Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.

Pat Bateman

Oh Africa, brave Africa
Член од
7 февруари 2009
Мислења
1.908
Поени од реакции
1.867
Фала многу на одговорот! :)

Само уште едно последно прашање: јас ќе треба исто после и на интервју да одам или доволно е само предавање на документите (за да знам дали со едно идење во Софија ќе завршам се, или ќе треба после неколку месеци пак да идам)? И дали ќе распрашуваат на пример што правам/работам во Австрија или тоа ништо нема врска и не ги интересира (чисто да знам дали ќе треба да понесам и потврда од факултет и договор од работа и такви документи, или тоа ништо нема да ми треба и битно им е само документи од типот на извод од раѓање и државјанство од моите)? Може звучи глупо прашањево оти реално нема врска што студирам/работам со вадењето нивно државјанство, ама што знам, си викам да си прашам, да не испадне после дека треба да докажувам зошто не живеам во Бугарија па затоа да се осигурам на време дали ми требаат вакви потврди за објаснување зошто моментално живеам на друго место...
Откако ќе ги средиш документите и ги поднесеш во Министерството, ти закажуваат интервју за отприлика еден месец... барем во мојот случај беше така. На интервјуто има разни прашања, околу каде живееш во моментот, што работиш итн, но сметам дека тоа се само протоколарни прашања... важно е кога ќе те прашаат што си по националност, односн народност, да кажеш дека си Бугарин.... другото мислам дека не е толку важно... сега откако ќе заврши целиот процес, остануваат административните работи... што нажалост се бавни, впрочем како и насекаде низ Балканов....
 

Bibo

Модератор
Член од
9 април 2006
Мислења
4.119
Поени од реакции
3.977
Јас сум во иста ситуација како тебе лани поднесов за државјанство по основ на моите родители и бев прв пат за аплицирање во софија па после 20 дена на интервју плус и јас сум во странство верувај тоа нема никаква врска со државјанството само на интервју или во било кој документ нема никако да спомнуваш дека живееш во страство бидејки баш тоа е опасно плус ни тие тоа не го ни спомнуваат на интервјуто секако ќе те прашаар само за во бг дали идеш и ти секако ќе кажеш дека идеш и без никаков коментар за странство .
Се иде двапати само за софија и онда после си чекаш година и нешто и тек трети пат за сликање само и тоа е тоа. Со среќа ако имаш подетални прашања во врска со државјанството пиши во пп па ке ти објаснам што како.
Јас ти препорачувам да одиш директно во софија да си ја вршиш работата бидејки е побрза постапката.
Фала многу на одговорите, ако треба нешто или ако имам други прашања ќе ти пишам, али за сега главните работи ми се разјаснија! :)
 
Член од
15 септември 2014
Мислења
232
Поени од реакции
129
Едно прашање, Се двоумам каде да ја продолжам процедурата.Добив происход па имам 2 опции. Едната е конзулат, поднесуваш документи и имаш одма интервју,за неколку месеци ти стигнува бројчето и си чекаш. Втората опција е одење Софија, со посредник поднесување документи,закажување на интервју ( незнам за колку време се закажува сега) и одење пак на интервју.. Што мислите која опција е подобра? брзината мислам дека е тука некаде,
 
Член од
18 септември 2014
Мислења
828
Поени од реакции
747
Преку Софија скратуваш 2-3 месеци .. Бирај..
 
Член од
5 јануари 2015
Мислења
773
Поени од реакции
1.643
266819.116.jpg има интервју со борис вангелов на дарик радио,не барајте да ви пратам линк зашто не знам како,кој знае нека постави.Ке пишете борис вангелов дабч дарик радио на google,а потоа на videos ја има оваа слика и интервју во кое вангелов посочува кои се проблемите и како да се решат проблемите со кои се соочуваме во дабч и со новиот закон како ке се олесни.Да знаете информации од прва рака.
 
Член од
22 август 2014
Мислења
504
Поени од реакции
947
Прегледај го приврзокот 124609 има интервју со борис вангелов на дарик радио,не барајте да ви пратам линк зашто не знам како,кој знае нека постави.Ке пишете борис вангелов дабч дарик радио на google,а потоа на videos ја има оваа слика и интервју во кое вангелов посочува кои се проблемите и како да се решат проблемите со кои се соочуваме во дабч и со новиот закон како ке се олесни.Да знаете информации од прва рака.
http://radio.dariknews.bg/?page=audio&id=266819
 
Член од
6 април 2005
Мислења
2.959
Поени од реакции
3.099
koga se podnesuva proizhod+neosuduvanost+lekarsko vo ministerstvo i se zakazuva intervju,mora licno ili moze posrednikot?
plus,posrednikot insistira da izvadam lekarsko vo mkd pa on da go legaliziral vo sofija,a dosta lugje sto prasav mi rekoa deka vadele vo sofija bugarski lekarski za 20evra.
 
Член од
18 септември 2014
Мислења
828
Поени од реакции
747
koga se podnesuva proizhod+neosuduvanost+lekarsko vo ministerstvo i se zakazuva intervju,mora licno ili moze posrednikot?
plus,posrednikot insistira da izvadam lekarsko vo mkd pa on da go legaliziral vo sofija,a dosta lugje sto prasav mi rekoa deka vadele vo sofija bugarski lekarski za 20evra.
Извади си овде лакарско и посредникот нека ти го легализира во БГ. За интервју мора да си закажеш лично, неможе посредникот !!
 
Член од
6 јануари 2015
Мислења
1.307
Поени од реакции
1.247
Прегледај го приврзокот 124609 има интервју со борис вангелов на дарик радио,не барајте да ви пратам линк зашто не знам како,кој знае нека постави.Ке пишете борис вангелов дабч дарик радио на google,а потоа на videos ја има оваа слика и интервју во кое вангелов посочува кои се проблемите и како да се решат проблемите со кои се соочуваме во дабч и со новиот закон како ке се олесни.Да знаете информации од прва рака.
АМАН ВЕКЕ,,,,,,ЦЕЛО ВРЕМЕ СЕ ЗБОРУВА ЗА ОЛЕСНУВАЊЕ А ОЛЕСНУВАЊЕ НИКАДЕ НЕМА,,еве за недела две ке имаат одмор ке дојде и новагодина,,,,незнам веке стварно..или нека дадат или нека недаваат...
 
Член од
5 јануари 2015
Мислења
93
Поени од реакции
83
АМАН ВЕКЕ,,,,,,ЦЕЛО ВРЕМЕ СЕ ЗБОРУВА ЗА ОЛЕСНУВАЊЕ А ОЛЕСНУВАЊЕ НИКАДЕ НЕМА,,еве за недела две ке имаат одмор ке дојде и новагодина,,,,незнам веке стварно..или нека дадат или нека недаваат...
Nema aite da odat na odmor, a baska to ke odat na odmor site na po edna nedela a be kako kaj nas na kolektiven a tek pred nova godina da pocnet da rabotet taka da bez sekiranje ke tera rabotata i preky leto SREKNO
 
Член од
10 јуни 2015
Мислења
15
Поени од реакции
1
zenamina krajot od maj podnesov so prv bratuced za proizhod eve denes i pisaa izdadeno udostoverene[DOUBLEPOST=1436733442][/DOUBLEPOST]
scania113 koga te prkratija i od koja godina si?[DOUBLEPOST=1436577790][/DOUBLEPOST]

scania113 koga te prkratija i od koja godina si?
a jas vo maj me prekratija a od 2012 sum ako znaes nekoe care kazuvaj
 
Последно уредено:
Член од
14 април 2015
Мислења
110
Поени од реакции
67
zenamina krajot od maj podnesov so prv bratuced za proizhod eve denes i pisaa izdadeno udostoverene[DOUBLEPOST=1436733442][/DOUBLEPOST]
a jas vo maj me prekratija a od 2012 sum ako znaes nekoe care kazuvaj
Skania koja godina ti e predmeto be covek, od zadolzitelna li direkno ili od dopolnitelna?
 
Член од
12 јули 2015
Мислења
8
Поени од реакции
0
Здраво
Нов сум овде сакам да прашам дознав дека дедо ми бил во Бугарската војска за време на Втората светска војна,но таков документ неможам да најдам, дали некој знае каде се чуваат такви документи или каде можам да најдам.
Фала многу
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom