Најекономично греење (затоплување)

Член од
21 октомври 2011
Мислења
1.726
Поени од реакции
2.544
Се согласувам, малку е симптоматично ефикасноста да е иста и на -20 и на +10, тоа е распон од 30 степени.
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.532
Поени од реакции
7.277
A sto cena e U-crown?
Grafikot izgleda impresivno, na -20 vika 3,5kw.
Samo me buni sto prodolzuva kako prava linija, mora da odi nagore vo plus nad 100%. Maksimalna jacina kaj ovoj model 12-ka gledam deka e 5,4kw, a toa e 150% od nominalnata. Znaci mora da prodolzuva nagore do 150%.
Vaka se doveduva vo prasanje tocnosta na celiot grafik.
Ova za mokjnosta go ima pimeteno i opisano i @tzlatko na 265ta strana za Hansolot, ke go citiram:
Vo karakteristikite za prvpat se dadeni snagite i COP koga raboti vo klasa C (togas se pretvara vo 18-ka vlece 7.4 A od mreza i ima COP od 2.8 ). Ova e novo a i ne e loso : znaci trosi 1620 W a dava 4.5 Kw no ne znaeme na koja nadv. temperatura (verojatno pak famoznata +7 C).
tuka pod "klasa C" se misli vo C(Cold) klimatsko podracje zasto vo servisnoto na Hansolot se dadeni 3 Pdesign vreednosti za sekoe klimatsko podracje( W/A/C ) posebno 2.3/3.5/5.0.
Po samiot gabarit, tezina, kolicina na freon i drugi parametri koi ako se sporedat so drugi klimi od drugi proizvoditeli 12kata (bilo da e Hansol ili U-crown) e fakticki so mokj na 18ka so 5Kw maksimalna mokjnost i taa mokjnost ja koristat vo C(Cold) klimatski zoni ili temperaturi od pod -10 ili -15 za da dadat povtrorno 3-4KW toplina i grafikot ostane prava linija.
Jas barem na ovoj nacin si go objasnuvam a koj ima Hansol ili zdravje U-Crown ke moze i da potvrdi dali na debel minus nadvor ovie klimi vadat ili nevadat 3-4Kw toplina odnosno dali dogrevaat ili ne pri takvi uslovi.
 

SF

Член од
4 октомври 2010
Мислења
290
Поени од реакции
142
Kupite za pocetok edna 18000btu klima za dnevnot boravok, toa vi e najgolemiot prostor sto se zagreva (najgolem broj rebra/radijatori koj ke gi iskljucite)...so ova bi namallil 30% negde potrosuvacka so kotelot.
No bidejki si vo kukja i imas prostor (dvor/vizba) toj greac od 24Kw mozes da go napravis da trosi (vo pari) namesto 24Kw samo 12KW taka sto bi go vlkjucuval samo navecer(na eftina tarifa) i bi greel so nego na 90C okolu 2 tona voda smesteni vo akumulator ili go vikaat bafer. Dobar Bafer od 2Tona bi te kostal mozda i 2000evra, eftinata varijanta e da ti napravat takov rezervoar od plastika(izolliran so 10cmtervol i zakopan u zemja) i vnatre da vgradis izmenuvac (dolga bakarna cevka) niz koj ke pominuva toplata voda od kotelot so greacot. Denski tie 2Tona so meshacki ventil kako na slikata

ke se mesaat so povratot od radijatorite i ke ja ogranicuva topllinata na vodata primer na 60C, fakticki tie 2tona voda od 90C cel den ke te great bez da imas potreba da go pustas kotelot vo skapa tarifa.
Generalno denes za parnoto ima mnogu nova oprema i moze da se napravi tolku avtomatizirano i da ne trosi mnogu pa i da e kotelot na struja no toa bi ve kostalo kako vo cel stan da namestis klimi ili multisplit ili nekoi 3-4000eu. Voglavnom Avtomatikata i baferite se skapi. Prednosta e sto klimite ke ve sluzat dokaj 10-15god a parnoto ke trae barem 30god.
Idejata e dobra, zakopuvanje vo zemja i pravenje svoj bafer mislam deka ne e realno, sistemot e vo podrum se e zabetonirano treba da se risat zidovi sto e kaj temelite na kukjata. Inaku vo prostorijata kaj sto e pumpata i maliot rezervar ima odzak pa mislevme toj da go iskoristime i da go napravime sistemot na sogoruvanje. Nekoi idei vo vrska so toa ako imav i sto mislis bi bilo odlicno.
Inaku sega kje pravime nova fasada i izolacija so 8cm stiropor na celata kukja sto isto bi podobrilo efikasnost na greenjeto. Znam na vremeto za greenje na kukjata so toj 24kw greac odea i po 20-25.000 den vo najstudena zima na struja. Sega ni vikaa deka imalo i poefikasni greaci sto trosat pomalku bidejki ovoj e star 10-15 godini.
 
Последно уредено:
Член од
24 септември 2013
Мислења
344
Поени од реакции
317
Eve go grafikot kaj Hansol.
Znaci ima i razlika pomegju 12-ka i 9-ka, i kaj U-crown mora da ima razlika a vo grafikot stoi deka e istiot i za dvata modela. Za toa mi e komentarot deka ne e bas najdobar grafikot.

A deka gree na debeli minusi ne stanuva zbor. Na -15 zimovo nemase problem da zagree nad 40m2. Normalno i si trosi vo takva situacija, nesakajki ja pogodiv najladnata nok da izmeram potrosuvacka (spored strujomer i ne najprecizna bidejki neznam kolku tocno potrosile drugite potrosuvaci doma) koja grubo iskoci deka e okolu 1,7kw/h na -16 najniska temperatura taa vecer (raspon na dvizenje na temperaturata vo mereniot period (-13 do -16). COP vo taa situacija bi izlegol okolu 2, sto e pak duplo od ostanatite grejni tela.

upload_2015-7-7_11-21-55.png
 
Член од
23 јануари 2015
Мислења
84
Поени од реакции
82
Вчера, преку акцијава што ја има во АМЦ,купив Vivax 18CH50AECI.
По нетов пробав да најдам што компресор користи овој модел, но за жал никаде не успеав да најдам таква информација.
Наизглед ми личи дека овој модел е клон/преработка на Gree Lomo, но сепак постои разлика а тоа е што Lomo-то грее и до -20C.
Дали некој има некаква информација што компресор е вграден ?
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.532
Поени од реакции
7.277
Eve go grafikot kaj Hansol.
Znaci ima i razlika pomegju 12-ka i 9-ka, i kaj U-crown mora da ima razlika a vo grafikot stoi deka e istiot i za dvata modela. Za toa mi e komentarot deka ne e bas najdobar grafikot.

A deka gree na debeli minusi ne stanuva zbor. Na -15 zimovo nemase problem da zagree nad 40m2. Normalno i si trosi vo takva situacija, nesakajki ja pogodiv najladnata nok da izmeram potrosuvacka (spored strujomer i ne najprecizna bidejki neznam kolku tocno potrosile drugite potrosuvaci doma) koja grubo iskoci deka e okolu 1,7kw/h na -16 najniska temperatura taa vecer (raspon na dvizenje na temperaturata vo mereniot period (-13 do -16). COP vo taa situacija bi izlegol okolu 2, sto e pak duplo od ostanatite grejni tela.

Прегледај го приврзокот 124272
Sea tolku u detalji i da sakam nemam vreme da gi analiziram no eve koa gi sporeduvas Hansolot 9ka i 12ka oni gledam imaat razlika vo tezina 2kg i 100grama pomalce freon ima 9kata barem ovde na grckiot Gree sajt znaci ne se bas isti ni tezinski ni so kompresor.
Dodeka kaj U-Crown i 9kata i 12kata se potpolno isti vo tezina i kolicina na freon....kakva elektronika ja kontrolira mokjnosta za da grafikot bide taka prav i komanduva koga da se ponasa inverterot kako 12ka koga kako 18ka ili 9ka zavisno od temperaturite nadvor isto nemislam da analiziram i proveruvam, gi koristam dovolno vreme klimive na Gree za da im veruvam vo toa sto e napisano. Da im bese isti grafikot Hansol i U-Crown ke ima ista cena ama ne e taka
;)[DOUBLEPOST=1436264156][/DOUBLEPOST]
Вчера, преку акцијава што ја има во АМЦ,купив Vivax 18CH50AECI.
По нетов пробав да најдам што компресор користи овој модел, но за жал никаде не успеав да најдам таква информација.
Наизглед ми личи дека овој модел е клон/преработка на Gree Lomo, но сепак постои разлика а тоа е што Lomo-то грее и до -20C.
Дали некој има некаква информација што компресор е вграден ?
Pogresno ti lici, GREE vekje ne dava svoi proizvodi da se remarkiraat pod iminja viax, Inventor itn...baraj ja pod Midea a kompresorot i e najverovatno GMCC(kineska Toshiba), mislam deka bea Fairwind ili Oasis ili kombinacija na dvete....imam napisano za AECI / AEHI nekolku strani ponazad na temava pa pobaraj gi, imav i linkovi staveno tamu.
 
Последно уредено:
Член од
23 јануари 2015
Мислења
84
Поени од реакции
82
Sea tolku u detalji i da sakam nemam vreme da gi analiziram no eve koa gi sporeduvas Hansolot 9ka i 12ka oni gledam imaat razlika vo tezina 2kg i 100grama pomalce freon ima 9kata barem ovde na grckiot Gree sajt znaci ne se bas isti ni tezinski ni so kompresor.
Dodeka kaj U-Crown i 9kata i 12kata se potpolno isti vo tezina i kolicina na freon....kakva elektronika ja kontrolira mokjnosta za da grafikot bide taka prav i komanduva koga da se ponasa inverterot kako 12ka koga kako 18ka ili 9ka zavisno od temperaturite nadvor isto nemislam da analiziram i proveruvam, gi koristam dovolno vreme klimive na Gree za da im veruvam vo toa sto e napisano. Da im bese isti grafikot Hansol i U-Crown ke ima ista cena ama ne e taka
;)[DOUBLEPOST=1436264156][/DOUBLEPOST]
Pogresno ti lici, GREE vekje ne dava svoi proizvodi da se remarkiraat pod iminja viax, Inventor itn...baraj ja pod Midea a kompresorot i e najverovatno GMCC(kineska Toshiba)
Дали си сигурен дека Gree не дава да се ребрендираат нивни производи ????
Зарем следново не ви е познато однекаде ???


http://www.vivax.fi/tuotteet/vivax-geni-wifi/
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.532
Поени од реакции
7.277
pretezno mi e za dogrevanje-zagrevanje.
sto mislis dobra li e klimava za taa cena?
imam fasada so izolacija,potkrovje-krov dobro izoliran.pvc so 4 sezonsko staklo,40 m2 e prostorot
Za 40m2 ke ti treba 18ka, vcera u salonot na Gree mi ja faleva nekoja BEE On/Of klima na GREE deka super toplo duvala zimoska. Cenata im e 15000 za 12ka i mislam 25000 za 18kata, deklarirana e do -7 a ima vakov grafik i mislam deka e odlicna za On/Off, kolku sto vidov na net specifikacija ima Inteligent Defrost pa nema da vlaga na tocni intervali vo defrost sto moze da znaci deka so klimava moze i dobro da se gree.
BEE Grafik.jpg [DOUBLEPOST=1436264715][/DOUBLEPOST]
Дали си сигурен дека Gree не дава да се ребрендираат нивни производи ????
Зарем следново не ви е познато однекаде ???


http://www.vivax.fi/tuotteet/vivax-geni-wifi/
"Vekje" napisav, znaci od segasno vreme nataka, toa moze da se zastareni kolicini kako sto na nekoj MK sajtovi seuste nudat GEXI koja nepostoi i ja nema...a moze i da si rabotat so fincite, ti prasa za vivax konkretno i za niv ti odgovoriv, a spisok nemam kaj mene so koj sve nema ili ke sorabotuva Gree toa mozes kinezite da gi prasas.
 
Последно уредено:
Член од
24 септември 2013
Мислења
344
Поени од реакции
317
Sea tolku u detalji i da sakam nemam vreme da gi analiziram no eve koa gi sporeduvas Hansolot 9ka i 12ka oni gledam imaat razlika vo tezina 2kg i 100grama pomalce freon ima 9kata barem ovde na grckiot Gree sajt znaci ne se bas isti ni tezinski ni so kompresor.
Dodeka kaj U-Crown i 9kata i 12kata se potpolno isti vo tezina i kolicina na freon....kakva elektronika ja kontrolira mokjnosta za da grafikot bide taka prav i komanduva koga da se ponasa inverterot kako 12ka koga kako 18ka ili 9ka zavisno od temperaturite nadvor isto nemislam da analiziram i proveruvam, gi koristam dovolno vreme klimive na Gree za da im veruvam vo toa sto e napisano. Da im bese isti grafikot Hansol i U-Crown ke ima ista cena ama ne e taka
;)
E da, ne kaza kolku e cenata na U-crown.
Poslednite informacii za Hansol se deka sega e 50000 den. Ako (i normalno) U-crown e poskap (se nekako mi se cini deka go zaokruzile na 60000den) togas opasno se doblizuva so cena do Mitsubishi-to sto se spomnuvase ovde i koe go imaat eden-dvajca, a kosta okolu 62.000 den (neznam koj model bese tocno)
Zosto nekoj bi go zemal vo predvid za kupuvanje U-crown, ako za skoro ista cena ima top model Mitsubishi so ista moknost.
Isto se odnesuva i za Hansol, za 40000den. bese top izbor, zatoa i jas go zemav. Sega za 50000 e veke ista cena so Toshiba i slicni klimi.
Jas da treba sega da kupuvam povtorno klima, so ovaa cena ne bi go odbral Hansol.
 

SF

Член од
4 октомври 2010
Мислења
290
Поени од реакции
142
Kupite za pocetok edna 18000btu klima za dnevnot boravok, toa vi e najgolemiot prostor sto se zagreva (najgolem broj rebra/radijatori koj ke gi iskljucite)...so ova bi namallil 30% negde potrosuvacka so kotelot.
No bidejki si vo kukja i imas prostor (dvor/vizba) toj greac od 24Kw mozes da go napravis da trosi (vo pari) namesto 24Kw samo 12KW taka sto bi go vlkjucuval samo navecer(na eftina tarifa) i bi greel so nego na 90C okolu 2 tona voda smesteni vo akumulator ili go vikaat bafer. Dobar Bafer od 2Tona bi te kostal mozda i 2000evra, eftinata varijanta e da ti napravat takov rezervoar od plastika(izolliran so 10cmtervol i zakopan u zemja) i vnatre da vgradis izmenuvac (dolga bakarna cevka) niz koj ke pominuva toplata voda od kotelot so greacot. Denski tie 2Tona so meshacki ventil kako na slikata

ke se mesaat so povratot od radijatorite i ke ja ogranicuva topllinata na vodata primer na 60C, fakticki tie 2tona voda od 90C cel den ke te great bez da imas potreba da go pustas kotelot vo skapa tarifa.
Generalno denes za parnoto ima mnogu nova oprema i moze da se napravi tolku avtomatizirano i da ne trosi mnogu pa i da e kotelot na struja no toa bi ve kostalo kako vo cel stan da namestis klimi ili multisplit ili nekoi 3-4000eu. Voglavnom Avtomatikata i baferite se skapi. Prednosta e sto klimite ke ve sluzat dokaj 10-15god a parnoto ke trae barem 30god.
Гледав печка на Пелети, 23КВ окулу 100000 ден, Цена на кг пелета 13 ден. 1 тон пелети се 4,5МВч или 3,0 ден КВч што е окулу ефтина тарифа на електрична енергија. Ефиканост на печка на пелети во трансфер на енергија во вода е 90% друго оди како радијациона енергија од печката (проблем е што не ја користиме таа просторија) додека со систем со бафер исто е окулу 3,1 ден КВч системот викаш е 2000 евра сега не ја знам ефикасноста и која е загуба на енергија што стои водата преку ноќ. Ама да речам дека е исто горе доле исто доаѓа дали бафер или пелети. Додека клима изгледа не се исплати за веќе постоечки систем на парно цевки? Поскапи се единиците...
Како и да е треба да се менува системот зошто со постоечкиот греач е 6 ден КВч или дупло во оснос на бафер или пелети. Нафта мислам дека е исто со енергија ама цената е нестабилна и незнам какви системи има треба резервар смрди итн, гас нема гасовод а боци се пре ризични, дрва се мучење а цена иста како енергија на пелети. Друго не ми текнува.
 
Последно уредено:
Член од
15 мај 2012
Мислења
653
Поени од реакции
576
U-Crown 12 - okolu 67000-68000 (+montaza)
U-Crown 18 - 90000 (+montaza)[DOUBLEPOST=1436268939][/DOUBLEPOST]Samo ne mi e jasno zato vo Srbija razlikata pomegu 12 i 18 e mnogu pomala, otkolku kaj nas
 
Член од
23 јануари 2015
Мислења
84
Поени од реакции
82
Vivax 18CH50AECI = MIDEA AURORA - MSABDU-18HRDN1
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.532
Поени од реакции
7.277
E da, ne kaza kolku e cenata na U-crown.
Poslednite informacii za Hansol se deka sega e 50000 den. Ako (i normalno) U-crown e poskap (se nekako mi se cini deka go zaokruzile na 60000den) togas opasno se doblizuva so cena do Mitsubishi-to sto se spomnuvase ovde i koe go imaat eden-dvajca, a kosta okolu 62.000 den (neznam koj model bese tocno)
Zosto nekoj bi go zemal vo predvid za kupuvanje U-crown, ako za skoro ista cena ima top model Mitsubishi so ista moknost.
Isto se odnesuva i za Hansol, za 40000den. bese top izbor, zatoa i jas go zemav. Sega za 50000 e veke ista cena so Toshiba i slicni klimi.
Jas da treba sega da kupuvam povtorno klima, so ovaa cena ne bi go odbral Hansol.
Tvoi pari tvoj izbor.....no ako bese U-Crown ista cena so FH-35 sto ke zemese ?
Ke zemese U-Crown zaso e do -30 eve ja ke odgovoram mesto tebe.
Ne zaebavaj FH35 e do -15 ova e do -30 (kako bese ona opel i mercedes sporeduvavte pred nekoja strana)...Fh35 ti e blisku so Hansol a ne so U-Crown i ti si ja zemal za 40000, puna kapa.
Sega Hansol e 50000 ama i dolarot so koj se tplakja vo kina/japan ne e sega 40denari kolku sto bil verovatno togas 2013ta godina koga ti ja imas zemeno.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom