Дискусија за Атеистите, Исламот, Христијанството и останати убедувања

GhostLeader

ONE OVER ALL
Член од
20 април 2010
Мислења
2.473
Поени од реакции
643
Се пишува Њутн, не Њутон. И за твоја информација, Њутн има далеку повеќе трудови и ракописи напишано на тема алхемија, одколку механика. Е сега, колку алхемијата е компатибилна со христијанството, на сите им е познато. Пред неколку векови, луѓето немале избор освен да се декларираат како христијани, бидејќи државата и црквата сеуште не биле одвоени. Оној што ќе го прогласеле за еретик, лесно можел да заврши на клада.
Се извинувам за правописната грешка.Тоа дека ги палеле ако рекле дека не се Хриситјани прв пат слушам.Јас знам дека ги палеле за обожавање на Сатаната попознато како Вештерство,фрлање магии,астрологија,пророкување судбини,гатање итн.
 
Член од
8 јуни 2015
Мислења
176
Поени од реакции
59
Ете според христијаните, јогата е опасна и штетна. Дали е тоа и твој став? Според христијаните, човекот се раѓа грешен, и мора да чуствува гриќа на совест, да бара прошка и искупување. Дали тоа е твој став?
Пред многу години отворив тема со прашање„Дали јогата е религија?“, ако се потрудиш ќе ја најдеш овде негде.Голем дел ми се смеевте, дури и од дирекција.
Знаев дека на многу не им е јасно, дури и на тие што ја практикуваа.
Таа во Будизмот е исто како и молитвата во Христијанството, значи активен дел од една религија.Прашањето ти е погрешно, и јас би те прашал...дали молитвата е штетна?
Ај оди ти во Тибет и убеди ги луѓето тамо дека молитвата е добра?

За другото прашање ќе добиеш одговор друг пат, сега морам да одам.
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.949
Се извинувам за правописната грешка.Тоа дека ги палеле ако рекле дека не се Хриситјани прв пат слушам.Јас знам дека ги палеле за обожавање на Сатаната попознато како Вештерство,фрлање магии,астрологија,пророкување судбини,гатање итн.
Реков дека ги палеле доколку ги прогласат за еретици, а не за христијани! Исак Њутн бил член на Редот на розенкројцерите и активно проучувал алхемија и херметички, окултни правци. Алхемијата како окултна гранка во ниеден случај не е компатибилна со христијанството.
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Знаењто за бог доаѓа од срцето не е од разумот и според православната теологија неможе да се докаже постоењто на Бог со наука.
Погрешно: за Црквата, науката, онаа здравата, е „подолгиот пат кон Бога„, односно потешкиот пат за осознавање на Божјото постоење.

Тројцата мудреци од Вавилон (Мелхиор, Гаспар и Валтазар) ни сведочат за тоа.
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.949
Пред многу години отворив тема со прашање„Дали јогата е религија?“, ако се потрудиш ќе ја најдеш овде негде.Голем дел ми се смеевте, дури и од дирекција.
Знаев дека на многу не им е јасно, дури и на тие што ја практикуваа.
Таа во Будизмот е исто како и молитвата во Христијанството, значи активен дел од една религија.Прашањето ти е погрешно, и јас би те прашал...дали молитвата е штетна?
Ај оди ти во Тибет и убеди ги луѓето тамо дека молитвата е добра?

За другото прашање ќе добиеш одговор друг пат, сега морам да одам.
Незнам кој ти се смеел за тоа, јас сигурно не. Но тоа не е она што те прашав! Дали ти го делиш ставот дека јогата е опасна и штетна?
 

GhostLeader

ONE OVER ALL
Член од
20 април 2010
Мислења
2.473
Поени од реакции
643
Реков дека ги палеле доколку ги прогласат за еретици, а не за христијани! Исак Њутн бил член на Редот на розенкројцерите и активно проучувал алхемија и херметички, окултни правци. Алхемијата како окултна гранка во ниеден случај не е компатибилна со христијанството.
Јас те разбрав ако се изјаснеле дека не се христијани(атеисти).
Да бе,требаше да претпоставам дека и он како посветен Христијанин бил нешто забеган од неговата вера.Вие окултистите на Господ Исус Христос му најдовте жена,цела лоза на потомци и филм снимивте за тоа па за еден Исак од Енглеска... пфффффф...
 

SuBZerO

Бигус Дикус
Член од
26 јануари 2007
Мислења
3.861
Поени од реакции
4.804
Биогенезата на Луј Пастер и експериментите на Франческо Реди.Ете ти не еден туку неколку.
Smesni ste...Da toj istaknal (a ne dokazal) deka ziva edinka\organizam moze da bide sozdena samo od predhoden ziv organizam...I odma go povrzavte so bog! Istiot toj "naucnik" gi temeli i principite na vakcinacijata...! Ako e taka zosto togas ne go zemete i ovoj naucen trud kako vistinit?
Dvojni standardi?
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.949
Јас те разбрав ако се изјаснеле дека не се христијани(атеисти).
Да бе,требаше да претпоставам дека и он како посветен Христијанин бил нешто забеган од неговата вера.Вие окултистите на Господ Исус Христос му најдовте жена,цела лоза на потомци и филм снимивте за тоа па за еден Исак од Енглеска... пфффффф...
Isaac Newton produced many works that would now be classified as occult studies. These works explored chronology, alchemy, andBiblical interpretation (especially of the Apocalypse). Newton's scientific work may have been of lesser personal importance to him, as he placed emphasis on rediscovering the occult wisdom of the ancients. In this sense, some[1] believe that any reference to a "Newtonian Worldview" as being purely mechanical in nature is somewhat inaccurate.

After purchasing and studying Newton's alchemical works in 1942, economist John Maynard Keynes, for example, opined that "Newton was not the first of the age of reason, he was the last of the magicians". In the Early Modern Period of Newton's lifetime, the educated embraced a world view different from that of later centuries. Distinctions between science, superstition, and pseudoscience were still being formulated, and a devoutly Christian Biblical perspective permeated Western culture.

Link
 

GhostLeader

ONE OVER ALL
Член од
20 април 2010
Мислења
2.473
Поени од реакции
643
Smesni ste...Da toj istaknal (a ne dokazal) deka ziva edinka\organizam moze da bide sozdena samo od predhoden ziv organizam...I odma go povrzavte so bog! Istiot toj "naucnik" gi temeli i principite na vakcinacijata...! Ako e taka zosto togas ne go zemete i ovoj naucen trud kako vistinit?
Dvojni standardi?
Прво ја ти дадов два а не еден научник.Второ,Пастер ја побил теоријата дека Живото може да настане од Мртвото а со други експерименти Франческо Реди докажал дека тоа(Живото од мртвото) не е можно реално,теоретски и физички.А за вакцинацијата сме против(ние Христијаните) затоа што го знаеме фактот дека овој свет го водат луѓе кои сакаат да одведат во смрт и уништување поголем дел од човештвото,со тоа имаш куп докази по интернет дека ДЕНЕШНИТЕ вакцини предизвикуваат смртност и други деформитети.
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.949
Прво ја ти дадов два а не еден научник.Второ,Пастер ја побил теоријата дека Живото може да настане од Мртвото а со други експерименти Франческо Реди докажал дека тоа(Живото од мртвото) не е можно реално,теоретски и физички.А за вакцинацијата сме против(ние Христијаните) затоа што го знаеме фактот дека овој свет го водат луѓе кои сакаат да одведат во смрт и уништување поголем дел од човештвото,со тоа имаш куп докази по интернет дека ДЕНЕШНИТЕ вакцини предизвикуваат смртност и други деформитети.
:tapp::facepalm: Го знаеле они фактот....
 

SF

Член од
4 октомври 2010
Мислења
290
Поени од реакции
142
Погрешно: за Црквата, науката, онаа здравата, е „подолгиот пат кон Бога„, односно потешкиот пат за осознавање на Божјото постоење.

Тројцата мудреци од Вавилон (Мелхиор, Гаспар и Валтазар) ни сведочат за тоа.
Toa се 3 мудреци а не 3 паметни луѓе православитето прави разлика помеѓу знеање и мудрост. Мудроста доаѓа од искуство а знаењето од пренос на информации.
Православито ја прифаќа мудроста а не знаењето како пат кон бог. Според тоа научен - знаствен доказ за постоење на Бог неможе да постои.
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
:tapp::facepalm: Го знаеле они фактот....
Фактот?

Пффффффф....

http://www.vaseljenska.com/misljenja/vakcine-zastrasujuci-govor-cinjenica/[DOUBLEPOST=1435166231][/DOUBLEPOST]
Според тоа научен - знаствен доказ за постоење на Бог неможе да постои.
Наведи ги причините за неможноста за Божјото постоење.[DOUBLEPOST=1435166413][/DOUBLEPOST]
Toa се 3 мудреци а не 3 паметни луѓе православитето прави разлика помеѓу знеање и мудрост.
Муабетот ми беше за тројцата мудреци од Вавилон, а не за знаењето во денешна смисла.

Мудреците важеле за најобразовните ликови во тогашен Вавилот, што значи дека знаењето не им недостигало, а нивната мудрост се огледува во тоа што беспоговорно ја следеле ѕвездата од Исток и дошле да Му се поклонат на Младенецот.
 

SF

Член од
4 октомври 2010
Мислења
290
Поени од реакции
142
Фактот?

Пффффффф....

http://www.vaseljenska.com/misljenja/vakcine-zastrasujuci-govor-cinjenica/[DOUBLEPOST=1435166231][/DOUBLEPOST]

Наведи ги причините за неможноста за Божјото постоење.[DOUBLEPOST=1435166413][/DOUBLEPOST]

Муабетот ми беше за тројцата мудреци од Вавилон, а не за знаењето во денешна смисла.

Мудреците важеле за најобразовните ликови во тогашен Вавилот, што значи дека знаењето не им недостигало, а нивната мудрост се огледува во тоа што беспоговорно ја следеле ѕвездата од Исток и дошле да Му се поклонат на Младенецот.
Нема причини и докази за непостоење на Бог, има само еден доказ дека постои а тоа се нашите емоции кон него. Бог не е формула или експеримент, тоа е израз и производ на нашето срце и емоции.
Мудроста се стекнува со извлекување на заклучоци од искуството не со потпирање на авторитети и слепо рецитирање. А која е водилката која носи до правилно селектирање на податоците и фактите и излекување на правилни наровоучениа, тоа е срцето.
 

GhostLeader

ONE OVER ALL
Член од
20 април 2010
Мислења
2.473
Поени од реакции
643
:tapp::facepalm: Го знаеле они фактот....
Ти исписимус кога ќе имаш дете слободно,немој да се устручаваш да не го вакцинираш со некоја кул поливалетна вакцина одма после неколку дена.Да му даваш само ГМО храна за која вашите окултни лидери се колнат дека е здрава.. остај не нас верниците што и колку знаеме..
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.949
Ти исписимус кога ќе имаш дете слободно,немој да се устручаваш да не го вакцинираш со некоја кул поливалетна вакцина одма после неколку дена.Да му даваш само ГМО храна за која вашата окултни лидери се колнат дека е здрава.. остај не нас верниците што и колку знаеме..
Нас посебни вакцини ни даваат, не како на вас, затоа не се устручавам. Ти не не гледај нас, вакцини, макцини тоа никако! И без фолија на глава да не излегуваш, и кем траилс кога ќе видиш од дома да не излагаш!
 

Kajgana Shop

На врв Bottom