Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
30 јануари 2015
Мислења
247
Поени од реакции
647
Таму лично ли треба да се оде, на маил не враќаат
Секако дека враќаат оди поназад има многу луѓе што им помогна в.трново за документ на маил но треба да им кажеш податоци кој служел кој полк каде и сл.
ovaka sega najde eden star dokumnet kaj so e pradedomi na slika so pecat od carstvo bugarija nz zaso e ne pisuva zaso mu sluzil ovaj dokumnet dali moze da mi zavrse rabota so mislete vie inace imam podenseno od prv bratuced dokumneti lani u avgust ali procedurata mi e uste u dopolnitelna postapka veke godina vreme bez nikakva promena
Однесиго тој документ ништо не губиш можеш само да добиеш.
2015 sum na 15.01 i sega mi se javi pred nekoj den posrednikot za utrevecer (fakticki vtornik nasproti sreda) da odam sofija trgnala raboata i se ke bide kako so treba zadolzitena bev koga ke se vratam ke vi kazam so kako
Биди појасен и сподели некоја информација со нас што сакаш со тоа да кажеш би те замолила?
Имам проблем со вадење на медицински сертификат. Од Куманово сум, и овие тука такозвани медицински лица не сакаат да ми издадат сертификат. И прашањето ми е дали некој од вас има вадено медицински сертификат во Бугарија? Јас имам само произход, предходно успеав да извадам медицински сертигфикат за виза да си извадам, ама со големи маки успеав да ја натерам таа докторката глупа да се потпише во суд за да може да ми стават апостил печат, а истата сега е во пензија,а колешка и несакасе да оди и така неможам таму да вадам па. Најдов друга поликлиника, ти е таму несакаа да ми издадат сертификат, а не ми ни објаснија уствари зошто несакаар кога веке им е печатот акредитиран во суд за апослитл. Знам човек што има извадено мед.сертификат ама тој има лична карта бугарска. ПОМОШ. Инаку админстрацијава ни е СРАЊЕ!
Пробај на приватно во друг град.
Здраво, нов сум тука, сакам да ви ја доловам мојата ситуација, и ако може некој коментар што треба понатаму.

1. Имам доказ за Бугарско потекло од дедо ми (татко на мајка ми). Неколку сведителства од средно, и диплома за завршено средно образование во Скопје, каде што е наведено дека е “Блгарин“.
2. Сакам да извадам БГ пасош најитно што може. Се мислам да пристапам на некој посредник. Дали тоа е правиот чекор?
3. Која е стандардната процедура, и за колку време може да очекувам да го добијам најитно на свет хахах?

Фала однапред
Оди со посредник но имај спрема него резарва и следи се што прави и оди во софија така е малку побрзо а за чекање сите си чекаат година ипол плус минус после интервју не очекувај за побрзо.
da te prasam od kade se proveruva toj rok za podnesuvanje dopolnitelni dokumenti?
На страната каде што ги објавуваат портоколите пронајди го твојот број во некој од протоколите и ќе видиш до кога инаку 2 месеци обично даваат рок.
I kaki bi glaselo prasanjeto na bugarski ne go lafam bas dobro
Пиши ми во лп што треба да пишеш на маил па ќе ти преведам.

И за крај едно прашање ве молам за одговор дали враќаат на е маилот од страната на justice за контакт ако им пишеш некое искуство за колку???
 
Член од
16 септември 2007
Мислења
1.486
Поени од реакции
338
Waksa kolku vreme cekase da ti dadat brojce ???
Te izvestuvat koga ce stigne brojceto ili gi vrtis vo ambasada kako za proizhodot pa prasuvas dali e stignato kako odi procedurata ??
 
Член од
11 април 2012
Мислења
4.495
Поени од реакции
5.047
Здраво, нов сум тука, сакам да ви ја доловам мојата ситуација, и ако може некој коментар што треба понатаму.

1. Имам доказ за Бугарско потекло од дедо ми (татко на мајка ми). Неколку сведителства од средно, и диплома за завршено средно образование во Скопје, каде што е наведено дека е “Блгарин“.
2. Сакам да извадам БГ пасош најитно што може. Се мислам да пристапам на некој посредник. Дали тоа е правиот чекор?
3. Која е стандардната процедура, и за колку време може да очекувам да го добијам најитно на свет хахах?

Фала однапред
2. Не никогаш прв чекор не е да пристапиш на посредник. Прв чекор е да си ги собереш сам сите документи. Да си закажеш електронски термин во дабч на нивната веб страна. Да ги преведеш документите, да ги легализираш и после тоа да се појавиш на терминот кој си го закажал за да ги предадеш. Избегнувај посредници без разлика колку некој и да те убедува дека е сигурен. Прочитај убаво на форумов сите прво глави даваа за посредниците па после се чудеа да не ги заебале и дали им биле предадени документите и слично.
3. Не го планирај пасошот за помалку од 2 години. Прво ќе чекаш происход барем пола година (додека да ти дојде терминот, па после и да ти го издадат) а може и повеќе ако чекаш ќе се изгласа новиот закон и после ќе се убивате од чекање зашто ќе има голема гужва. А одкако ќе го земеш происходот ќе идеш на интервју и после интервјуто најмалку година ипол ќе чекаш. Значи помалку од 2 години не си планирај. Чим викаш дека ти се брза строго преку софија зашто амбасада ти е 6-7 месеци поспоро за цела постапка.

И за крај едно прашање ве молам за одговор дали враќаат на е маилот од страната на justice за контакт ако им пишеш некое искуство за колку???
Да мене ми имаат вратено за 24 саати или така нешто беше. 2 пати имам праќано маил за да ми издадат дополнителни информации

Waksa kolku vreme cekase da ti dadat brojce ???
Te izvestuvat koga ce stigne brojceto ili gi vrtis vo ambasada kako za proizhodot pa prasuvas dali e stignato kako odi procedurata ??
Се надевам еднаш ќе ми го погодиш никот. Иначе не исто како происход звониш сам иако препорачувам да идеш директно во амбасада и да прашувап зашто таа на телефон е толку услужлува што ни на телефонот не би одговарала ама ептен мора. Иначе јас го чекав бројот 5 месеци. На почеток на 3ти јануари бев на интервју, а бројот ми е како да сум бил на почеток на април. Иако имаше некој што кажаа дека биле преку амбасада после мене на интервју а добиле помали бројчиња од мене ама сега тоа е.
 
Член од
14 јули 2015
Мислења
1
Поени од реакции
0
Ми треба една информација ако знаете да ми помогнете. Дедо ми е роден 1917 година во Скопје. Во тоа време во Скопје биле Бугарите и претпоставувам дека тоа време црквата била бугарска. Дали знаете каде можам кај нас да барам крштеница негова каде ги има тие стари црковни крштеници и евиденции на родени?
 
Член од
6 февруари 2014
Мислења
1.012
Поени од реакции
867
Ми треба една информација ако знаете да ми помогнете. Дедо ми е роден 1917 година во Скопје. Во тоа време во Скопје биле Бугарите и претпоставувам дека тоа време црквата била бугарска. Дали знаете каде можам кај нас да барам крштеница негова каде ги има тие стари црковни крштеници и евиденции на родени?
во водовод и канализација
 
Член од
11 април 2012
Мислења
4.495
Поени од реакции
5.047
во водовод и канализација
Не ти шефувам, ама стварно ме интересира зашто одкако пиша дека те прекратиле само омаловажуваш и пишуваш глупости. Те исполнува ако и другите се мачат во голготава како тебе или што е? Искрено прашувам. А за мрзи како тој што си го цитирал кој нема прочитано ни една страна немам коментар, едноставно таквите ги игнорираш и готово
 

Keljav

baram zena - test kujna
Член од
8 март 2009
Мислења
1.372
Поени од реакции
309
Не ти шефувам, ама стварно ме интересира зашто одкако пиша дека те прекратиле само омаловажуваш и пишуваш глупости. Те исполнува ако и другите се мачат во голготава како тебе или што е? Искрено прашувам. А за мрзи како тој што си го цитирал кој нема прочитано ни една страна немам коментар, едноставно таквите ги игнорираш и готово
Надежта последна умира. Ај белким ќе се побугарчи и тој
 

UniqueM

dreamer
Член од
30 јули 2014
Мислења
71
Поени од реакции
20
Како бе не знаете за кој цар станува збор??? Абе, на никој нема да му издадам произход.
Борис Вангелов, претседател на ДАБЧ
Ѕверка си ти! Ја немам видено книшката во моја рака! Нејсе, не е ни толку битно, знај го царот ти и за мене ;)
 
Член од
14 април 2015
Мислења
110
Поени од реакции
67
I kaki bi glaselo prasanjeto na bugarski ne go lafam bas dobro
daj ako moze i mene da me opratete kako da im pisham na meilot dali mi se dostaveni dokumentite od prv bratuced i ako mi se, uste kolku vreme imam za cekanje za da mi gi proverat od dopolnitelna proverka
 
Член од
25 февруари 2015
Мислења
810
Поени од реакции
1.561
Заседание на 15.07.2015 от 16:30 на Комисијата по политиките за б'лгарите в чужбина http://GovAlert.eu/5ky

http://parliament.bg/bg/parliamentarycommittees/members/2400/sittings/ID/7668

Комисија по политиките за б'лгарите в чужбина
15/07/2015, 16:30
пл. "Кнјаз Александ'р I" №1, зала 456
ДНЕВЕН РЕД:

1. Изслушване на минист'ра на правос'дието Христо Иванов, относно направенија с'вместно с Д'ржавна агенција за б'лгарите в чужбина анализ на дејността на С'вета по гражданство и практиката по издаването на удостоверенија за б'лгарски произход.
Izgleda e otkazano. Opisniot tekst e izbrisan, a go nema navedeno ni vo denesnata komisijska programa.
http://parliament.bg/bg/parliamentarycommittees/members/2400/sittings/ID/7668
http://www.parliament.bg/bg/parliamentarycommittees/sitting/
 

Raynor

Mr.Terrible
Член од
16 април 2014
Мислења
384
Поени од реакции
583
Член од
25 февруари 2015
Мислења
810
Поени од реакции
1.561
Значи толку беше од "Олеснувањата"???
Си играат со народов
Ако го нема наведено како инфо во денешната комисијска работна програма, значи само дека е одложено за друг датум. Кога ќе биде објавена информација за нова датум-седница, ќе ја споделам.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom