Дискусија за Атеистите, Исламот, Христијанството и останати убедувања

faust.mephistopheles

Aga Aganlija
Член од
9 декември 2014
Мислења
742
Поени од реакции
1.600
Доналтчо. абе подфорумов религија умрел од досада. Мајката, нема ни добри атеисте со кој да се расправаш, се некои празни муабети, и мерење на она...
Ауууу срамота....за жалење се ова атеистиве, толку да не ги бива.
Ќе мора ова секташиве да ги рендам, ама гледам ни хепта го нема,само ипси . кутриот како Дон Кихот, докажува дека јогата било секс и рокенрол...
Не заебавај бе Сенсеи!
Се некој просветлени се јавуваат,каква радиација ве има осветлено вас духовните да ми је да знам
Ма таман работа тоа да го направи. Знам муслиманите колку се доследни кога нешто им е во интерес. Така искористија делови од гностички текстови и од Талмудот и ги вметнаа во Куранот давајќи им арапски шмек и интерпретирајќи ги како свои.

http://forum.kajgana.com/threads/Прашања-за-Исламот-iii.66309/page-455#post-7230335

http://forum.kajgana.com/threads/Прашања-за-Исламот-iii.66309/page-455#post-7230652

http://forum.kajgana.com/threads/Прашања-за-Исламот-iii.66309/page-455#post-7232551


Потоа ја зеле еврејската кошер листа во која што е забрането да се јаде месо од нечисти животни и од животни што се хранат со мрша, кадешто ОПРАВДАНО камилата, зајакот, чапјите, галебите, ајкулите се нечисти животни според кошер.

Но за Арап или Бедуин камилата која ја задржува урината во организмот и чие месо е преполно со токсини е чисто животно (халал), додека домашното магаре е нечисто (харам), а дивото магаре (онагер) е чисто (халал), веројатно бидејќи Мухамед јадел онагер па мора да биде чисто.

Исто така, муслиманите си ја прилагодиле кошер листата според својот вкус и ги ставиле чапјите, страчките, галебите, камилите, зајаците, ајкулите, јагулите, сомовите и слепуљите и нивното месо се смета за халал!

http://halalmedia.net/wp-content/uploads/2014/01/TheLawsofHalalHaramAnimals.pdf

http://forum.kajgana.com/threads/Прашања-за-Исламот-iii.66309/page-460#post-7266972

http://forum.kajgana.com/threads/Прашања-за-Исламот-iii.66309/page-461#post-7267215

https://en.wikipedia.org/wiki/Kosher_animals
http://www.chabad.org/library/article_cdo/aid/82675/jewish/Kosher-Fish-List.htm




Иначе за секс-џихадот... како феномен се појавува за време на војната во Сирија и тоа од 2012 г. Претходно никогаш не се споменувало за ваков тип на џихад. Дали постои или не, со сигурност не знам. Самите салафисти тврдат дека не постои и дека е измишљотина на шиитите.

http://www.islambosna.ba/seks-dzihad-je-izmisljotina/
http://www.kewser-linz.com/ba/tekstovi/814-a-ta-je-to-dihadun-nikah-iliti-seks-dihad-



Прво, јас не реков дека вахабист со крст и Давидива ѕвезда ќе оди и ќе убива сè пред себе, туку реков ако му е во НЕГОВ ИНТЕРЕС ќе стави крст и Давидова ѕвезда и ќе им даде исламско значење. Та нели според Исламот сите луѓе биле муслимани, ама некои скршнале во заблуда, а некои во незнабоштво? А линкови и видеа не би постирал овде зашто на Youtube се прикажани такви ѕверства што не сакам јас да сносам одговорност бидејќи многу луѓе ќе посакаат да ги видат од љубопитство, а резултатот на таквиот став може да ги oдведе на психијатриска клиника. Крајно сериозен сум за ова. Ти ако сакаш и самиот можеш да си ги најдеш линковите и да се чудиш, запрепастиш или восхитуваш на нивните злодела во зависност од твоите афинитети.




Taка е. Битно е да добие менструација, па макар поради хормонални проблеми девојчето да ја добие на 7 години, според Исламот слободно можеш да ѝ го пикнеш. Тоа што нејзината недоволно развиена вагина и недоволно развиените Бартолиниеви жлезди (ако воопшто знаеш што се тоа) на вакво девојче не лачат доволно лубрикант за нормален сексуален однос кој нема да ѝ причинува бол, тоа очигледно во Исламот не се цени.

Ниту тоа дека нема развиена карлица, ниту дека нема развиени гради, ниту дека нема мирис и вкус на жена, а и тоа дека нејзиниот имунолошки систем е сè уште слаб за да се избори со големиот број на бактерии што ќе ги добие од својот сексуален партнер.
Сето ова во Исламот нема никаква важност. Нејзината функција е само да раѓа. Ако умре, и не е некоја штета. На нејзиното место ќе дојде некоја друга несреќничка и циклусот ќе продолжи.



Која црна филозофија, жити сè? Нема тука никаква филозофија, туку безмалку инстинктивно размислување. Муслиманот не е сигурен дека ќе оди во Џенет. Зарем Мухамед не рекол:Tako mi Allaha, ja sam Allahov Poslanik,
sallallahu alejhi ve sellem, ali ne znam šta će se
učiniti sa mnom?
(хадис 1243, Бухари)

Eдинствен сигурен пат за муслиманот да оди во Џенет е да загине како шехид.

To je titula koja se daje muslimanima nakon smrti ako umru ispunjavajući religijske zapovijedi ili tokom rata za vjeru (džihada).

Šehidom se smatra osoba kojoj je mjesto u raju (Džennetu) obećano, prema ajetu iz Kur'ana, iz sure Ali Imran, 169. ajet:

arapski: وَلاَ تَحْسَبَنَّ الَّذِينَ قُتِلُواْ فِي سَبِيلِ اللّهِ أَمْوَاتًا بَلْ أَحْيَاء عِندَ رَبِّهِمْ يُرْزَقُونَ

  • u prijevodu značenja: Nikako ne smatraj mrtvima one koji su na Allahovu putu izginuli! Ne, oni su živi i u obilju su kod Gospodara svoga.
Тоа е целата нивна „филозофија“. Тие не ги сматраат за зло злоделата што ги прават, туку единствено што им е битно е да се докопаат до Џенетот по секоја цена.

Еве исповест на еден таков борец на ИСИС:

http://worldnewsdailyreport.com/isis-fighter-converts-to-christianity-after-allah-refuses-him-entrance-to-gates-of-heaven/
Муџосите имаат најдефинирана религија од сите монотеистички и е во тежок конфликт со предходните.Го негира тројството и го проколнува,го негира Јудаизмот и поништува нивниот закон тврдејќи дека нивните предпоставени главешини го изменаа и присодобија према своите потреби,го негира паганизмот и очистува лицето на Соломон тврдејќи јасно и гласно дека не се расправал со магика и дека не бил неверник,исламот сите овие деноминации и нивните припадници ги дефинира како неверници исто така е во тежок верски а и социјални конфликт со истите.
Секоја жена во Аврамските религии е зрела после првиот циклус,ова немора да значи дека е приморана одма да се мажи исто мислам дека е и во исламот.За секс џихадот поим немам.
Месото е исто така дефинирано што е чисто што не(генерално),сега има варијации и према потребите.Во исламот е дозволено и свинско ако е потребно да се преживее,така да мислам дека границите се некако приспособени према потребите.
За кој ќе оди во рај е горе доле исто во сите религии,се бара искрено верување во бог на начин на кој што е презентиран од нивниот божји пратеник,се надвор од тоа е неверство и пекол.Исто е кај христијаните па и кај е евреите,нема некоја разлика во овој сегмент. Лицемерите во исламот имаат најболна казна во пеколот.Нема ефект ако ти надворешно исполнуваш верник ама внатрешнината,суштината или “во срцето“ е неверник.Веројатно затоа и никој не е сигурен.
 
Член од
8 јуни 2015
Мислења
176
Поени од реакции
59
Не заебавај бе Сенсеи!
Се некој просветлени се јавуваат,каква радиација ве има осветлено вас духовните да ми је да знам
Кажи брат што те мачи?
Ти од која сорта си?
Да не си реинкарниран хепта, нешто магика ми спомнуваш?
Мене ме просветлија ураниумските бомби на американците во косово.
 

faust.mephistopheles

Aga Aganlija
Член од
9 декември 2014
Мислења
742
Поени од реакции
1.600
Кажи брат што те мачи?
Ти од која сорта си?
Да не си реинкарниран хепта, нешто магика ми спомнуваш?
Мене ме просветлија ураниумските бомби на американците во косово.
Јас сум од ниедна сорта,овој хепта немам поим кој е.Ги призва сите атеисти чиниш лично со Буда расправаме.Ко ќе се дупчите со просветленост дај то барем минимизирајте малку,знаеме дека Америка на многу мозок му испржи ама барем малку потрудете се.
 
