Дискусија за Атеистите, Исламот, Христијанството и останати убедувања

Член од
16 декември 2013
Мислења
1.856
Поени од реакции
1.192
Ако тоа нешто бара практично инволвирање и искуство, тогаш само теоретското познавање не е ни одблиску доволно. Доколку е потребно само теоретско познавање, тогаш тоа е веќе друга работа. Ти самиот си кажа дека неможеш да знаеш нешто ако не си дел од тоа, а притоа го занемари фактот што православието негира и оцрнува голем број области каде итекако е потребно искуство и практично инволвирање.
А, критериумот за тоа дали ''нештото"бара практично изкуство или само теоретско, претпоставувам го определуваш сам како што тебе ти одговара.
Неверојатно е како може да очекуваш "Вистината" да име име, етикета, назив....?! Имаш ли поим колку дебилно е ова?! Навистина, што очекуваш? Нешто од типот - кажи ми едно вино, а јас би требало да кажам - шардоне? Мики тресна глупост и остана жив, дека таа вистина морало да ги засега дрвјата и камењата, бидејќи вистини од типот "човекот дише кислород" биле точни, ама не биле вистинити.....
За тебе какви критериуми се потребни освен тоа вистината да ги засега дрвјата и камењата?
Се "откина" фалејќи како ти си ја знаел вистината и тоа онаа баш вистинската, ама само толку што е, како е:unsure:.[DOUBLEPOST=1433690408][/DOUBLEPOST]
Јас сум ентитет чие битие(суштина) е вечно а чија личност(форма) е менлива и релативна. Мојата личност на 5, 25 и 55 години не е истата, додека моето битие, суштина е иста од моментот на раѓање па се до крајот.
:pos::bravobe:
 
Член од
8 јуни 2015
Мислења
176
Поени од реакции
59
Долго време @Gurdjieff или @Bog, се обидуваше да ги разбуди заспаните на форумов. Еве препознајте се сами, дали ве разбудил..:)


Kako izgledaju probuđeni?


1. Kako izgledaju ljudi koji su probuđeni? Pa, neki su muškog, neki ženskog spola. Možete ih naći u manastiru ili u kući na periferiji, u šumi ili u selu. Točno je da ih nema puno, ali je je više nego što ljudi obično misle da ih ima. Probuđenje samo po sebi nije teško; tužna je istina da se većina ljudi ne želi gnjaviti izvlačenjem samih sebe iz gliba neznanja i žudnje.

2. Na prvi pogled ne biste primjetili probuđenu osobu u grupi ljudi, zato što je ona sasvim mirna i povučena. Ali kada situacija postane napeta, tada ona upada u oči. Kada se svi prže na vatri bijesa, ona će stajati puna ljubavi. Kada su drugi uskomešani zbog neke teške situacije, ona će ostati podjednako mirna kao što je i do tada bila. U očajničkoj jurnjavi da se zgrabi što je više moguće, ona će biti netko tko stoji sa stane s izrazom zadovoljstva na licu. Ona lako klizi po neravnom, postojana je kad se sve okreće naopako. Ne radi se o tome da ona želi pokazati kako je drugačija od ostalih, već ju je odsustvo pohlepe učinilo neovisnom. Ipak, što je čudno, iako je drugi ne mogu pokrenuti, ona može pokrenuti njih, svojim mirnim prisustvom dopire do njih. Njene blage, razumne riječi spajaju zavađene i čine još bližim već bliske. Nastradali, uplašeni i zabrinuti osjećaju se bolje nakon što su s njom porazgovarali. Divlje životinje osjećaju blagost u srcu probuđene osobe i ne plaše je se. Čak i mjesto na kojem boravi, bilo da je to selo, šuma, planina ili dolina, izgleda ljepše samo zato što je i ona je tu.
.
3. Ne izražava uvjek svoje mišljenje, niti brani svoje gledište. U stvari, čini se kao da ona i ne zastupa bilo kakvo gledište. ZAto je ljudi često smatraju za budalu. Kada se uzbudi, niti se sveti za uvrede i ismijavanje, ljudi opet misle da nešto nije u redu s njom. Ali ona jednostavno ne mari šta oni misle. Izgleda kao da je gluha, ali stvar je u tome da više voli šutjeti. Ponaša se kao da je slijepa, ali u stvari vidi sve što se događa. Ljudi je smatraju slabićem, ali je ona zapravo vrlo snažna. Usprkos tome kako izgleda, oštra je poput oštrice britve.
.
4. Lice joj uvijek blista i zrači vedrinom, jer nikada ne brine zbog onoga što se dogodilo jučer ili što se može dogoditi sutra. Njezino držanje i pokreti su graciozni i pribrani, zato što ima prirodnu svjesnost u odnosu na sve što radi. Glas joj je prijatno čuti, a riječi su joj s mjerom, jasne i direktne. Lijepa na način koji nema ikakve veze s fizičkim izgledom ili elokvencijom, već po onome što dolazi od unutarnje dobrote.
.
5. Možda ima kuću, ali ako ona sutra izgori u požaru, preselit će se negde drugdje i tamo se osjećati podjednako dobro. U stanju je da svugdje bude kod kuće. Čak i oni koji pokušavaju smanjiti broj stvari koje posjeduju, uvijek izgledaju kao da imaju previše. Koliko god malo da probuđenoj osobi date, čini se kao da ima taman koliko joj treba. Istina je da su i njoj neophodne osnovne stvari kao i svakome drugome, ali se ona na tome i zaustavlja, a to je vrlo malo. Njen život je nenatrpan i jednostavan, zadovoljna je što god da ima. Njena prava hrana jest radost, pravo piće je istina, pravi dom svjesnost.
.
6. Obični ljudi su bučni poput vodopada, dok je probuđeni tih poput dubina oceana. On voli tišinu i govori u pohvali tišine. To ne znači da on nikada ne otvara usta. S radošću govori o Dharmi, onima koji su zainteresirani da o njoj slušaju, tako da on nikada ne propovijeda, niti se upušta u uvjeravanje i rasprave. Također, kako govori samo o onome što zna, sve što kaže ima pečat autentičnosti koju “eksperti” jednostavno ne mogu dostići.
.
7. Um probuđenoga nije pretrpan mislima, niti je neaktivan. Kada mu trebaju misli, on razmišlja, a kada mu ne trebaju, ostavlja ih da se stišaju. Za njega, one su alat, a ne problem. Još uvijek ima sjećanja, emocije i ideje, ali njima nije uzdrman. Sve je to za njega tek predstava. Promatra ih dok nastaju, dok traju i kad nestaju. Um mu je nalik vedrom nebu – oblaci plove preko njega, ali ono samo ostaje prostrano, neokrznuto i nepromijenjeno.
.
8. Iako je čist u svakom pogledu, probuđeni o sebi ne misli kao boljem, jednakom ili lošijem od bilo koga drugog. Drugi su ono što jesu i nema potreba za njihovo kritiziranje ili uspoređivanje. Nije ni za ni protiv bilo koga i bilo čega. On više ne vidi stvari kao dobre i loše, čiste ili nečiste, uspjeh ili neuspjeh. Razumio je svijet dualnosti i otišao iza njega. Otišao je čak iza ideje samsare i nirvane. Budući da je izvan svega, on je i oslobođen svega. Nema žudnji, ni strahova, nema kocepata, ni briga.
.
9. Ne tako davno probuđeni je bio konfuzan i nesretan isto koliko i svatko drugi. Pa kako je onda stigao do toga gdje je sada? Zaista jednostavno. Prestao je da uzrok svakom od svojih bolova traži izvan sebe i počeo gledati unutar sebe. Dok je tako promatrao, uvidio je da sve stvari s kojima se identificirao: tijelo, osjećaji, emocije, pojmovi, problemi, ne pripadaju njemu. I zato ih jednostavno pušta (od sebe). Nezarobljen više nestvarnim, ugledao je stvarno, Nerođeno, Nenastalo, Nesačinjeno, Neuvjetovano. Sada boravi u tog praznoj, neznakovitoj slobodi i sretan je svo vrijeme. Zbog ovoga je vrlo teško kategorizirati probuđeno biće. Drugi ga pokušavaju smjestiti u neku od ladica nazivajući ga svecem, arahatom ili, ponekad, budalom. No, on se osmijehuje na sve ove etikete i sebe označava kao “nikog”. Kakvu etiketu staviti na nekog tko je prevazišao sve granice?
.
10. Zato što je izvršio svoj zadatak i nije mu ostalo bilo što drugo da učini, probuđeni najveći dio vremena provodi mirno sjedeći i gledajući svoja posla. Za obične ljude ovakav život probuđenoga se može činiti kao neizdrživa monotonija. “Dajte nam malo uzbuđenja, malo promjene”, kažu. Ali, naravno, kada i dobiju uzbuđenja ili onakve promjene kakve ne žele – bolest, neuspjeh, odbacivanje ili smrt – tada očajavaju. To je trenutak kada probuđeni tiho istupa da liječi i iscjeljuje. I budući da ima puno vremena, može sebe do kraja dati drugima. Do svakoga dopire svojom ljubavlju.
.
11. Sretan je da tako proživi ostatak svog života, a kada smrt konačno pristigne, prihvaća je bez straha i odlazi svojim putem bez trunke žalosti. Što se s probuđenim događa poslije smrti? Proučavatelji su o tome raspravljali vijekovima. Ali nije moguće utvrditi kuda je probuđeni otišao, kao što nije moguće pratiti ni trag ptice što leti visoko. U smrti, kao i u životu, utihnuli mudrac ne ostavlja trag.

@Donald Sikert... Доналтчо, најпосле сФати што сакав да „проповедам“ на форумов.Ме боли ОНА дали некој разбрал или не.Кажував како требе да биде, каде се „крие“ Вистината, сите ми се смеевте, дури и ти ме нарекуваше КЛОВН. Сега трчиш по мене да ме натераш да кажам нешто повеќе за Вистина....ха ха ха...немам никаква желба ни потреба, да го пренесам на други.
Тоа што ти го извади во постот, тоа е мојот Пат, јас го нарекувам 4-от Пат. Кажав кои школи постојат за да дојдеш до Вистината,3 школи,и кај сите требе да се одвоиш од светот за да постигнеш резултати. По Мојот Пат, нема потреба да одиш на Хималаите, нема потреба да одиш во Манастир, нема потреба за спиеш на шајки, доволно е да си меѓу луѓето.
 

liberij

ТЕРИРЕМ
Член од
3 април 2012
Мислења
2.037
Поени од реакции
1.018
За разлика од океанот кој го зедов само како метафора, реалноста, универзумот, апсолутот имаат квалитет опишан во херметизмот преку формулата - "as above so below", тој "квалитет" или особина е сличен на оној што го имаат холограмите. Ако земеш било кој холограм и негативот каде се содржани информациите и од каде се проектира истиот, го разделиш на два, три, пет, сто....колку и да сакаш делови, секој дел ќе може да ја проектира сликата во целост. Таква особина имаат и биолошките системи, ако се земе само една единствена клетка, било која клетка од тебе, таа може да се клонира и преку неа да се создаде твоја комплетна копија - клон.???
Во примерот со холограмот немаш иста суштина, креатор - креација, а и креацијата е со релативен квалитет.
Во вториот пример со клонирање повторно имаш проблем на промена на суштината, релативитет, што ја негира апсолутноста.
На суштинско ниво, креацијата и креаторот се едно исто,??? што значи суштината на божественото е субјективна. Дали тоа за тебе значи "личносност" или нешто друго незнам.
Од сево ова заклучокот е, божеството е променливост, релативност?
Како го објаснуваш овој проблем?
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.949
А, критериумот за тоа дали ''нештото"бара практично изкуство или само теоретско, претпоставувам го определуваш сам како што тебе ти одговара.
"Нештото" е метода која е комплетно инволвирана во практични и конкретни активности. За да имаш познавања од било која слична област која се темели на пракса, основно, неопходно и очигледно потребно е да имаш искуство, пракса во таа област! Да тврдиш дека некој што никогаш во животот не практикувал јога, знае повеќе што е таа од оние што ја практикуваат и познаваат е неверојатно тешка глупост! Посебно ако тие тврдења се базираат на смешни и ретардирани лаги од типот јогата значи стрелање со лак истрела, при што на индивидуата и се појавувал светлосен лик......и слични дебилштини.[DOUBLEPOST=1433802721][/DOUBLEPOST]
Се "откина" фалејќи како ти си ја знаел вистината и тоа онаа баш вистинската, ама само толку што е, како е:unsure:.
Е да. Не сум знаел дека вистината мора да има име, презиме, матичен број и профил на фб.[DOUBLEPOST=1433803127][/DOUBLEPOST]
Во примерот со холограмот немаш иста суштина, креатор - креација, а и креацијата е со релативен квалитет.
Во вториот пример со клонирање повторно имаш проблем на промена на суштината, релативитет, што ја негира апсолутноста.
Во првиот пример паралела за Суштината е сликата што холограмот ја проектира. На колку делови и да го разделиш негативот, сликата нема да биде разделена, ќе биде комплетна.
Во вториот слуачај со клонирањето, паралелата - метафората за Суштината е биолошката комплетност. И покрај тоа што земаме навидум некомплетна целина(релативност) - една клетка, таа станува комплетен биолошки систем(апсолутност).[DOUBLEPOST=1433803574][/DOUBLEPOST]
Од сево ова заклучокот е, божеството е променливост, релативност?
Како го објаснуваш овој проблем?
Нема никаков проблем, веќе објаснив. На фундаментално - суштинско ниво, креаторот и креацијата се едно исто, нема разлика помеѓу нив. Со појавата на манифестирањето, се појавува ниво на кое апсолутноста добива своја спротивна рефлексија - релативноста. Тоа појавата на дуалноста која стои позади сите материјални форми, сили и закони во универзумот.
 
Последно уредено:

GoD.HateUSaLL

Фар акрос д диштанс
Член од
30 март 2008
Мислења
8.339
Поени од реакции
8.238
Леееј у кој филмови сте биле влезени уствари виеее...
 
Член од
17 јануари 2012
Мислења
1.044
Поени од реакции
644
@Donald Sikert... Доналтчо, најпосле сФати што сакав да „проповедам“ на форумов.Ме боли ОНА дали некој разбрал или не.Кажував како требе да биде, каде се „крие“ Вистината, сите ми се смеевте, дури и ти ме нарекуваше КЛОВН. Сега трчиш по мене да ме натераш да кажам нешто повеќе за Вистина....ха ха ха...немам никаква желба ни потреба, да го пренесам на други.
Тоа што ти го извади во постот, тоа е мојот Пат, јас го нарекувам 4-от Пат. Кажав кои школи постојат за да дојдеш до Вистината,3 школи,и кај сите требе да се одвоиш од светот за да постигнеш резултати. По Мојот Пат, нема потреба да одиш на Хималаите, нема потреба да одиш во Манастир, нема потреба за спиеш на шајки, доволно е да си меѓу луѓето.
Па ти се појави...:)
Постов е ист како да го напишал Буда:D
 
Член од
16 декември 2013
Мислења
1.856
Поени од реакции
1.192
"Нештото" е метода која е комплетно инволвирана во практични и конкретни активности. За да имаш познавања од било која слична област која се темели на пракса, основно, неопходно и очигледно потребно е да имаш искуство, пракса во таа област!
А критериумите за дали треба практично или теоретско познавање се според? (како што тебе ти одговара:cautious:).
Да тврдиш дека некој што никогаш во животот не практикувал јога, знае повеќе што е таа од оние што ја практикуваат и познаваат е неверојатно тешка глупост!
Постојано да плукаш по некоја религија, а да не си дел од неа е неверојатно многу тешка глупост.
Е да. Не сум знаел дека вистината мора да има име, презиме, матичен број и профил на фб
Да сум те прашувал за такви податоци на вистината?
 

liberij

ТЕРИРЕМ
Член од
3 април 2012
Мислења
2.037
Поени од реакции
1.018
Нема никаков проблем, веќе објаснив. На фундаментално - суштинско ниво, креаторот и креацијата се едно исто, нема разлика помеѓу нив. Со појавата на манифестирањето, се појавува ниво на кое апсолутноста добива своја спротивна рефлексија - релативноста. Тоа појавата на дуалноста која стои позади сите материјални форми, сили и закони во универзумот.
За мене креаторот е бесконечен неманифестиран потенцијал, креацијата е манифестирање на тој потенцијал. На суштинско ниво, креацијата и креаторот се едно исто
Не е спорна релативноста на креацијата, тоа е логично и се подразбира.
Спорна е апсолутноста на божеството, бидејќи од суштината произлегува(ова преставува промена?) друга суштина.
Велиш го решаваш проблемот со тоа што, креацијата како манифестација на креаторот
веќе подразбира промена на суштината, бидејќи и самата е дел од суштината?
 
Член од
28 октомври 2005
Мислења
8.293
Поени од реакции
1.646
Еве ви архитектур аи дизајн која се употребува во градбите насекаде околу нас па и во проектот ск 2014 кои служат за да го припремат патот на антихристот

 

SuBZerO

Бигус Дикус
Член од
26 јануари 2007
Мислења
3.861
Поени од реакции
4.804
Еве ви архитектур аи дизајн која се употребува во градбите насекаде околу нас па и во проектот ск 2014 кои служат за да го припремат патот на антихристот

:facepalm:
Se "ispostiv" da ne pisam ama koga vidov deka stariot pocinja da stava videa ,zaspaniov se vratil (dobredojde bajdawej) i zote so biserot nemozam :vozbud:
Znaci ovaj Zote ovie od V`mereto site antihristi a?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom