Македонски специјални единици (полициски и воени)

Drettica

Graxhanin of Severstan
Член од
24 ноември 2008
Мислења
12.625
Поени од реакции
14.932
Момци ме интересира дали има некоја вистина во шпекулацијата што ја чув дека Есз доставиле барање до бившата министерка за пушкава и било одобрено?

 

Zoran MKD

Мијак на квадрат.
Член од
11 септември 2010
Мислења
2.021
Поени од реакции
1.018
kako i da e se bese namesteno apla se gleda i se znae
Како виде ти па дека е се наместено жити се.?[DOUBLEPOST=1432715991][/DOUBLEPOST]
Момци ме интересира дали има некоја вистина во шпекулацијата што ја чув дека Есз доставиле барање до бившата министерка за пушкава и било одобрено?

М4 колт Ја има ЕСЗ (АРмијата).
Составен дел на многу единици ништо чудно.
 
Член од
18 јануари 2011
Мислења
1.268
Поени од реакции
958
Чиче зоки грешиш м4 само во псо и бвп има на друго место не.Ова погоре е хк 416 според мене а и според оперативци на специјалните сили најдобрата автоматска и јуришна и кошта колку 3-4 м4-ки така да пушката е стварно нешто.Доказ за тоа е оперцијата нептун на девгру каде тие ја користат пушката и со неа го убиваат бин ладен
 

Klinton

wanna BOMB?
Член од
11 април 2010
Мислења
2.796
Поени од реакции
4.459
Чиче зоки грешиш м4 само во псо и бвп има на друго место не.Ова погоре е хк 416 според мене а и според оперативци на специјалните сили најдобрата автоматска и јуришна и кошта колку 3-4 м4-ки така да пушката е стварно нешто.Доказ за тоа е оперцијата нептун на девгру каде тие ја користат пушката и со неа го убиваат бин ладен
ама доказ, да си ибе мајката
се што се базира на м16 дизајн е срање во боја, само во тренд да сме пред западот.
Наменски за нив хеклер-кох се 3 пати подобри, само од застава да си порачуваме ем ефтино ем врвен квалитет
м92 ти е измислена за улична борба, ако ставиш и пригушувач салата ќе напрајш
ова е само претерување
 
Член од
18 јануари 2011
Мислења
1.268
Поени од реакции
958
Клинтон неможеш да споредиш м92 со 416 тоа е факт
 
Член од
19 февруари 2009
Мислења
1.375
Поени од реакции
1.956
Клинтон неможеш да споредиш м92 со 416 тоа е факт
Тоа е како да споредуваш фиќо и мерцедес. За тоа каква пушка е ХК416, најдобро говори фактот што маринците, покрај еден куп домашни производители, кои ем се квалитетни, ем имаат јако лоби, се решија за модифицираната верзија на ХК416, М27.
 

Klinton

wanna BOMB?
Член од
11 април 2010
Мислења
2.796
Поени од реакции
4.459
не летајте со паметот бе деца, колку од вас држеле воопшто пушка?
пушка што има копче за друкање на зрното во предна позиција ебати пушката, се шинуваат од заглавување
 

Zoran MKD

Мијак на квадрат.
Член од
11 септември 2010
Мислења
2.021
Поени од реакции
1.018
не летајте со паметот бе деца, колку од вас држеле воопшто пушка?
пушка што има копче за друкање на зрното во предна позиција ебати пушката, се шинуваат од заглавување
Епа Престедателе ја нес сум дете и одама си го одслужив делот кон државата ,а во резерва сум под офицер постар водник.
Имаш некое прашање.
 
Член од
18 јануари 2011
Мислења
1.268
Поени од реакции
958
Клинтон грешка си пак.Можеби од тебе и повеќе барут да имам осетено ама не се фалам.М4 е таа која заглавува и за ништо не ја бива додека 416 е совршенство на векот и не за џабе ти е најдобрата јуришна пушка и една од најскапите пушки јуришни во светот
 

Klinton

wanna BOMB?
Член од
11 април 2010
Мислења
2.796
Поени од реакции
4.459

Ај да ве прашам сите шо имате барут осетено, копчето над ракофатот што е во косо укопано, за што служи?
се е исто како м16 само е наџиџана, принципот на работа на пушката е ист
 

Zoran MKD

Мијак на квадрат.
Член од
11 септември 2010
Мислења
2.021
Поени од реакции
1.018
Селектор паљбе ( извини на србизам )
Закочена одкочена. единечна рафална стрелба ( не сум сигурен за верзиј со само 3 куршуми.
Над него механизам за репетрање , за разлика од калаш двостран .
Па бираш чара дал да исага леви и десно .
На пикантини шина вграде ред дот нишан, класичниот му е диоптерски ато стандард .
Што да редма уште.
 

Klinton

wanna BOMB?
Член од
11 април 2010
Мислења
2.796
Поени од реакции
4.459
Селектор паљбе ( извини на србизам )
Закочена одкочена. единечна рафална стрелба ( не сум сигурен за верзиј со само 3 куршуми.
Над него механизам за репетрање , за разлика од калаш двостран .
Па бираш чара дал да исага леви и десно .
На пикантини шина вграде ред дот нишан, класичниот му е диоптерски ато стандард .
Што да редма уште.
измеѓу селектор на стрелба и механизмот за полнење (репетирање)
"копчето над ракофатот што е во косо укопано"[DOUBLEPOST=1433068278][/DOUBLEPOST]

еве ти слика, се вика forward assist knob
ЗА ШТО СЛУЖИ?
 
Последно уредено:

Zoran MKD

Мијак на квадрат.
Член од
11 септември 2010
Мислења
2.021
Поени од реакции
1.018
Искрено западна техника во раце има држено 3 секунди на ТТ збор на АРМ но по логика .
Должината на кундакот е подесива по потреба на корисникот и со тоа регулираш спрема должина на екстремитертие.
Е сега не фати у тесно.
( Да не служи да го отвори делот ( поклопецот) пред да почнеш сострелба.
Кај М-70 АБ2 нема поклопец кај што се движи клипот. ( Затворачот )
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom