Дискусија за Атеистите, Исламот, Христијанството и останати убедувања

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Dali tuka spagaat i izlecenite muslimani? Smesni ste so prikaznite deka slepite pregleduvaat i invalidite se ispravaat otakako ke napijat manistirska voda ili baknat ikona.
Sub,

ај наведи ни некој пример каде спепо роден прогледал или недодвижен проодел, благодарејќи на медицинскиот третман кои истите...:coffee:
 

SuBZerO

Бигус Дикус
Член од
26 јануари 2007
Мислења
3.861
Поени од реакции
4.804
Sub,

ај наведи ни некој пример каде спепо роден прогледал или недодвижен проодел, благодарејќи на медицинскиот третман кои истите...:coffee:
Takvi cuda ima samo vo crkvite i toa pravoslavnite!
 
Член од
3 јуни 2013
Мислења
1.944
Поени од реакции
1.192
Ova mene mi lici na vladina kampanja.Stvarno zosto jas dosega ne sum slusnal za takvo bozestveno iscelenie vo mojot grad.A protestantite odat podaleku tvrdejki deka vo nivnite crkvi imalo i voskresenija.Ama tamu nekade daleku vo nekoj grad vo Amerika iako toa nikoj ne bi mozel da go proveri duri i da otide tamu i da ja bara voskresnatata osoba.Zatoa veruvajte im na popovite tie iako ne lazat
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.949
Неодговарањето на поставеното прашање, си останува неодговарање.
Ако, ако, да си се тешиш. :)
Тоа е опис за вистинитата состојба од човековото битие.

А тоа што секој поединец има слободна влоја, која му попушта изразување личен став па дури и да е ставот погрешен и лажен, тоа нема да ја разубави огревовеноста од отпадната човекова природа.
Ако човековото битие е одпаднато и грешно, тогаш тоа значи дека неговиот креатор не е безгрешен, дека креирал нешто кое подоцна го прогласува за грешка.
Што мислиш, откај знаеме ние дека сите луѓе се грешни? Знаеш ли врз основа на што дојдовме до таков заклучок?
Знам, врз основа на слепа верба. Слепа верба во "расипан телефон" стар неколку илјади години.
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Ако човековото битие е одпаднато и грешно, тогаш тоа значи дека неговиот креатор не е безгрешен, дека креирал нешто кое подоцна го прогласува за грешка.
.
1. Неверните, секогаш наоѓаат оправдување за своето неверие, преповторувајќи ја Адамовата грешка по кој знае кој пат: „Јас не сум крив за ништо, сите други ми се криви за се'„.
2. Дека човекот е роден огревовен, за таа огревовеност сведочат неговите (зло)дела. Каква е верата, такви се и делата од таа вера. Делата се мерка за верата.[DOUBLEPOST=1435126685][/DOUBLEPOST]
Ако, ако, да си се тешиш. :)
.
Утеахата е во Бога, не во твоето неодговарање.
 

GhostLeader

ONE OVER ALL
Член од
20 април 2010
Мислења
2.473
Поени од реакции
643
Dali tuka spagaat i izlecenite muslimani? Smesni ste so prikaznite deka slepite pregleduvaat i invalidite se ispravaat otakako ke napijat manistirska voda ili baknat ikona. Ako e taka zosto togas zosto se ragaat luge so fizicki anomalii i mentalno bolni? Niv bog ne gi saka? Neli bog e praveden? Zosto ne gi ispravi tie negovi greski?
Тој што ја познава Библијата и како функционира духовниот свет нема да постави вакво супер-глупо прашање.Ајде дај ми го со име и презиме човекот кој бил слеп А ПРОГЛЕДАЛ само со бакнување на икона.Гледаш дека немаш појма што зборуваш ? Гледаш дека немаш појма зошто и како се случуваат исцелувањата а се дрзнуваш ти со нула знаење за Библијата да оправаш како тоа функционира ?
Во Стариот Завет имаш точен и прецизен одговор зошто некој се раѓа со дефирмитет.ПРЕЦИЗНО ОБЈАСНЕТО имаш ама тоа сам ќе го најдеш.Зошто да те интересираше,ќе си прочитал и ќе знаеше а не живееш во време каде Библијата на интернет дури ја имаш а ме прашуваш зошто се случуваат такви работи..
 
