Дали вреди да се напушти нашава земја?

Дали би ја напуштиле Македонија доколку ви се пружи прилика?


  • Вкупно гласачи
    585
Член од
15 март 2013
Мислења
955
Поени од реакции
620
за тебе овие се лопови а господин Заев што беше амнестиран од Црвенковски (коа беше Претседател на РМ) НЕ Е......колку е кратко памтењето на народецов,ништо чудно што сме на ова дереџе
Човек што крадел гласови,си купувал мерцедеси од 500000 евра со наши пари,се пазарел за името со загради и запирки,си дрпал пари од тендерчиња,си зимал плацеви џабалк,тепал и затварал противнички ривали.Си изигравал мајтап со народот.Па на овој му нема рамен.Мајмун од невидени размери
 

Nino Manchester

Oŋce α RED, αlwαys α RED
Член од
4 јуни 2009
Мислења
14.530
Поени од реакции
17.887
Маме му ебем,многу пиздарии правев на песниве ко дете,ок не дека сега не правам:D
[DOUBLEPOST=1432135085][/DOUBLEPOST]У секој случај убави спомени.
 
Член од
26 септември 2012
Мислења
8.073
Поени од реакции
6.691
Човек што крадел гласови,си купувал мерцедеси од 500000 евра со наши пари,се пазарел за името со загради и запирки,си дрпал пари од тендерчиња,си зимал плацеви џабалк,тепал и затварал противнички ривали.Си изигравал мајтап со народот.Па на овој му нема рамен.Мајмун од невидени размери
забегавме малце..............а овај без програма шо е и лешинарите околу него ќе ти донесат подобро утре...........и пак ќе речам таквите како тебе се со кратко памтење или се многу млади да знаат што се случувало изминатите 30 години,колкава индустрија имаше МКД и ја снема преку ноќ во приватни џепови префрлајки ги средствата на компаниите во приватни фирми...........потекло на пари овие 30 години да се побара и данок на имот по пропорционален модел,кој ќе го донесе тоа гласам до крај на животот за него
 
Член од
14 април 2010
Мислења
4.678
Поени од реакции
5.935
Ма со песна би си отишол само да најдам начин уште. Катар и Дубаи е лесно да се отиде, ама таму неможе дологорочно да останеш, тоа е само за искуство некое ако сакаш 1-2 години.
 
Член од
28 мај 2008
Мислења
3.966
Поени од реакции
4.073
забегавме малце..............а овај без програма шо е и лешинарите околу него ќе ти донесат подобро утре...........и пак ќе речам таквите како тебе се со кратко памтење или се многу млади да знаат што се случувало изминатите 30 години,колкава индустрија имаше МКД и ја снема преку ноќ во приватни џепови префрлајки ги средствата на компаниите во приватни фирми...........потекло на пари овие 30 години да се побара и данок на имот по пропорционален модел,кој ќе го донесе тоа гласам до крај на животот за него
И денешната т.н индустрија е на исто ниво, како пред транзицијата, само што наместо пазарот во Југославија го имаш буџетот на РМ.
Индустријата во МКД во транзицијата пропадна од едноставна причина, таа индустрија произведуваше за Југославија (пазар од 20 милиона) со превработеност и после осамостојувањето на сведе на пазар од 2 милиона. Ова се двете најголеми причини, криминал и слични работи се случија бидејќи многу неспособни ги земаа фирмите, пред се партиски.
Види, кој фирми денес опстојуваат во Мкд од тоа време и ќе сфатиш дека се добиени на овие начини
Орка - поранешно Македонски спорт (директорот Камчев само ги прешалтувал партнерите од Македонија спорт кој Орка) или со други зборови бивши директор ги користи врските и малку пари и основа фирма со иста дејност.
Алкалоид - бидејќи имал извоз и за Русија, кога пазарот во Југославија пропадна. една од ретките што имала извоз и на страна.
Пивара - бидејќи странско пиво првпат беше увезено на почетокот на новиот милениум.

Кога ќе сумираш, индустријата што останува во Мкд е храна и облека или со други зборови најосновата индустрија и голем дел од овие работи уште ги увезуваме што значи уште помал пазар за наше производство и помали плати. Денес Македонија опстојува најмногу од ИТ и девизните приливи од дијаспората, затоа дали да се емигрира не е прашање на сакаш или не, туку е прашање дали ти се гледаш, како работник во областите храна и облека за да можеш да врзиш крај со крај, или во истите области во странство, каде ќе имаш пристоен живот.
 
Член од
26 септември 2012
Мислења
8.073
Поени од реакции
6.691
И денешната т.н индустрија е на исто ниво, како пред транзицијата, само што наместо пазарот во Југославија го имаш буџетот на РМ.
Индустријата во МКД во транзицијата пропадна од едноставна причина, таа индустрија произведуваше за Југославија (пазар од 20 милиона) со превработеност и после осамостојувањето на сведе на пазар од 2 милиона. Ова се двете најголеми причини, криминал и слични работи се случија бидејќи многу неспособни ги земаа фирмите, пред се партиски.
Види, кој фирми денес опстојуваат во Мкд од тоа време и ќе сфатиш дека се добиени на овие начини
Орка - поранешно Македонски спорт (директорот Камчев само ги прешалтувал партнерите од Македонија спорт кој Орка) или со други зборови бивши директор ги користи врските и малку пари и основа фирма со иста дејност.
Алкалоид - бидејќи имал извоз и за Русија, кога пазарот во Југославија пропадна. една од ретките што имала извоз и на страна.
Пивара - бидејќи странско пиво првпат беше увезено на почетокот на новиот милениум.

Кога ќе сумираш, индустријата што останува во Мкд е храна и облека или со други зборови најосновата индустрија и голем дел од овие работи уште ги увезуваме што значи уште помал пазар за наше производство и помали плати. Денес Македонија опстојува најмногу од ИТ и девизните приливи од дијаспората, затоа дали да се емигрира не е прашање на сакаш или не, туку е прашање дали ти се гледаш, како работник во областите храна и облека за да можеш да врзиш крај со крај, или во истите области во странство, каде ќе имаш пристоен живот.
МКД индустрија пропадна највеќе заради префрлањето на средствата на компаниите во приватни џепови,отворени се во мегувреме многу фирми фантоми во кои се слеваа средствата од гигантите,за повеќето тоа се случи,а има и од тие што поштено пропаднаа затоа што немаа доволно пазар како што велиш,но и за тоа имаше решение раководството да го намали бројот на работници или да се работат и други слични дејности од струката

власта тогаш немо гледаше и прекутуваше што се случува,нормално тоа им одеше од корист затоа што добар дел од средствата им се слеваа во нивните џебови........доказ за криминалното работење се и грабежите во штедилниците кои ги извршија

да се изгласа закон за потекло на пари и пропорционален данок за богаташите, тоа нема ние да го измислиме, измислено е на запад многу одамна, носењето на таква програма на опозицијата ќе придобие многу гласачко тело,но очигледно дека се борат и понатаму за сопствени интереси како и пред да ја изгубат власта..........овие закони се многупотребни за едно почесно и подостоинствено утре на сите
 
M

Moon Child

Гостин
Да, сон им е, затоа што не сакаат да бидат заложници на ничии политики, споредбиве со дедовците како ни издржале под турско ропство, вриштат од глупост. Тогаш било друго време, сега е друго време.
Многу луѓе фрустрирани си одат, затоа што државата матер им ебе 25 години. Јас не зборувам за комуњари и за вмровци, туку за обичниот народ на кој му е преку кур дојдено од се, па се одлучил да замине и никогаш повеќе да не се врати.
Пази, да останам да ја одбранувам Македонија како што дедовците останале под турско кога било. Од кого да ја бранам?За кој кур да останам, ако знам дека иднина не блескава, него никаква не ме чека, дека неможам дете да родам затоа што нема да имам за ебени пелени да му купам. Де пораснете, ве молам.
И јас би сакала да живеам таму каде што ми се роднините, и мене ме боли што сестра ми ја гледам еднаш годишно, ама јеби га, сакам во животов деца да имам, кои ќе раснат нормално, а не ко циганчиња, искинати и издрпани,со крпени чорапи, со алишта кои некој им ги дал, затоа што не сум имала да им купам. Како што сум раснела јас, така ко циганче, затоа што ебената држава нема ни очи и уши за обичниот граѓанин. И да не заборавам, да работам за плата од ЕБЕНИ 5000 денари, да за толку работев во Велес. И да останам да ја чувам Македонија? е фала, ама неможам.
Лесно е да се плука по тој што дигнал раце и отишол, прашај го зошто отишол?

Еве ви ги причините поради кои младите си одат.
Ова е болно. Не е за осудување, туку боли.
 
Последно уредено од модератор:

пунтер

betfair trader
Член од
21 март 2011
Мислења
5.000
Поени од реакции
8.145
Да, сон им е, затоа што не сакаат да бидат заложници на ничии политики, споредбиве со дедовците како ни издржале под турско ропство, вриштат од глупост. Тогаш било друго време, сега е друго време.
Многу луѓе фрустрирани си одат, затоа што државата матер им ебе 25 години. Јас не зборувам за комуњари и за вмровци, туку за обичниот народ на кој му е преку кур дојдено од се, па се одлучил да замине и никогаш повеќе да не се врати.
Пази, да останам да ја одбранувам Македонија како што дедовците останале под турско кога било. Од кого да ја бранам?За кој кур да останам, ако знам дека иднина не блескава, него никаква не ме чека, дека неможам дете да родам затоа што нема да имам за ебени пелени да му купам. Де пораснете, ве молам.
И јас би сакала да живеам таму каде што ми се роднините, и мене ме боли што сестра ми ја гледам еднаш годишно, ама јеби га, сакам во животов деца да имам, кои ќе раснат нормално, а не ко циганчиња, искинати и издрпани,со крпени чорапи, со алишта кои некој им ги дал, затоа што не сум имала да им купам. Како што сум раснела јас, така ко циганче, затоа што ебената држава нема ни очи и уши за обичниот граѓанин. И да не заборавам, да работам за плата од ЕБЕНИ 5000 денари, да за толку работев во Велес. И да останам да ја чувам Македонија? е фала, ама неможам.
Лесно е да се плука по тој што дигнал раце и отишол, прашај го зошто отишол?

Еве ви ги причините поради кои младите си одат.
Ова е болно. Не е за осудување, туку боли.
ти уште си тука со Македонциве ?
 
M

Moon Child

Гостин
ти уште си тука со Македонциве ?
Ti koj si da mi kazuvas?
Dosega nemam nieden ban, ni na dva dena, i nemam ni potreba ni namera da ne pisuvam na forumov. Ako nesto ti smeta, ako mislis deka sum of topik, ili nekade sum te navredila, eve ti go @Acid zali se druze. I ne me citiraj za gluposti, ako nemas sto da mi repliciras povrzano so temata, ili bilo sto pametno.
Od serifi vise preku takvoto.
 

Gandradelic

Banderash
Член од
31 март 2014
Мислења
1.297
Поени од реакции
782
Јас не би ја напуштил Македонија во ниеден случај, но би идел да го шетам и видам светот, да направам кеш наоколу и тука да вложам во повеќе бизниси.
Македонија е најпрекрасна земја на светот! Не ја давам за ништо.
 
Член од
26 септември 2012
Мислења
8.073
Поени од реакции
6.691
Јас не би ја напуштил Македонија во ниеден случај, но би идел да го шетам и видам светот, да направам кеш наоколу и тука да вложам во повеќе бизниси.
Македонија е најпрекрасна земја на светот! Не ја давам за ништо.
македонија за неколку години можеби ќе постои ама не со цела територија
 

Gandradelic

Banderash
Член од
31 март 2014
Мислења
1.297
Поени од реакции
782
македонија за неколку години можеби ќе постои ама не со цела територија
Не сум компетентен да потврдам такво тврдење но фактот дека Македонија била многу е4ена векови наназад , а сме опстоиле и сега сме поцврсти од било кога во тек со овие политичко - предавнички ситуации , плус и Библиска земја сме , мислам дека нема да се случи такво нешто. Можеби преголем оптимист сум и трипам , али се надевам на добро.
 
Член од
2 јули 2010
Мислења
5.876
Поени од реакции
7.309
македонија за неколку години можеби ќе постои ама не со цела територија
Веројатно беше ироничен.
Од далеку е најпрекрасна ама далеку е од најпрекрасна:pos:
Да вложам во лоповскава држава кај што цајкани јадат без пари од сендвичари.
Мај ес.
 
M

Moon Child

Гостин
Веројатно беше ироничен.
Од далеку е најпрекрасна ама далеку е од најпрекрасна:pos:
Да вложам во лоповскава држава кај што цајкани јадат без пари од сендвичари.
Мај ес.
I da ranis administrativci sto maftaat po mitinzi cel zivot na tvoj grb.
 
Член од
26 септември 2012
Мислења
8.073
Поени од реакции
6.691
колку има иронија,повеќе има и вистина,официјална тирана и приштина застанаа на страна на терористите,за нив славомакедонците се окупатори и го малтретираат невиното албанско население,од друга страна учк е бранител,кумановските учки се ХЕРОИ,така беше истакнато

ако не годинава за некоја година очекувајте најцрни сценарија,благодарејќи на нашите неписмени административци,минати,сегашни и идни кои гледаат личен интерес и сопствениот џеб........всушност војна и поделба им одговара на криминалците,така ќе бидат заштитени од формирање некоја наредна народна власт која ќе ги осуди и линчова за неправдите кон својот народ овие 30тина години
 

Kajgana Shop

На врв Bottom