Дискусија за Атеистите, Исламот, Христијанството и останати убедувања

GhostLeader

ONE OVER ALL
Член од
20 април 2010
Мислења
2.473
Поени од реакции
643
Нас посебни вакцини ни даваат, не како на вас, затоа не се устручавам. Ти не не гледај нас, вакцини, макцини тоа никако! И без фолија на глава да не излегуваш, и кем траилс кога ќе видиш од дома да не излагаш!
Што се нервираш ? Јас ти дадов практични совети ти одма ме напаѓаш... цццц.. ја со леб ти со камен на мене..
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.949
Што се нервираш ? Јас ти дадов практични совети ти одма ме напаѓаш... цццц.. ја со леб ти со камен на мене..
Ептен се изнервирав, ама верувам дека со практичниве совети ќе завршам голема работа.
 
Член од
8 јуни 2015
Мислења
176
Поени од реакции
59
Незнам кој ти се смеел за тоа, јас сигурно не. Но тоа не е она што те прашав! Дали ти го делиш ставот дека јогата е опасна и штетна?
Од гледна точка на Христијанството и црквата, да дека е штетна , и те како е штетна.
Ти реков, оди ти во Тибет и прашај ги дали молитвата е штетна?
Како не ти е јасно дека ви ја продаваат јогата како спорт и рекреација, а тоа не е реалната слика на јогата? Ако е спорт и рекреација, зошто ја нема во олимписките игри? Зошто црквата не се буни за кошарката, за фудбалот, и за другите спортови и рекреации?
На денот на јогата, директно Далај Лама ја водеше, зошто тоа не го направи Папата од Рим, или некој Владика?
Наравоучение: Јогата е само еден различен пат до спојување со Бога,значи дел од Будизмот, и тоа активен дел.Исто како што вашата секта е една варијанта на Будизмот, која Блаватскаја успеа да ја институализира.
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.949
Од гледна точка на Христијанството и црквата, да дека е штетна , и те како е штетна.
Ти реков, оди ти во Тибет и прашај ги дали молитвата е штетна?
Како не ти е јасно дека ви ја продаваат јогата како спорт и рекреација, а тоа не е реалната слика на јогата? Ако е спорт и рекреација, зошто ја нема во олимписките игри? Зошто црквата не се буни за кошарката, за фудбалот, и за другите спортови и рекреации?
На денот на јогата, директно Далај Лама ја водеше, зошто тоа не го направи Папата од Рим, или некој Владика?
Наравоучение: Јогата е само еден различен пат до спојување со Бога,значи дел од Будизмот, и тоа активен дел.Исто како што вашата секта е една варијанта на Будизмот, која Блаватскаја успеа да ја институализира.
Биди сигурен дека јогин нема да те убедува дека нечија молитва е штетна или опасна и сигурно нема систематски да шири параноја!
И каде виде дека јогата била "продавана" како спорт?! Оди прочитај што постирав за јогата, прочитај што е таа, остави ги глупостите што си ги научил за нас и за се останато.[DOUBLEPOST=1435174505][/DOUBLEPOST]
Наравоучение: Јогата е само еден различен пат до спојување со Бога,значи дел од Будизмот, и тоа активен дел.
Твоево наравоучение не се совпаѓа со она на верниците од форумов и воопшто верниците што ја следат црквата. За нив таа не е само еден различен пат.
 
Член од
3 септември 2010
Мислења
6.127
Поени од реакции
8.695
@Let 3, колку си компетентен на оваа тема и кажи дали вреди да си го губам времето со тебе, кога

- тврдиш дека првите христијани (оние од Ерусалим) не цртале ни икони ни фрески. Притоа не знаеш дека Јахве му наредува на Мојсеј да извезе херувими за Скинијата и да излее херувими кои ќе ги стави на двете страни од поклопецот на старозаветниот Ковчег;

- тврдиш дека првите христијани (оние од Ерусалим) не палеле свеќи. Притоа не знаеш дека дека Јахве на Мојсеј му наредил да направи свеќник од чисто злато. Зошто бил потребен свеќникот ако не палеле свеќи? Сол да не чувале во неговите чашки? И што палел Арон во кандилата навечер? Сијалици ли?;

- тврдиш дека првите христијани (оние од Ерусалим) се обрежувале. Знаеш ли што претставува чинот на обрежувањето за Евреите? Тоа е знакот на Стариот Завет (Битие 17-10. А ова е заветот Мој меѓу Мене и вас и потомците твои во нивните родови, што ќе го пазите: секое машко од вас нека биде обрезано.
11. А ќе обрезувате крајче од телото свое; тоа ќе биде знак на заветот меѓу Мене и вас.)
Притоа не знаеш дека е воспоставен Нов Завет помеѓу Господ и Неговиот народ (Еремија 31-31. Еве настапуваат дни, вели Господ, и ќе склучам со домот Израилев и со домот на Јуда нов завет.
32. Не онаков завет, каков што склучив со татковците нивни во денот, кога ги фатив за раце, за да ги изведам од Египетската земја; тој Мој завет тие го нарушија, иако останав во сојуз со нив, вели Господ.
33. Но еве го заветот, што ќе го склучам со домот Израилев по оние дни, вели Господ: ќе го вложам Мојот закон во утробата нивна и ќе го напишам во срцата нивни, па Јас ќе им бидам Бог, а тие ќе бидат Мој народ.);

- тврдиш дека првите христијани (оние од Ерусалим) ја почитувале Саботата како ден божји. Притоа не знаеш зошто им е дадена саботата на Евреите како празник и какво значење има нејзиното празнување. Не знаеш дека Господ преку старозаветните пророци наговестува дека ќе го укине празнувањето на саботата (Oсија 2-11. И ќе укинам при неа секаква веселба, празниците и новомесечијата нејзини, и саботите и сите нејзини прослави). Не знаеш дека Господ Исус Христос кога го излекува болниот во бањата Витезда во Ерусалим му рече (Јован 5 - 8. Исус му рече: „Стани, земи ја постелката своја и оди си!”
9. И веднаш оздраве човекот, ја зеде постелката своја и одеше. А тој ден беше сабота.
10. Заради тоа Јудејците Му рекоа на исцелениот: „Сабота е и не треба да ја земаш својата постелка!”
11. Но тој им одговори: „Оној, што ме излекува, ми рече: »Земи ја постелката своја и оди!«“).
Штета што ти не си бил таму, о премудри Лете, да Го опоменеш Господ дека го крши Законот со тоа што му рекол на оздравениот да си ја земе постелката, Закон во кој изрично е забрането носење било каков товар во сабота (Еремија 17-21. Вака вели Господ: пазете ги душите свои и не носете товар во саботен ден и не внесувајте го низ портите ерусалимски,
22. и не изнесувајте товар од куќите свои и во саботен ден и не вршете никаква работа, но саботниот ден сметајте го за свет ден така, како што сум им заповедал на татковците ваши,);

- тврдиш дека Бог зборува во псалмите. Следствено на тоа не знаеш што претставува псалм. Псалм претставува молитва во стихови и е вид на религиозна песна напишана како молитва кон Бог;

- не знаеш дека не се цитира и издвојува еден стих од било кој псалм, туку се чита целиот псалм;

- не знаеш дека не се цитира или издвојува еден стих од Светото Писмо, туку дека најмалата целина која се зема да се толкува стихот е Главата во којашто се наоѓа истиот тој стих. Не за џабе книгите од Светото Писмо се поделени на глави.

Што знаеш тогаш @Let 3?
 
Последно уредено:
Член од
28 октомври 2005
Мислења
8.293
Поени од реакции
1.646
Ако може на македонски некој да ја најде некој оваа молитва. Инаку вчера на дело ја испорбав за прв пат и можам да сведочам дека навистина осетив промена. Слава на Господ Исус Христос.

bandicam 2015-06-27 16-08-13-403.jpg
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.276
@Let 3,
- тврдиш дека првите христијани (оние од Ерусалим) ја почитувале Саботата како ден божји. Притоа не знаеш зошто им е дадена саботата на Евреите како празник и какво значење има нејзиното празнување. @Let 3?
Саботата не е дадена на некој народ, тоа е ден пред да постојат евреите тоа е седмиот ден на постанокот кога немаше ни евреи ни грци ни мкедонци кога светот беше нов животните без име реки и мориња без назив, тој ден е надвор од било која националност и нација тој ден е кој Бог
" И го благослови Бог седмиот ден, и го освети, зашто во тој ден си отпочина од сите дела Свои, што ги направи и создаде."
Toа не е ден на евреите тоа е ден на постанокот кога Бог создал се и кога настанало се, и Бог го освети него.
Ако тебе не ти е свет ден кој бог го освети на самиот почеток на создавањето - тогаш џабе за било што друго да ти кажувам.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.276
Дали за Господ Исус Христос саботата била свет ден или не? Дали ја празнувал и уважувал саботата? Што велат Евангелијата?
16. И дојде во Назарет, каде што беше одраснал, и по обичајот Свој влезе еден саботен ден во синагогата, па застана да чита.
Лука 4
 
Член од
3 септември 2010
Мислења
6.127
Поени од реакции
8.695
16. И дојде во Назарет, каде што беше одраснал, и по обичајот Свој влезе еден саботен ден во синагогата, па застана да чита.
Лука 4
Па кога да чита во синагогата ако не во сабота? Во недела ли кога нема никој? Кого ќе поучува тогаш? Ѕидовите?
 

GhostLeader

ONE OVER ALL
Член од
20 април 2010
Мислења
2.473
Поени од реакции
643
16. И дојде во Назарет, каде што беше одраснал, и по обичајот Свој влезе еден саботен ден во синагогата, па застана да чита.
Лука 4
Мислам дека ти дадов вчера текст во кој се објаснува дека Неделата е денот за одмор на Христијаните.Таму ти беше објаснето и не знам што ја тупиш веќе.. цело Православие криво ти арен..
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.276
Па кога да чита во синагогата ако не во сабота? Во недела ли кога нема никој? Кого ќе поучува тогаш? Ѕидовите?
1. Угледајте се на мене, како што и јас на Христа!
Прво Коринтјани 11

Исус проповедаше во Саботи во синагоги, Павле проповедаше во Саботи во синагоги, христијаните денес проповедаат во недели по цркви. Не се угледате ни на Павле ни на Исус[DOUBLEPOST=1435418125][/DOUBLEPOST]
Мислам дека ти дадов вчера текст во кој се објаснува дека Неделата е денот за одмор на Христијаните.Таму ти беше објаснето и не знам што ја тупиш веќе.. цело Православие криво ти арен..
Јас ти посочив и заповед од Бог каде Саботата ја осветува и вели да се пази Сабота како ден божји и во десетте заповеди е наведена и ти дадов дека Бог рече дека никогаш негов збор нема да дорекне или повлече и од Исус ти дадов дека ни една црта од законот нема да се смени ниту тој (Исус е дојден да го смени законот) а ти не ми даде нигде во Библијата дека неделата се прогласува за ден божји наместо сабота, туку некои овоземски човечки приоикаски дека така требало
На кој да му се верува? на Бог, Исус или на некој смртен човек кој ве натера да смените и погазите божја заповед?
 

GhostLeader

ONE OVER ALL
Член од
20 април 2010
Мислења
2.473
Поени од реакции
643
1. Угледајте се на мене, како што и јас на Христа!
Прво Коринтјани 11

Исус проповедаше во Саботи во синагоги, Павле проповедаше во Саботи во синагоги, христијаните денес проповедаат во недели по цркви. Не се угледате ни на Павле ни на Исус[DOUBLEPOST=1435418125][/DOUBLEPOST]
Јас ти посочив и заповед од Бог каде Саботата ја осветува и вели да се пази Сабота како ден божји и во десетте заповеди е наведена и ти дадов дека Бог рече дека никогаш негов збор нема да дорекне или повлече и од Исус ти дадов дека ни една црта од законот нема да се смени ниту тој (Исус е дојден да го смени законот) а ти не ми даде нигде во Библијата дека неделата се прогласува за ден божји наместо сабота, туку некои овоземски човечки приоикаски дека така требало
На кој да му се верува? на Бог, Исус или на некој смртен човек кој ве натера да смените и погазите божја заповед?
Човече... Неделата е таа која е ден за одмор и молитва за Христијаните.Бог Саботата им ја дал на Евреите за секоја Сабота да се сеќаваат на Богот кој ги извади од Египет... ти ми даде цитати кои целото Христијанство ги толкува правилно само ти по твоите убедувања ни продаваш овде религија,а јас ти дадов цели текстови кои ти не ги прочита да видиш што вели Библијата за ДЕНОТ ЗА ОДМОР.

Во четвртата заповед, под „ден за одмор“ се разбира „неделата“, а и сите други празници посветени на Бога, на Пресвета Богородица и на светиите. До Христовото воскресение саботата била ден за одмор, a пo воскресението Христово, христијаните започнале неделата да ја празнуваат како ден за одмор и во тој ден да се собираат на молитва, како што пишува во Светото писмо. Современите еретици - сектите, односно саботарите, се изјаснуваат против празнувањето на неделата како „ден Господов", ден посветен на Бога. Тие ја празнуваат саботата и тоа според еврејскиот обичај. Иако знаат дека еврејските првосвештеници и старешини Го убија Господа Исуса Христа, затоа што не ја празнуваше саботата, тие, сепак, се на страната на Христовите убијци и се против Христа. Бог не наредил да се празнува саботата, туку седмиот ден да биде ден за одмор. Сабота (сабат) е еврејски збор и значи одмор. За нашата душа вистински одмор е оној ден кога Господ Исус Христос воскреснал од мртвите, ја победил смртта и ни дарувал вечен живот, а тој Голем Ден - Велигден - Ден на воскресението е неделата. Неделата се празнува како седми ден, по секои шест работни дена, седмиот е празникот, но не како последен ден од седмицата, туку првиот ден од седмицата, во кој воскреснал Спасителот наш Господ Исус Христос и затоа во црковнословенскиот и рускиот јазик, овој ден се вика „воскресение", а на грчки јазик „Господов ден", денот што му е посветен на Бога. Неделата е денот кога воскреснал нашиот Спасител Господ Исус Христос и со Своето воскресение ја победил смртта и го завршил делото на спасението на луѓето. Затоа се вели дека „секоја недела е Велигден" и затоа Велигден секогаш е во недела. Во недела се случило и првото Христово јавување на апостолите по воскресението, како и слегувањето на Светиот Дух врз апостолите, па затоа и Духовден секогаш е во недела. Затоа, неделата станува празник за верниците во Црквата Христова. Се спомнува ли во Светото писмо за празнувањето на неделата?

Во Светата Библија, во книгата Дела на светите апостоли се вели; „Во првиот ден од седмицата, кога се беа собрале учениците за да прекршат леб", т. е. за извршување на Светата тајна Евхаристија (Дела 20, 7), значи се собирале во неделен ден на богослужение и ја празнувале неделата. Дали во зборовите од четвртата Божја заповед, спомнувајќи си за „денот на одморот", се подразбираат и други денови за празнување? Да. Како што во Стариот завет под сабота се разбирале и други празнични денови, востановени за празнување, или за пост, како на пример, празниците: Пасха, Очистување и др., така и во Новиот завет, со оваа Божја заповед се опфатени и празнувањата на сите христијански празници и пости.
 
Последно уредено:

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.276
Човече... Неделата е таа која е ден за одмор и молитва за Христијаните.Бог Саботата им ја дал на Евреите за секоја Сабота да се сеќаваат на Богот кој ги извади од Египет... ти ми даде цитати кои целото Христијанство ги толкува правилно само ти по твоите убедувања ни продаваш овде религија,а јас ти дадов цели текстови кои ти не ги прочита да видиш што вели Библијата за ДЕНОТ ЗА ОДМОР.
Сабота е ден кога Бог отпочинал по создавањето на светот. Тогаш Бог не создл ни евреи ни египќани ни христијани
Создал земја мориња сонце звезди животни... од ништо создал се. И тој ден го осветил. Како ден на божјата почивка и одмор. и ти велиш мене тој ден не ми е свет туку недела. И ај прикската зошто недела е света за христијанте. Ѓомити оти исус воскреснал во недела. Христос воскреснал еднаш на одредена дата и таа се слави како воскресение. Не воскреснувал секоја недела. Саботата која Бог ја осветил немала датум и тој го благослови тој ден а не одреден датум. Ако е према христијаните дека воскреснувањето во недела значело секоја недела во годината да е ден божји, шо прајме со рождението Христово? Ако е роден во Среда - секоја среда треба да биде празник? ако го распнале во петок - секој петок треба да е празник?? ако прво објавување му било во вторник - секој вторник е празник??
Со многу прозирни и наивни приикаски се обидувате да скриете деа Недела е превземен празничен ден од паганскиот Рим. Ништо повеќе
 

Kajgana Shop

На врв Bottom