Масакрот кај Смиљковско езеро | Осудените пуштени да се бранат од слобода

V

viktora

Гостин
Замисли заради еден сладолед да излезеш да браниш најкриминално можно владеење, кое се исмејува со луѓе кои се осудени со над 150 години затвор за несторено дело, кое растура човечки животи, прикрива убиство на млад човек (природна смрт нема траги на насилство, се сопнало), договара провизии, штампа патни исправи, сместува по 50 луѓе на 45 м2 , праќа автобуси на технички преглед, руши милионски инвестиции, го партизира националниот медиум кого го финансираат сите граѓани, затвара новинари и медиуми, отвара партиски штаб во МВР, разрешува од работа луѓе, се заканува со летање во ендек на жени и деца.
Дали сте свесни во кое ниво сте паднати, дали ?

(сендвичите и сладоледите се клучен збор преку кој се доаѓа до многу одговори, не е тоа само храна)
НАЈ КРИМИНАЛНО МОЖНО ВЛАДЕЕЊЕ?Дај бре човек што збориш?Во Албанија 97 дозволија 300.000 парчина оружје да се подели низ цел балкан,цела држава функционираше благодарение на шверц од дрога,проституција,оружје.Незнам со кои закани ЕУ успеа албанската влада да прати војска и полиција да влезат во Лазарат кој патем заштитен од државата ја снабдуваше пола европа со марихуана.Да не зборам за владата на таканаречената држава косово кој е вмешана во сите нај гадни бизнис зделки завршуваќи со бизнис на човечки органи.Па боже мили,вие да ја имате апсолутната власт во Македонија гарант ќе станеме најголем извозник на хероин или кокаин.Ај тебе би те разбрал што толку плукаш по мк,албанец си.Ама овие морониве што ти стиснале лајк боже ми прости не ќе да се со сите.Убаво ти кажа јамајка,за да стигнеме до ваше ниво има многу,МНОГУ да отупиме ментално и пак нема да ве стигнеме.
Грујо дели сокчина,ама вашите бре човек бубрези,срца...наброј било што у косово со попуст ќе го најдеш.
 
Член од
30 ноември 2007
Мислења
7.430
Поени од реакции
5.769
НАЈ КРИМИНАЛНО МОЖНО ВЛАДЕЕЊЕ?Дај бре човек што збориш?Во Албанија 97 дозволија 300.000 парчина оружје да се подели низ цел балкан,цела држава функционираше благодарение на шверц од дрога,проституција,оружје.Незнам со кои закани ЕУ успеа албанската влада да прати војска и полиција да влезат во Лазарат кој патем заштитен од државата ја снабдуваше пола европа со марихуана.Да не зборам за владата на таканаречената држава косово кој е вмешана во сите нај гадни бизнис зделки завршуваќи со бизнис на човечки органи.Па боже мили,вие да ја имате апсолутната власт во Македонија гарант ќе станеме најголем извозник на хероин или кокаин.Ај тебе би те разбрал што толку плукаш по мк,албанец си.Ама овие морониве што ти стиснале лајк боже ми прости не ќе да се со сите.Убаво ти кажа јамајка,за да стигнеме до ваше ниво има многу,МНОГУ да отупиме ментално и пак нема да ве стигнеме.
Грујо дели сокчина,ама вашите бре човек бубрези,срца...наброј било што у косово со попуст ќе го најдеш.
Не зборувај за Албанија и Косово пошто ништо не знаеш.

Ако ти е тебе добро при оваа состојба, и мене ќе ми е.

Плукање ти изгледа тебе кога некој ги набројува гомнариите што се прават.
 
E

Epsilon

Гостин
Нека се ебат в газ и тие есдеес и вмро, со пазарување ништо не прајме, фали нова крФ на политичкава сцена која нема да се пазари и игра со чувствата на народот. Исти курац се двете партии, матер им ебам. И не, не сум пијан па да карам и врнам, та е реалноста. :)
 
V

viktora

Гостин
Не зборувај за Албанија и Косово пошто ништо не знаеш.

Ако ти е тебе добро при оваа состојба, и мене ќе ми е.

Плукање ти изгледа тебе кога некој ги набројува гомнариите што се прават.
Мене ич не ми е добро во оваа состојба како што сме.Ама немој да ми сереш дека ова е врвот на криминалот и манипулацијата кога има и бетер од нас.И цел свет знае што е со Косово и Албанија,а камо ли ние кои живееме со вас.
 

Zoran MKD

Мијак на квадрат.
Член од
11 септември 2010
Мислења
2.021
Поени од реакции
1.018
Не зборувај за Албанија и Косово пошто ништо не знаеш.

Ако ти е тебе добро при оваа состојба, и мене ќе ми е.

Плукање ти изгледа тебе кога некој ги набројува гомнариите што се прават.
Мене професијата ме ноисела на Работа во Косово и Албанија и со мирно срце ти викам им треба време да станат како нас.
 
Член од
25 март 2012
Мислења
8.491
Поени од реакции
5.023
Мене професијата ме ноисела на Работа во Косово и Албанија и со мирно срце ти викам им треба време да станат како нас.
Вие сте биле нешто пред албанците само затоа што зборувате јазик сличен со мнозинството од Југославија, гледај после осамостојувањето што се случува...
 

Zoran MKD

Мијак на квадрат.
Член од
11 септември 2010
Мислења
2.021
Поени од реакции
1.018
Вие сте биле нешто пред албанците само затоа што зборувате јазик сличен со мнозинството од Југославија, гледај после осамостојувањето што се случува...
Зборам за сосем независно Косово.
Инаку во суверена македонија еконструиран робот со 5 6 оски на слобода верификуван и од тебе омиелените дАРПА и НАСА,
Да редам уште а да не се мислиш милсма на МИКРОСАМ.
И за исток имаме нешто елисите се праат со машината на МИКРОСАМ.
 
Член од
30 ноември 2007
Мислења
7.430
Поени од реакции
5.769
Фрчковски за Монструм вели:


Заев изјави дека ќе им даде шанса на преговорите пред да настапи радикализација? Очекувате ли договор пред да влеземе во една таква фаза, која ќе донесе многу неизвесност на сите полиња?

- Што е таа очекувана радикализација? Што реално би можело да се очекува? Радикализацијата би била ситуација после неуспехот на ова посредништво да се убеди себеси и да го убеди Груевски дека треба тој лично да се повлече. Јасно е дека таа најдиректно зависи од успехот на ова посредништво да разбере дека Груевски персонално е проблем и дека тој е апсолутен симбол на длабоката политичка криза во која државата е донесена и не може ни теоретски ни практично да ја води транзицијата кон излез од таа криза. Кога ќе споменеме радикализирање на отпорот, тоа не значи секогаш судир, но може да се очекуваат две линии на радикализација, едната е повеќе т.н. албанска, а другата т.н. македонска, координирани заедно. Првата ќе биде веројатно мобилизација околу информациите за случајот „Монструм“ кои треба да бидат објавени и Македонците треба да ги поддржат Албанците за овој случај, зашто тоа не е албанско прашање, туку е прашање на можноста некој да биде осуден без доволно докази и во политичка монтажа. Од друга страна, македонскиот дел од протестите се поврзува со притисокот на власта врз лидерот на опозицијата. Македонците не смее да дозволат, а сигурен сум тоа нема да го дозволат ниту Албанците, оваа власт и овие корумпирани и партизирани институции да го судат шефот на опозицијата преку порачани случаи лично од премиерот. Тука Заев треба да го одржи својот титовски говор „не го признавам овој суд“. Тоа не е по дефиниција активен отпор, но станува активен ако дојде полицијата да го собере Заев. Радикализацијата ќе се состои во одрекување на институциите и нивната легалност. Но, многу реално е да се овие два протеста да колидираат заедно. Заедништвото во борба се тестира и тоа е најздраво заедништво. И тоа е највредниот момент на целата оваа приказна. Затоа и не може власта да инсценира лесно меѓуетнички судири. Ќе биде многу важно тоа ефективно да продолжи и да биде вредност на новата политика. Радикализацијата е можност за подигнување на влоговите во кризата. Одеднаш покерот се игра со повеќе жетони на маса. Кризата така станува елемент на ново посредништво.

http://plusinfo.mk/mislenje/584/preodnata-vlada-bez-gruevski-e-izvesna

Значи и странците бараат да не се изнесе во јавност, ДУИ бара да не се изнесе, ДПМНЕ бара да не се изнесе ... тоа само по себе кажува за тежината на материјалите.
А да пробаат да ја објават во делови, за да се избегне масовна реакција на граѓаните?
 

LordDragonII

Dr.Strangelove
Член од
15 август 2008
Мислења
10.995
Поени од реакции
5.726
Вие сте биле нешто пред албанците само затоа што зборувате јазик сличен со мнозинството од Југославија, гледај после осамостојувањето што се случува...
Федеративна Народна Република Југославија (од 45 - 63), значи некои народи се избориле за слобода (од фашистичката окупација) и создале федерација.

Вие друго оро игравте - ете затоа.
 
Член од
25 март 2012
Мислења
8.491
Поени од реакции
5.023
Федеративна Народна Република Југославија (од 45 - 63), значи некои народи се избориле за слобода (од фашистичката окупација) и создале федерација.

Вие друго оро игравте - ете затоа.
Хрватите....

Поентата ми беше што имавте поголем брат, а албанците беа оставени самите на себе, дури во руски раце, која не уназади декади.

Не успевме да се консолидираме после турците, останавме муслимани, тоа е нашата најголема грешка. Затоа нашите соседи *инвестираат* албанците уште повеќе да се исламизираат.
 
Член од
24 март 2010
Мислења
15.227
Поени од реакции
26.014
Поентата ми беше што имавте поголем брат, а албанците беа оставени самите на себе, дури во руски раце, која не уназади декади.
Како, Албанците не сакале да бидат во прегратка на Москва, ама ете, биле оставени?
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.865
Поени од реакции
26.466
Хрватите....

Поентата ми беше што имавте поголем брат, а албанците беа оставени самите на себе, дури во руски раце, која не уназади декади.

Не успевме да се консолидираме после турците, останавме муслимани, тоа е нашата најголема грешка. Затоа нашите соседи *инвестираат* албанците уште повеќе да се исламизираат.
Што не се покрстите ?
 
Член од
25 март 2012
Мислења
8.491
Поени од реакции
5.023
Како, Албанците не сакале да бидат во прегратка на Москва, ама ете, биле оставени?
Кога САД во ВСВ одлучија да влезат во Европа преку Франција а не да почнат преку Грција на нас албанците ни се еба мамата, паднавме под руско влијание, тоа ни е трета поголема историска трагедија што ни се случувало.[DOUBLEPOST=1434455712][/DOUBLEPOST]
Што не се покрстите ?
за масовно покрстување не е ситуацијата врз која придонесуваа соседите...
Религијата во светски рамки пропаѓа, му се губи важноста, ние само треба исламот да го пуштаме заедно со албанизмот, и да се асимилираме у италианци или американци...
 
Член од
24 март 2010
Мислења
15.227
Поени од реакции
26.014
Кога САД во ВСВ одлучија да влезат во Европа преку Франција а не да почнат преку Грција на нас албанците ни се еба мамата, паднавме под руско влијание, тоа ни е трета поголема историска трагедија што ни се случувало.
Да де Пуно, знам се тоа. Само смешно ми е како други обвинуваш за таа ситуација. Тоа било избор на самите Албанци. Енвер Хоџа владеел тотално непречено. Се што било опозиција било без никаква поддршка и без лесно задушено. Албанија е единствената држава од источниот блок во тој период која виси како остров. И повторно одбиле да се интегрираат во Југославија, иако имало можност за тоа.

Не тврдам јас дека тој период не бил штетен за Албанците. Бил, секако. Ама бил и нивна одлука тогаш. Сите на балканов имаме навика да бараме виновници за нашите лоши одлуки, ама вие сте екстрем. За ништо не преземате одговорност...
 
Член од
26 септември 2012
Мислења
8.205
Поени од реакции
6.875
Кога САД во ВСВ одлучија да влезат во Европа преку Франција а не да почнат преку Грција на нас албанците ни се еба мамата, паднавме под руско влијание, тоа ни е трета поголема историска трагедија што ни се случувало.[DOUBLEPOST=1434455712][/DOUBLEPOST]
за масовно покрстување не е ситуацијата врз која придонесуваа соседите...
Религијата во светски рамки пропаѓа, му се губи важноста, ние само треба исламот да го пуштаме заедно со албанизмот, и да се асимилираме у италианци или американци...
викаш имаше шанси америте да почнат од грција кон берлин :icon_lol: па да им оставеа на советите да се шират до атлантикот........кој ве учи бе вакви работи :facepalm:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom