Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
6 мај 2007
Мислења
592
Поени од реакции
604
јас сум многу збунета :/
значи сите околу мене или се вратена во дополнителна или со позитивен одговор дека им е одобрено а јас уште во задолжителна
доставив документи од дедо ми дека бил војник-доказ од архив велико трново
што да правам некој предлог?
Колку време си у задолжителна ?
 
Член од
25 ноември 2009
Мислења
692
Поени од реакции
191
Колку време си у задолжителна ?
skoro 1opol godina pomina od interjuvoto i od togash pa se do ovoj moment sum vo zadolzitelna
ne sum bila vo dopolnitelna se nadevam deka nema da bidam, no rabotava e sto skoro site okolu mene se vo dopolnitelna, molbata im e uvazena ili se ofrleni samo nie nekolku brojcina sme status qwo
zatoa baram mislejne da mi kazite ako nekoj bil vo slicna situacija
 
Член од
6 јануари 2015
Мислења
1.302
Поени од реакции
1.242
Mnogu ste egoisticni zosto da plakat danok brate sekoj so srekata vo zivotot primer jas ako nemam sreka ne mi si kriv ti ili trajo ili petko nikoj ne mi e kriv so ti si zel po toj osnov a ja ne ajde stavise na mestoto na tie so zele taka i kazimi dali ke go razmisluvase istovo i dali ke sakase taka da bide? Normalno deka NE nam ne ni e nikoj kriv so apliciravme vo vakvi vreminja namesto da ja frlis vinata na niv frli ja na tebe zosto ne si izval pasos togas tuku sega i nemojte taka so ljubomora zosto toa ne vodi do nikade izbini no ne te opravduvam togas zakonot bese dr a sega e drug i kako ke kaze bugarija taka ke bide i mene mi e krivo so ne izvajv pasportce pred 5 godini ama tuka e toa sto e namssto da mislite dali e fer ili ne mislete kako da dojdete do bg pasos pozdrav :)
за мене ЛИЧНО е ФЕР,доколку ми побараат данок,престој или воена служба,,јас лично сум спремен на се......бидејки држава ко држава ти ПООММООГГННААЛЛЕЕ.да излезиш од тој МИЗЕРЕН кафез...
 
Член од
3 декември 2014
Мислења
140
Поени од реакции
124
TI izvodi imas, no dali imaat pecati, potpis od maticarot i slicno?
Tie vo Bugarija treva pasat... sekoj dokument go proveruvaat sto e od makedoncite dali ima vo arhivite nivni podatoci prvo. Mnogu e lesno da se falsifikuva ama uste polesno moze da se dojde do zatvor i teski kazni
 
Член од
6 јануари 2015
Мислења
1.302
Поени од реакции
1.242
TI izvodi imas, no dali imaat pecati, potpis od maticarot i slicno?
бате ако веке купуваш фалс.пробај со крштеници сведителства или воена книшка,за овие работи имам слушнато за луге кој добиле поминале,изводите можеби се ризични...мислам дека лесно се проверуваат
 
Член од
7 октомври 2014
Мислења
513
Поени од реакции
1.007
бате ако веке купуваш фалс.пробај со крштеници сведителства или воена книшка,за овие работи имам слушнато за луге кој добиле поминале,изводите можеби се ризични...мислам дека лесно се проверуваат
Hahahaha a neli treba da se povrzi covekov so izovdi do krstenicata ili voenata kniska toa ne e bas taka kako sto si zamisluvas navistina sakam da dobies pasos od se srce, no ako mozes so fals da uspees ke ti simnam kapa jas licno nikogas ne bi napravil takvi raboti ednostavno ne sum toj tip ako imam dokumentce posteno ke si izvadam pasos ako ne tuka e toa stoe no isto kako sto kaza poli12 tie vo bugarija ne pasat treva sepak ti si odlucuvas za tvojot zivot nitu jas nitu drugi nemozeme da ti kazuvame sto da pravis tvoj izbor e pozz i so sreka :)
 

Wiz

Член од
17 јуни 2008
Мислења
88
Поени од реакции
50
јас сум многу збунета :/
значи сите околу мене или се вратена во дополнителна или со позитивен одговор дека им е одобрено а јас уште во задолжителна
доставив документи од дедо ми дека бил војник-доказ од архив велико трново
што да правам некој предлог?
И брат ми е задолжителна, 7XXX/2014...
 
Член од
25 февруари 2015
Мислења
810
Поени од реакции
1.561
2 original dokomenti, vo 2 primeroka.
Edniot e proizhod, a drugiot (vo ovoj moment ne mozam da se setam za naslov na dokumentot).
I, dvata dokumenta gi nosev koga odev na intervju, original kako sto mi gi dadoda 2 x 2, od koi sto na intervjuto zadrzaa od dvata dokumenti po 1, a drugite 2 originala (1 x 1) mi gi vratija i gi imam doma.
 
Член од
6 април 2005
Мислења
2.959
Поени од реакции
3.099
2 original dokomenti, vo 2 primeroka.
Edniot e proizhod, a drugiot (vo ovoj moment ne mozam da se setam za naslov na dokumentot).
I, dvata dokumenta gi nosev koga odev na intervju, original kako sto mi gi dadoda 2 x 2, od koi sto na intervjuto zadrzaa od dvata dokumenti po 1, a drugite 2 originala (1 x 1) mi gi vratija i gi imam doma.
2 primeroka od proizhod davaat vo DABCH?
drugi dokumenti sto baraat neli se neosuduvanost i lekarsko legalizirani na bugarski? i tie li treba vo dva primeroka?
 
Член од
25 февруари 2015
Мислења
810
Поени од реакции
1.561
2 primeroka od proizhod davaat vo DABCH?
drugi dokumenti sto baraat neli se neosuduvanost i lekarsko legalizirani na bugarski? i tie li treba vo dva primeroka?
Za 1 - 2 casa ce imam tocna informacija, da gi vidam dokumentite.
Taka bese vo 2013. Sega e mozebi drugacie.
Neka kaze nekoj sto ima iskustvo od ovaa godina.
 
Последно уредено:
Член од
11 декември 2008
Мислења
77
Поени од реакции
91
Вчера бев во Софија во министерството да однесам дополнителни документи, па за сите што планирате да носите дополнителни документи, да ве информирам дека шалтерот 4 долу на приземје со странки работи од 13:30. Најдобро е да си закажете online за поднесување бидејќи прво влеговме тие што имавме закажано, а потоа и останатите. Инаку одам без посредник и како документ однесов копија од бугарска лична карта од мојот брат, и извод од МКР преведен и легализиран. Додека чекавме пред министерството разговарав со неколку Македонци кои исто така биле вратени на дополнителна проверка и сите носеа документ за потекло од брат, односно прв братучед. Едниот од нив ми кажа дека неков другар бил вратен од дополнителна во редовна со документи од брат му, а по кратко време му излегол указот со државјанството.
 

Andreas_bild

Cr7_conor mcgregor
Член од
23 октомври 2007
Мислења
77
Поени од реакции
76
zdravo denes mi se smena statusot od zadolzitelna vo ova :

Молбата ви е разгледана от С'вета по гражданството с положително становиште. Предстои издаването на указ на Вицепрезидента на РБ

ova znaci deka dobiv bugarski samo treba da cekam datum i kolku vreme se ceka nekoj so imal iskustvo da kazi ?

blagodaram pozdrav
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom