Дискусија за Атеистите, Исламот, Христијанството и останати убедувања

GhostLeader

ONE OVER ALL
Член од
20 април 2010
Мислења
2.473
Поени од реакции
643
Сабота е ден кога Бог отпочинал по создавањето на светот. Тогаш Бог не создл ни евреи ни египќани ни христијани
Создал земја мориња сонце звезди животни... од ништо создал се. И тој ден го осветил. Како ден на божјата почивка и одмор. и ти велиш мене тој ден не ми е свет туку недела. И ај прикската зошто недела е света за христијанте. Ѓомити оти исус воскреснал во недела. Христос воскреснал еднаш на одредена дата и таа се слави како воскресение. Не воскреснувал секоја недела. Саботата која Бог ја осветил немала датум и тој го благослови тој ден а не одреден датум. Ако е према христијаните дека воскреснувањето во недела значело секоја недела во годината да е ден божји, шо прајме со рождението Христово? Ако е роден во Среда - секоја среда треба да биде празник? ако го распнале во петок - секој петок треба да е празник?? ако прво објавување му било во вторник - секој вторник е празник??
Со многу прозирни и наивни приикаски се обидувате да скриете деа Недела е превземен празничен ден од паганскиот Рим. Ништо повеќе
Aбе каков Рим ти имаш појма што збориш!? Христијанската црква беше до пред десетина века едно,како може да превземе од паганскиот Рим кога се знае кој ден од неделата е седми ден или не знаеш да броеш ? Читај ги болдот во предходниот текст.Тоа ти е текст од магистерски труд од Факултет по Теологија.
Заповед од Библијата а тој вика превземено од пагански Рим кој бил едно со Православната црква... :facepalm::facepalm::facepalm::facepalm::facepalm::facepalm:
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.276
Aбе каков Рим ти имаш појма што збориш!? Христијанската црква беше до пред десетина века едно,како може да превземе од паганскиот Рим кога се знае кој ден од неделата е седми ден или не знаеш да броеш ? Читај ги болдот во предходниот текст.Тоа ти е текст од магистерски труд од Факултет по Теологија.
Заповед од Библијата а тој вика превземено од пагански Рим кој бил едно со Православната црква... :facepalm::facepalm::facepalm::facepalm::facepalm::facepalm:
То е оти поојма немаш историјата на христијанството, се до пропаста на Јудеја, заедницата во Ерусалем составена од следбениците на Исус биле она рано “христијанство“ Иако по скоро ништо не се разликувале од евреите, си пазеле сбота си се клањале во храм, принесувале жртви се обрежувале се воздржувале од забранети јадења. Тие го сметале исус за месаја али еврејски месаја не како денес христјаните што гледаат на поим месаја. После уништувањето на Ерусалем и прогон на евреите, исчезнува таа заедница, можеби уништна соема можеби некои членови преживеале - не се знае сигурно, важно од тогаш престанаа да идат од Ерусалем проповедници и учители од таа заедница, а од друга страна римјаните жестоко удриле на сите евреи низ царството поради честите бунтови и војн со Евреите. Во тоа време евреите биле неприател бр.1 на Рим. И многу евреи кои никогаш не живееле во израел, кои биле родени и растени во рим или други римеки градови, бивале затварани, убивани прогонувани. Сите други народи во римското царство биле лесно прилагодени кон римската култура, си биле пагани имале заеднички или слични богови, прифаќале постоење на други богови, немале строги закони за забрана или воздржување. Сите освен евреите. тие штрчеле и со својот јазик и изглед и верување во само еден бог и отфрлање на други богови и неприфаќање римски пари (поради натписи) и неприфаќање принесување жртви на римски цар, и неприфаќање дека римскиот цар е бог и празнување на сабота наместо недела.... и поради сето тоа биле честа мета на прогони и обвинувања. Христијанството најмногу се ширело баш меѓу евреите, и апостоли и евангелисти биле евреи и се ширело по синагоги во саботи пред евреи..... така да христијаните исто биле мета на прогон зато што биле по се слични на евреи. Рим не се занимавал со еврејските правци во религија па дал е некој назарен или садукеј или фарисеј или христијанин... тие ги прогонувале сите од ред. Затоа и природно настана кај христијаните потреба да се одалечат од еврејството посебно кога христијанството почна да го примаат и други - не евреи. Зато имаме и Павле како главен христијански проповедник кој всушност бил римски граѓанин под заштита од римската власт и војска и тој Павле, укинал забрани да се јадат одередни јадења кои ги дал Бог , и тој Павле учел дека треба да се почитува државата, царот, власта, да робовите седат во покора и слушат господарите, и тој Павле всуушност го создал христијаннството какво го знаеме денес. Со тек на време христијаните се повеќе прифаќале пагански римски обичаи, пример во првите 3-4 века нигде никој не споменал кога е роден Исус, и одеднаш христијаните го земаат 25 декември - најголемиот празник на римското царство, па од сабота која ја славеа како и другите евреи - се префрлија на недела - празничен ден на пагански рим, па одеднаш слично како и римската паганска религија, се создадоа разни светци патрони на одредени делови од живот - заштитниици на морнари, војници, патниоци, жетвата, добитокот, па одеднаш марија станува Богородица иако во евангелија е споменета 2-3 пати и тоа споредно а павле не ја споменал ниту еднаш, но рим имаше своја божица мајка, па и христијаните понудија својата и сегде каде порано беше храм на паганска божица мајка - се направи црква на богородица, па се превзедоа многу актуелни пагански обичаи, процесии и чување и покажување на свети реликвии што е пагански обичај - стана и христијански... и така полека христијанството стана државна вера. Ова е најкратко шо можев да ти објаснам иако сето ова може да пополни цели книгуи текст објаснувања примери докази
 
Член од
3 септември 2010
Мислења
6.125
Поени од реакции
8.695
1. Угледајте се на мене, како што и јас на Христа!
Прво Коринтјани 11

Исус проповедаше во Саботи во синагоги, Павле проповедаше во Саботи во синагоги, христијаните денес проповедаат во недели по цркви. Не се угледате ни на Павле ни на Исус
Се читаш ли ти што пишуваш? Исус проповедал во саботи во синагоги, Павле проповедал во саботи во синагоги. Во СИНАГОГИ проповедал, а не во ЦРКВИ.

Во синагоги проповедал на Евреите на кои саботата им била ден за одмор и ден кој го посветувале на Бог и ТОГАШ оделе во синагога, а од недела до петок работеле - кој земјоделие, кој сточарство, кој по риба, кој по занает, кој по трговија итн.
 
Последно уредено:

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.276
Се читаш ли ти што пишуваш? Исус проповедал во саботи во синагоги, Павле проповедал во саботи во синагоги. Во СИНАГОГИ проповедал, а не во ЦРКВИ.

Во синагоги поповедал на Евреите на кои саботата им била ден за одмор и ден кој го посветувале на Бог и ТОГАШ оделе во синагога, а од недела до петок работеле - кој земјоделие, кој сточарство, кој по риба, кој по трговија итн.
1. Угледајте се на мене, како што и јас на Христа!
Прво Коринтјани 11
Некој некаде престанал да се угледа на Павле и Исус, и ти сега се угледаш на некој друг не на Павле и Исус
 
Последно уредено:
Член од
3 септември 2010
Мислења
6.125
Поени од реакции
8.695
1. Угледајте се на мене, како што и јас на Христа!
Прво Коринтјани 11
Мислиш вака?

Јован 5

8. Исус му рече: „Стани, земи ја постелката своја и оди си!”
9. И веднаш оздраве човекот, ја зеде постелката своја и одеше. А тој ден беше сабота.
10. Заради тоа Јудејците Му рекоа на исцелениот: „Сабота е и не треба да ја земаш својата постелка!”
11. Но тој им одговори: „Оној, што ме излекува, ми рече: »Земи ја постелката своја и оди!«“

и спореди со Еремија 17

21. Вака вели Господ: пазете ги душите свои и не носете товар во саботен ден и не внесувајте го низ портите ерусалимски,
22. и не изнесувајте товар од куќите свои и во саботен ден и не вршете никаква работа, но саботниот ден сметајте го за свет ден така, како што сум им заповедал на татковците ваши,

Како постапил Исус, о премудри, правилно или погрешно?
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.276
Мислиш вака?

Јован 5

8. Исус му рече: „Стани, земи ја постелката своја и оди си!”
9. И веднаш оздраве човекот, ја зеде постелката своја и одеше. А тој ден беше сабота.
10. Заради тоа Јудејците Му рекоа на исцелениот: „Сабота е и не треба да ја земаш својата постелка!”
11. Но тој им одговори: „Оној, што ме излекува, ми рече: »Земи ја постелката своја и оди!«“

и спореди со Еремија 17

21. Вака вели Господ: пазете ги душите свои и не носете товар во саботен ден и не внесувајте го низ портите ерусалимски,
22. и не изнесувајте товар од куќите свои и во саботен ден и не вршете никаква работа, но саботниот ден сметајте го за свет ден така, како што сум им заповедал на татковците ваши,

Како постапил Исус, о премудри, правилно или погрешно?
ме прашваш технички шо се смее а што не се смее да се прави во Сабота, и денес кај евреите имаш оние кои сметаат декја во Сабота не смее ни да се мрдне но имаш и оние кои тој ден го сметаат само како ден посветен на Бог. Во библијата немаш списоци на работи кои смееш или не смееш да ги правиш во Сабота, тоа е само ден посветен на бог ден на починка и одмор ден на молитва и проповед. Исус ја почитувал Саботата како ден посветен на Бог а не ден во кој не смееш да мрднеш ни со прст. Така тој ја гледал саботата, тој по своите ставови и гледања бил најблизок до фарисејите кои исто како и него верата ја гледале пофлексибилна и поопуштена. иако и тоа после е сменето па фарисеите се прогласени за најголеми злосторници, доста исусови идеи а и по некоја изрека се всушност фарисејска. Како и да е исус никде не ја укинал саботата ниту ја променил во недела, си проповедал во сабота исто како и апостолите и павле после него а негде некој тоа го сменал во недела, од синагога во црква па икони па звона ... то се се некои новотарии кои ги нема во светите писма
 

GhostLeader

ONE OVER ALL
Член од
20 април 2010
Мислења
2.473
Поени од реакции
643
@Let 3 а ја мислам дека треба во Понеделник од кога отвора ова Централен Регистар на РМ да идеш и да основаш секта.Со твоето фалично и за Христијанскиот свет непознато толкување на Библијата ги имаш сите предуслови за основање секта по примерот на Сведоците и Адвентистите.Башка имаш овде што мислат дека се богови,кога кој стигна основа ЦРКВА зошто да не и ти ? :facepalm:
 
Член од
3 септември 2010
Мислења
6.125
Поени од реакции
8.695
ме прашваш технички шо се смее а што не се смее да се прави во Сабота, и денес кај евреите имаш оние кои сметаат декја во Сабота не смее ни да се мрдне но имаш и оние кои тој ден го сметаат само како ден посветен на Бог. Во библијата немаш списоци на работи кои смееш или не смееш да ги правиш во Сабота, тоа е само ден посветен на бог ден на починка и одмор ден на молитва и проповед.
Остави ти тоа дека во Библијата немало списоци на работи кои смееш или не смееш да ги правиш во сабота, кога

- јасно е нагласено дека во сабота според Законот на Мојсеј, Евреинот не смеел да врши никава работа, а носење товар и тоа како претставува работа.

Исаија 17

21. Вака вели Господ: пазете ги душите свои и не носете товар во саботен ден и не внесувајте го низ портите ерусалимски,
22. и не изнесувајте товар од куќите свои и во саботен ден и не вршете никаква работа, но саботниот ден сметајте го за свет ден така, како што сум им заповедал на татковците ваши,

Па ако е така, зошто тогаш Исус на оној што го оздравеал во бањата Витезда му наредил да ја земе и да ја НОСИ својата постелка иако било саботен ден?[DOUBLEPOST=1435425611][/DOUBLEPOST]
@Let 3 а ја мислам дека треба во Понеделник од кога отвора ова Централен Регистар на РМ да идеш и да основаш секта.Со твоето фалично и за Христијанскиот свет непознато толкување на Библијата ги имаш сите предуслови за основање секта по примерот на Сведоците и Адвентистите.Башка имаш овде што мислат дека се богови,кога кој стигна основа ЦРКВА зошто да не и ти ? :facepalm:
Во неговото девијантно сфаќање на Христијанството, мислам дека има многу елементи од учењето на Евионитите. Се согласуваш ли?
 
Последно уредено:

GhostLeader

ONE OVER ALL
Член од
20 април 2010
Мислења
2.473
Поени од реакции
643
Остави ти тоа дека во Библијата немало списоци на работи кои смееш или не смееш да ги правиш во сабота, кога

- јасно е нагласено дека во сабота според Законот на Мојсеј, Евреинот не смеел да врши никава работа, а носење товар и тоа како претставува работа.

Исаија 17

21. Вака вели Господ: пазете ги душите свои и не носете товар во саботен ден и не внесувајте го низ портите ерусалимски,
22. и не изнесувајте товар од куќите свои и во саботен ден и не вршете никаква работа, но саботниот ден сметајте го за свет ден така, како што сум им заповедал на татковците ваши,

Па ако е така, зошто тогаш Исус на оној што го оздравеал во бањата Витезда му наредил да ја земе и да ја НОСИ својата постелка иако било саботен ден?[DOUBLEPOST=1435425611][/DOUBLEPOST]

Во неговото девијантно сфаќање на Христијанството, мислам дека има многу елементи од учењето на Евионитите. Се согласуваш ли?
Баш како нивното учење...
 

Donald Sikert

Jane Vitington
Член од
28 ноември 2008
Мислења
8.283
Поени од реакции
5.614
@Zlatan Ibrahimovic не можеш да разбудиш некого, кој не сака да биде разбуден.

Не можеш некого да описмениш "духовнo", ако нема желба да се описмени.

Не можеш, некој што забегал по грешен пат да го вратиш на вистинскиот, ако на секој чекор се сопнува и паѓа.

Батали го тој потфат:) Дај, ако се спремни за реванш, да им го овозможиме, оти првиот пат беа катастрофално поразени:P
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
@Zlatan Ibrahimovic не можеш да разбудиш некого, кој не сака да биде разбуден.

Не можеш некого да описмениш "духовнo", ако нема желба да се описмени.

Не можеш, некој што забегал по грешен пат да го вратиш на вистинскиот, ако на секој чекор се сопнува и паѓа.

Батали го тој потфат:) Дај, ако се спремни за реванш, да им го овозможиме, оти првиот пат беа катастрофално поразени:P
Пак ќе има фудбал на ТВ?...:unsure:
 
Член од
21 август 2008
Мислења
6.500
Поени од реакции
1.320
Христијанството и исламот во суштина се исто, пошто нели они се од ист корен еврејството, плус ист шаблон е во прашање-праволиниски после смртта суден ден и вечен живот за добрите, но она што е проблем е она небитното иако во теологијата баш тоа е битно, имено ритуалите им се различни и догмите(иако во суштина се исти). Нешто различно од ова е атеизмот кој е суштина на сите источни религии кои застапуваат реинкарнација или во превод-вечна опстојба само на родот.
 
Член од
8 јуни 2015
Мислења
176
Поени од реакции
59


Брат, каков реванш, какви бакрачи, па тие испаднаа во 3та лига, како ќе играат со „серие А“

А и да ти кажам право се некои слаби играчи овие новиве. Старите отидоа во пензија, хепта, атеист, дибекот...колку толку се бореа на теренот, некој аргумент и познаваа, имаше со кого човек „поштено“ да се сваџа.Овие новите јаврии не се ни интересни, тотално непознавање на поимот религија.Има еден нов кој го малтретира Буфон,и му докажува дека сме настанати од мајмуни, сироткиот тој, верува во Дарвин. Ипси трчи насекаде по теренот, остана единствен играч кој колку толку вади некои будистички аргументи, пропаднал во кал, сакам да го извадам,ама уште е млад во сектата, сега за сега верува слепо во нивниот метод. Покушувам да му нафрлам некои работи, али најверојатно ќе ги сфати со тек на времето, кога ќе му побеле косата. Лет3 не е ни интересен како играч, по мене он е опасен по теренот, од него нема да остане трева сФе ќе ја испуши,, ќе мора да играме на земјен терен.Ош-овците не сакаат да влезат во конфликт со мене, оти знаат дека се поразени на самиот старт.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom