Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.

Wiz

Член од
17 јуни 2008
Мислења
88
Поени од реакции
50
Тие што имате подадено документи без произход (директно во министерство за правосудие), со родител со бугарско државјанство , имате ли некакви вести?
Дали ги враќаат овие кандидати на дополнителна, со тоа што треба да доставиш произход покасно, или добиваат државјанство?
Станува збор за кандидати од 2014, гледам има многу вратени на дополнителна до 3XXX/2014. Има ли некој кој подал документи без произход и над 4XXX/2014?
 

Pat Bateman

Oh Africa, brave Africa
Член од
7 февруари 2009
Мислења
1.908
Поени од реакции
1.867
Тие што имате подадено документи без произход (директно во министерство за правосудие), со родител со бугарско државјанство , имате ли некакви вести?
Дали ги враќаат овие кандидати на дополнителна, со тоа што треба да доставиш произход покасно, или добиваат државјанство?
Станува збор за кандидати од 2014, гледам има многу вратени на дополнителна до 3XXX/2014. Има ли некој кој подал документи без произход и над 4XXX/2014?
јас поднесов така ама сум 2015 така што далеку сум од разгледување... ама според тоа што имам слушнато мислам дека не ги враќаат на дополнителна....
 
Член од
8 јануари 2015
Мислења
94
Поени од реакции
48
Do kaj se od 2014 gledam ima promena na nekoj od brojcinata 3000+ ima li nekoj od forumo dobra vest pozz
 
Член од
12 јули 2015
Мислења
8
Поени од реакции
0
Каде можат да се најдат стари документи или воени бугарски книшки ?
 
Член од
18 септември 2014
Мислења
827
Поени од реакции
746
Каде можат да се најдат стари документи или воени бугарски книшки ?
Во подрум, на таван, во гробот на дедо ти, прадедо ти, во локалното буниште, во гробот на Александар Македонски. Насекаде ! :pos:
 
Член од
12 јули 2015
Мислења
8
Поени од реакции
0
Во подрум, на таван, во гробот на дедо ти, прадедо ти, во локалното буниште, во гробот на Александар Македонски. Насекаде ! :pos:
Хахахаха Тоа се е претражено јас мислев онлајн некаде дали може да најдам
 
Член од
7 октомври 2014
Мислења
513
Поени од реакции
1.007
Stranata na pravosudieto kaj sto se proveruva statusot na brojceto ne raboti valda ima izmena na novi brojcinja :)
 
Член од
25 февруари 2015
Мислења
810
Поени од реакции
1.561
Заседание на 15.07.2015 от 16:30 на Комисијата по политиките за б'лгарите в чужбина http://GovAlert.eu/5ky

http://parliament.bg/bg/parliamentarycommittees/members/2400/sittings/ID/7668

Комисија по политиките за б'лгарите в чужбина
15/07/2015, 16:30
пл. "Кнјаз Александ'р I" №1, зала 456
ДНЕВЕН РЕД:

1. Изслушване на минист'ра на правос'дието Христо Иванов, относно направенија с'вместно с Д'ржавна агенција за б'лгарите в чужбина анализ на дејността на С'вета по гражданство и практиката по издаването на удостоверенија за б'лгарски произход.
 
Член од
24 мај 2015
Мислења
29
Поени од реакции
25
Jas vo dopolnitelna sum vejke 8 meseci a odnese dokument od prv bratuced so 2013 brojce, moe mislenje vaka ako produze use cela godina kje si pocekam za da vidam dali kje bidam prekraten ili pak vo zadolzitelna procedura
Prat i im meil vo minist.za pravosudie, i jas bev vraten na dopolnitelna procedura pa im pisav deka nemav nikakvi promeni na brojceto i mi rekoa deka procedurata mi tece sega na dr brojce i mi kazaa na koe a zs taka neznam.
 
Член од
27 октомври 2014
Мислења
46
Поени од реакции
39
dali znaete koga ke pocnat pa da gi razgleduvat od 2013 brojcinjata...oti imam dadeno uste lani u avgust dokumneti od prv bratuced a uste nemam nikakva promena na statuso a citam po forumo deka na nekoj so prv bratuced mu ima ilezeno pasoso fala vi
 

reb

Член од
25 јуни 2015
Мислења
151
Поени од реакции
113
Prat i im meil vo minist.za pravosudie, i jas bev vraten na dopolnitelna procedura pa im pisav deka nemav nikakvi promeni na brojceto i mi rekoa deka procedurata mi tece sega na dr brojce i mi kazaa na koe a zs taka neznam.
E kako taka aj pisi email kaj si prakal ako sakas
 
Член од
18 септември 2014
Мислења
827
Поени од реакции
746
Некој со промена од ДАБЧ денеска.. ?? Кај мене 4-ти месец по ред нема промена... Претераа веќе овие од ДАБЧ. Барам нека ги прегледуваат документите по некаков редослед, да му се сневиди.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom