Дискусија за Атеистите, Исламот, Христијанството и останати убедувања

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Дете имаш званичен ценовник на МПЦ колку коштаат обредите, јас лично не знам пример али можно е некој да немал пари за крштевка или венчавка или погреб. МПЦ е фирма со дејности и ценовници исто ко да влезеш во веро и не купиш телешко оти немаш пари. Веро не одби да ти даде телешко - ти не си имал пари. Си пошол си видел цена и си заминал.
http://www.kurir.mk/makedonija/vesti/191699-Vencavka-6000-pogreb-3000-denari-–-novi-ceni-na-MPC

МПЦ си е регистрирана за финансиско работење за производство и промет на алкохол, на карти за играње, осигурување, работење со недвижнини.... цело време сме сведоци на некои судења за пари за имоти за хотели .. кои се во сопственост на црквата
Бог ли им даде хотел на црквата?
Бог им ли даде парцели дуќани куќи и палати??
Бог ли им купува џипови и мерцедеси?
се е то од пари собирани од народ а врз основа на дадени услуги. МПЦ не се разликува многу од некој бизнисмен кој врши регистрирана дејност - услуга и таа ја наплаќа

А да ми кажеше нешто околу фарисеи и садукеи?? и некоја позната мисла на фарисејскиот учител Хилал?
И што рече, што вели Халил?...[DOUBLEPOST=1435658770][/DOUBLEPOST]Добро, колку време ти треба за да се сетиш на барем една Халилова мудрост...

Пардон, „Хилал„.
 
Последно уредено:

GhostLeader

ONE OVER ALL
Член од
20 април 2010
Мислења
2.473
Поени од реакции
643
Дете имаш званичен ценовник на МПЦ колку коштаат обредите, јас лично не знам пример али можно е некој да немал пари за крштевка или венчавка или погреб. МПЦ е фирма со дејности и ценовници исто ко да влезеш во веро и не купиш телешко оти немаш пари. Веро не одби да ти даде телешко - ти не си имал пари. Си пошол си видел цена и си заминал.
http://www.kurir.mk/makedonija/vesti/191699-Vencavka-6000-pogreb-3000-denari-–-novi-ceni-na-MPC

МПЦ си е регистрирана за финансиско работење за производство и промет на алкохол, на карти за играње, осигурување, работење со недвижнини.... цело време сме сведоци на некои судења за пари за имоти за хотели .. кои се во сопственост на црквата
Бог ли им даде хотел на црквата?
Бог им ли даде парцели дуќани куќи и палати??
Бог ли им купува џипови и мерцедеси?
се е то од пари собирани од народ а врз основа на дадени услуги. МПЦ не се разликува многу од некој бизнисмен кој врши регистрирана дејност - услуга и таа ја наплаќа

А да ми кажеше нешто околу фарисеи и садукеи?? и некоја позната мисла на фарисејскиот учител Хилал?
ДАЈ МИ ИМЕ И ПРЕЗИМЕ НА СВЕШТЕНИК КОЈ ОДБИЛ ДА КРСТИ НЕКОГО ЗОШТО НЕМАЛ ПАРИ! ЈАС НЕ ТЕ ПРАШАВ ШТО Е МПЦ!!! ЗНАЧИ НЕ ТЕ ПРАШАВ НИ ЗА ЦЕНОВНИЦИ НИ ЗА ФИНАНСИИ.АКО Е ТАКА КАКО ШТО ТИ ВЕЛИШ,ДАЈ ГО СО ИМЕ И ПРЕЗИМЕ ТОЈ СВЕШТЕНИК ШТО ОДБИЛ ДА КРСТИ НЕКОГО ЗОШТО НЕМАЛ ПАРИ... ЗАШТО ЛАЖЕШ ДЕКА ИМА ТАКВИ А ЕДЕН НЕМОЖЕШ ДА НАЈДЕШ ??????????????????????????????? ЗАШТО ????
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.276
И што рече, што вели Халил?...[DOUBLEPOST=1435658770][/DOUBLEPOST]Добро, колку време ти треба за да се сетиш на барем една Халилова мудрост...
то е моето прашање, и очекувам одговор
ДАЈ МИ ИМЕ И ПРЕЗИМЕ НА СВЕШТЕНИК КОЈ ОДБИЛ ДА КРСТИ НЕКОГО ЗОШТО НЕМАЛ ПАРИ! ЈАС НЕ ТЕ ПРАШАВ ШТО Е МПЦ!!! ЗНАЧИ НЕ ТЕ ПРАШАВ НИ ЗА ЦЕНОВНИЦИ НИ ЗА ФИНАНСИИ.АКО Е ТАКА КАКО ШТО ТИ ВЕЛИШ,ДАЈ ГО СО ИМЕ И ПРЕЗИМЕ ТОЈ СВЕШТЕНИК ШТО ОДБИЛ ДА КРСТИ НЕКОГО ЗОШТО НЕМАЛ ПАРИ... ЗАШТО ЛАЖЕШ ДЕКА ИМА ТАКВИ А ЕДЕН НЕМОЖЕШ ДА НАЈДЕШ ??????????????????????????????? ЗАШТО ????
МПЦ има ценовник, дека крштевка кошта 4000 денари
Ако немаш пари - нема крштевање
Така да џабе куцаш со големи букви. Чоек кој нема 4000 денари за крштевка - нема ни да биди крштен, чоек кој има пари за крштевка - ќе биди крстен.Тоа е вистината

http://www.kurir.mk/makedonija/vesti/191699-Vencavka-6000-pogreb-3000-denari-–-novi-ceni-na-MPC
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
то е моето прашање, и очекувам одговор
Ја' ќе го причекам одговорот.[DOUBLEPOST=1435659566][/DOUBLEPOST]
МПЦ има ценовник, дека крштевка кошта 4000 денари
Ако немаш пари - нема крштевање
Така да џабе куцаш со големи букви. Чоек кој нема 4000 денари за крштевка - нема ни да биди крштен, чоек кој има пари за крштевка - ќе биди крстен.Тоа е вистината

http://www.kurir.mk/makedonija/vesti/191699-Vencavka-6000-pogreb-3000-denari-–-novi-ceni-na-MPC
А што те засега ценовникот од МПЦ?
Колку пари арчиш за годишен одмор?
 

GhostLeader

ONE OVER ALL
Член од
20 април 2010
Мислења
2.473
Поени од реакции
643
то е моето прашање, и очекувам одговор

МПЦ има ценовник, дека крштевка кошта 4000 денари
Ако немаш пари - нема крштевање
Така да џабе куцаш со големи букви. Чоек кој нема 4000 денари за крштевка - нема ни да биди крштен, чоек кој има пари за крштевка - ќе биди крстен.Тоа е вистината

http://www.kurir.mk/makedonija/vesti/191699-Vencavka-6000-pogreb-3000-denari-–-novi-ceni-na-MPC
Абе ти разбираш МАКЕДОНСКИ ЈАЗИК ? Кај те прашав јас тебе за ценовник ? НЕМА КРШТЕВКА ? АЈДЕ ДАЈ НИ ГО ТОЈ СВЕШТЕНИК ШТО ГО НАПРАВИЛ ТОА !!!
Не ми е јасно зашто вие кои ја плукате Црквата и Христијанството сте толкави клеветници и кукавици ??????? Зашто морате да лажете не ми е јасно ? што ви е користа ако лажете ???????????????
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.276
Абе ти разбираш МАКЕДОНСКИ ЈАЗИК ? Кај те прашав јас тебе за ценовник ? НЕМА КРШТЕВКА ? АЈДЕ ДАЈ НИ ГО ТОЈ СВЕШТЕНИК ШТО ГО НАПРАВИЛ ТОА !!!
Не ми е јасно зашто вие кои ја плукате Црквата и Христијанството сте толкави клеветници и кукавици ??????? Зашто морате да лажете не ми е јасно ? што ви е користа ако лажете ???????????????
Оној шо нема пари не се ни крштева бе, имаш ценовник толку и толку чини крштевката секој кој имал пари беше крштен тој шо немал пари не ни пошол да се крсти. Исто ко во продавница, колку пари имаш в џеп толку можеш да потрошиш. Си има ценовник , кило мелено 280 денари, имаш 100 денари в џепп - кило мелено не можеш да земеш, можеш 250 грама таман за мусака (со тро соја) али в црква не можеш ни тоа да го направиш пример да му речеш “Дај крштевај ме за 2000 толку имам па до кај ќе стигнеш пеј“ или 4000 или нема крштевка. Синодопт на МПЦ донесе ценовник бе не е тоа играчка, најумните глави на МПЦ одредиле колку ќе наплаќаат за обреди

http://www.kurir.mk/makedonija/vesti/191699-Vencavka-6000-pogreb-3000-denari-–-novi-ceni-na-MPC
 

GhostLeader

ONE OVER ALL
Член од
20 април 2010
Мислења
2.473
Поени од реакции
643
Оној шо нема пшари не се ни крштева бе, имаш ценовник толку и толку чини крштевката секој кој имал пари беше крштен тој шо немал пари не ни пошол да се крсти. Исто ко во продавница, колку пари имаш в џеп толку можеш да потрошиш. Си има ценовник , кило мелено 280 денари, имаш 100 денари в џепп - кило мелено не можеш да земеш, можеш 250 грама таман за мусака (со тро соја) али в црква не можеш ни тоа да го направиш пример да му речеш “Дај крштевај ме за 2000 толку имам па до кај ќе стигнеш пеј“ или 4000 или нема крштевка. Синодопт на МПЦ донесе ценовник бе не е тоа играчка, најумните глави на МПЦ одредиле колку ќе наплаќаат за обреди

http://www.kurir.mk/makedonija/vesti/191699-Vencavka-6000-pogreb-3000-denari-–-novi-ceni-na-MPC
Види да ти кажем.Сам призна дека НЕМА СВЕШТЕНИК НА СВЕТОВ КОЈ ГО НАПРАВИЛ ТОА.Затоа џабе ми кажуваш ценовници кога НЕМА ТАКОВ ЧОВЕК КОЈ Е ОДБИЕН ДА СЕ КРСТИ ЗОШТО НЕМАЛ ПАРИ.
Да знаеш друг пат ниедна веро дека ТРЕБА СО ДОКАЗИ ДА ЗБОРИШ а не да КЛЕВЕТИШ!
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.276
Види да ти кажем.Сам призна дека НЕМА СВЕШТЕНИК НА СВЕТОВ КОЈ ГО НАПРАВИЛ ТОА.Затоа џабе ми кажуваш ценовници кога НЕМА ТАКОВ ЧОВЕК КОЈ Е ОДБИЕН ДА СЕ КРСТИ ЗОШТО НЕМАЛ ПАРИ.
Да знаеш друг пат ниедна веро дека ТРЕБА СО ДОКАЗИ ДА ЗБОРИШ а не да КЛЕВЕТИШ!
Еве ти доказ - ценовник на МПЦ за обреди
http://www.kurir.mk/makedonija/vesti/191699-Vencavka-6000-pogreb-3000-denari-–-novi-ceni-na-MPC
крштевка 4000 денари
крај
готовово, дај доказ дека се укинува ценовникот и дека може секој бесплатно да се крштева венчава и погребува во МПЦ?
 
Член од
3 септември 2010
Мислења
6.040
Поени од реакции
8.613
Оној шо нема пари не се ни крштева бе, имаш ценовник толку и толку чини крштевката секој кој имал пари беше крштен тој шо немал пари не ни пошол да се крсти. Исто ко во продавница, колку пари имаш в џеп толку можеш да потрошиш. Си има ценовник , кило мелено 280 денари, имаш 100 денари в џепп - кило мелено не можеш да земеш, можеш 250 грама таман за мусака (со тро соја) али в црква не можеш ни тоа да го направиш пример да му речеш “Дај крштевај ме за 2000 толку имам па до кај ќе стигнеш пеј“ или 4000 или нема крштевка. Синодопт на МПЦ донесе ценовник бе не е тоа играчка, најумните глави на МПЦ одредиле колку ќе наплаќаат за обреди

http://www.kurir.mk/makedonija/vesti/191699-Vencavka-6000-pogreb-3000-denari-–-novi-ceni-na-MPC
Ти го прочита ли целиот текст од линкот кој го постираше? Види што пишува:

Наплаќањето за свештенодејства е грев и канонски прекршок, се вика симонија.

Но тоа што му го даваат верниците на свештеникот е доброволна награда. Тоа значи дека свештеникот е должен да ја изврши тајната и во случај верникот да нема ниту денар да плати.
 

GhostLeader

ONE OVER ALL
Член од
20 април 2010
Мислења
2.473
Поени од реакции
643
Еве ти доказ - ценовник на МПЦ за обреди
http://www.kurir.mk/makedonija/vesti/191699-Vencavka-6000-pogreb-3000-denari-–-novi-ceni-na-MPC
крштевка 4000 денари
крај
готовово, дај доказ дека се укинува ценовникот и дека може секој бесплатно да се крштева венчава и погребува во МПЦ?
Tи си глуп бе или страдаш од сенилност ? Знаеш што пиша ????

,,сега си имаат прецизно установен ценовник и не ти се ни пули ако немаш пари ни да те крсти ни да те венча ни да те закопа.
Сега е “Христијанство ДООЕЛ“

јас ти реков - ,,Ја ти давам 100 евра да ми донесеш Свештеник кој одбил да крсти некого зошто немал пари(ако воопшто има таков)''

ти знаеш што одговори ?

,,Не знам јас таков случај, ете си заштедил 100 евра''

КОГО ПРАВИШ БУДАЛА ? НАС ИЛИ СЕБЕ ? јас те прашав за свештеник или за ценовник бе ?????????
 
Последно уредено:

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.949
Прв пат после три декади, забележан случај на дифтерија во Шпанија кај шест годишно дете. Случајот е директна последица од кампањите за антивакцинација:

Diphtheria reported in Spain, 1st case in three decades

An unimmunized 6-year-old boy from Olot has contracted diphtheria and is currently admitted at an Barcelona hospital ICU. This is the first recorded case of diphtheria in Spain since 1986, according to an El Pais report (computer translated).


Image/CIA

The last two known patients with diphtheria in Spain were treated in 1986, according to the Health Ministry.

There was no anti-toxin available in the country to treat the patient because it is such a rare condition. The Health Ministry searched for diphtheria antitoxin worldwide and it was eventually delivered from Moscow to Barcelona by the Russian ambassador.

The anti-vaccine movement has grown worldwide in recent years due to their perceived health risk. General secretary for the health service, Rubén Moreno, called these campaigns “irresponsible.” He continued: “The consequences of not vaccinating a child can be dramatic. The right to vaccination is for children, not for the parents to decide.”

Diphtheria is a dangerous respiratory disease is caused by a potent toxin produced by certain strains of the bacterium Corynebacterium diphtheriae. Diphtheria is extremely contagious through coughing or sneezing. Risk factors include crowding, poor hygiene, and lack of immunization.

Link
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.276
Tи си глуп бе или страдаш од сенилност ? Знаеш што пиша ????