Член од
8 јуни 2015
Мислења
176
Поени од реакции
59
Јас сум од ниедна сорта,овој хепта немам поим кој е.Ги призва сите атеисти чиниш лично со Буда расправаме.Ко ќе се дупчите со просветленост дај то барем минимизирајте малку,знаеме дека Америка на многу мозок му испржи ама барем малку потрудете се.
Што е тоа магика, јас само за магија знам....ај просветлиме малку.
 

faust.mephistopheles

Aga Aganlija
Член од
9 декември 2014
Мислења
742
Поени од реакции
1.600
Што е тоа магика, јас само за магија знам....ај просветлиме малку.
Кај си бе Магионичар! Просветлен си ти,овие работи треба да ги знаеш. Терминот е денес поприкладен и во употреба за тие друштва,зато го употребив магика а не магија.
 
Член од
8 јуни 2015
Мислења
176
Поени од реакции
59
Кај си бе Магионичар! Просветлен си ти,овие работи треба да ги знаеш. Терминот е денес поприкладен и во употреба за тие друштва,зато го употребив магика а не магија.
Пардон, кои друштва, на сектите ли мислиш?
Еми потеклото на зборот го знаеш, или како само да напишеш нешто?
Нема полошо од тоа човек да се прави дека знае нешто.
Гуглање не ти помага брат.....ќе заглавиш.
 

faust.mephistopheles

Aga Aganlija
Член од
9 декември 2014
Мислења
742
Поени од реакции
1.600
Еми потеклото на зборот го знаеш, или како само да напишеш нешто?
Нема полошо од тоа човек да се прави дека знае нешто.
Гуглање не ти помага брат.....ќе заглавиш.
А бе џабе расправаме простотилок,ја и да ти кажам потеклото и цела историја на Кроули нема никаква врска со дебатава.Битно ја сфати конотацијата и смислата зошто го употребив тој термин али гледам упорен си ко “протестант“ пред влада.
 
Член од
8 јуни 2015
Мислења
176
Поени од реакции
59
А бе џабе расправаме простотилок,ја и да ти кажам потеклото и цела историја на Кроули нема никаква врска со дебатава.Битно ја сфати конотацијата и смислата зошто го употребив тој термин али гледам упорен си ко “протестант“ пред влада.
Значи секташ си и ти?
А во кое друштво си ако може да знаеме, во ОТО си?
 
Член од
8 јуни 2015
Мислења
176
Поени од реакции
59
За разлика од тебе не сум секта,атеист сум.
А јас во која секта сум?

Епа ако си атеист оти не одговориш на моето прашање за атеисти, околу пепелта?
Ти велам јас дека ќе заглавиш, ти не ми веруваш.

Ќутењето е злато брат, тогаш оставаш утисак дека си паметан.
 

faust.mephistopheles

Aga Aganlija
Член од
9 декември 2014
Мислења
742
Поени од реакции
1.600
Било која вера да си , секта си.Сите религии водат или имаат заеднички концепти со предходните,нијанси се во прашање.
Прашањето е зошто Исус рекол “од пепел сме и во пепел ќе се претвориме“?
На ова мислиш?
 

liberij

ТЕРИРЕМ
Член од
3 април 2012
Мислења
2.037
Поени од реакции
1.018
:facepalm:
Незнам дали си свесен колку бесмислен ти е постов..

Значи овие примери укажуваат на принципот во природата, единката да го содржи целото, исто како што целото ги содржи единките.
Не разбираш, не е тоа моето прашање!
Имаш сериозен проблем во тезата за апсолутот на божеството, што е невозможно, вистински глупаво е да нарекуваш глупаво, а да не го перцепираш, а тоа е: поистоветување на релативната суштина „ТИ“ и апсолутната суштина „БОЖЕСТВО“.
Ако ги поистоветуваш немаш апсолут, немаш божество, бог, го разбираш ли ова?:misticen:


Кога христијанството почнува да го интерпретира мојот живот, да ме суди, да ми лепи епитети и да се меша во живото на луѓето што не се пронаоѓаат во неговите принципи, тогаш самото создава причина за да биде осудено, демантирано и негирано!
Да ги прогласуваш различните од себе за грешници, еретици, неверници, богоборци и што уште не, да шириш лаги и клевети за методи и конфесии што немаат никакви допирни точки со истото тоа христијанство, и згора на се да трубиш за култура, не само што е лицемерно туку и подло.
Доста плачеш и лажеш, демек си жртва, воопшто не те напаѓам и третирам од ова што наведуваш, а сум Христијанин. Може ова да го прекинеме?:smirce:
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.949
Не разбираш, не е тоа моето прашање!
Имаш сериозен проблем во тезата за апсолутот на божеството, што е невозможно, вистински глупаво е да нарекуваш глупаво, а да не го перцепираш, а тоа е: поистоветување на релативната суштина „ТИ“ и апсолутната суштина „БОЖЕСТВО“.
Ако ги поистоветуваш немаш апсолут, немаш божество, бог, го разбираш ли ова?:misticen:
Тоа што јас го објаснив е мое сознание, стекнато со години и години на пракса. Случајно или не, моите сознанија се совпаѓаат со оние на луѓе кои и самите практикувале и практикуваат методи со кои ја контемплираат сопствената суштина и при тоа доаѓаат до слични и исти заклучоци. Ти на кој начин заклучи дека јас имам сериозен проблем со тезата за природата на апсолутот? Со тоа што реши да веруваш дека тој има поинаква природа?
Доста плачеш и лажеш, демек си жртва, воопшто не те напаѓам и третирам од ова што наведуваш, а сум Христијанин. Може ова да го прекинеме?:smirce:
Ти и твоите соверци сте оние што се претставуваат како жртви, додека во меѓувреме ширите лаги, клевети и стереотипи. Дали самиот не се обиде да ги одбраниш лагите за јогата, телемата, кабалата и ред други и истите ги нарече "критика"? Знам јас дека вие би сакале да престане вашето разобличување, но допрва доаѓаат деновите кога вистината ќе ве гори и ќе бегате од неа!
 

liberij

ТЕРИРЕМ
Член од
3 април 2012
Мислења
2.037
Поени од реакции
1.018
Ти на кој начин заклучи дека јас имам сериозен проблем со тезата за природата на апсолутот? Со тоа што реши да веруваш дека тој има поинаква природа?
Со релативизирање на божеството.
Знаеш дека си постоел пред да се родиш и дека ќе умреш? Релативен си?
Ти и твоите соверци сте оние што се претставуваат како жртви, додека во меѓувреме ширите лаги, клевети и стереотипи. Дали самиот не се обиде да ги одбраниш лагите за јогата, телемата, кабалата и ред други и истите ги нарече "критика"? Знам јас дека вие би сакале да престане вашето разобличување, но допрва доаѓаат деновите кога вистината ќе ве гори и ќе бегате од неа!
„Жртвата“ се преобрази во „предатор-заканувач“(не си различен од оние против кои цело време кукаш), напредуваш!:bravobe:
 
Член од
24 октомври 2013
Мислења
12.192
Поени од реакции
26.994
Можеш да прочиташ и за триесетгодишната војна. Колку тоа христијанството било обединето. Тргајќи ја инквизицијата на страна (иако во тој период била доминантна сила), повторно има нешто расипано во овој процес. Христијанството само по себе (во целост) има премногу дупки и не може да биде реалната слика (реалноста) за тоа дали Бог постои или не. Тука само можат да се наметнуваат прашања, но директни одговори со конкретни и јасни докази нема. Така да и да постои Бог, а според повеќето религии (нормално кој/и имаат Бог/ови) сите сме еднакви пред тој/тие Бог/ови! Сега многуте разлики во моралниот кодекс кој варира од личност до личност и од религија до религија ја прави сликата збунувачка, но сепак кристално јасно може да се види дека во Библијата нема докази за постоењето на Бог (или ако има, а јас не знам, презентирај ги).....И вакви личности не можат ништо да докажат, ниту да променат нечиви ставови и идеологии. ;)

И го гледав свештеникот кој беше гостин кај Јанко. Рече дека Исус и апостолите биле факт! Тогаш што станува со записите, документите и доказите (според нив се докази) кои ги нудат другите религии? Зар тие не се факт?! Зошто Библијата би требала да биде универзалната Вистина околу ова прашањe и што најде ти во Библијата (само немој да ми кажеш духовен мир!)?:)[DOUBLEPOST=1434153768][/DOUBLEPOST]
 

Kajgana Shop

На врв Bottom