Во времето на СФРЈ подобро се живееше... Мит или вистина?

bitushanec

Борец за човекови права
Член од
17 јануари 2006
Мислења
3.741
Поени од реакции
814
Не знам колку да си трол, досега ќе сфатиш ама очигледно поим немаш од она што овде се има случувано. Или сладоледот ти е доволен да замижиш.
Локалната власт на мвро ги удоми, направи папазјанија од урбанистичките планови, изгради џамии, со прст не мрдна за трговски центри, буџетски објекти, велосипедски патеки, булевари, паркови, нешто асално. Локалната власт на мвро буквално етнички исчисти половина Скопје.
Kosovcite vo Makedonija gi vdomi sds so davanjeto drzavjanstva, a kako drzavjani na Makedonija im ovozmozi da se naseluvaat kade sakaat vo Makedonija, po Skopje, Kumanovo, Veles, Tetovo, Struga. Normalno deka sekoj koj stane drzavjanin na Makedonija mora da gi uziva site zagarantirani prava od drzavata, sto vklucuva i pravo na verski slobodi i izgradba na dzamii, crkvi itn., a lokalnata vlast mora da im gi ovozmozuva site prava na drzavjanite. A znaeme kolku novi drzavjani ni donese SDS.

Potseti me na intervjuto na Zaju za kosovska TV, velese li Makedoncite od gradinka da ucele albanski, da se veele albanski znaminja, da se odi podlaboko od Ohridskiot dogovor? So vakvi stavovi, neopredelen nepartiski covek, kako bi ja svatil SDS, kako gragjanska, makedonska ili kako albanska partija?
 
Член од
24 ноември 2005
Мислења
3.233
Поени од реакции
391
Југославија ја плуккаат неранимајковци апаши трговци со дрога и бело робје, терористи и луѓе кои сакаа да се збогатат на нечесен начин
Продолжи да плукаш по таа земја која не оставаше секој багабонт да му цица крвта на народот и си ги задоволува своите себични и настрани потреби
Дааааа.....секако. Во СФРЈ немаше криминал, дрога, проституција, тероризам (Косова Репубљик), политичарите и директорите на фирмите сите беа чесни, одеа по улица и делеа пари, злато, Кубански пури од на Тито шпајзот, виски од цистерна точеа секому кому треба...рај беше невиден, за тоа се распадна.
 

bitushanec

Борец за човекови права
Член од
17 јануари 2006
Мислења
3.741
Поени од реакции
814
Никој не ги терал да се зачленуваат,тоа што одреден број луѓе станувале комунисти ради привилегии а не ради свое убедување и си ја продавале верата е друга работа.
Sekoj koj sakal da dobie rabota, moral da stane clen na KPJ. Bez crvena kniska, nemalo rabota.
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.727
Поени од реакции
12.160
Kosovcite vo Makedonija gi vdomi SDSM so davanjeto drzavjanstva, a kako drzavjani na Makedonija im ovozmozi da se naseluvaat kade sakaat vo Makedonija, po Skopje, Kumanovo, Veles, Tetovo, Struga. Normalno deka sekoj koj stane drzavjanin na Makedonija mora da gi uziva site zagarantirani prava od drzavata,

Potseti me na intervjuto na Zaju za kosovska TV, velese li Makedoncite od gradinka da ucele albanski, da se veele albanski znaminja, da se odi podlaboko od Ohridskiot dogovor? So vakvi stavovi, neopredelen covek kako mene, kako bi ja gledal SDS, kako gragjanska, makedonska ili kako albanska partija?
Во општина Чаир ги вдоми локалната власт. Од 1991 наваму масовно се отсели македонско население, а се доселија албанци од које каквих. Урбанистичките планови на општина Чаир и сега Бутел не важеа, градоначалниците пара намлатија од тие ујдурми.
sto vklucuva i pravo na verski slobodi i izgradba na dzamii, crkvi itn., a lokalnata vlast mora da im gi ovozmozuva site prava na drzavjanite. A znaeme kolku novi drzavjani ni donese SDSM.
Џамии во зграда, во двор од куќа...ди продавај пуфки на друг. Вакво нешто во СФРЈ никогаш се нема десено, верски објекти во дворови и на ракометни игралишта.
Инаку овде е муабетот за Македонија вс Југославија, не сдсм, вмро. Си го згрешил форумот. Најголемиот дел македонци се отселени цирка последните 20тина години. За време македонската држава, македонската власт,...
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.948
Поени од реакции
17.765
Sekoj koj sakal da dobie rabota, moral da stane clen na KPJ. Bez crvena kniska, nemalo rabota.
Немало директорско место,работа имало. Кај мене дома сите се крстени и немале црвена книшка па живееле подобро него сеа.
 
Член од
24 ноември 2005
Мислења
3.233
Поени од реакции
391
Sekoj koj sakal da dobie rabota, moral da stane clen na KPJ. Bez crvena kniska, nemalo rabota.
Можеби не баш секој. Јас без книшка се вработив, ама на „тапа“ место зашто како „обичен смртник“ не ми беа достапни подобрите работни места. Па и за тоа такво работно место морав да чекам мајка ми да потпише дека ќе замине во пензија 5 години порано за мене да ме вработат. За тие со книшки не смееше да се случи да не бидат примени. Имаа приоритет за вработување над сите други секаде каде што ќе конкурираа.
 
Член од
20 јули 2014
Мислења
3.192
Поени од реакции
8.394
Дааааа.....секако. Во СФРЈ немаше криминал, дрога, проституција, тероризам (Косова Репубљик), политичарите и директорите на фирмите сите беа чесни, одеа по улица и делеа пари, злато, Кубански пури од на Тито шпајзот, виски од цистерна точеа секому кому треба...рај беше невиден, за тоа се распадна.
Sekoj koj sakal da dobie rabota, moral da stane clen na KPJ. Bez crvena kniska, nemalo rabota.
Со вас двајца e комплeтно бeскорисно, бeспотрeбно и бeсцeлно да сe дискутира...
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.078
Поени од реакции
80.990
Sekoj koj sakal da dobie rabota, moral da stane clen na KPJ. Bez crvena kniska, nemalo rabota.
Не е така.
Татко ми и мајка ми никад не биле членови на партија.
На татко ми му викаа ај да те предложиме, он неќеше и никому ништо.
Знам и други луѓе кои си работеа во државни институции и кои не беа членови на партија.

Денес, во оваа "демократија" кај што "не владее" едноунмите, тешко богами. А знам за неколку примери кај што ни членување не помага, него морало кај Мартин врски плус да се бркаат.
Тој па, нема друга работа, сите, ама баш сите вработувања во државна мора баш он да ги аминува.
 

bitushanec

Борец за човекови права
Член од
17 јануари 2006
Мислења
3.741
Поени од реакции
814
Во општина Чаир ги вдоми локалната власт. Од 1991 наваму масовно се отсели македонско население, а се доселија албанци од које каквих. Урбанистичките планови на општина Чаир и сега Бутел не важеа, градоначалниците пара намлатија од тие ујдурми.
Џамии во зграда, во двор од куќа...ди продавај пуфки на друг. Вакво нешто во СФРЈ никогаш се нема десено, верски објекти во дворови и на ракометни игралишта.
Инаку овде е муабетот за Македонија вс Југославија, не сдсм, вмро, си го згрешил форумот.
Lokalnata vlast vo Cair i Butel nikogo ne mozese da vdomi, zosto taa nemase i nema ingerencii da dava dozvoli za prestoj i drzavjanstva. Centralnata vlast na SDS vo toa vreme davase dozvoli za prestoj i drzavjanstva, a stom nekoj ima dozvola da zivee vo Makedonija, lokalnata vlast mora da mu gi pocituva pravata sekoj da odluci kade ke zivee. I site znaeme deka Kosovcite kupuvaa veke postoecki kuki i stanovi, izgradeni i vlezeni vo DUPot od stariot sistem, taka sto nikoj nemal potreba da menuva urbanisticki planovi.
 
Член од
1 март 2010
Мислења
7.888
Поени од реакции
14.438
Sekoj koj sakal da dobie rabota, moral da stane clen na KPJ. Bez crvena kniska, nemalo rabota.
*Секој кој денес сака да добие работа мора да има црвена книшка со лавче.

@Mandrak
Уште чекам да ми одговориш како е во денешно време :icon_lol:
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.727
Поени од реакции
12.160
Lokalnata vlast vo Cair i Butel nikogo ne mozes da vdomi, zosto taa nemase i nema ingerencii da dava dozvoli za prestoj i drzavjanstva. Centralnata vlast na SDS vo toa vreme davase dozvoli za prestoj i drzavjanstva, a stom nekoj ima dozvola da zivee vo Makedonija, lokalnata vlast mora da mu gi pocituva pravata sekoj da odluci kade ke zivee. I site znaeme deka Kosovcite kupuvaa veke postoecki kuki i stanovi, izgradeni i vlezeni vo DUPot od stariot sistem, taka sto nikoj nemal potreba da menuva urbanisticki planovi.
Алоо, батали политика, ...пред собрание, таму терај сдсм вмро.
Македонија...Македонија и македонската власт ги избрка македонците од Чаир и Бутел и ги донесе муџите.[DOUBLEPOST=1436364430][/DOUBLEPOST]
Еве колку било квалитетно образованието и науката во СФРЈ кои и денес тие што не можат да ја прежалат таа вештачка и на две-на три приплескана држава
http://daily.mk/zabava/skandalozno-40-godini-vo-poraneshna-jugoslavija-se-uchela-greshna
Ќе ми наброиш барем десетина грешки од тој учебник? Баш ме интересира какви се.
 

bitushanec

Борец за човекови права
Член од
17 јануари 2006
Мислења
3.741
Поени од реакции
814
Не е така.
Татко ми и мајка ми никад не биле членови на партија.
На татко ми му викаа ај да те предложиме, он неќеше и никому ништо.
Знам и други луѓе кои си работеа во државни институции и кои не беа членови на партија.
SFRJ bese povekepartiska demokratija, kade sekoj imase pravo da misli i govori sto saka, da glasa za svoja politica opcija, imase parlamentarni i lokalni izbori na sekoi 4 godini, nemase ednoumie, edna partija i eden centar na vlast.
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
Pa taa SFRJ namerno makedonskiot narod go obespravuvase i go sprecuvase obrazovanieto na Makedonecot, ne investirase vo Makedonija nitu vo industriski objekti, nitu vo infrastruktura, pa imavme situacija kade narodot ne mozese da si gi praka na uciliste decata poveke od 4 oddelenie, zosto 5to oddelenie moralo da se uci so kilometri oddaleceni mesta od mestoto na ziveenje, pola od Makedonija nemase asfaltirani patista nitu struja, a narodecot nemal rabota i pari da plaka prevoz ili internat za svoite deca. Zatoa dojdovme do deredze da Makedonija ima 65% naselenie bez ili samo so osnovno obrazovanie do 1991 g.
..затоа или заради генетската глупоќа стекната од илјади години спуштена глава, за сабја да не ја сече???? А бе словенцине кои се всушност ас босанци кои како кметови ги пратил Твртко да ги заменат од чумата изумрените кметови на тамошните германизирани грофови, испаднаа 100 пута пофакман од нас.
А општо познато е дека кога ќе ставиш босанец у ќуше добиваш тап агол..:vozbud:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom