Бодибилдинг суплементи

Член од
10 февруари 2011
Мислења
894
Поени од реакции
398
Имам едно прашање, можда сме пишувале порано. Како беше она правилото, најдобро е ако се земе соодветна храна или суплемент веднаш до 1 час по вежбањето. Нешто беше поврзано со кинењето на микровлакната...Мит испадна или е точно?
Ако е да се суди според цена и овие 4 вредности ЈХ, масти, протеини и калории, цената му е одлична, а према овој изолат не му се лоши вредностите. Е сега, можеби некој знае повеќе за деталите, но цената во однос на изолатот од dymatize е за половина пониска.
Уште ако и ова е точно што пишува
Состојки· Протеин од сурутка (од кравјо млеко)· без вештачки вкус, · без шеќер, · без вештачки засладувачи, · без конзерванси, · без ГМО состојки.

Да доставуваат кај нас веднаш би нарачал затоа што ми е побитно да ми ја "надополнува" мускулатурата без вештачки додатоци и конзерванси.
Дали оваа продавница е во Аеродром?
http://www.hoogwegt.nl/en/ еве од оваа фирма била.
 
Член од
4 октомври 2008
Мислења
4.014
Поени од реакции
1.247
@sajSiGa нешто рецензија окативно?[/quote]
Интересно, искрено прв пат ја гледам компанијава и можно е да има ниска цена на продуктот зошто истиот е незасладен. но-нејм и веројатно продаваат само на големо. Најубаво е да се земе едно пакување, не е скапо и да се проба за да се види дали има иста конзистенција / вкус на веј и да се види како телото ќе реагира на истиов (ако добиеш гасови пример значи дека не е концентрат и веројатно е обична сурутка во прав со најголем дел лактоза or worse), Друг знак ти е ако го измешаш во топла вода не треба да се раствори туку ќе направи грутки кои тешко се разбиваат. Истиов можеш и да го оставиш да отстои 2-3 дена на топло, ако мириса крајно лошо (веројатно знаеш како мириса протеин кога се расипе тогаш е тоа тоа) Друго што останува е да се направи хемиска анализа што е многу скапо но може.
 

Con Artist

the man with the key
Член од
1 мај 2012
Мислења
5.281
Поени од реакции
21.310
Интересно, искрено прв пат ја гледам компанијава и можно е да има ниска цена на продуктот зошто истиот е незасладен. но-нејм и веројатно продаваат само на големо. Најубаво е да се земе едно пакување, не е скапо и да се проба за да се види дали има иста конзистенција / вкус на веј и да се види како телото ќе реагира на истиов (ако добиеш гасови пример значи дека не е концентрат и веројатно е обична сурутка во прав со најголем дел лактоза or worse), Друг знак ти е ако го измешаш во топла вода не треба да се раствори туку ќе направи грутки кои тешко се разбиваат. Истиов можеш и да го оставиш да отстои 2-3 дена на топло, ако мириса крајно лошо (веројатно знаеш како мириса протеин кога се расипе тогаш е тоа тоа) Друго што останува е да се направи хемиска анализа што е многу скапо но може.
Колку пари е од прилика хемиската анализа? Како оди процедурата? Мора да имаш свој продукт, документации, чуда... или може било кој да си плати и да направи анализа, за било што?

Јако би било да се појави домашен продукт, дупло поевтин од сите други, и да ги затвори продавнициве за суплементи кај нас, да осетат конкуренција. :D
 
Член од
7 септември 2008
Мислења
693
Поени од реакции
21
Argininе и beta alanine добро е заедно да се пие пред тренинг ?
 
Член од
3 септември 2013
Мислења
380
Поени од реакции
195
Богами за тие пари... Ама незнам што да речам, премногу ефтино е мајке ми. Кога ќе собереш рекламирање што имаат другиве брендови како ON, Dymatize и остали што доаѓа пола од цената на крај се добива математиката, не е лошо ова уопште.
 
Член од
4 октомври 2008
Мислења
4.014
Поени од реакции
1.247
Колку пари е од прилика хемиската анализа? Како оди процедурата? Мора да имаш свој продукт, документации, чуда... или може било кој да си плати и да направи анализа, за било што?

Јако би било да се појави домашен продукт, дупло поевтин од сите други, и да ги затвори продавнициве за суплементи кај нас, да осетат конкуренција. :D
Незнам точно колку е ама до 100 евра беше мислам, а примероците ги испитуваат и во министерството за здравство и на ПМФ мислам исто така не сум сигурен за ова треба да се провери. Инаку тешко да се случи тоа кај нас зошто многу е скапа опремата потребна за дехидратација на сурутката па уште на тоа и сепарација на протеините од ЈХ и масти, ама мислам дека Gjoroski имаше направено такво нешто во Македонија уште многу одамна ама не се покажа исплатливо.
 

Gjoroski

Master in Bodybuilding and Fitness Methods, IFBB
Член од
14 септември 2009
Мислења
1.332
Поени од реакции
998
Можат да направат анализа во МК, во зависност од тоа што се бара, зевиси и цената. 6.000 е основа.
Што се однесува до 80% протеин од сурутка, кој се продава во МК по цена од 380 денари за 500 гр. слободно можам да кажам дека нема шанса да е квалитет. Лично сум купувал суровини и знам колку тоа чини, да се земе 80% квалитете во вреќи од 25 кг. Од линковите кои ги постиравте може слободно да се види дека е фабрика за млечни производи, каде нема никаде 80% протеин во нивната лепеза на производи. Доколку линковите се тие кои треба да бидат и се однесуваат за истиот производ и производител. Без разлика, не е некоја цена, па можете да пробате :)
 
Член од
4 октомври 2008
Мислења
4.014
Поени од реакции
1.247
Дечки имам за продавање еден Neurocore MuscleTech од 45 дози. Нов е и неотпакуван, станува збор за pre-workout. Инаку е многу добар, јас сум многу задоволен што го користам, долу имате линк ако сака некој да го разгледа што поточно е и какви оцени добива. Го давам за 1900ден кој е заинтересиран нека пише во инбокс.



http://www.bodybuilding.com/store/mt/neurocore.html
 

GoD.HateUSaLL

Фар акрос д диштанс
Член од
30 март 2008
Мислења
8.339
Поени од реакции
8.238
Ако некој го купи протеинов обавезно нека напише една кратка рецензија на темава.
Ја се мислам да го земам само треба малце да го подиспитам шо е како е..
Реално ефтинарија е.
Патем да прашам, шо значи без вештачки вкус? Дека воопшто нема вкус срањево или има некој гаден природен вкус на урда XD
 
Член од
3 септември 2013
Мислења
380
Поени од реакции
195
Има и опција да земеме повеќе луѓе да дојде по 100ка секој... Би требало тие 125 грама да бидат доволни за тест. Со тоа што повеќе ќе кошта превоз до аеродром него протеинот.
 

GoD.HateUSaLL

Фар акрос д диштанс
Член од
30 март 2008
Мислења
8.339
Поени од реакции
8.238
Им пишав ја еден мејл со неколку прашања па ко ќе ми вратат ќе ви пастирам тука.
Ако ми се свиѓа шо ќе кажат може со другар да зеам по пола па да ви кажам како ми реагира стомаков на протеинов, шо вкус е а у.. За резултати, реално неможе да се збори од 200 грама протеин, плус мноу лабаво вежбам у задње време..
 

Con Artist

the man with the key
Член од
1 мај 2012
Мислења
5.281
Поени од реакции
21.310
Вкусот не е толку проблем. И да нема добар вкус, ќе измешаме едно кесиче Несквик во него, ќе се среди вкусот.

Туку, што правиме ако протеинов е произведен во подрумот на Стеф, а сево ова е еден грандиозен mastermind план за одмазда!? Е тогаш наебавме. :unsure:
 
Член од
10 февруари 2011
Мислења
894
Поени од реакции
398
Јас го земав протеинот.Го прашав тој и ми кажа дека само првиот и вториот ден имал гасови , после тоа се нај нормално му било.Е сега протеинот јесте дека нема вкус, јас почнувам од понеделник да го пијам и сигурно ќе го мешав со нешто.Дали со несквик како што кажа членот погоре дали со нешто друго.
 

GoD.HateUSaLL

Фар акрос д диштанс
Член од
30 март 2008
Мислења
8.339
Поени од реакции
8.238
Јас го земав протеинот.Го прашав тој и ми кажа дека само првиот и вториот ден имал гасови , после тоа се нај нормално му било.Е сега протеинот јесте дека нема вкус, јас почнувам од понеделник да го пијам и сигурно ќе го мешав со нешто.Дали со несквик како што кажа членот погоре дали со нешто друго.
Нема Никаков вкус? Скроз? Ич?
Пошо тоа ми одговара, моеш у секаков шејк да го пукнеш.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom