ПСЖ шампион во Франција со 99% сигурност.

И Зенит шампиони во Русија со 99% сигурност.

Браво АВБ! (y)

Џ

Џонтра Волта

Изгледа нема тема за Копа Либертадорес.

Ноќеска се играше реванш 1/8 финалето од купот, Суперкласико на Бомбоњера, Ривер имаше предност од 1-0 од првата утакмица.
Првото полувреме заврши 0-0 и кога требаше да почне вториот дел во тунелот кај што излегуваа играчите на Ривер, навивачите на Бока им фрлија солзавец, тројца играчи на Ривер беа `изгорени`. Саат време траеше прекинот и на крај одлучија да ја прекинат утакмиацата.

Најголем скандал во аргентинскиот па и општо во јужноамериканскиот фудбал. До сега 4 утакмици на Копа Либертадорес се прекинати од кои 3 на Бомбоњера. Ова е 2ро Суперкласико кое е прекинато, првото во 1931 година кога 3 играчи на Ривер нејќеле да излезат откако добиле црвени картони.

Дефинитивно најлудата публика ја има Бока.

Џ

Или такво нешто да, пошто имаа црвени траги на дресовите.
После коа ги соблекоа дресовите и на телото имаа траги како да ги камшикувал некој.
Саат време стоеја на терен, делегати доаѓаа пичке материне. Да беше ова во Европа у иста минута ќе беше прекината утакмицата и на домаќинот здравје ќе му земеа од казни.

Uli Hoeneß

Präsident
6 август 2010
14.080
25.504
Галатасарај е на чекор од нова титула во домашната Суперлига, но турските и голем дел од светските медиуми на големо ја пренесуваат информацијата дека „лавовите“ од Истанбул победија на многу контраверзен начин на саботниот натпревар против Генчлербирлиги.

Тимот на нашиот Горан Пандев се мачеше да дојде до трите бода на овој дуел, но на крајот стигна до нив благодарејќи на единствениот гол кој го постигна Весли Снајдер. Сепак, токму голот на холандскиот репрезентативец предизвика голем немир во турската фудбалска јавност, пред се поради начинот на кој изреагира голманот на Генчлербирлиги пред топката да влезе во голот.
Снајдер го постигна својот гол во 66-та минута од натпреварот, но од следното видео навистина се добива впечаток дека голманот Каплан намерно ја тргна раката...

Џ

И Бенфика шампион на Португалија. Има шанса и за дупла круна.
Порто зеро титули. Некој пишуваше на форумов дека тој тренерот нивни Лопетеги бил многу јак тренер, па уште у Реал ќе идел што ти ја знам.
Си еба матер сезонава.

Ѓорче 1932

тој сум...
17 февруари 2009
13.564
11.576

исфрлена е Бока од Либертадорес ради тој инцидент.

Uli Hoeneß

Präsident
14.080
25.504
Super zanimljiva završnica prvenstva Rusije! Možda se nije očekivalo da će baš ovako biti, jer je ekipi CSKA bila potrebna pobeda kako bi overili Ligu šampiona i u tom slučaju ih nijedan drugi rezultat ne bi zanimao, ali Armejci su sve do 88. minuta gubili u Rostovu i bili pred ponorom, kada se odjednom sve zaokrenulo.

U derbiju kola Dinamo iz Moskve dočekao je Krasnodar koji je vrebao iz prikrajka i čekao eventualni kiks CSKA, kako bi se dokopao plasmana u LŠ. Dva tima imala su isti broj bodova, ali pošto se u Rusiji u takvoj situaciji gleda broj pobeda, Moskovljani su bili u velikoj prednosti. Ipak, Rostov se borio za opstanak i poveo je u 45. minutu golom iz penala. U tom trenutku na meču Dinamo - Krasnodar bilo je 1:1 i takvi rezultati garantovali su Krasnodaru toliko željeno drugo mesto. Igrali su se poslednji trenuci u Rostovu i napetost je dostigla vrhunac, a onda je Vernblum u 88. minutu doneo neopisivu radost gostujućim navijačima. Izjednačio je na 1:1, gurnuo domaćina u baraž i svom timu trasirao put do elite.

Premalo vremena ostalo je Krasnodaru da u Moskvi bilo šta promeni. S druge straner, ni Dinamo nije bio ravnodušan jer mu je bod garantovao plasman u Ligu Evrope. Ostalo je 1:1 i fudbalerima gostiju nije preostalo ništa drugo nego da popadaju po terenu. Samo dva minuta delilo ih je od Lige šampiona. Pre sedam godina su osnovani, pre pet su ušli u Premijer ligu, a evo naredne jeseni mogli su među sam evropski krem. Neće biti lako oporaviti se od ovakvog udarca...

A mogao je Krasnodar sve da reši mnogo ranije. Jer da su gosti iskoristili dve kolosalne šanse koje su imali (jedna sredinom prvog poluvremena, druga u 62. minut), kada su sami izlazili pred gol rivala, sada bi verovatno pevajući napuštali Moskvu.

Dakle, u Ligu šampiona direktno ide Zenit, dok će CSKA tu privilegiju morati da zaradi kroz kvalifikacije. U Ligu Evrope plasirala se Lokomotiva, kao pobednik Kupa Rusije, a po plasmanu Krasnodar i Dinamo. U niži rang ispali su moskovski Torpedo i Arsenal, dok će u baraž moratio Rostov i Ural.

Prvi strelac lige Brazilac Hulk iz šampionskog tima sa 15 pogodaka.