Дискусија за Атеистите, Исламот, Христијанството и останати убедувања

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.949
Кои се аргументите?
Наведи ми 3 од нив, не појќе...
Ако имаш кратка меморија, форумов има опција да ги меморира и зачувува мислењата, оди препрочитај ги, не се три, далеку повеќе се.
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
@MIKI1 ќе можеш ли да дадеш одговори на следниве прашања:

1. Дали верата е индивидуална карактеристика за секоја човекова единка?

2. Од што зависи интензитетот на верата кај секој човек?

3. Кои услови се потребни и доволни за да се каже дека еден човек поседува вера?

4. Дали верата зависи од условте и начинот на живот наметнат од општествените прилики?

5. Дали верата има врска со генетско наследување?
1. Да: верата е вродена човекова потреба. Само човекот, како словесно/разумно битие може да верува, за разлика од другите (нижи) битија, кои знаат онолку колку што им е дадено, во одредени граници, кои се ненадминливи.
2. Зависи од повеќе нешта, а најмногу зависи од степенот на личната огревовеност, како и од желбата за стекнување што повеќе и што подлабоки познавања од вероисповеста. Последично, делата, кои се вршат согласно верата, се мерка за силата од самата вера: кој повеќе верува, чини поголеми дела.
3. Веќе посочив: делата се мерка за верата. Делата и верата пак, се придружени со смирението.
4. Општествените прилики не се пресудни: Црквата има Светии и од пред 15 векови, но и од 20-от век. Црквата има Светии кои припаѓаат на монашките заедици, но има Светии и меѓу мирјаните („обичните„ верници), како и од аристократијата па и меѓу папите и царевите, како на пример рускиот Св. Николај Романов.
5. Не би рекол дека генетското наследување е пресудно: но само под услов да се работи за „особа„ која нема тешки вродени деформитети на душевно или телесно ниво', иако дури и така родените ќе прејдат директно во Рајот и нема да бидат судени од Христа. Во Црквата на пример, имаш Свети генијални умови (Св. Василиј Велики, Григориј Богослов, Јован Златоуст...) и но и Свети кои не се одликуваат со јак ум, како Св. Павле Препрост.[DOUBLEPOST=1436465543][/DOUBLEPOST]
Ако имаш кратка меморија, форумов има опција да ги меморира и зачувува мислењата, оди препрочитај ги, не се три, далеку повеќе се.
То благодарам на исцрпниот одговор.[DOUBLEPOST=1436465634][/DOUBLEPOST]
Факти. :D

Ефтини трикови за идиоти со коефициент на интелигенција колку скинат чевел.
Ставро, која е твојата интелигенција? Со што ја мериш, кој ти ја измерил? Се сумњам дека си бил на соодветно тестирање...
 

SuBZerO

Бигус Дикус
Член од
26 јануари 2007
Мислења
3.859
Поени од реакции
4.791
Subzero,ne se pravi Toso.. ne e profesijata na doktorite da go dokazuvaat Bog.Ima naucnici koi NAUCNO go dokazale Bog i ti gi pisav prosliot pat.
OK toa ama tie teorrii nemaat vrska so bog...! Luj i Fran ne pravele exprerimteni i opiti da dokazat dali bog postoi ili ne.Taka da muabetov e topla voda.
@MIKI1 Opet stara sema...Seckas ko izgrebana ploca i na prasanja so prasanje odgovoras...Treti den! Bekni nesto be...!
 
Последно уредено:
Член од
28 октомври 2005
Мислења
8.293
Поени од реакции
1.646
Za sto me prasuvas sega ne te razbiram ?
Тој што наводно ја излечи девојката од слепило, како христијанин е? Дали ако на пример папата направи такво чудо е со благослов на Господ Исус Христос? Сите знаеме дека папата е отпадник од верата и дека е тој едниот рог што се спомнува кај пророкот данаил. Дали ова чудо беше со помош на светито дух направено? Ак осе отпадници од верата и не се православни христијани како можат да прават чудо во име на Госпдо Исус Христос.
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397

SuBZerO

Бигус Дикус
Член од
26 јануари 2007
Мислења
3.859
Поени од реакции
4.791
Суб,

ај погледни го „цртаниот„ и ој легни си. Време е...
Toa e micko...ke menjame tema... pocna so detski muabeti! Ne se sekiraj ke pomine nedela ide (bakni raka,zejtin,hulahopki...etc)!
 

GhostLeader

ONE OVER ALL
Член од
20 април 2010
Мислења
2.473
Поени од реакции
643
OK toa ama tie teorrii nemaat vrska so bog...! Luj i Fran ne pravele exprerimteni i opiti da dokazat dali bog postoi ili ne.Taka da muabetov e topla voda.
@MIKI1 Opet stara sema...Seckas ko izgrebana ploca i na prasanja so prasanje odgovoras...Treti den! Bekni nesto be...!
Pa ne go dokazuvale Bog tuku ja pobivale Abiogenezata i ja pobile.So pobivanjeto na abiogenezata po avtomatizam e priznaen Bog i Luj Paster toa jasno go kazal ZIVOTO NASTANUVA SAMO OD ZIVO.[DOUBLEPOST=1436478060][/DOUBLEPOST]
Тој што наводно ја излечи девојката од слепило, како христијанин е? Дали ако на пример папата направи такво чудо е со благослов на Господ Исус Христос? Сите знаеме дека папата е отпадник од верата и дека е тој едниот рог што се спомнува кај пророкот данаил. Дали ова чудо беше со помош на светито дух направено? Ак осе отпадници од верата и не се православни христијани како можат да прават чудо во име на Госпдо Исус Христос.
Toj sto ja izleci e pastor,a za papata,loso napisa.Nemoze papata da napravi cudo so ''blagoslov'' na Gospod Isus Hristos bidejki on ne blagoslovuva so cuda tuku ON E TOJ sto gi pravi bidejki On jasno veli ,,Bez mene nemozete nisto''.Znaci ne e papata nekoj volsebnik.Tocno deka i Satanata moze da pravi cuda pa duri i so bolesti da se ''lecat'' ama za slepilo ne sum bas informiran deka na toa moze da deluva.Znam za dusevni i psihicki bolesti,za maligni tumori i slicno ama za slepilo ne sum slusnal.No ako Satanata go napravi toa cudo,togas toj napravi delo so koe se proslavi Gospod Isus Hristos a ne on.Papite niz istorijata se pokazale deka poveke se voeni komandanti nego sluziteli na Bog,pa zatoa i e tesko da se odredi dali Papata moze ili ne.Jas ne sum katolik ama sea da etiketirame nekogo kako otpadnik mislam deka ne e dobro.. cuda moze da pravi sekoj ama takvi lugje se mnogu malce na planetava.Porano cudata bile sekojdnevie vo vremeto na Svetiite,sega vaka javno se rektost.
 
Последно уредено:

MikioBo

Учител на машини
Член од
22 ноември 2009
Мислења
256
Поени од реакции
174
Секако: настанот не може да биде откорнат од своето природно опкружување и вметнат во лабораториски услови, оти и лабораторисктие услови тогаш стануваат ново, неприродно опкружување за испитуваниот настан, но како веќе реков, тоа е редукционистички пристап кон испитувањето, а редуцирани ќе бидат и набљудувањето и увидот од тоа набљудување.
Јас не гледам ништо лошо во тоа, затоа што науката отсекогаш ги одделувала најосновните феномени, а дури потоа ги проучува нивните взаемни дејства.
Не е само „нивен„, туку е општ проблем, каде вер(б)ата и надежта се арчат на погрешно место.
Не мислам дека е општ проблем, секој има право да остане игнорантен, без разлика дали се однесува за наука или религија. Кој како сака.
Значи, можеме да кажеме дека Пилатовското миење раце, во манирот„ Јас не сум крив, Вие мислете му ја„, е застапен и во медицината и во медиумите, така?
Да, затоа што откако некој ќе наполни 18 години, се смета дека таа личност е доволно развиена да прави самостојно одлуки за својот живот. Затоа се прави разлика меѓу деца и возрасни луѓе.
Ех, сега и старателот е крив што не си го арчел времето во „висење„ пред ТВ уредот со своите деца...
Испаѓа дека сите се криви, но соблазнителите се прави.
Значи за старателот да виси над 2-3 деца е многу работа, а телевизијата да внимава што ќе гледаат милиони деца не е? Телевизијата не е одговорна пред законот за децата, старателот е. Ако некој старател смета дека е многу работа да внимава што гледаат неговите деца (посебно со денешните опции за контролирање пристап до ТВ), тогаш таквата личност можеби не треба да биде старател.
П.С:
Само не ми посочи која е математичко-статистичката веројатност за појава на живот во неживо опкружување.
Ти имам и другпат кажано, зависи од самата средина, но во средина со потребните хемиски состојки (вода, јаглерод и некои минерали) и високи температури, веројатноста е 1.
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Јас не гледам ништо лошо во тоа, затоа што науката отсекогаш ги одделувала најосновните феномени, а дури потоа ги проучува нивните взаемни дејства.
Не е стварта во тоа дали е „добро„ или „лошо„, оти тие две нешта се етички категории, туку во тоа што редукционистичкиот пристап дава редицирани резултати.

Токму затоа, ниту една наука не ни дава ниту една конечна вистина.[DOUBLEPOST=1436509351][/DOUBLEPOST]
Не мислам дека е општ проблем, секој има право да остане игнорантен, без разлика дали се однесува за наука или религија. Кој како сака.
Очигледно, слабо контактираш со луѓе...[DOUBLEPOST=1436510116][/DOUBLEPOST]
Да, затоа што откако некој ќе наполни 18 години, се смета дека таа личност е доволно развиена да прави самостојно одлуки за својот живот. Затоа се прави разлика меѓу деца и возрасни луѓе.

Значи за старателот да виси над 2-3 деца е многу работа, а телевизијата да внимава што ќе гледаат милиони деца не е? Телевизијата не е одговорна пред законот за децата, старателот е. Ако некој старател смета дека е многу работа да внимава што гледаат неговите деца (посебно со денешните опции за контролирање пристап до ТВ), тогаш таквата личност можеби не треба да биде старател.
Понтиј Пилат е мртов!
Да живее Понтиј Пилат![DOUBLEPOST=1436510485][/DOUBLEPOST]
Ти имам и другпат кажано, зависи од самата средина, но во средина со потребните хемиски состојки (вода, јаглерод и некои минерали) и високи температури, веројатноста е 1.
Само ја продолжуваш „традицијата„ на априорно поставување почетни услови, кои никој не ги видел, а кои се, секако, максимално олеснети и редуцирани па уште велиш дека веројатноста била „1„?

Значи, статистичката можноста за настанок на живот од нежива материја е сигурно можна, така?...:sneaky:
Некои други статистичари велат дека таквата статистика практично е „0„, односно имаш „0„ со мноооогу нули зад децималната запирка.

За верните пак, настанокот на живот од нежува материја не е статистика, туку интервенција „од страна„, односно, потребно е чудо, за да можеш од нежива материја да „склопиш„ барем еден еднокелиски организам.

Ако земеме дека еволуцијата е „ќорав часовничар„ која не води никаде посебно, без некоја јасна цел, не е чудно што „модерниот„ начин на живеење е насочен кон бесмислицата, како цел на овосветовното битисување.
 
Последно уредено:
Член од
28 октомври 2005
Мислења
8.293
Поени од реакции
1.646
Pa ne go dokazuvale Bog tuku ja pobivale Abiogenezata i ja pobile.So pobivanjeto na abiogenezata po avtomatizam e priznaen Bog i Luj Paster toa jasno go kazal ZIVOTO NASTANUVA SAMO OD ZIVO.[DOUBLEPOST=1436478060][/DOUBLEPOST]
Toj sto ja izleci e pastor,a za papata,loso napisa.Nemoze papata da napravi cudo so ''blagoslov'' na Gospod Isus Hristos bidejki on ne blagoslovuva so cuda tuku ON E TOJ sto gi pravi bidejki On jasno veli ,,Bez mene nemozete nisto''.Znaci ne e papata nekoj volsebnik.Tocno deka i Satanata moze da pravi cuda pa duri i so bolesti da se ''lecat'' ama za slepilo ne sum bas informiran deka na toa moze da deluva.Znam za dusevni i psihicki bolesti,za maligni tumori i slicno ama za slepilo ne sum slusnal.No ako Satanata go napravi toa cudo,togas toj napravi delo so koe se proslavi Gospod Isus Hristos a ne on.Papite niz istorijata se pokazale deka poveke se voeni komandanti nego sluziteli na Bog,pa zatoa i e tesko da se odredi dali Papata moze ili ne.Jas ne sum katolik ama sea da etiketirame nekogo kako otpadnik mislam deka ne e dobro.. cuda moze da pravi sekoj ama takvi lugje se mnogu malce na planetava.Porano cudata bile sekojdnevie vo vremeto na Svetiite,sega vaka javno se rektost.
Значи е отпадник од верата бидејќи не е православен. Како може тогаш да лечи без помош на светиот дух?
 

GhostLeader

ONE OVER ALL
Член од
20 април 2010
Мислења
2.473
Поени од реакции
643
Значи е отпадник од верата бидејќи не е православен. Како може тогаш да лечи без помош на светиот дух?
E sea ova ti e... koj ti kazal deka e otpadnik ako ne e Pravoslaven ? Zaboravi deka Pravoslavieto i Katolicizmot bea edno isto do pred desetina veka ? Ne vikam jas deka Papata e najsuper ama Pravoslavnata Crkva nikogas ne rekla niti pa ke kaze za nekogo deka e otpadnik samo zatoa sto ne e PRAVOSLAVEN.Pravoslavieto e denominacija vo lingvisticki aspekt a vo sustina Crkva osnovana od Gospod Isus Hristos licno i personalno.
Za otpadnici se smetaat sektite kako Adventistite,Jehovinite Svedoci,imas sega ovie Skientolozi itn.. Tie se smetaat zosto se osnovani od lugje,Adventistickata crkva na primer e osnovana od zena sto e apsurd na apsurdite vo Hristijanstvoto.. znaci tie se otpadnici zosto ZASTRANILE od verata ili kvazi-''hristijani'' samo..
 
Член од
28 октомври 2005
Мислења
8.293
Поени од реакции
1.646
E sea ova ti e... koj ti kazal deka e otpadnik ako ne e Pravoslaven ? Zaboravi deka Pravoslavieto i Katolicizmot bea edno isto do pred desetina veka ? Ne vikam jas deka Papata e najsuper ama Pravoslavnata Crkva nikogas ne rekla niti pa ke kaze za nekogo deka e otpadnik samo zatoa sto ne e PRAVOSLAVEN.Pravoslavieto e denominacija vo lingvisticki aspekt a vo sustina Crkva osnovana od Gospod Isus Hristos licno i personalno.
Za otpadnici se smetaat sektite kako Adventistite,Jehovinite Svedoci,imas sega ovie Skientolozi itn.. Tie se smetaat zosto se osnovani od lugje,Adventistickata crkva na primer e osnovana od zena sto e apsurd na apsurdite vo Hristijanstvoto.. znaci tie se otpadnici zosto ZASTRANILE od verata ili kvazi-''hristijani'' samo..
Пaпaтa е 666 брoјoт нa ѕверoт, пa види сегa ти дaли не е oтпaдник или е.
 

GhostLeader

ONE OVER ALL
Член од
20 април 2010
Мислења
2.473
Поени од реакции
643
Пaпaтa е 666 брoјoт нa ѕверoт, пa види сегa ти дaли не е oтпaдник или е.
Kakov broj mu e? Telefonski,maticen,od registraciite na papomobilot ?
Da ne sudime predvreme i da se pravime deka ja znaeme idninata... da ostavime vremeto da pokaze dali e Papata ili nekoj drug..
 

Kajgana Shop

На врв Bottom