Дискусија за Атеистите, Исламот, Христијанството и останати убедувања

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397

SF

Член од
4 октомври 2010
Мислења
290
Поени од реакции
142
Ти граматика не учиш, или си погрешил подфорумов.
Како толку начитан и културен, дојде во религија да ни попуваш граматика.....
СФе паметни и начитани атеисти бреее....
Не е граматика туку диjалектика ама ај...
 
Член од
8 јуни 2015
Мислења
176
Поени од реакции
59
Ај пак?....[DOUBLEPOST=1434198766][/DOUBLEPOST]

Како?...
Мики, колку пати ти имам кажано да не играш само катанаџо.
Остави мудрите атеисти да мудруваат и да мислат дека се паметни....
Забоди им некој гол од корнер и остави ги да размислуваат..
 
Член од
8 јуни 2015
Мислења
176
Поени од реакции
59
Не е граматика туку диjалектика ама ај...
Немој толку стручни зборови, неписмени сме ние за тоа....
Ај сега ако имаш нешто да кажеш околу религијата...инаку ќе те рендам
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Би ти кажал ама мислам дека ќе се навредиш според тоа што го кажа погоре.
Ако ме навредиш, од навредата нема да ја сменам верата, иако сметам дека е покорисно ако се држиш до темава и до поставените прашања, а не да се замараш со мене лично. :sneaky:
 

SF

Член од
4 октомври 2010
Мислења
290
Поени од реакции
142
Немој толку стручни зборови, неписмени сме ние за тоа....
Ај сега ако имаш нешто да кажеш околу религијата...инаку ќе те рендам
Да ти објаснам просто, граматика е кога му кажуваш на напаѓач како да даде гол. Граматика е муабетот а Дијалектика е процесот на доаѓање до заклучоци многу упоростено кажано.
 
Член од
8 јуни 2015
Мислења
176
Поени од реакции
59
Да ти објаснам просто, граматика е кога му кажуваш на напаѓач како да даде гол. Граматика е муабетот а Дијалектика е процесот на доаѓање до заклучоци многу упоростено кажано.
Пак....
Ќе одам по рендето...
 
Член од
28 октомври 2005
Мислења
8.293
Поени од реакции
1.646
А таа не е возможно да се најде во некои други свети книги? Што е толку уникатна “мудроста“ во Библијата? :)
Зaтoa штo е кaжaнa личнo oд Гoспoд Исус Христoс кoј е сoвршен.
 

faust.mephistopheles

Aga Aganlija
Член од
9 декември 2014
Мислења
742
Поени од реакции
1.600
Хмм, ваквија „дефиниции„, сведени на мудрост од 2-3 зборови, веќе се изначитав.[DOUBLEPOST=1434197048][/DOUBLEPOST]

И сега, како изгледа тоа „ништо„?....
Живо ме занима.[DOUBLEPOST=1434197163][/DOUBLEPOST]

Океј, освен што атезимот го „опиша„ со повеќекратно нихилистичко негирање на све и свашта, дај сега објасни ми/ни, што е атеизмот?
Знаеме што „не е„, а што „е„?
Таа негација всушност е атеизмот,затоа постои буквата А пред Теизам.
Ништо е ова , ако си ти хетеро и не чуствуваш ама баш никаква сексуална привлечност кон машкиот пол,тогаш немаш сексуални стимулуси кон машкиот пол. Исто како што јас немам никакви стимулуси некого или нешто да земам за бог како што вие имате.
Значи атеист си брат....
Штом така ајде едно полесно прашање до тебе..
Што мајка бараш на форум религија?
Ќејф,дебатираме.Не гледам ништо страшно во дебата.Истото прашање можам јас тебе да те прашам,што бараш ти да се докажуваш со неверници? Зошто воопшто постои подфорум религија,зарем ние обичните смртници мораме да се покориме на истото? Башка на темата своја сум,тука ги имаш сите вери и невери и дебата за истите.Сите критики кој се префрлени према некого се подпрени со аргумент,ако те боли аргументираната дискусија тогаш треба да се запрашаш себеси во што веруваш.[DOUBLEPOST=1434199585][/DOUBLEPOST]
Зaтoa штo е кaжaнa личнo oд Гoспoд Исус Христoс кoј е сoвршен.
Ја овој ЧОВЕК не го познавам.
 

SF

Член од
4 октомври 2010
Мислења
290
Поени од реакции
142
Ако ме навредиш, од навредата нема да ја сменам верата, иако сметам дека е покорисно ако се држиш до темава и до поставените прашања, а не да се замараш со мене лично. :sneaky:
Па зависи ако се Православен тогаш верата ти се заснова на чуства а не на логика. А навредата создава чуства. Според тоа и со навреди можеби се менува вера како се држат до логика ама мислам дека источњаците се скарани со логика.
 
Член од
8 јуни 2015
Мислења
176
Поени од реакции
59
Ќејф,дебатираме.Не гледам ништо страшно во дебата.Истото прашање можам јас тебе да те прашам,што бараш ти да се докажуваш со неверници? Зошто воопшто постои подфорум религија,зарем ние обичните смртници мораме да се покориме на истото? Башка на темата своја сум,тука ги имаш сите вери и невери и дебата за истите.Сите критики кој се префрлени према некого се подпрени со аргумент,ако те боли аргументираната дискусија тогаш треба да се запрашаш себеси во што веруваш.
Слаб ти е ќејфот...
Две се можностите:
1. Мислиш дека си многу паметен и дојде да ги заебаваш религиопзните.
2. Те грепка од внатре и си ја бараш свеста, затоа што си ја изгубил некаде и не го знаеш одговорот каде да ја бараш
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Па зависи ако се Православен тогаш верата ти се заснова на чуства а не на логика.
Еве, тековно имам чувство за потребата од уште една шолја од „Нес„. На која вера и‘ припаѓам според ова мое тековно чувство?[DOUBLEPOST=1434199886][/DOUBLEPOST]
Според тоа и со навреди можеби се менува вера како се држат до логика ама мислам дека источњаците се скарани со логика.
Верата навистина е скарана со логиката од разумот, но не и со логиката од умот.
 

SF

Член од
4 октомври 2010
Мислења
290
Поени од реакции
142
Ај пак: откако дозав(ме) што не е атеизмот, дај прејди на афримација и кажи ни: што е атеизмот?

Еве вака, „пофигуративно„: атеизмот е:
- пиперки,
- патлиџани,
- нешто „трето„?
Ако нешто не е што е тогаш е тоа што не е. Афримација :pos:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom