Дискусија за Атеистите, Исламот, Христијанството и останати убедувања

GhostLeader

ONE OVER ALL
Член од
20 април 2010
Мислења
2.473
Поени од реакции
643
Da, istoriski ako gledas hristijanstvo i islam se dve razlicni religii.
И по концептот и по историјата се различни.Коренот им е ист(Авраам) а не Јудаизмот како религија.[DOUBLEPOST=1435653000][/DOUBLEPOST]
и Христијанството беше секта кога само неколкумина одеа пешки по сандалки од град до град живеејќи од доброволни прилози на луѓето, спиејќи под веддро небо.
Сега е веќе мултимилионска компанија со разработен бизнис, сопственост на земјишта, хотели, дуќани, згради... сега си имаат прецизно установен ценовник и не ти се ни пули ако немаш пари ни да те крсти ни да те венча ни да те закопа.
Сега е “Христијанство ДООЕЛ“
Затоа што имаш појма од функционирањето на Црквата можеш да кажеш вакви глупости.Тој што го познава функционирањето на Црквата и Библијата неможе да тресе глупости како твоите дека се ДООЕЛ,дека треба куче да се крсти,дека Неделата не била Божјни ден кој е запишав во истата таа Библија итн..
А што е најтрагично,тие Фарисеи кои ги дереа живи овие што одеа боси денеска се унапредија во Окултисти,модерни Незнабошци кои во животот немаат отворено Библија а ја дискутираат небаре докторат имаат за неа.Oгромни клеветници како тебе сега кој велиш дека не те крсти свештеник ако не платиш а ако те прашам да ми дадеш ИМЕ И ПРЕЗИМЕ НА ЕДЕН ЧОВЕК НА ПЛАНЕТАВА ЗЕМЈА КОЈ БИЛ ОДБИЕН ОД СВЕШТЕНИК ДА БИДЕ КРСТЕН ДЕКА НЕМАЛ ПАРИ ТИ ТАКОВ НЕМА ДА ГО НАЈДЕШ ВО ЧОВЕЧКАТА ИСТОРИЈА КАКО ШТО @SuBZerO НЕ МИ ДАДЕ ИМЕ И ПРЕЗИМЕ НА ЕДЕН ЧОВЕК КОЈ ПРООДЕЛ ИЛИ ПРОГЛЕДАЛ САМО СО БАКНУВАЊЕ НА ИКОНА.
Лет,не е добро да се биде клеветник.Клеветник е полошо од секој манипулатор,бизнисмен,лажго и било што друго.Уште нешто ќе те информирам,знаеш во Теологијата Сатаната е и клеветник,односно тој што го тера братот да дигне нож на братот.Може слободно да се информираш кај некој теолог за ова.
МНОГУ КЛЕВЕТИТЕ А МАЛЦЕ ЗНАЕТЕ.
 
Последно уредено:

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.276
А што е најтрагично,тие Фарисеи кои ги дереа живи овие што одеа боси денеска се унапредија во Окултисти,модерни Незнабошци кои во животот немаат отворено Библија а ја дискутираат небаре докторат имаат за неа,огромни клеветници како тебе сега кој велиш дека не те крсти свештеник ако не платиш а ако те прашам да ми дадеш
E aj објасни ми кои беа Фарисеи а кои Садукеи и која беше разликата меѓу нив
 

GhostLeader

ONE OVER ALL
Член од
20 април 2010
Мислења
2.473
Поени од реакции
643
E aj објасни ми кои беа Фарисеи а кои Садукеи и која беше разликата меѓу нив
Мене не ме плаќа МПЦ тебе да те описменувам.Верувам дека си доволно писмен да отвориш Нов Завет и да читаш.Не биди покрај клеветник и мрза...
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.276
Мене не ме плаќа МПЦ тебе да те описменувам.Верувам дека си доволно писмен да отвориш Нов Завет и да читаш.Не биди покрај клеветник и мрза...
Аман бе само пари ви се в ум, ете ќе ти дам 500 денари да ми објасниш различноста меѓу фарисеи и садукеи и да ми кажеш некоја фарисејска изрека од некој фарисејски учител.
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Аман бе само пари ви се в ум, ете ќе ти дам 500 денари да ми објасниш различноста меѓу фарисеи и садукеи и да ми кажеш некоја фарисејска изрека од некој фарисејски учител.
Еве и од мене 500 виртуелни денари, ако ми кажеш што кажал еден од Светите Оци, на чие име не можам да се сетам, а не се сеќавам ниту што кажал...:(
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.276
Еве и од мене 500 виртуелни денари, ако ми кажеш што кажал еден од Светите Оци, на чие име не можам да се сетам, а не се сеќавам ниту што кажал...:(
Бараш помош од приател, ете кажи ми што рекол фарисејскиот учител Хилал и објасни ми разлика меѓу Фарисеи и Садукеи, имале различни имиња, значи биле различни групи, што биле едните а што другите?
 
Член од
3 септември 2010
Мислења
6.040
Поени од реакции
8.616
@Let 3 Ne ja razibras ti ljubovta kon bog i hristijanstvoto...Ke si platis i ke ja dobies...Kolku poveke plakas tolku poveke ke dobies...verba u vecen zivot,oprostuvanje na site grevovi,lekuvanje od sekakvi bolesti..etc! E sea posto firmata e registrirana u ime na ljubov i svetiot duh...danok i ostali raboti se oprosteni! E sea ima tro nelegalna konkurencija ...jogi mogi,Adventisticki,novoverski crkvi...itn.



СВЕШТЕНИЦИ И МЕРЦЕДЕСИ

Еднаш, во еден манастир видов монах, кој во вечерната темнина помина преку оградата и се упати кон селото. Еден би помислил “Овој блудник отиде во светот да твори блудни работи”, истата слика некој друг да ја видеше би рекол “Овој е крадецот меѓу браќата, сигурно отишол да украде нешто”. Трет би помислил “Ова е Божји слуга, отишол во темнината милостиња на народот да дава”. А зошто, се прашуваме, на една иста слика има три различни реакции? – А, затоа што секој по себе судел.

За оној што е блудник, преку својата призма и цел свет го гледа како таков. Крадецот целиот свет го гледа дека краде. За слугата Божји – цел свет угодува на Создателот. Ајде да се провериме и ние по тој пример. Ако нам ни се чини дека сите крадат, значи дека крадецот се наоѓа внатре во нас, во нашето срце. Ако според нас сите се блудници, значи дека и ние сме самите такви.

Целиот текст на линков:

http://www.pppe.mk/2015/свештеници-и-мерцедеси/
 

GhostLeader

ONE OVER ALL
Член од
20 април 2010
Мислења
2.473
Поени од реакции
643
Аман бе само пари ви се в ум, ете ќе ти дам 500 денари да ми објасниш различноста меѓу фарисеи и садукеи и да ми кажеш некоја фарисејска изрека од некој фарисејски учител.
Ја ти давам 100 евра да ми донесеш Свештеник кој одбил да крсти некого зошто немал пари(ако воопшто има таков) а притоа да останал на функција,а на Субзеро му давам 110 евра да ми го донесе тој што проодел или прогледал само со/од бакнување икона.
Гледаш дека не сум јас сиромашен како тебе за 500 денари..
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Бараш помош од приател, ете кажи ми што рекол фарисејскиот учител Хилал и објасни ми разлика меѓу Фарисеи и Садукеи, имале различни имиња, значи биле различни групи, што биле едните а што другите?
Признавам, не знам што кажал тој Хилал.

Фарисеите и садукеите се еврејски верско-политички здруженија, именувани според нивните основачи Фарес и Сакод, ако добро паметам. Разликите меѓу нив се бројни, а најпознати се:
- садукеите го познаваат само Мосјеевото Петокнижие и само на него се повикуваат, а не веруваат во воскресение.
- спротивно на нив, фарисеите се пошироко образовани во однос на познавањата од Стариот Завет и веруваат во воскресение.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.276
Ја ти давам 100 евра да ми донесеш Свештеник кој одбил да крсти некого зошто немал пари(ако воопшто има таков) а притоа да останал на функција,а на Субзеро му давам 110 евра да ми го донесе тој што проодел или прогледал само со/од бакнување икона.
Гледаш дека не сум јас сиромашен како тебе за 500 денари..
Значи кои беа фарисеите а кои садукеи (имаше и други движења во јудаизмот) али ете разликите меѓу овие две и кажи ми една позната мисла од фарисејопт Хилал
 

GhostLeader

ONE OVER ALL
Член од
20 април 2010
Мислења
2.473
Поени од реакции
643
Значи кои беа фарисеите а кои садукеи (имаше и други движења во јудаизмот) али ете разликите меѓу овие две и кажи ми една позната мисла од фарисејопт Хилал
Јас сум одговорил на прашања од Христијанството до сега 100 милиони пати и за се сум понудил доказ... така да ако мислиш дека не знам за ова твое прашање,се лажеш,а друго јас сакам да ја видам клеветата твоја.Јас ти понудив поголема парична награда па ваљда тоа ми дава право да инсистирам на моето прашање да биде одговорено пред твоето прво.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.276
Јас сум одговорил на прашања од Христијанството до сега 100 милиони пати и за се сум понудил доказ... така да ако мислиш дека не знам за ова твое прашање,се лажеш,а друго јас сакам да ја видам клеветата твоја.Јас ти понудив поголема парична награда па ваљда тоа ми дава право да инсистирам на моето прашање да биде одговорено пред твоето прво.
Не знам јас таков случај, ете си заштедил 100 евра, значи кои беа фарисеји а кои садукеји во јудаизмот во времето на Исус кои беа нивните разлики и дај ми некоја позната изрека на фарисејскиот учител Халил
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Ај ти дај некоја славна мисла од славниот Халил...
 

GhostLeader

ONE OVER ALL
Член од
20 април 2010
Мислења
2.473
Поени од реакции
643
Не знам јас таков случај, ете си заштедил 100 евра, значи кои беа фарисеји а кои садукеји во јудаизмот во времето на Исус кои беа нивните разлики и дај ми некоја позната изрека на фарисејскиот учител Халил
ПА ЗОШТО ТОГАШ ЛАЖЕТЕ ???????????????????????????????????????? ЗАШТОО ЛАЖЕТЕЕ ??????????????????????????????????????????????????????????????? КОЈА Е ЦЕЛТА ДА ШИРИТЕ ЛАГИ ?????????????????????
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.276
ПА ЗОШТО ТОГАШ ЛАЖЕТЕ ???????????????????????????????????????? ЗАШТОО ЛАЖЕТЕЕ ??????????????????????????????????????????????????????????????? КОЈА Е ЦЕЛТА ДА ШИРИТЕ ЛАГИ ?????????????????????
Дете имаш званичен ценовник на МПЦ колку коштаат обредите, јас лично не знам пример али можно е некој да немал пари за крштевка или венчавка или погреб. МПЦ е фирма со дејности и ценовници исто ко да влезеш во веро и не купиш телешко оти немаш пари. Веро не одби да ти даде телешко - ти не си имал пари. Си пошол си видел цена и си заминал.
http://www.kurir.mk/makedonija/vesti/191699-Vencavka-6000-pogreb-3000-denari-–-novi-ceni-na-MPC

МПЦ си е регистрирана за финансиско работење за производство и промет на алкохол, на карти за играње, осигурување, работење со недвижнини.... цело време сме сведоци на некои судења за пари за имоти за хотели .. кои се во сопственост на црквата
Бог ли им даде хотел на црквата?
Бог им ли даде парцели дуќани куќи и палати??
Бог ли им купува џипови и мерцедеси?
се е то од пари собирани од народ а врз основа на дадени услуги. МПЦ не се разликува многу од некој бизнисмен кој врши регистрирана дејност - услуга и таа ја наплаќа

А да ми кажеше нешто околу фарисеи и садукеи?? и некоја позната мисла на фарисејскиот учител Хилал?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom