Дискусија за Атеистите, Исламот, Христијанството и останати убедувања

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.276
Кога ќе слушнеш дека некој сакал да се крсти а го одбиле од МПЦ зошто немал пари,тогаш дојди и кажи овде.Затоа не треба да јадеш бурек многу кога немаш појма како стојат работите во реалноста.До тогаш немој да се брукаш по форуми со фантазии..
МПЦ си има ценовник http://www.kurir.mk/makedonija/vesti/191699-Vencavka-6000-pogreb-3000-denari-–-novi-ceni-na-MPC исто ко што Хонда или АУДи Македонија има ценовник. Крштевка чини 4000 денари со одлука на Синодот. Е сега ти ко шо велиш одлука на синотд не мора да се поштува па крштавеле и бес пари, то е веќе внатрешна работа и однос на попови кон владици, можеби постои таква непсолушност али не ја знам ни неа се додека ти на ја изнесе тука.
 

GhostLeader

ONE OVER ALL
Член од
20 април 2010
Мислења
2.473
Поени од реакции
643
Е сега ти ко шо велиш одлука на синотд не мора да се поштува па крштавеле и бес пари, то е веќе внатрешна работа и однос на попови кон владици, можеби постои таква непсолушност али не ја знам ни неа се додека ти на ја изнесе тука.
,,Но тоа што му го даваат верниците на свештеникот е доброволна награда. Тоа значи дека свештеникот е должен да ја изврши тајната и во случај верникот да нема ниту денар да плати.''

Ова не го прочита КЛЕВЕТНИКУ ??????????????????????


Тоа не е непослушност од ниеден свештеник кон Синодот туку чист Христијански чин кој е заповедан во Библијата.Јас ти објаснив зошто има ценовник.Во Христово време,Црквата тогаш почнала да постои и затоа не се наплаќало.Црквата не била организирана како институција и како таква немала никакви давачки кон ниедна држава.Денеска Црквата е институција (по Закон) и како таква има трошоци(плати) кон своите службеници - Свештенството,кон ЕВН,Водовод итн..
Се плаќа токму заради овие давачки а не заради нешто друго.Но НЕ СМЕЕ ниеден човек кој сака да се крсти а нема пари ДА ГО ОДБИЈАТ заради тоа.Нека отидат 10 души во било која црква и нека речат ,,Немаме пари ама сакаме да се крстиме'' и да видиш дали ќе им речат НЕМОЖЕ,НЕМАТЕ ПАРИ.
КОГА НЕ ЗНАЕШ,НЕ ТРЕСИ ГЛУПОСТИ.ПРАШАЈ ПРВО,НЕ САМО КЛЕВЕТА ОДМА.

Ти знаеш се па се нафати да кажуваш не крштевале за без пари..
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.276
,Во Христово време,Црквата тогаш почнала да постои и затоа не се наплаќало.Црквата не била организирана како институција и како таква немала никакви давачки кон ниедна држава.
Ти муслиман да не си?
или протестант??
како бе не наплаќало во полетоците?!? ти свесен ли си каквио лаги шириш овде преправајќи се дека си некаковверник? ти знаеш ли дека со ова го навредуваш Бог кој лично убивал луѓе кои не му давале сите свои пари на црквата??
Ај отвори Дела Апостолски и прочитај за Анание и Сафира шо ги снајде оти сите свои пари не и ги дале на црквата.
 

GhostLeader

ONE OVER ALL
Член од
20 април 2010
Мислења
2.473
Поени од реакции
643
Ти муслиман да не си?
или протестант??
како бе не наплаќало во полетоците?!? ти свесен ли си каквио лаги шириш овде преправајќи се дека си некаковверник? ти знаеш ли дека со ова го навредуваш Бог кој лично убивал луѓе кои не му давале сите свои пари на црквата??
Ај отвори Дела Апостолски и прочитај за Анание и Сафира шо ги снајде оти сите свои пари не и ги дале на црквата.
Мрш бе со твоето ненормално толкување на Библијата.. Бог не е материјалист нити капиталист па му требаат пари...
Кое твое разбирање за Бог и Библијата е сходно со истите па парите да бидат!?
 
Последно уредено:

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.276
Мрш бе со твоето ненормално толкување на Библијата.. Бог не е материјалист нити капиталист па му требаат пари...
Си читал ли бе ти воопшто Библија?
имаш ли воопшто познавање околу таа книга ?
цело време дискусии јас од тебе на видов ни еден знак дека ти всушност знаеш што зборуваш. Знаеш ли дека Бог бараше за него дел од воениот плен во злато и сребро?
Знаеш ли дека христијанската црква се базирала на тоа да секој даде се шо има за да влезе во неа и дека тие што не го направиле тоа умреле и ко шо вели Библијхата “Страв ја обзеде цела црква ради тоа“
Мој совет ти е да седнеш и прочиташ библија, премногу малку знаеш за да можеш да дискутираш сериозно на таа тема. Ќе ти се смејат.
 

GhostLeader

ONE OVER ALL
Член од
20 април 2010
Мислења
2.473
Поени од реакции
643
Си читал ли бе ти воопшто Библија?
имаш ли воопшто познавање околу таа книга ?
цело време дискусии јас од тебе на видов ни еден знак дека ти всушност знаеш што зборуваш. Знаеш ли дека Бог бараше за него дел од воениот плен во злато и сребро?
Знаеш ли дека христијанската црква се базирала на тоа да секој даде се шо има за да влезе во неа и дека тие што не го направиле тоа умреле и ко шо вели Библијхата “Страв ја обзеде цела црква ради тоа“
Мој совет ти е да седнеш и прочиташ библија, премногу малку знаеш за да можеш да дискутираш сериозно на таа тема. Ќе ти се смејат.
Имаш овде 289 страни и на она за Прашања за Христијанството 619 страни и види дали не ја познавам Библијата.Имам таму мал милион дебати со докази и што сум нудел докази.
Ти не ги познаваш работите сега во 21 век се чудиш како е можно да се крсти без пари некој и ти ќе ми кажуваш за Библијата верски необразован..
П.С За тоа дали сум муслиман.Јас сум верен на Единиот и Вистински Господ Исус Христос.Неможе мене да ме потурчи никој.Не сум јас како тебе..
 
Последно уредено:

SuBZerO

Бигус Дикус
Член од
26 јануари 2007
Мислења
3.859
Поени од реакции
4.791
Па и не мораш да кажеш, оти појќе е од јасно дека само за еден одмор си поарчил повеќе пари од збирот од цените од сите свештенички дејанија, одредени со црковниот тарифник.
Hah jaka ti e komparacijava! Logikata vristi....Duhovni uslugi po materijalno niski ceni vo sporedba so drugi raboti (pr godisen odmor) Kako peacki na tezga ste stanale koj plati dobija dupli blagslov....! Demek ovie sea nisto zivo nemoze da gi razdeli plus gratis afterlife vleznica. Ccccc...!


Младите си се ветија пред бога во црквата „Свети Ѓорѓија“ во резиденцијата на архиепископот г.г. Стефан.
Богослужбата, како што доликува, ја држеа седум владици на МПЦ.
http://netpress.com.mk/foto-se-omazhi-kjerkata-na-najbogatiot-makedonec/[DOUBLEPOST=1435671144][/DOUBLEPOST]
СВЕШТЕНИЦИ И МЕРЦЕДЕСИ

Еднаш, во еден манастир видов монах, кој во вечерната темнина помина преку оградата и се упати кон селото. Еден би помислил “Овој блудник отиде во светот да твори блудни работи”, истата слика некој друг да ја видеше би рекол “Овој е крадецот меѓу браќата, сигурно отишол да украде нешто”. Трет би помислил “Ова е Божји слуга, отишол во темнината милостиња на народот да дава”. А зошто, се прашуваме, на една иста слика има три различни реакции? – А, затоа што секој по себе судел.

За оној што е блудник, преку својата призма и цел свет го гледа како таков. Крадецот целиот свет го гледа дека краде. За слугата Божји – цел свет угодува на Создателот. Ајде да се провериме и ние по тој пример. Ако нам ни се чини дека сите крадат, значи дека крадецот се наоѓа внатре во нас, во нашето срце. Ако според нас сите се блудници, значи дека и ние сме самите такви.

Целиот текст на линков:

http://www.pppe.mk/2015/свештеници-и-мерцедеси/
Cemu razkazive i poezijava? Demek i popov e covek mnogu raboti ...pa zasluzeno vozi mercedes...isto kako i eden doktor... Znaci pop i doktor na isto nivo treba da gi stavime...so edna mala razlika...Doktorot sam si go plaka mercedesot...na popot narodot...! I sea ne treba da sudime ne be nemora....textov mislis tretoddelenec ke ubeduvame da ne odi na ekskurzija! I za kraj sajtot e crkven....Pa zarem samite bi se rugale....Ziva patetika!
Iskreno ti se cudam...Pogledni nanazad iznesuvas naucni trudovi od astrologija,fizika,mehanika i textov!
Really?
 
Последно уредено:

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.276
Имаш овде 289 страни и на она за Прашања за Христијанството 619 страни и види дали не ја познавам Библијата.Имам таму мал милион дебати со докази и што сум нудел докази.
Ти не ги познаваш работите сега во 21 век се чудиш како е можно да се крсти без пари некој и ти ќе ми кажуваш за Библијата верски необразован..
П.С За тоа дали сум муслиман.Јас сум верен на Единиот и Вистински Господ Исус Христос.Неможе мене да ме потурчи никој.Не сум јас како тебе..
Немаш ти многу познавања околу библиј, се познава тоа, може во дискусии со некој кој исто ко тебе имаат малце читнатао не се примеќа али јас гледам шо и колку си запознат со книгата. Вервам дека ти е досадна нарочно стариот завет, ај оние интересни прикаски од почеток постанок ова она па од филмојте за мојсеј али 90% од стар завет не му е интересен и му е комплициран и неразбирлив на луѓето па го скокаат, ои од новиот завет не читаат баш се и ко ќе му извадиш негде делови од стар завет или нов кој не им е познат се чудат ко тебе и викаат НЕ Е МОЖНО ОВА!!
Додај на тоа што не ти е позната ни историјата на времето кое се опишува во новиот завет не си читнал ни за економски ни за социјални ни за политички услови кои владееле во тоа време, не си запознат со структира на еврејското општество со законодавството на Рим и евреите, накратко не си се занимавал ни со библија ни со историја.
 
Член од
8 јуни 2015
Мислења
176
Поени од реакции
59
Не ми одговори на прашањето а веќе ми поставуваш прашање.
Полека мор', не ојт тоа така...[DOUBLEPOST=1435606418][/DOUBLEPOST]

Де де, не му поставувај толку тешки прашања...:icon_lol:
Питувај го нешто колку за „преодна„.

@SuBZerO ,
да не мислеше на „аура„, или можеби на „аврора„?...o_O
Мики, абе ставај кецови и да се јават во август на полагање....
И во јули да си го повторат матерјалот, да не ми доаѓаат неспремни на испит!!!
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Hah jaka ti e komparacijava! Logikata vristi..../
Чедо Божјо, логиката е следна: за најголем дел од свештеничките услуги, по тарифник, плаќаш еднаш во животот и платеното ти важи до смрт. Еднаш се крштеваш, еднаш се венчаваш, еднаш умираш...

Ама секое лето арчиш пари за одмор, а ја криткуваш Црквата?

Логика, ееееј....[DOUBLEPOST=1435672305][/DOUBLEPOST]
Младите си се ветија пред бога во црквата „Свети Ѓорѓија“ во резиденцијата на архиепископот г.г. Стефан.
Богослужбата, како што доликува, ја држеа седум владици на МПЦ.
http://netpress.com.mk/foto-se-omazhi-kjerkata-na-najbogatiot-makedonec/[DOUBLEPOST=1435671144][/DOUBLEPOST]
Cemu razkazive i poezijava? Demek i popov e covek mnogu raboti ...pa zasluzeno vozi mercedes...isto kako i eden doktor... Znaci pop i doktor na isto nivo treba da gi stavime...so edna mala razlika...Doktorot sam si go plaka mercedesot...na popot narodot...! I sea ne treba da sudime ne be nemora....textov mislis tretoddelenec ke ubeduvame da ne odi na ekskurzija! I za kraj sajtot e crkven....Pa zarem samite bi se rugale....Ziva patetika!
Iskreno ti se cudam...Pogledni nanazad iznesuvas naucni trudovi od astrologija,fizika,mehanika i textov!
Really?
Е па и тебе кога ќе ти се може, ќе се венчаш лично од Архиепископот, а не вака скромно...:sneaky:
 
Последно уредено:

SuBZerO

Бигус Дикус
Член од
26 јануари 2007
Мислења
3.859
Поени од реакции
4.791
Чедо Божјо, логиката е следна: за најголем дел од свештеничките услугу, по тарифник, плаќаш еднаш во животот и платеното ти важи до смрт. Еднаш се крштеваш, еднаш се венчаваш, еднаш умираш...

Ама секое лети арчиш пари за одмор, а ја криткуваш Црквата?
Haha again logika...Ama samo ednas plakas i dobijas duhovnost za site pari! Biblijata taka li uci?


Е па и тебе кога ќе ти се може, ќе се венчаш лично од Архиепископот, а не вака скромно...:sneaky:
Znaci zaklucok crkvata nudi pogolem blagoslov za poveke pari...Arno rekov pejacki na tezga samo razlicen folklor!
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Haha again logika...Ama samo ednas plakas i dobijas duhovnost za site pari!
Кај напишав дека духовноста се плаќа? Дај потсети ме.[DOUBLEPOST=1435674270][/DOUBLEPOST]
Haha again logika...
Znaci zaklucok crkvata nudi pogolem blagoslov za poveke pari..

Како што велиш и самиот:

„...Haha again logika....„.[DOUBLEPOST=1435674327][/DOUBLEPOST]
Biblijata taka li uci?
Не знам стварно: дај провери самиот и јави ми...:sneaky:
 

GhostLeader

ONE OVER ALL
Член од
20 април 2010
Мислења
2.473
Поени од реакции
643
ако немаш пари ни да те крсти ни да те венча ни да те закопа.

Сега е “Христијанство ДООЕЛ“
Аман бе само пари ви се в ум, ете ќе ти дам 500 денари да ми објасниш различноста меѓу фарисеи и садукеи и да ми кажеш некоја фарисејска изрека од некој фарисејски учител.
Ја ти давам 100 евра да ми донесеш Свештеник кој одбил да крсти некого зошто немал пари(ако воопшто има таков)
Не знам јас таков случај, ете си заштедил 100 евра
Е сега ти ко шо велиш одлука на синотд не мора да се поштува па крштавеле и бес пари, то е веќе внатрешна работа и однос на попови кон владици, можеби постои таква непсолушност али не ја знам ни неа се додека ти на ја изнесе тука.
стар завет или нов кој не им е познат се чудат ко тебе и викаат НЕ Е МОЖНО ОВА!!.

Aбе кај те роди бе паметен волку мајка !?!?!?!?!?!? Како е можно волку да си мудар !!! :cuc::cuc::cuc::cuc::cuc::cuc::cuc::cuc::cuc::cuc::cuc::cuc::cuc::cuc::cuc::cuc::cuc:
 
Последно уредено:

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.949
Чедо Божјо, логиката е следна: за најголем дел од свештеничките услуги, по тарифник, плаќаш еднаш во животот и платеното ти важи до смрт. Еднаш се крштеваш, еднаш се венчаваш, еднаш умираш...

Ама секое лето арчиш пари за одмор, а ја криткуваш Црквата?

Логика, ееееј....:sneaky:
Е да, летните одмори имаат канони и евангелија каде се вели: "бесплатно летувавте, бесплатно нека летуваат!"
 

Kajgana Shop

На врв Bottom