,,сега си имаат прецизно установен ценовник и не ти се ни пули ако немаш пари ни да те крсти ни да те венча ни да те закопа.
Сега е “Христијанство ДООЕЛ“

јас ти реков - ,,Ја ти давам 100 евра да ми донесеш Свештеник кој одбил да крсти некого зошто немал пари(ако воопшто има таков)''

ти знаеш што одговори ?

,,Не знам јас таков случај, ете си заштедил 100 евра''

КОГО ПРАВИШ БУДАЛА ? НАС ИЛИ СЕБЕ ? јас те прашав за свештеник или за ценовник бе ?????????
Јас реков дека лично не знам таков пример али не сум барал она што знам е дека МПЦ илма одреден ценовник за секој обред вклучително и крштевка која кошта 4000 денари.
Ако сакаш да се крстиш треба да имаш 4000 денари, ако немаш - нема да се крстиш
http://www.kurir.mk/makedonija/vesti/191699-Vencavka-6000-pogreb-3000-denari-–-novi-ceni-na-MPC
 

GhostLeader

ONE OVER ALL
Член од
20 април 2010
Мислења
2.473
Поени од реакции
643
Јас реков дека лично не знам таков пример али не сум барал она што знам е дека МПЦ илма одреден ценовник за секој обред вклучително и крштевка која кошта 4000 денари.
Ако сакаш да се крстиш треба да имаш 4000 денари, ако немаш - нема да се крстиш
http://www.kurir.mk/makedonija/vesti/191699-Vencavka-6000-pogreb-3000-denari-–-novi-ceni-na-MPC
Па како бре човече знаеш да кажеш дека НЕ КРШТЕВААТ БЕЗ ПАРИ а не знаеш НИЕДЕН СЛУЧАЈ ТАКОВ ?? Гледаш на тарот,на топка ? имаш соништа,визии,дарба ?????? Дај кажи од кај знаеш па направи ни услуга на нас верниците да се побуниме...
Тоа го пишува зошто Црквата им дава плата на свештениците.Ама НЕМА СЛУЧАЈ каде што човек не е крстен зошто немал пари..
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.276
Па како бре човече знаеш да кажеш дека НЕ КРШТЕВААТ БЕЗ ПАРИ а не знаеш НИЕДЕН СЛУЧАЈ ТАКОВ ?? Гледаш на тарот,на топка ? имаш соништа,визии,дарба ?????? Дај кажи од кај знаеш па направи ни услуга на нас верниците да се побуниме...
Тоа го пишува зошто Црквата им дава плата на свештениците.Ама НЕМА СЛУЧАЈ каде што човек не е крстен зошто немал пари..
Немам слушнато дека некој беспари пошол да се крсти, кој имал пари - се крстил
Имаш ценовник и одиш си плаќаш. Имаш пари - купуваш кола, немаш пари одиш пеш.
Бизнис е тоа ништо лично нема тука, МПЦ си е регистрирана званично за вршење на финансиски работи, промет, купопродажби услуги и си има ценовник. Ценовникот самите си го одредуваат сигурно израчунаа дека трошоци на едно крштевање со се заработка се 4000 денари, си пратат тие и берзи и цена на нафта и трошоци на живот, струја, гориво, огрев, курсот на долар спрема евро и си прат математики. Синодот го донесе ценовникот а одлуките на синодот мора да се почитуваат.
Дали ти велиш дека одлуката на синод не се почитува?
 

GhostLeader

ONE OVER ALL
Член од
20 април 2010
Мислења
2.473
Поени од реакции
643
Немам слушнато дека некој беспари пошол да се крсти, кој имал пари - се крстил
Кога ќе слушнеш дека некој сакал да се крсти а го одбиле од МПЦ зошто немал пари,тогаш дојди и кажи овде.Затоа не треба да јадеш бурек многу кога немаш појма како стојат работите во реалноста и во Христијанството.До тогаш немој да се брукаш по форуми со фантазии..
 

Kajgana Shop

На врв Bottom