Член од
3 септември 2010
Мислења
6.127
Поени од реакции
8.695
121314 напиша:
Што мислиш, откај знаеме ние дека сите луѓе се грешни? Знаеш ли врз основа на што дојдовме до таков заклучок?
Знам, врз основа на слепа верба. Слепа верба во "расипан телефон" стар неколку илјади години.
Гледаш дека не знаеш. Го превиде најочигледниот доказ. Oбиди се повторно.
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.949
Утеахата е во Бога, не во твоето неодговарање.
Како што веќе реков, тоа што ти за одговор го сметаш само тоа што одговара на твојата заблуда, незначи дека немало одговор.[DOUBLEPOST=1435149711][/DOUBLEPOST]
1. Неверните, секогаш наоѓаат оправдување за своето неверие, преповторувајќи ја Адамовата грешка по кој знае кој пат: „Јас не сум крив за ништо, сите други ми се криви за се'„.
2. Дека човекот е роден огревовен, за таа огревовеност сведочат неговите (зло)дела. Каква е верата, такви се и делата од таа вера. Делата се мерка за верата.
Не се работи за никакво оправдување, туку за логичен и разумен заклучок. Ако се потекнува од Бог, тогаш и тоа што тој ќе го прогласи за непотребно и погрешно, потекнува од него или е допуштено од него! Што значи дека тој создал или допуштил нешто кое е грешка. Со тоа самиот се негира дека е безгрешен, дека е совршен.[DOUBLEPOST=1435149777][/DOUBLEPOST]
Гледаш дека не знаеш. Го превиде најочигледниот доказ. Oбиди се повторно.
Баш напротив, со секој ваш пост, гледам дека сум во право.
 

SuBZerO

Бигус Дикус
Член од
26 јануари 2007
Мислења
3.861
Поени од реакции
4.804
Тој што ја познава Библијата и како функционира духовниот свет нема да постави вакво супер-глупо прашање.Ајде дај ми го со име и презиме човекот кој бил слеп А ПРОГЛЕДАЛ само со бакнување на икона.Гледаш дека немаш појма што зборуваш ? Гледаш дека немаш појма зошто и како се случуваат исцелувањата а се дрзнуваш ти со нула знаење за Библијата да оправаш како тоа функционира ?
Во Стариот Завет имаш точен и прецизен одговор зошто некој се раѓа со дефирмитет.ПРЕЦИЗНО ОБЈАСНЕТО имаш ама тоа сам ќе го најдеш.Зошто да те интересираше,ќе си прочитал и ќе знаеше а не живееш во време каде Библијата на интернет дури ја имаш а ме прашуваш зошто се случуваат такви работи..
OK Me napravi deka,nemam pojma,glupi prasanja ,etc... bazirano na odi najdi i procitaj si go ...wow! Iskreno nemam vreme za knizule polno nevistivni i duhovni zabeleski pa duri i beta verzija.Kraj kraeva temata ne e dali sme ja citale biblijata.Jas prasav.Eve uste edno
: posle smrta dali ovie luge(invalidi,mentalno bolni.etc) odat vo rajot ili pekolot...posto od start se belezani od bog!
 

GhostLeader

ONE OVER ALL
Член од
20 април 2010
Мислења
2.473
Поени од реакции
643
OK Me napravi deka,nemam pojma,glupi prasanja ,etc... bazirano na odi najdi i procitaj si go ...wow! Iskreno nemam vreme za knizule polno nevistivni i duhovni zabeleski pa duri i beta verzija.Kraj kraeva temata ne e dali sme ja citale biblijata.Jas prasav.Eve uste edno
: posle smrta dali ovie luge(invalidi,mentalno bolni.etc) odat vo rajot ili pekolot...posto od start se belezani od bog!
Па како вие атеистите и сатанистите се дрзнувате да ја судите Библијата а никој од вас една страна нема прочитано ? Исписимус го гледам вика јас во право секогаш а колку пати сум му нудел ако неговото паралнормално сфаќање за христијанскиот Бог е вистинито да идеме заедно во некој манастир да прашаме он никогаш не прифати.Важно е да се истресе глупост која нема допирна точна со Библијата но да се поврже со неа.
Tи кажав дека немам намера да ти го давам цитатот од Библијата кај што објаснува зошто такви луѓе се раѓаат иако тој цитат е многу прецизен бидејќи секој свештеник го знае,не е тајна.Но можам да ти помогнам со контра-прашање кое ќе те насочи кон тој цитати.Прашањето е дали Бог стварно ги бележи или тие сами одбрале да се обележат ? Уште ќе ти помогнам,дали нивните предци одбрале да ги обележат со нивниот Атеистичко - сатанистички и богохулен живот.Повеќе од ова ЈОК.
 
Член од
8 јуни 2015
Мислења
176
Поени од реакции
59
Не, сакам да кажам дека од аспект на Бог, апсурдно е да ги перцепира нештата кој тој самиот ги креирал и дизајнирал како грешни! Јас не се сметам за совршен, но знам дека грешките на луѓето постојат со причина! Тие се начин на кој се учи, се стекнува искуство! Јас можам многу нешта да перцепирам како погрешни, но јас не сум ги создал истите! Не сум сезнаен! Да бидеш сезнаен и се да потекнува од тебе, а во исто време да судиш и да прогласуваш било што за грешно, зло, непотребно е апсурд! Ако се потекнува од тебе, и тоа што ќе го прогласиш за непотребно е од тебе! Со тоа самиот се негираш дека си безгрешен. Ако ова не си способен да го разбереш, тогаш ти си тој што е во заблуда.
О Боже мој ....
Ипси стално ова го читам од твоја страна, демек како факт дека Бог не е совршен.
Ајде да ти одговорам еднаш за секогаш, да не ги малтретираш повеќе Христијаните.

Бог е створител на сѐ, и како таков е сезнаен.Како таков оставил на свесните суштества (пази...нагласувам....свесните суштества) и слободна воља (нели кај вас таа е основа на сѐ), сами да одлучуваат какви чекори ќе прават. Еве за да ме разбереш, ќе зборувам со твојот речник, сите мислат дека ја имаат таа слободна воља. Добро знаеш дека за да дојдеш до таква воља требе многу труд да уложиш. Него да ја оставиме неа, и да зборуваме за обичната воља, која е присутна во 90% од луѓето. Како таква некои од луѓето ја злоупотребуваат и мислат дека со тоа ќе го заебат Бог. Најголем дел од нив, а и ти гледам, мислите дека Бог седнал горе на небото и ви пишува рецки, кој колку згрешил за да ве прати во пеколот. Ова е една од најголемите глупости.
Еве ти одговор еднаш за секогаш. Бог не е на иста скала со човекот. Тој не може директно да „реагира“, затоа и оставил слободна воља. За да „реагира“ директно требе да уништи уште 6 скали, што е неприфатливо за него.Еве ти еден пример за да ме разбереш. И ти си составен од атоми , ама не можеш да ги видиш со голо око, нити директно да им кажеш што требе да прават. Исто и тој, направил закони кои ќе влијаат врз човекот , без никаква потреба да „реагира“ директно.Ако не ги почитуваш неговите правила, тој ќе најде начин да ти врати.Можеби на друг начин, али на тебе останува да го разбереш.На лошо со лошо враќа.
Еве затоа Бог е совршен и сезнаен, и оставил слободна воља кај свесните суштества.[DOUBLEPOST=1435152394][/DOUBLEPOST]
OK Me napravi deka,nemam pojma,glupi prasanja ,etc... bazirano na odi najdi i procitaj si go ...wow! Iskreno nemam vreme za knizule polno nevistivni i duhovni zabeleski pa duri i beta verzija.Kraj kraeva temata ne e dali sme ja citale biblijata.Jas prasav.Eve uste edno
: posle smrta dali ovie luge(invalidi,mentalno bolni.etc) odat vo rajot ili pekolot...posto od start se belezani od bog!
Интелигенцијата кај еден човек се гледа од одговорите, а мудроста од прашањата што ги поставува!!
-Дервиш Муа

Ти си во вторите или во првите???[DOUBLEPOST=1435152469][/DOUBLEPOST]
Па како вие атеистите и сатанистите се дрзнувате да ја судите Библијата а никој од вас една страна нема прочитано ? Исписимус го гледам вика јас во право секогаш а колку пати сум му нудел ако неговото паралнормално сфаќање за христијанскиот Бог е вистинито да идеме заедно во некој манастир да прашаме он никогаш не прифати.Важно е да се истресе глупост која нема допирна точна со Библијата но да се поврже со неа.
Tи кажав дека немам намера да ти го давам цитатот од Библијата кај што објаснува зошто такви луѓе се раѓаат иако тој цитат е многу прецизен бидејќи секој свештеник го знае,не е тајна.Но можам да ти помогнам со контра-прашање кое ќе те насочи кон тој цитати.Прашањето е дали Бог стварно ги бележи или тие сами одбрале да се обележат ? Уште ќе ти помогнам,дали нивните предци одбрале да ги обележат со нивниот Атеистичко - сатанистички и богохулен живот.Повеќе од ова ЈОК.
:zver::cuc:
 
Последно уредено:

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Како што веќе реков, тоа што ти за одговор го сметаш само тоа што одговара на твојата заблуда, незначи дека немало одговор.
Одговор сеуште нема, а прашањето си останува.[DOUBLEPOST=1435153190][/DOUBLEPOST]
Не се работи за никакво оправдување, туку за логичен и разумен заклучок.
По чија логика, по онаа од Кроули?[DOUBLEPOST=1435153306][/DOUBLEPOST]
Ако се потекнува од Бог, тогаш и тоа што тој ќе го прогласи за непотребно и погрешно, потекнува од него или е допуштено од него! Што значи дека тој создал или допуштил нешто кое е грешка. Со тоа самиот се негира дека е безгрешен, дека е совршен.
Ајде едно полесно прашање.

Последниве месеци, сведоци сме дека „пукна тиквата„ и стана јасно дека тековната власт не' лаже и краде. Не дека претходно не знаевме, ама сега „апла„ знаеме.

Што чаре може да понуду јогата, за да можеме да се надеваме дека некоја идна власт пак нема да лаже и краде?
 

SuBZerO

Бигус Дикус
Член од
26 јануари 2007
Мислења
3.861
Поени од реакции
4.804
Па како вие атеистите и сатанистите се дрзнувате да ја судите Библијата а никој од вас една страна нема прочитано ? Исписимус го гледам вика јас во право секогаш а колку пати сум му нудел ако неговото паралнормално сфаќање за христијанскиот Бог е вистинито да идеме заедно во некој манастир да прашаме он никогаш не прифати.Важно е да се истресе глупост која нема допирна точна со Библијата но да се поврже со неа.
Tи кажав дека немам намера да ти го давам цитатот од Библијата кај што објаснува зошто такви луѓе се раѓаат иако тој цитат е многу прецизен бидејќи секој свештеник го знае,не е тајна.Но можам да ти помогнам со контра-прашање кое ќе те насочи кон тој цитати.Прашањето е дали Бог стварно ги бележи или тие сами одбрале да се обележат ? Уште ќе ти помогнам,дали нивните предци одбрале да ги обележат со нивниот Атеистичко - сатанистички и богохулен живот.Повеќе од ова ЈОК.
OK Znaci site ovie luge ili mu zgresile nesto ili neveruvale vo nego. OK bitno on e praveden...logika!
Za Biblijata...Zavisi koj kako ja gleda taa kniga za tebe moze e book of life so site odgovori a za mene toaletna hartija...! Ednostavno "odgovorite" vnatre se poveke od smesni zatoa pobarav da objasnite! Nema veze nemozes nekes da ogovoris ok e te svakam. Pozdrav
 
Член од
28 октомври 2005
Мислења
8.293
Поени од реакции
1.646
OK Znaci site ovie luge ili mu zgresile nesto ili neveruvale vo nego. OK bitno on e praveden...logika!
Za Biblijata...Zavisi koj kako ja gleda taa kniga za tebe moze e book of life so site odgovori a za mene toaletna hartija...! Ednostavno "odgovorite" vnatre se poveke od smesni zatoa pobarav da objasnite! Nema veze nemozes nekes da ogovoris ok e te svakam. Pozdrav
Постои претходен живот. Тие луѓе се раѓаат така поради гревовоите. Сите болести доаѓаат од гревовите кои се црна енергија. Затоа и Христос дошол да ги преземе гревовите врз себе и да ја укине секојдневната жртва која ја принесувале до тогаш евреите кои со обред гревовите гио префрлале на јагне кое подоцна го жртвувале.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom