Во времето на СФРЈ подобро се живееше... Мит или вистина?

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.094
Поени од реакции
81.046
Имаше, ама што имаше. Канти живи! Звук -тенџере, технологија на рани `60ти, екрани иапапчени како трудници во мевот со деформирана слика која од кругот правеше или јајце или компир. Квалитет како и државата во кја беа произведени.
Плус интернет комунистите не дозволуваа, нити пак мобилни имаше. А колите тек колку загадуваа и трошеа...
Добро е шо се распадна, иначе кај и да е, сите топ тан на Голи Оток ќе завршевме.
 
Член од
21 мај 2009
Мислења
876
Поени од реакции
466
mnogu si napishal ...sekoja chest ...no glavnoto ne si go napishal ....ova go pishuvashe
OD SOPSTVENI SOZNANIJA ILI NEKOJ TI KAZA KAKO BILO
OVA MI E MNOGU BITNO DA GO ZNAM ....NE ZA DRUGO ,TUKU DA ZNAM VRZ OSNOVA NA SHTO GI ISKAZUVASH OVIE TVRDENJA NA PRIMER DEKA TAA DRZAVA BANKROTIRALA ...A I DRUGI ZAKLUCHOCI SHTO DAVASH ...
AKO TI KAZUVALE , MOZE SLOBODNO DA TI KAZAM MOJ ZAKLUCHOK TE LAZELE DEKA TAKA SE ZIVEELO
AKO TI SAM SI "ZAKLUCHIL" OD SOPSTVENI SOZNANIJA DEKA TOLKU BILO LOSHO TOGASH ,PAK SPORED MOJ ZAKLUCHOK IMASH PROBLEM SO REALNOSTA
AKO TI SAM SI
Твојот заклучок не е мерило за тоа дали некој верува во нешто или не.Твоите стандарди не се мерило за некој дали има формирано мислење за нешто или некого.Твоите стандарди не се валидни и ти не си тој кој може да кажува за некого дали има проблеми со реалноста.Никој не ти го дал ексклузивното право да изведуваш заклучок дали некој има проблеми со реалноста....
 
Член од
24 ноември 2005
Мислења
3.233
Поени од реакции
391
Фала Богу што оние кои не ја сакаа СФРЈ беа во мнозинство, инаку сеуште ќе постоеше како најголем затвор-држава во Европа! Замисли, мој покоен тетин, полковник во ЈНА, „члан Савеза Комуниста Југославије“ не смееше во црква да влезе и да се прекрсти, а дома скришум за Велигден тетка ми вапцуваше јајца, ама некој ако заѕвонеше на врата одма жардињерата со црвените јајца се креваше во шкаф па после се отвараше врата од дома. Дури и ѓубрето кога го фрлаа се трудеа да ги сокријат лушпите да не се гледаат. Ете, тоа беше слободата во СФРЈ, посебно за членовите на единствената партија. „Обичните смртници“ додуша немаа таков проблем, ама тие со партиските книшки ако славеа верски празник одма ќе беа „пеени“ на првиот нареден партиски состанок, јавно критикувани и плукани. Дури и кога ги погребуваа поп не им викаа, на гробовите крст не им ставаа туку табли со петокрака.
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.951
Поени од реакции
17.771
Фала Богу што оние кои не ја сакаа СФРЈ беа во мнозинство, инаку сеуште ќе постоеше како најголем затвор-држава во Европа! Замисли, мој покоен тетин, полковник во ЈНА, „члан Савеза Комуниста Југославије“ не смееше во црква да влезе и да се прекрсти, а дома скришум за Велигден тетка ми вапцуваше јајца, ама некој ако заѕвонеше на врата одма жардињерата со црвените јајца се креваше во шкаф па после се отвараше врата од дома. Дури и ѓубрето кога го фрлаа се трудеа да ги сокријат лушпите да не се гледаат. Ете, тоа беше слободата во СФРЈ, посебно за членовите на единствената партија. „Обичните смртници“ додуша немаа таков проблем, ама тие со партиските книшки ако славеа верски празник одма ќе беа „пеени“ на првиот нареден партиски состанок, јавно критикувани и плукани. Дури и кога ги погребуваа поп не им викаа, на гробовите крст не им ставаа туку табли со петокрака.
Никој не ги терал да се зачленуваат,тоа што одреден број луѓе станувале комунисти ради привилегии а не ради свое убедување и си ја продавале верата е друга работа.
 
Член од
24 ноември 2005
Мислења
3.233
Поени од реакции
391
Никој не ги терал да се зачленуваат,тоа што одреден број луѓе станувале комунисти ради привилегии а не ради свое убедување и си ја продавале верата е друга работа.
Некои едноставно под притисоци морале да влезат во партијата. Ако го одбиеле членството можело да се соочат ло последици од типот на преместување на лошо работно место, праќање на работа по лоши теренски услови на долг период и слични глупости кои не сакале да им се случат. Значи, членувањето во тогашниот СКЈ за многумина не било врз доброволна основа баш сосема. На партијата и било потребно да има што поголема контрола врз сите сегменти во општеството па заради тоа и така се постапувало.
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
Фала Богу што оние кои не ја сакаа СФРЈ беа во мнозинство, инаку сеуште ќе постоеше како најголем затвор-држава во Европа! Замисли, мој покоен тетин, полковник во ЈНА, „члан Савеза Комуниста Југославије“ не смееше во црква да влезе и да се прекрсти, а дома скришум за Велигден тетка ми вапцуваше јајца, ама некој ако заѕвонеше на врата одма жардињерата со црвените јајца се креваше во шкаф па после се отвараше врата од дома. Дури и ѓубрето кога го фрлаа се трудеа да ги сокријат лушпите да не се гледаат. Ете, тоа беше слободата во СФРЈ, посебно за членовите на единствената партија. „Обичните смртници“ додуша немаа таков проблем, ама тие со партиските книшки ако славеа верски празник одма ќе беа „пеени“ на првиот нареден партиски состанок, јавно критикувани и плукани. Дури и кога ги погребуваа поп не им викаа, на гробовите крст не им ставаа туку табли со петокрака.
хмм, дал крст , дал полумесец, дал петокрака , јас мислам дека е само прашање на верска определба...нели????;)
Каква тогаш врска има тоа со Југославија и квалитетот на живот во неа??? Ако ептен па почнеме да ја мериме, не сум баш сигурен дека петокраката ќе е најголемото зло споредена со другите.....спомнати погоре..
 
Член од
24 ноември 2005
Мислења
3.233
Поени од реакции
391
хмм, дал крст , дал полумесец, дал петокрака , јас мислам дека е само прашање на верска определба...нели????;)
Каква тогаш врска има тоа со Југославија и квалитетот на живот во неа??? Ако ептен па почнеме да ја мериме, не сум баш сигурен дека петокраката ќе е најголемото зло споредена со другите.....спомнати погоре..
Cocncrete, петокраката беше единствено легална и дозволена за членовите на единствената партија. Друго се беше за нив зло, отров за народот на кој тие не смееја да му подлегнат.
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
Cocncrete, петокраката беше единствено легална и дозволена за членовите на единствената партија. Друго се беше за нив зло, отров за народот на кој тие не смееја да му подлегнат.
..ех сеа, масовната затуцаност на Македонскиот народ и неговиот робовски менталитет и легендарна послушност ....го подведуваш под некаква единствено легална и дозволена петокрака???
Не сум баш многу сигурен дека беше баш така.. насекаде во Југославија ;)
А штом има преседани тоа значи дека не е баш така...
 
Член од
1 март 2010
Мислења
7.888
Поени од реакции
14.438
Фала Богу што оние кои не ја сакаа СФРЈ беа во мнозинство, инаку сеуште ќе постоеше како најголем затвор-држава во Европа! Замисли, мој покоен тетин, полковник во ЈНА, „члан Савеза Комуниста Југославије“ не смееше во црква да влезе и да се прекрсти, а дома скришум за Велигден тетка ми вапцуваше јајца, ама некој ако заѕвонеше на врата одма жардињерата со црвените јајца се креваше во шкаф па после се отвараше врата од дома. Дури и ѓубрето кога го фрлаа се трудеа да ги сокријат лушпите да не се гледаат. Ете, тоа беше слободата во СФРЈ, посебно за членовите на единствената партија. „Обичните смртници“ додуша немаа таков проблем, ама тие со партиските книшки ако славеа верски празник одма ќе беа „пеени“ на првиот нареден партиски состанок, јавно критикувани и плукани. Дури и кога ги погребуваа поп не им викаа, на гробовите крст не им ставаа туку табли со петокрака.
Демек сега не е така? :icon_lol:
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.275
Фала Богу што оние кои не ја сакаа СФРЈ беа во мнозинство, инаку сеуште ќе постоеше како најголем затвор-држава во Европа! Замисли, мој покоен тетин, полковник во ЈНА, „члан Савеза Комуниста Југославије“ не смееше во црква да влезе и да се прекрсти, а дома скришум за Велигден тетка ми вапцуваше јајца, ама некој ако заѕвонеше на врата одма жардињерата со црвените јајца се креваше во шкаф па после се отвараше врата од дома. Дури и ѓубрето кога го фрлаа се трудеа да ги сокријат лушпите да не се гледаат. Ете, тоа беше слободата во СФРЈ, посебно за членовите на единствената партија. „Обичните смртници“ додуша немаа таков проблем, ама тие со партиските книшки ако славеа верски празник одма ќе беа „пеени“ на првиот нареден партиски состанок, јавно критикувани и плукани. Дури и кога ги погребуваа поп не им викаа, на гробовите крст не им ставаа туку табли со петокрака.
И сега е така, јас како атеист не смеам да бидам ни поп ни владика ни митрополит не смее ни некој муслиман ни јеховин сведок ни католик да биди член на Синодот на МПЦ. Се надевам дека еден ден ќе падне таа едноумна тиранија и зандана на народот нарешена МПЦ и ќе може секој и сатанист и протестант и атеист да биде член на таа организација и да раководи со некоја епархија[DOUBLEPOST=1436360825][/DOUBLEPOST]
Cocncrete, петокраката беше единствено легална и дозволена за членовите на единствената партија. Друго се беше за нив зло, отров за народот на кој тие не смееја да му подлегнат.
Имаше едне шо не беше член на комунистичка партија и кладе петокрака на ремче од сато и го заклаа а фамилијата му ја обесија
Тито сакаше да му објави војна на Америка оти се дрзнаа да стават 50 петокраки на свое знаме, од нервоза ради тоа и си умре така млад
 

bitushanec

Борец за човекови права
Член од
17 јануари 2006
Мислења
3.741
Поени од реакции
814
Очигледно тролаш. Од 200 илјади колку што тврдеше, сега се само "илјади". Чаир и Бутел се водени од 1991 од вмровци Близнаковски, Миленковски и Латиновски. Цели 25 години кога и се случува најголемата промена на етничкиот состав т.е. етничко чистење на македонско население, кога се градат џамии по куќи и згради, кога се шири влијанието на вахабизмот, посебно во сегашната општина Бутел, во населбите Бутел 1 и 2, Ск-Север, Топаанско Поле...
Lokalnata vlast ne dava drzavjanstva, tuku drzavjanstvata se rabota na MVR odnosno centralnata vlast. Koga vlasta na SDSM vo 90`te delese drzavjanstva na Kosovci, sekoj koj ke dobiese drzavjanstvo stanuvase ramnopraven gragjanin na RM i mozese da se naseluva kade saka, bez razlika dali vo nase maalo ili vo Strumica, a lokalnata samouprava ne smee nikomu da go spreci pravoto da zivee kade saka.
 
Член од
24 ноември 2005
Мислења
3.233
Поени од реакции
391
И сега е така, јас како атеист не смеам да бидам ни поп ни владика ни митрополит не смее ни некој муслиман ни јеховин сведок ни католик да биди член на Синодот на МПЦ. Се надевам дека еден ден ќе падне таа едноумна тиранија и зандана на народот нарешена МПЦ и ќе може секој и сатанист и протестант и атеист да биде член на таа организација и да раководи со некоја епархија[DOUBLEPOST=1436360825][/DOUBLEPOST]
Имаше едне шо не беше член на комунистичка партија и кладе петокрака на ремче од сато и го заклаа а фамилијата му ја обесија
Тито сакаше да му објави војна на Америка оти се дрзнаа да стават 50 петокраки на свое знаме, од нервоза ради тоа и си умре така млад
Америка во Македонскиот јазик е општа именка од женски род! Срамота е на толку прочитани книги како што самиот велиш, сопствениот јазик и правопис да не си ги познаваш.
-Мешаш поими очигледно. Политиката, посебно демократската не забранува религија. Религијата има свои правила но не забранува политика. Ова што го напиша е надвор од здрав разум и логично расудување за некој кој овие поими ги познава. Продолжи си да си плачеш по СФРЈ, очигледно немаш капацитет во ниту еден поглед да егзистираш во било кое друго поинакво општество.
 

bitushanec

Борец за човекови права
Член од
17 јануари 2006
Мислења
3.741
Поени од реакции
814
..ех сеа, масовната затуцаност на Македонскиот народ и неговиот робовски менталитет и легендарна послушност ....го подведуваш под некаква единствено легална и дозволена петокрака???
Не сум баш многу сигурен дека беше баш така.. насекаде во Југославија ;)
А штом има преседани тоа значи дека не е баш така...
Pa taa SFRJ namerno makedonskiot narod go obespravuvase i go sprecuvase obrazovanieto na Makedonecot, ne investirase vo Makedonija nitu vo industriski objekti, nitu vo infrastruktura, pa imavme situacija kade narodot ne mozese da si gi praka na uciliste decata poveke od 4 oddelenie, zosto 5to oddelenie moralo da se uci so kilometri oddaleceni mesta od mestoto na ziveenje, pola od Makedonija nemase asfaltirani patista nitu struja, a narodecot nemal rabota i pari da plaka prevoz ili internat za svoite deca. Zatoa dojdovme do deredze da Makedonija ima 65% naselenie bez ili samo so osnovno obrazovanie do 1991 g.
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.729
Поени од реакции
12.162
Lokalnata vlast ne dava drzavjanstva, tuku drzavjanstvata se rabota na MVR odnosno centralnata vlast. Koga vlasta na SDSM vo 90`te delese drzavjanstva na Kosovci, sekoj koj ke dobiese drzavjanstvo stanuvase ramnopraven gragjanin na RM i mozese da se naseluva kade saka, bez razlika dali vo nase maalo ili vo Strumica, a lokalnata samouprava ne smee nikomu da go spreci pravoto da zivee kade saka.
Не знам колку да си, досега ќе сфатиш ама очигледно поим немаш од она што овде се има случувано. Или сладоледот ти е доволен да замижиш.
Локалната власт на мвро ги удоми, направи папазјанија од урбанистичките планови, изгради џамии, со прст не мрдна за трговски центри, буџетски објекти, велосипедски патеки, булевари, паркови, нешто асално. Локалната власт на мвро буквално етнички исчисти половина Скопје.
 
Последно уредено:

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.275
Америка во Македонскиот јазик е општа именка од женски род! Срамота е на толку прочитани книги како што самиот велиш, сопствениот јазик и правопис да не си ги познаваш.
-Мешаш поими очигледно. Политиката, посебно демократската не забранува религија. Религијата има свои правила но не забранува политика. Ова што го напиша е надвор од здрав разум и логично расудување за некој кој овие поими ги познава. Продолжи си да си плачеш по СФРЈ, очигледно немаш капацитет во ниту еден поглед да егзистираш во било кое друго поинакво општество.
Југославија ја плуккаат неранимајковци апаши трговци со дрога и бело робје, терористи и луѓе кои сакаа да се збогатат на нечесен начин
Продолжи да плукаш по таа земја која не оставаше секој багабонт да му цица крвта на народот и си ги задоволува своите себични и настрани потреби
 

Kajgana Shop

На врв Bottom