Дискусија за Атеистите, Исламот, Христијанството и останати убедувања

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.276
Не се лути,стварно немам ни најмал процент намера да те увредам ама ти ми изгледаш како сенилен.А верувам дека си млад дечко и тоа ме загрижува... и на ова прашање ти одговорив.
ти мислиш дека одговори но не одговори али ај вака јасно, прво кажа и изјави дека со сета душа и срце - си поверувал. Па кажа дека е вистина дека оној кој поверувал покрај друго, лекува со полагање на раце или ако испие отров нема да му нашкоди. И јас те прашувам дали и ти можеш како верник кој поверувал искрено со цела душа и срце - да лекуваш со полагање на раце врз болен.
Одковор е Да, можам, или Не не можам, после то да ја развиеме дискусијата.
 

GhostLeader

ONE OVER ALL
Член од
20 април 2010
Мислења
2.473
Поени од реакции
643
ти мислиш дека одговори но не одговори али ај вака јасно, прво кажа и изјави дека со сета душа и срце - си поверувал. Па кажа дека е вистина дека оној кој поверувал покрај друго, лекува со полагање на раце или ако испие отров нема да му нашкоди. И јас те прашувам дали и ти можеш како верник кој поверувал искрено со цела душа и срце - да лекуваш со полагање на раце врз болен.
Одковор е Да, можам, или Не не можам, после то да ја развиеме дискусијата.
Па еве го тоа јас што зборам :D Ако видиш убаво јас тоа се го кажав како една целина а не како некоја несигурност која сакаш ти да ја прикажеш за да го извадиш денешниот блинкер :D
Друго,неможе да се развива дискусијата затоа што немаш елементарни познавања од Библијата и Христијанството во целина.Ова е исто како да дискутираме за математичка задача од Калкулус а не знаеш основни операции - множење,делење,собирање и одземање...
Ти си увртил во глава дека твоето паранормално сфаќање за Библијата е точно и сега по твоите размислувања треба да се водиме :D не иде тоа така пастрмко :D
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.276
Па еве го тоа јас што зборам :D Ако видиш убаво јас тоа се го кажав како една целина а не како некоја несигурност која сакаш ти да ја прикажеш за да го извадиш денешниот блинкер :D
Друго,неможе да се развива дискусијата затоа што немаш елементарни познавања од Библијата и Христијанството во целина.Ова е исто како да дискутираме за математичка задача од Калкулус а не знаеш основни операции - множење,делење,собирање и одземање...
Ти си увртил во глава дека твоето паранормално сфаќање за Библијата е точно и сега по твоите размислувања треба да се водиме :D не иде тоа така пастрмко :D
Ти велиш дека си поверувал искрено со цела душа и срце. Спрема она што Исус го кажа:
А знаците, на оние што ќе поверуваат, ќе им бидат овие: со Моето име ќе истеруваат бесови; ќе говорат нови јазици, ќе фаќаат змии и ако Нешто смртомосно испијат, нема да им навреди; на болни ќе полагаат раце и тие ќе оздравувааат.”
ти би требало да ги имаш тие знаци, да лекуваш со полагање на раце врз болен, отров ништо да не ти можи, нови јазици да зборуваш... (има уште али то после ко ќе се развие дискусијата)
Значи дали ги имаш тие знаци, дали можеш да лекуваш со полагање на раце врз болен?
 

GhostLeader

ONE OVER ALL
Член од
20 април 2010
Мислења
2.473
Поени од реакции
643
Ти велиш дека си поверувал искрено со цела душа и срце. Спрема она што Исус го кажа:
А знаците, на оние што ќе поверуваат, ќе им бидат овие: со Моето име ќе истеруваат бесови; ќе говорат нови јазици, ќе фаќаат змии и ако Нешто смртомосно испијат, нема да им навреди; на болни ќе полагаат раце и тие ќе оздравувааат.”
ти би требало да ги имаш тие знаци, да лекуваш со полагање на раце врз болен, отров ништо да не ти можи, нови јазици да зборуваш... (има уште али то после ко ќе се развие дискусијата)
Значи дали ги имаш тие знаци, дали можеш да лекуваш со полагање на раце врз болен?
Tи нормален си ?
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.276
Tи нормален си ?
да, нормален сум, него дали ги имаш ти знаците на оној кој поверувал како што рекол Исус (запишано во Марко 16)
17.А знаците, на оние што ќе поверуваат, ќе им бидат овие: со Моето име ќе истеруваат бесови; ќе говорат нови јазици;
18.ќе фаќаат змии и ако Нешто смртомосно испијат, нема да им навреди; на болни ќе полагаат раце и тие ќе оздравувааат.”
 

GhostLeader

ONE OVER ALL
Член од
20 април 2010
Мислења
2.473
Поени од реакции
643
да, нормален сум, него дали ги имаш ти знаците на оној кој поверувал како што рекол Исус (запишано во Марко 16)
17.А знаците, на оние што ќе поверуваат, ќе им бидат овие: со Моето име ќе истеруваат бесови; ќе говорат нови јазици;
18.ќе фаќаат змии и ако Нешто смртомосно испијат, нема да им навреди; на болни ќе полагаат раце и тие ќе оздравувааат.”
Сакаш искрено да ти кажам ? Во ред,ќе ти одговорам со целосна почит(искрена) бидејќи се давиш како коњ во кал со блинкерот во уста со цел да се извадиш.ДА,МОЖЕМ ДА ЛЕЧАМ БОЛНИ АМА НЕ САКАМ ЗАРАДИ ''ЛИЧНО ПРОМОВИРАЊЕ"'.Озрачи се и фати рак од краен стадиум(не ти пожелувам) и дојди кај мене,слободно ќе ти ја пишам овде јавно адресата моја кај живеам и да видиш дека кога ќе ги ставам рацете мои над тебе ќе оздравиш :D Србите викаат,,Ко воли нек изволи''.Не го правам тоа ама за тебе ќе направам исклучок :D Aко си спремен да ме тестираш бујрум :D
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.276
Сакаш искрено да ти кажам ? Во ред,ќе ти одговорам со целосна почит(искрена) бидејќи се давиш како коњ во кал со блинкерот во уста со цел да се извадиш.ДА,МОЖЕМ ДА ЛЕЧАМ БОЛНИ АМА НЕ САКАМ ЗАРАДИ ''ЛИЧНО ПРОМОВИРАЊЕ"'.Озрачи се и фати рак од краен стадиум(не ти пожелувам) и дојди кај мене,слободно ќе ти ја пишам овде јавно адресата моја кај живеам и да видиш дека кога ќе ги ставам рацете мои над тебе ќе оздравиш :D Србите викаат,,Ко воли нек изволи''.Не го правам тоа ама за тебе ќе направам исклучок :D Aко си спремен да ме тестираш бујрум :D
Немаш ти ни Х од хистијанство во себе, за тебе цела вера е игра и занимацијa
Можност да лекуваш со полагање раце за тебе е “лично промовирање“ Исус лекуваше со полагање на раце. Се промовираше лично? Се фалеше наоколу и собираше поени? да можеш некому да тргнеш болка, да имаш знак даден од исус а да не го користиш е себично и неблагодарно. Исус и на неверници и пагани им помагаше а ти тоа го сметаш за маркентишки потег, за саморекламирање. Ептен далеку си ти од христијанството штом сметаш дека некој кој има во себе знак да излечи некој од болест - било “лично промовирање“ Па најпрво ќе одам на детско оделение бе, ќе ги оздравам децата а ти мајтапи правиш, хумор и сатира се за тебе Исусовите зборови, можност за “лично промовирање“
Некако не ми се верува дека Бог во твои раце би ставил било каков знак и дарба. Немаш врска ти од верба.
 

GhostLeader

ONE OVER ALL
Член од
20 април 2010
Мислења
2.473
Поени од реакции
643
Немаш ти ни Х од хистијанство во себе, за тебе цела вера е игра и занимацијa
Можност да лекуваш со полагање раце за тебе е “лично промовирање“ Исус лекуваше со полагање на раце. Се промовираше лично? Се фалеше наоколу и собираше поени? да можеш некому да тргнеш болка, да имаш знак даден од исус а да не го користиш е себично и неблагодарно. Исус и на неверници и пагани им помагаше а ти тоа го сметаш за маркентишки потег, за саморекламирање. Ептен далеку си ти од христијанството штом сметаш дека некој кој има во себе знак да излечи некој од болест - било “лично промовирање“ Па најпрво ќе одам на детско оделение бе, ќе ги оздравам децата а ти мајтапи правиш, хумор и сатира се за тебе Исусовите зборови, можност за “лично промовирање“
Некако не ми се верува дека Бог во твои раце би ставил било каков знак и дарба. Немаш врска ти од верба.
Хахахахахахахахах :lolzz: Ова те закачил блинкеров,параноја дури ти предизвикува кога ми реплицираш :D Многу бе некако хистерично ме напаѓаш Лет,зашо вака ? Заслужив :D?
За болдот,гледаш дека кога сакаш може да разбереш :D Ја ти викам неможам да лекувам зошто не ги исполнувам дадените ЦЕЛОВКУПНИ критериуми од Библијата ти пак си запнал,ЛЕЧИШ ПА ЛЕЧИШ :D
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.276
Хахахахахахахахах :lolzz: Ова те закачил блинкеров,параноја дури ти предизвикува кога ми реплицираш :D Многу бе некако хистерично ме напаѓаш Лет,зашо вака ? Заслужив :D?
За болдот,гледаш дека кога сакаш може да разбереш :D Ја ти викам неможам да лекувам зошто не ги исполнувам дадените ЦЕЛОВКУПНИ критериуми од Библијата ти пак си запнал,ЛЕЧИШ ПА ЛЕЧИШ :D
Нема целокупни условиили критериуми, тоа некој го придодаде во зборовите на Исус. Многу еубба работа е рисјаните шо додавате, одземате или толкувате дури и јасни зборови на Исус или на господ, испаѓа дека имале проблем со искажувањето, не знаеле убаво да кажат шо мислат па мора сега некој да објаснува дека не е така ко шо рекол исус туку поинаку било, или не се доискажал па требало вака или онака. И за тоа име предупредување од Исус, да се пазите и од такви.
 

GhostLeader

ONE OVER ALL
Член од
20 април 2010
Мислења
2.473
Поени од реакции
643
Нема целокупни условиили критериуми, тоа некој го придодаде во зборовите на Исус. Многу еубба работа е рисјаните шо додавате, одземате или толкувате дури и јасни зборови на Исус или на господ, испаѓа дека имале проблем со искажувањето, не знаеле убаво да кажат шо мислат па мора сега некој да објаснува дека не е така ко шо рекол исус туку поинаку било, или не се доискажал па требало вака или онака. И за тоа име предупредување од Исус, да се пазите и од такви.
Важи Лет,чим ти така викаш,сигурно е така! Како што беше со блинкерот,така е и со ова! :D
 
Член од
16 декември 2013
Мислења
1.856
Поени од реакции
1.192
сега си имаат прецизно установен ценовник и не ти се ни пули ако немаш пари ни да те крсти ни да те венча ни да те закопа.
Сега е “Христијанство ДООЕЛ“
Ако немаш пари - нема крштевање
Така да џабе куцаш со големи букви. Чоек кој нема 4000 денари за крштевка - нема ни да биди крштен, чоек кој има пари за крштевка - ќе биди крстен.Тоа е вистината
КОЕ: Свештеникот е должен да ја изврши тајната и во случај верникот да нема пари



Претенциозни се изјавите на некои верници дека во епархиите постојат одредени ценовници за услуги кои ги вршат свештените лица, познати како давачки за ”треба” или ”Света Тајна”, вели Отец Игор Здравковски од Кумановско – осоговската епархија на прашање дали и ова епархија ги зголеми цените на своите услуги за верниците како што тоа го направи МПЦ.

Верниците кои сакаат својот брак да го крунисаат во храм, или пак да го крстат своето новородено дете, нема да бидат вратени ако немаат пари, вели Здравковски, нагласувајќи дека КОЕ нема промени на т.н цени на услуги за своите верници кои сакаат да бидат дел од седумтте свети тајни.

- Наша света должност е да ги извршуваме светите тајни, без разлика дали верникот има или нема пари за тоа. Пред Бога сите се еднакви, и за црквата нема поделба на богати и сиромашни, па во зависност од тоа, да се бараат суми кои би ги поделиле верниците. Црковните храмови во Куманово не се подеднакво посетени, и со доброволниот прилог на граѓаните, КОЕ успева да ги одржува сите храмови со отворени врати за верниците, но, без притоа да бара пари за одреден обред. Сѐ што ќе биде оставено во црквата се смета за дар, а не за наплаќање на услуги, вели Здравсковски.

Наплаќањето за свештенодејства е грев и канонски прекршок, вели Здравковски и свештеникот е должен да ја изврши тајната и во случај верникот да нема пари.

http://kumanovskimuabeti.mk/arhiva/?p=49182[DOUBLEPOST=1435691802][/DOUBLEPOST]
Ама секое лето арчиш пари за одмор, а ја криткуваш Црквата?
Оние што не помирисале темјан, се најголемите критичари на црквата, а неретко и даваат предлози за решавање на одредени прашања во црквата.
:несвест:
 
Последно уредено:

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
сега ми одговори, до преѓе некако избегаваше али во ред, е сега како стоиш ти со лекување со полагање на раце врз болни?
Let3,

еве јас лечам со раце.
И сега? Ќе ми бараш доказ за мојата способност за лечење?
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.276
Let3,

еве јас лечам со раце.
И сега? Ќе ми бараш доказ за мојата способност за лечење?
Не само се прашувам оти се уште има болни деца на детско оделение и зошто допушти малата Тамара да умре ?
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Не само се прашувам оти се уште има болни деца на детско оделение и зошто допушти малата Тамара да умре ?
Не стигам на сите страни, чедо Божјо...'ногу болен народ има по земјава македонска.[DOUBLEPOST=1435693198][/DOUBLEPOST]
Emi cedo "bozjo" ako e taka zosto sam ne se izlecis prvin?
Ја' су' си здрав ка' дрен, ич да не ми се секираш...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom