Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
27 октомври 2014
Мислења
35
Поени од реакции
11
na moj drugar pred nekoj den mu izleze pasosot so kopija od pasos od brat,a od bratucedi dali biduva neznam,jas sum so vencanica od sestra od dedo mi i mi se smeni od dopolnitelna proverka vo zadolzitelna procedura sea sto ke bide neznam ?
Za kolku vreme ti se promeni od dop vo zadolzitelna?jas cekam veke 2meseci
 
Член од
20 јули 2015
Мислења
11
Поени од реакции
11
na moj drugar pred nekoj den mu izleze pasosot so kopija od pasos od brat,a od bratucedi dali biduva neznam,jas sum so vencanica od sestra od dedo mi i mi se smeni od dopolnitelna proverka vo zadolzitelna procedura sea sto ke bide neznam ?
Да, верувам дека е така, тоа поминува во министерството за оние кои веќе имаат добиено уверение од агенцијата, но не и за оние кои се на самиот почеток од постапката. Агенцијата е првата станица која треба да ти даде зелено светло - без нивно одобрување не продолжуваш во наредна фаза во министерството. Затоа нејзината работа отсекогаш биле мета на критики, практично тоа е институцијата која е одлучувачки фактор во целата постапка.

Министерството врз основа на уверението издава државјанство, затоа тие си се законски покриени, не им е гајле тоа што таму некој во агенцијата се осмелил да издава уверенија без документи, тој товар еден ден ќе си падне на грбот на оние во агенцијата, нивната одговорност е поголема и затоа се попретпазливи и поригорозни од оние во министерството.
 
Последно уредено:
Член од
22 август 2014
Мислења
504
Поени од реакции
947
Ништо не е олеснето, продолжувате како и обично да ги дезинформирате луѓето. Агенцијата одбива луѓе со стари документи од претци, а не па со копии од пасоши на братучеди. Правете разлика меѓу агенција и министерство, тоа се две различни институции кои си функционираат независно - секоја си работи по свое. Она што поминува во министерство, не поминува во агенција.[DOUBLEPOST=1437386833][/DOUBLEPOST]

Од каде таа информација дека не можеле да влезат? Ова е само една голема лага. Отсекогаш можеле сите да поднесуваат барање за издавање на уверение во ДАБЧ. Дури и такви кои доаѓале само со свој пасош и извод. Секој си добивал број за да го следи статусот на барањето. Прашањето е на колку такви им е издадено уверение, мислам дека го знаеш одговорот.

Ако си поднел копија од пасош од братучед под сегашниве услови, очекувај во рок од 2-3 месеци да бидеш одбиен. Вработените таму си го практикуваат законот, што е логично, треба да се заштитат себеси дека еден ден нема да одговораат кривично. Зарем за нас тие ќе ризикуваат да си ја изгубат работата и слободата.[DOUBLEPOST=1437388147][/DOUBLEPOST]

Така е, луѓево на темава само напразно зборуваат, пренесуваат непроверени информации од посредници. Тие се ќе направат само за да не се откажете од идејата да извадите пасоши. Со овие лажни ветувања дека тргнала работата, се менуваат условите во наш прилог, ве држат на кратко јаже за да не кренете раце од постапката. Реалноста е сосема поинаква и време е да се соочите со неа.

abe ti drugar od denes clen na forumot i odma stana expert... tie gi primaja vo dabc no koga ke videja so dokumenti za dokaz na topeklo imat taja tetkata na salter gi vrakase nazad i ne mu gi zemase dokumentite, ako ne mozis da mu vervas na Petar Kolev i na coek do nego, neznam na koj da mu vervame nie ... procedurata e olesneta. i po forumov mozi da vidis deka ima mnogu pominati i mnogu vrateni na zadolzitelni. so braka bracedi i tn.. + jas si imam proizhod od april, so ima mene da me drzi posrednikot na kratko jaze, jas samo vi kazvam sto slusnav i sto mi kazaja, pa sea vie kako sakate :)
 
Член од
15 септември 2014
Мислења
232
Поени од реакции
129
Lekarsko? da ne odam po bolnicine...ke ve molam. informacija i cena. prilep.bitola...mi odgovara najmnogu. fala
 
Член од
6 февруари 2014
Мислења
1.012
Поени од реакции
867
lugje, neznam dali zabelezavte no rabotite odat na podobro, koga togas site ke si dobieme pasosi ... taka da nema potreba za sekiracija.. trpenie spasenie ...
Кога тогаш сите ќе си добијат,но некои не се повеќе мегу нас,како другар ми...
 
Член од
20 јули 2015
Мислења
11
Поени од реакции
11
abe ti drugar od denes clen na forumot i odma stana expert... tie gi primaja vo dabc no koga ke videja so dokumenti za dokaz na topeklo imat taja tetkata na salter gi vrakase nazad i ne mu gi zemase dokumentite, ako ne mozis da mu vervas na Petar Kolev i na coek do nego, neznam na koj da mu vervame nie ... procedurata e olesneta. i po forumov mozi da vidis deka ima mnogu pominati i mnogu vrateni na zadolzitelni. so braka bracedi i tn.. + jas si imam proizhod od april, so ima mene da me drzi posrednikot na kratko jaze, jas samo vi kazvam sto slusnav i sto mi kazaja, pa sea vie kako sakate :)
Нема доказ дека процедурата е олеснета во агенцијата. Само празни зборови, ништо од тоа не видовме во дело. Тоа што ги примаат документите само по себе не значи ништо. Се дури не се изгласа законот, ќе си ја туркаат работата како досега, само со бугарска венчаница, крштеница или воена книшка од предок. И самиот директор на агенцијата во интервју на радио емисија објасни дека нема друг начин да се докаже потекло и дека тоа претставува сериозен проблем за најголем дел од кандидатите.

Па и тоа е главниот мотив за предлог измените во законот. Ако тие можеле без да се изгласаат измени во парламент да си работат олеснето, како што вие тврдите дека сега работат, тогаш што фајде од целата процедура во парламент, онака за забава го прават тоа бидејќи си немаат друга работа.

Посредниците ви се во криза, им требаат пари за летни одмори, затоа ве залетуваат да си давате пари.
 
Последно уредено:
Член од
21 ноември 2014
Мислења
238
Поени од реакции
76
Zdravo na site dali ima nekoj dobieno ovoj mesec drzavljanstvo od 2014 god.Nesto mnogu bavno odi rabotata.Pozdrav
 

reb

Член од
25 јуни 2015
Мислења
151
Поени од реакции
113
D
tri ipol meseci.a na drugarot od zadolzitelna za mesec ipol mu odobrija[/quotдали останува истото бројце одкако ке ги предадес дополнителните докумнти предходно некој каза дека се менувал ?поз
 
Член од
10 март 2009
Мислења
1.300
Поени од реакции
1.161
@Reactive е во право. Ако Ви ги земале документите не значи и дека ке добиете. Вие можете и без никаков документ за доказ да поднесете документи. Има некои се фер на шалтер па ги вракаат лугето.
 
Член од
25 февруари 2015
Мислења
810
Поени од реакции
1.561
Заседание на 22.07.2015 от 16:00 на Комисијата по политиките за б'лгарите в чужбина
http://parliament.bg/bg/parliamentarycommittees/members/2400/sittings/ID/7690

Комисија по политиките за б'лгарите в чужбина
22/07/2015, 16:00
пл. "Кнјаз Александ'р I" №1, зала 456
С ' О Б шт Е Н И Е

КОМИСИја ПО ПОЛИТИКИТЕ ЗА Б'ЛГАРИТЕ В ЧУЖБИНА

ште заседава на 22 јули 2015 г., срјада, от 16.00 часа,
в зала 456, Народно с'брание, пл. “Кнјаз Александ'р І”
при следнија

ДНЕВЕН РЕД:

1. Изслушване на минист'ра на правос'дието Христо Иванов, относно направенија с'вместно с Д'ржавна агенција за б'лгарите в чужбина анализ на дејността на С'вета по гражданство и практиката по издаването на удостоверенија за б'лгарски произход.
 
Член од
5 јануари 2015
Мислења
773
Поени од реакции
1.643
Заседание на 22.07.2015 от 16:00 на Комисијата по политиките за б'лгарите в чужбина
http://parliament.bg/bg/parliamentarycommittees/members/2400/sittings/ID/7690

Комисија по политиките за б'лгарите в чужбина
22/07/2015, 16:00
пл. "Кнјаз Александ'р I" №1, зала 456
С ' О Б шт Е Н И Е

КОМИСИја ПО ПОЛИТИКИТЕ ЗА Б'ЛГАРИТЕ В ЧУЖБИНА

ште заседава на 22 јули 2015 г., срјада, от 16.00 часа,
в зала 456, Народно с'брание, пл. “Кнјаз Александ'р І”
при следнија

ДНЕВЕН РЕД:

1. Изслушване на минист'ра на правос'дието Христо Иванов, относно направенија с'вместно с Д'ржавна агенција за б'лгарите в чужбина анализ на дејността на С'вета по гражданство и практиката по издаването на удостоверенија за б'лгарски произход.


Ви реков смирено, ке има комисиска расправа само беше одложена,само не знам ова со финалниот статус во ДАБЧ ми се одолговлекува 20 дена.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom