златна или сребрена линија.
каков дополнителен документ, кога имаш происход од ДАБЧ ?
 
Член од
6 април 2005
Мислења
2.959
Поени од реакции
3.099
каков дополнителен документ, кога имаш происход од ДАБЧ ?
pa odi vo agencija za da aplicira za proizhod. a ne ti davaat za apliciras za proizhod ako nemas star dokument,krstenica,vencainica,voena kniska.
primer.sestra ti zemala pasos so vencanica od baba i dedo. ti kje ides so pasosot na sestra ti kako dokaz za bugarstvo ili so istiot star dokument so koj sto izvadila pasos sestra ti?
 
Последно уредено:
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom