Дискусија за Атеистите, Исламот, Христијанството и останати убедувања

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.949
А критериумите за дали треба практично или теоретско познавање се според? (како што тебе ти одговара:cautious:).
Тоа е прашање на здрав разум и логика, а не критериум што мене ми одговарал или не ми одговарал.
Неможеш да тврдиш дека одредена метода е ваква или онаква, ако самиот си кажуваш дека никогаш не си ја практикувал!
Постојано да плукаш по некоја религија, а да не си дел од неа е неверојатно многу тешка глупост.
Вие сте тие што си го пикате носот насекаде и потоа плачете кога ќе ви го скршат. Ти сакаш непречено да ширите лаги и клевети, како во конкретниов случај за јогата, или предходно за телемата, ОТО и слично, да ги прогласувате луѓето со поинаков морал за "грешници", да се мешате во животот на луѓето и што уште не, и потоа да кажете дека другите се тие што плукале по вас?!!? Што очекуваш ти? Да гледам како пласирате лаги и да не реагирам? Да молчам на клеветите дека јогата била опасна? Да молчам на клеветите од таблоидите што ти пред повеќе месеци ги постираше тука за телемата и ОТО? Демантирањето на вашите лаги е плукањето?
Да сум те прашувал за такви податоци на вистината?
Каква вистина сакаш од мене? Другар ти Мики на пример си кажа дека изјавата - "луѓето дишат кислород", не ги задоволувала критериумите да биде вистина, бидејќи тоа не ги засегало дрвјата и камењата, ти каква вистина сакаш?[DOUBLEPOST=1433890933][/DOUBLEPOST]
Не е спорна релативноста на креацијата, тоа е логично и се подразбира.
Спорна е апсолутноста на божеството, бидејќи од суштината произлегува(ова преставува промена?) друга суштина.
Велиш го решаваш проблемот со тоа што, креацијата како манифестација на креаторот
веќе подразбира промена на суштината, бидејќи и самата е дел од суштината?
Ако постои друга, трета или четврта "суштина", тогаш тоа не е суштина....! Суштината е апсолутна, фундаментална, таа е апсолутот, таа е Господ. Манифестирањето незначи нејзина промена, исто како што тројство незначи три богови.
 
Последно уредено:
Член од
28 октомври 2005
Мислења
8.293
Поени од реакции
1.646
Јас полека им ја разбиорам концепцијата на сатанистите, и сега псоле овие докази е јасно зашто има толку војска на граница со Русија, појасно е зашто се случува тоа во Украина и која е целта. Еве ги доказите кои ја откриваат нивнаат намера -



bandicam 2015-06-10 10-37-47-826.jpg
bandicam 2015-06-10 10-40-31-861.jpg
bandicam 2015-06-10 10-40-12-282.jpg
bandicam 2015-06-10 10-40-23-096.jpg
bandicam 2015-06-10 10-40-31-861.jpg
bandicam 2015-06-10 10-40-41-753.jpg
bandicam 2015-06-10 10-40-49-839.jpg
earthchakras.jpg

Гледате? Москва е 13 порта, која ќе с еотвори кога сите претходни 12 ќе биудат оперативни. Кој го задржува антихристот? Пишува во светото писмо зашто тој не се појавува. Гледаме дека мора да има целосна енергија тој да с епојави, но Москва е третиот рим, или преставници на царството небесно на земјата кои служат секојдневно по 200 свети литургии и со таа енергија го спречуваат антихристото да с епојави. Затоа на силиите на злото им се брза да ја преземат контролата над русија и москва и да го уништат православието, таа енергија и да може да се појави сатаната. Затоа и е пророкувано дека во последно време нема да с еоди во црква бидејќи ќе ја стигне мерзоста на запустението како што пророкувал пророкот даниаил.
 
Последно уредено:
Член од
17 јануари 2012
Мислења
1.044
Поени од реакции
644
:facepalm:
Se "ispostiv" da ne pisam ama koga vidov deka stariot pocinja da stava videa ,zaspaniov se vratil (dobredojde bajdawej) i zote so biserot nemozam :vozbud:
Znaci ovaj Zote ovie od V`mereto site antihristi a?
Според твојов пост значи патот е веке поставен за доаѓањето на Антихристот :D
 

SuBZerO

Бигус Дикус
Член од
26 јануари 2007
Мислења
3.861
Поени од реакции
4.804
Јас полека им ја разбиорам концепцијата на сатанистите, и сега псоле овие докази е јасно зашто има толку војска на граница со Русија, појасно е зашто се случува тоа во Украина и која е целта. Еве ги доказите кои ја откриваат нивнаат намера -



Прегледај го приврзокот 122663
Прегледај го приврзокот 122664
Прегледај го приврзокот 122665
Прегледај го приврзокот 122666
Прегледај го приврзокот 122667
Прегледај го приврзокот 122668
Прегледај го приврзокот 122669
Прегледај го приврзокот 122670

Гледате? Москва е 13 порта, која ќе с еотвори кога сите претходни 12 ќе биудат оперативни. Кој го задржува антихристот? Пишува во светото писмо зашто тој не се појавува. Гледаме дека мора да има целосна енергија тој да с епојави, но Москва е третиот рим, или преставници на царството небесно на земјата кои служат секојдневно по 200 свети литургии и со таа енергија го спречуваат антихристото да с епојави. Затоа на силиите на злото им се брза да ја преземат контролата над русија и москва и да го уништат православието, таа енергија и да може да се појави сатаната. Затоа и е пророкувано дека во последно време нема да с еоди во црква бидејќи ќе ја стигне мерзоста на запустението како што пророкувал пророкот даниаил.
:facepalm:
Cedo "bozje" kavi li toa pecurki jadis ti? Hristijanstvo iposmesa so chakri ,vojska granica i politika sve u sluzba na satanata.:facepalm:
 
Член од
28 октомври 2005
Мислења
8.293
Поени од реакции
1.646
:facepalm:
Cedo "bozje" kavi li toa pecurki jadis ti? Hristijanstvo iposmesa so chakri ,vojska granica i politika sve u sluzba na satanata.:facepalm:
Tвое право ако не веруваш. Истражи на нет за Ley lines или за Vortex Maps па ќе видиш.
 

liberij

ТЕРИРЕМ
Член од
3 април 2012
Мислења
2.037
Поени од реакции
1.018
Ако постои друга, трета или четврта "суштина", тогаш тоа не е суштина....!
Токму тоа го велиш, ти се преставуваш како суштина на суштината, односно како втора суштина?

Суштината е апсолутна, фундаментална, таа е апсолутот, таа е Господ. Манифестирањето незначи нејзина промена, исто како што тројство незначи три богови.
Св. Троица има Една Суштина Непроменлива, Апсолутна, која се идентификува во Трите Лица.
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.949
Токму тоа го велиш, ти се преставуваш како суштина на суштината, односно како втора суштина?
Не, веќе реков, личноста е менлива, таа е формата. На 5, 25, 55 години, човекот не е истата личност, но неговата суштина е неменлива, вечна, таа е она што преку метафора го онјаснив со клонирањето и холограмите.[DOUBLEPOST=1434003447][/DOUBLEPOST]
Св. Троица има Една Суштина Непроменлива, Апсолутна, која се идентификува во Трите Лица.
Да си дошол сам до тој заклучок преку искуство, досега милион пати ќе разбереше што ми е поента, и ќе сватеше дека суштината не е ограничена на три, седум, десет "лица", вака, бидејќи ова ти е догма која си ја прифатил, а не искуство кое си го остварил, и бидејќи наместо сознание имаш верба во туѓа интерпретација или сведоштво, си создаваш илузија дека знаеш.
 
Последно уредено:

Donald Sikert

Jane Vitington
Член од
28 ноември 2008
Мислења
8.283
Поени од реакции
5.614
@Donald Sikert... Доналтчо, најпосле сФати што сакав да „проповедам“ на форумов.Ме боли ОНА дали некој разбрал или не.Кажував како требе да биде, каде се „крие“ Вистината, сите ми се смеевте, дури и ти ме нарекуваше КЛОВН. Сега трчиш по мене да ме натераш да кажам нешто повеќе за Вистина....ха ха ха...немам никаква желба ни потреба, да го пренесам на други.
Тоа што ти го извади во постот, тоа е мојот Пат, јас го нарекувам 4-от Пат. Кажав кои школи постојат за да дојдеш до Вистината,3 школи,и кај сите требе да се одвоиш од светот за да постигнеш резултати. По Мојот Пат, нема потреба да одиш на Хималаите, нема потреба да одиш во Манастир, нема потреба за спиеш на шајки, доволно е да си меѓу луѓето.
Гурџи добредојде назад:)

Се враќа динамиката на форумов.
 

liberij

ТЕРИРЕМ
Член од
3 април 2012
Мислења
2.037
Поени од реакции
1.018
Не, веќе реков, личноста е менлива, таа е формата. На 5, 25, 55 години, човекот не е истата личност, но неговата суштина е неменлива, вечна, таа е она што преку метафора го онјаснив со клонирањето и холограмите.
Со примериве докажуваш променливост, релативност, а не апсолутност. Клонирањето ти е апла променливост на суштина, а холограмот како еманација на суштината не соодвествува на суштината.
Како е можно, ти како релативна суштина, произлезен од апсолутна суштина, да велиш дека суштината останува апсолутна?
Да си дошол сам до тој заклучок преку искуство, досега милион пати ќе разбереше што ми е поента, и ќе сватеше дека суштината не е ограничена на три, седум, десет "лица", вака, бидејќи ова ти е догма која си ја прифатил, а не искуство кое си го остварил, и бидејќи наместо сознание имаш верба во туѓа интерпретација или сведоштво, си создаваш илузија дека знаеш.
Во мое име за искуство неможеш да водиш дијалог, тоа не е дијалог!:anco:
Кога го интерпретираш Христијанството, најблаго кажано е, катастрофа, незнам од кај да почнам да ти објаснувам.
Културно е да се праша за друга конфесија да ја запознаеш од нејзин преставник.
 
Член од
8 мај 2015
Мислења
29
Поени од реакции
10
Абе темата от почеток нема смисол. Ако си верник ке си веруваш, ако не веруваш логички сите религии не држат вода.Бил заченат непорочно от воздухот, ма молим ти се,а па на другите бајки ако се разпростреме. Така да ова "дискусија" е губивреме, исто како и на историја. Бе он напишал "бугарин" не тоа значело друго антички бил от пред 1500 години.
 
Член од
8 јуни 2015
Мислења
176
Поени од реакции
59
Гурџи добредојде назад:)

Се враќа динамиката на форумов.
Доналтчо. абе подфорумов религија умрел од досада. Мајката, нема ни добри атеисте со кој да се расправаш, се некои празни муабети, и мерење на она...
Ауууу срамота....за жалење се ова атеистиве, толку да не ги бива.
Ќе мора ова секташиве да ги рендам, ама гледам ни хепта го нема,само ипси . кутриот како Дон Кихот, докажува дека јогата било секс и рокенрол...
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.949
Со примериве докажуваш променливост, релативност, а не апсолутност. Клонирањето ти е апла променливост на суштина, а холограмот како еманација на суштината не соодвествува на суштината.
Како е можно, ти како релативна суштина, произлезен од апсолутна суштина, да велиш дека суштината останува апсолутна?
:facepalm:
Незнам дали си свесен колку бесмислен ти е постов.....
Холограмите и клонирањето се парабола - алегорија! Ова што си го напишал е исто толку глупаво, како некому да кажеш една од параболите на Исус каде ја кажува приказната за сеачот и семето, и тој да ти рече дека семето не изртело поради суптропската клима на блискиот исток.
Значи навистина незнам што е толку комплицирано да се разбере што сакам да кажам. Во примерите што ги кажав, Суштината е особината која ја нагласив. Кај холограмите таа суштина метафорички ја посочив со сликата која холограмот ја проектира! Исечи го негативот на илјада делови, секое делче ќе проектира коплетна слика, а не илјадити дел од сликата. Исто е и со клонирањето, земи само една клетка од одреден биолошки организам, и од таа клетка може да се создаде целиот организам. Значи овие примери укажуваат на принципот во природата, единката да го содржи целото, исто како што целото ги содржи единките.
Во мое име за искуство неможеш да водиш дијалог, тоа не е дијалог!:anco:
Кога го интерпретираш Христијанството, најблаго кажано е, катастрофа, незнам од кај да почнам да ти објаснувам.
Културно е да се праша за друга конфесија да ја запознаеш од нејзин преставник.
Кога христијанството почнува да го интерпретира мојот живот, да ме суди, да ми лепи епитети и да се меша во живото на луѓето што не се пронаоѓаат во неговите принципи, тогаш самото создава причина за да биде осудено, демантирано и негирано!
Да ги прогласуваш различните од себе за грешници, еретици, неверници, богоборци и што уште не, да шириш лаги и клевети за методи и конфесии што немаат никакви допирни точки со истото тоа христијанство, и згора на се да трубиш за култура, не само што е лицемерно туку и подло.
 
Член од
3 септември 2010
Мислења
6.127
Поени од реакции
8.700
Вехабија ќе ставел крст и ќе убивал, ако му било во интерес... па дури и Давидова ќе истетовирал :pos:Не знам дали вреди да се дискутира после ова тема со тебе...
Ма таман работа тоа да го направи. Знам муслиманите колку се доследни кога нешто им е во интерес. Така искористија делови од гностички текстови и од Талмудот и ги вметнаа во Куранот давајќи им арапски шмек и интерпретирајќи ги како свои.

http://forum.kajgana.com/threads/Прашања-за-Исламот-iii.66309/page-455#post-7230335

http://forum.kajgana.com/threads/Прашања-за-Исламот-iii.66309/page-455#post-7230652

http://forum.kajgana.com/threads/Прашања-за-Исламот-iii.66309/page-455#post-7232551


Потоа ја зеле еврејската кошер листа во која што е забрането да се јаде месо од нечисти животни и од животни што се хранат со мрша, кадешто ОПРАВДАНО камилата, зајакот, чапјите, галебите, ајкулите се нечисти животни според кошер.

Но за Арап или Бедуин камилата која ја задржува урината во организмот и чие месо е преполно со токсини е чисто животно (халал), додека домашното магаре е нечисто (харам), а дивото магаре (онагер) е чисто (халал), веројатно бидејќи Мухамед јадел онагер па мора да биде чисто.

Исто така, муслиманите си ја прилагодиле кошер листата според својот вкус и ги ставиле чапјите, страчките, галебите, камилите, зајаците, ајкулите, јагулите, сомовите и слепуљите и нивното месо се смета за халал!

http://halalmedia.net/wp-content/uploads/2014/01/TheLawsofHalalHaramAnimals.pdf

http://forum.kajgana.com/threads/Прашања-за-Исламот-iii.66309/page-460#post-7266972

http://forum.kajgana.com/threads/Прашања-за-Исламот-iii.66309/page-461#post-7267215

https://en.wikipedia.org/wiki/Kosher_animals
http://www.chabad.org/library/article_cdo/aid/82675/jewish/Kosher-Fish-List.htm




Иначе за секс-џихадот... како феномен се појавува за време на војната во Сирија и тоа од 2012 г. Претходно никогаш не се споменувало за ваков тип на џихад. Дали постои или не, со сигурност не знам. Самите салафисти тврдат дека не постои и дека е измишљотина на шиитите.

http://www.islambosna.ba/seks-dzihad-je-izmisljotina/
http://www.kewser-linz.com/ba/tekstovi/814-a-ta-je-to-dihadun-nikah-iliti-seks-dihad-

Е сега од друга страна, се јавуваат жртви кои тврдат дека биле злоупотребувани во ваков тип на џихад...и во најмала рака е неблагодарно да ти тврдам дека лажат, бидејќи јас не гледам причина зошто би лажеле!

Е сега, за разлика од секс-џихадот, силувањето постоело и претходно но не смеело да се изврши над муслиманка (освен ако се смета за неморална и провокативна), туку исклучиво врз робинки! Најголеми жртви на овие силувања се Јазидките.

И не ми реплицирај на постот, ако немаш нешто издржано да приложиш! А од тебе очекувам да ми постираш линк за тоа како некој вахабист со крст и давидова ѕвезда оди и убива се пред себе... доколку нема таков линк не вреди да се продолжи дискусијата со тебе по ова прашање!
Прво, јас не реков дека вахабист со крст и Давидива ѕвезда ќе оди и ќе убива сè пред себе, туку реков ако му е во НЕГОВ ИНТЕРЕС ќе стави крст и Давидова ѕвезда и ќе им даде исламско значење. Та нели според Исламот сите луѓе биле муслимани, ама некои скршнале во заблуда, а некои во незнабоштво? А линкови и видеа не би постирал овде зашто на Youtube се прикажани такви ѕверства што не сакам јас да сносам одговорност бидејќи многу луѓе ќе посакаат да ги видат од љубопитство, а резултатот на таквиот став може да ги oдведе на психијатриска клиника. Крајно сериозен сум за ова. Ти ако сакаш и самиот можеш да си ги најдеш линковите и да се чудиш, запрепастиш или восхитуваш на нивните злодела во зависност од твоите афинитети.


Кога зборам за салафисти, зборам за муслимани што се придржуваат за шеријатските закони, а не за оние кои јадат свиснко и пијат алкохол! Е сега за силување деца... девојчето во исламот се смета за возрасно по добивањето на првиот менструален циклус, а кај нас на Западот кога ќе наполни 18 год. или 21 год. во Америка на пример. Ако за тебе и за мене 12 год. девојче е дете, за некој рандом ИСИЛовец не е!
Taка е. Битно е да добие менструација, па макар поради хормонални проблеми девојчето да ја добие на 7 години, според Исламот слободно можеш да ѝ го пикнеш. Тоа што нејзината недоволно развиена вагина и недоволно развиените Бартолиниеви жлезди (ако воопшто знаеш што се тоа) на вакво девојче не лачат доволно лубрикант за нормален сексуален однос кој нема да ѝ причинува бол, тоа очигледно во Исламот не се цени.

Ниту тоа дека нема развиена карлица, ниту дека нема развиени гради, ниту дека нема мирис и вкус на жена, а и тоа дека нејзиниот имунолошки систем е сè уште слаб за да се избори со големиот број на бактерии што ќе ги добие од својот сексуален партнер.
Сето ова во Исламот нема никаква важност. Нејзината функција е само да раѓа. Ако умре, и не е некоја штета. На нејзиното место ќе дојде некоја друга несреќничка и циклусот ќе продолжи.

ПС. И пак ќе ви речам на двајцата, не ми реплицирајте нешто во врска со оваа тема, ако не е издржано! Немате никакви основни познавања од филозофијата на овие луѓе, а се што знаете се темели на информации од масс-медиумите и ништо повеќе!
Која црна филозофија, жити сè? Нема тука никаква филозофија, туку безмалку инстинктивно размислување. Муслиманот не е сигурен дека ќе оди во Џенет. Зарем Мухамед не рекол:Tako mi Allaha, ja sam Allahov Poslanik,
sallallahu alejhi ve sellem, ali ne znam šta će se
učiniti sa mnom?
(хадис 1243, Бухари)

Eдинствен сигурен пат за муслиманот да оди во Џенет е да загине како шехид.

To je titula koja se daje muslimanima nakon smrti ako umru ispunjavajući religijske zapovijedi ili tokom rata za vjeru (džihada).

Šehidom se smatra osoba kojoj je mjesto u raju (Džennetu) obećano, prema ajetu iz Kur'ana, iz sure Ali Imran, 169. ajet:

arapski: وَلاَ تَحْسَبَنَّ الَّذِينَ قُتِلُواْ فِي سَبِيلِ اللّهِ أَمْوَاتًا بَلْ أَحْيَاء عِندَ رَبِّهِمْ يُرْزَقُونَ

  • u prijevodu značenja: Nikako ne smatraj mrtvima one koji su na Allahovu putu izginuli! Ne, oni su živi i u obilju su kod Gospodara svoga.
Тоа е целата нивна „филозофија“. Тие не ги сматраат за зло злоделата што ги прават, туку единствено што им е битно е да се докопаат до Џенетот по секоја цена.

Еве исповест на еден таков борец на ИСИС:

http://worldnewsdailyreport.com/isis-fighter-converts-to-christianity-after-allah-refuses-him-entrance-to-gates-of-heaven/
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom