Прашање за Христијанството III

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Ednostavno ne znaes sto da odgovoris, paga vo voda seto toa sto zborot utesitel go etiketirate kako svetiot duh
Читни малку во прилогов, се надевам дека јазикот не е проблем...
 

Attachments

Член од
3 септември 2010
Мислења
6.041
Поени од реакции
8.616
Член од
21 декември 2011
Мислења
430
Поени од реакции
79
??? Ти одговорив дека збориш за идолатрија.
Ne stanuva zbor za nikakva idolatrija te prasuvam tebe, ti kako hristijanin da odgovoris na postavenoto prasanje no ti toa go odbegnuvas , ti postaviv citat od evangleieto i vo toj tekst veli deka utesitelot ne zboruva sam od sebe i govori sto ke cue , vie spored hristijanstvoto odgovorivte deka stanuva zbor za svetiot duh pa jas ubavo te prasuvam od hristijanski aspekt ,da mi odgovoris ?
dali svetiot duh moze da zboruva i da slusa , dali e obdaren so sluh i so govor ?
„А кога ќе дојде Он, Духот на вистината, ќе ве упати во секоја вистина; но од Себе нема да зборува, а ќе говори што чуе, и ќе ви ја каже иднината“ (Јован 16:13)
 
Последно уредено:

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.949
А тој оган го создал кој? Образложи го својот заклучок поткрепен со стихови од Светото Писмо.
Ти тврдеше дека огнот бил создаден од демоните, јас ти посочив конкретен стих што ја разоткрива твојата лага и јасно вели - "...создаден за"! Прашањето кој создава, може да има логика кај религиите што имаат повеќе богови, т.е. кај политеистичките религии, во монотеизмот создава само еден бог, затоа се вика монотеизам, моно - еден!
Провидно и очајно се обидувате да ги протнете вашите лаги....патетика.
 

liberij

ТЕРИРЕМ
Член од
3 април 2012
Мислења
2.037
Поени од реакции
1.018
Ne stanuva zbor za nikakva idolatrija te prasuvam tebe, ti kako hristijanin da odgovoris na postavenoto prasanje no ti toa go odbegnuvas , ti postaviv citat od evangleieto i vo toj tekst veli deka utesitelot ne zboruva sam od sebe i govori sto ke cue , vie spored hristijanstvoto odgovorivte deka stanuva zbor za svetiot duh pa jas ubavo te prasuvam od hristijanski aspekt ,da mi odgovoris ?
dali svetiot duh moze da zboruva i da slusa , dali e obdaren so sluh i so govor ?
„А кога ќе дојде Он, Духот на вистината, ќе ве упати во секоја вистина; но од Себе нема да зборува, а ќе говори што чуе, и ќе ви ја каже иднината“ (Јован 16:13)
Ти, вака отприлика го толкуваш Светото Писмо!


Псалми 53 : 1
53.1 Рече безумникот во срцето свое: "нема Бог."
Значи нема Бог!


Со ваков пристап неможеш да го разбереш Христијанството.:notworthy:

 

MikioBo

Учител на машини
Член од
22 ноември 2009
Мислења
256
Поени од реакции
174
Моето прашање е: Зошто Христијаните сметаат дека нивниот бог е секогаш праведен?

Според моите познавања (кои морам да признаам не се ни приближно толку длабоки како тие на некои членови на форумов), ако некој не е крстен и не верува во христијанскиот бог, тој во секој случај ќе заврши во пеколот.
Дали тогаш, (еве еден клише пример) некое дете во Африка кое умира од глад на 10 години и никогаш не слушнало за богот или сретнало христијански свештеник за да биде крстено, заслужува да оди во пеколот?
Дали истото важи и за човек кој цел живот се трудел да им помага на луѓето (хуманитарец, поштен лекар итн.), а се решил да не верува во христијанскиот бог?
Дали би било праведно, ако овие луѓе завршат во пеколот?
 
Член од
21 декември 2011
Мислења
430
Поени од реакции
79
Ти, вака отприлика го толкуваш Светото Писмо!


Псалми 53 : 1
53.1 Рече безумникот во срцето свое: "нема Бог."
Значи нема Бог!

Со ваков пристап неможеш да го разбереш Христијанството.:notworthy:
:):):)
Jas sto go prasuvam toj sto odgovara,
Jas ne sum toj sto go tolkuva te ostavam tebe ti da go tolkuvas svetoto pismo eve ti objasnigi so tvoe zborovi ovoj bibliski tekst
„А кога ќе дојде Он, Духот на вистината, ќе ве упати во секоја вистина; но од Себе нема да зборува, а ќе говори што чуе, и ќе ви ја каже иднината“ (Јован 16:13)

Posebno istolkuvajgi ovie zborovi?
но од Себе нема да зборува, а ќе говори што чуе,
Vie spored hristijanstvoto odgovorivte deka stanuva zbor za svetiot duh pa jas ubavo te prasuvam da gi tolkuvas ovie sveti zborovi od svetoto pismo od hristijanski aspekt ? posto isus veli deka svetiot duh ke govori sto cue jas te prasuvam ?
dali svetiot duh moze da zboruva i da slusa , dali e obdaren so sluh i so govor ?
 

liberij

ТЕРИРЕМ
Член од
3 април 2012
Мислења
2.037
Поени од реакции
1.018
Моето прашање е: Зошто Христијаните сметаат дека нивниот бог е секогаш праведен?
Христијаните сметаат дека Бог е Христос!

Дали тогаш, (еве еден клише пример) некое дете во Африка кое умира од глад на 10 години и никогаш не слушнало за богот или сретнало христијански свештеник за да биде крстено, заслужува да оди во пеколот?
Тешко нас, ако Бог прави по ваква,наша, човечка логика!


Моето прашање е: Зошто Христијаните сметаат дека нивниот бог е секогаш праведен?

Според моите познавања (кои морам да признаам не се ни приближно толку длабоки како тие на некои членови на форумов), ако некој не е крстен и не верува во христијанскиот бог, тој во секој случај ќе заврши во пеколот.

Дали би било праведно, ако овие луѓе завршат во пеколот?
Кој ќе заврши во пекол, Бог знае.
За луѓето што сакаат живот без Бог, се подразбира дека сакаат пекол т.е. неживот.[DOUBLEPOST=1432057622][/DOUBLEPOST]
Ima bog nema odgovor :pos:
Одговор што тебе ти се свиѓа?!:cool:
 
Член од
5 јуни 2008
Мислења
3
Поени од реакции
0
:):):)
Jas sto go prasuvam toj sto odgovara,
Jas ne sum toj sto go tolkuva te ostavam tebe ti da go tolkuvas svetoto pismo eve ti objasnigi so tvoe zborovi ovoj bibliski tekst
„А кога ќе дојде Он, Духот на вистината, ќе ве упати во секоја вистина; но од Себе нема да зборува, а ќе говори што чуе, и ќе ви ја каже иднината“ (Јован 16:13)

Posebno istolkuvajgi ovie zborovi?
но од Себе нема да зборува, а ќе говори што чуе,
Vie spored hristijanstvoto odgovorivte deka stanuva zbor za svetiot duh pa jas ubavo te prasuvam da gi tolkuvas ovie sveti zborovi od svetoto pismo od hristijanski aspekt ? posto isus veli deka svetiot duh ke govori sto cue jas te prasuvam ?
dali svetiot duh moze da zboruva i da slusa , dali e obdaren so sluh i so govor ?
Не може никој да ја толкува Библијата.Премудрост!
 
Член од
21 декември 2011
Мислења
430
Поени од реакции
79
[DOUBLEPOST=1432057622][/DOUBLEPOST]
Одговор што тебе ти се свиѓа?!:cool:
ne sto mene mi se sviga tuku sto veli hristijanstvoto za toa prasanje , jas ne mozam da go razberam pa tebe kako poupaten te prasuvam za da dades odgovor , no odgovor od tvoja strana nema ?
ne go razbiras prasanjeto ili pak sakas da ti go postavam?
 

MikioBo

Учител на машини
Член од
22 ноември 2009
Мислења
256
Поени од реакции
174
Христијаните сметаат дека Бог е Христос!


Тешко нас, ако Бог прави по ваква,наша, човечка логика!



Кој ќе заврши во пекол, Бог знае.
За луѓето што сакаат живот без Бог, се подразбира дека сакаат пекол т.е. неживот.
Jас сум крив што очекував попаметен одговор од стандардниот „господ е премногу голем за не, не можеме да разбериме како тој размислува“ муабет. Искрено ако по некоја случајност завршам во рајот (најверојатно не, без разлика дали постои или не), не би сакал да бидам во близина на некој бог кој размислува и делува по некоја толку шашава логика.

Сепак сакам да прашам за подетален одговор за нешто друго што отсекогаш ме интересирало. Како е конкретно замислен и претставен пеколот во Христијанството (поконкретно во Православието)? Ова го прашувам затоа што од повеќе разговори а и овде по форумов имам читано дека не е тоа стандардното (огнови, ѓаволи и што не), но никаде немам најдено поконкретен опис.
 
Член од
3 септември 2010
Мислења
6.041
Поени од реакции
8.616
Jас сум крив што очекував попаметен одговор од стандардниот „господ е премногу голем за не, не можеме да разбериме како тој размислува“ муабет. Искрено ако по некоја случајност завршам во рајот (најверојатно не, без разлика дали постои или не), не би сакал да бидам во близина на некој бог кој размислува и делува по некоја толку шашава логика.

Сепак сакам да прашам за подетален одговор за нешто друго што отсекогаш ме интересирало. Како е конкретно замислен и претставен пеколот во Христијанството (поконкретно во Православието)? Ова го прашувам затоа што од повеќе разговори а и овде по форумов имам читано дека не е тоа стандардното (огнови, ѓаволи и што не), но никаде немам најдено поконкретен опис.
Jaс постирав за ова, но пак ќе препостирам:

https://vistinatakeveoslobodi.wordpress.com/2013/07/15/3316/

http://www.preminportal.com.mk/duhovnost-2/odgovori-na-sovremeni-problemi/783-ognenata-reka[DOUBLEPOST=1432066552][/DOUBLEPOST]
ne sto mene mi se sviga tuku sto veli hristijanstvoto za toa prasanje , jas ne mozam da go razberam pa tebe kako poupaten te prasuvam za da dades odgovor , no odgovor od tvoja strana nema ?
ne go razbiras prasanjeto ili pak sakas da ti go postavam?
Читај за да научиш!

http://svetosavlje.org/biblioteka/Teologija/OSvetomDuhu.htm
 

liberij

ТЕРИРЕМ
Член од
3 април 2012
Мислења
2.037
Поени од реакции
1.018
ne sto mene mi se sviga tuku sto veli hristijanstvoto za toa prasanje , jas ne mozam da go razberam pa tebe kako poupaten te prasuvam za da dades odgovor , no odgovor od tvoja strana nema ?
Тоа што со твоето прашање и став, ти велам правиш идолатрија т.е. идолатриски пристап од христијански аспект, за тебе не е одговор?:rolleyes:[DOUBLEPOST=1432069407][/DOUBLEPOST]
Jас сум крив што очекував попаметен одговор од стандардниот „господ е премногу голем за не, не можеме да разбериме како тој размислува“ муабет. Искрено ако по некоја случајност завршам во рајот (најверојатно не, без разлика дали постои или не), не би сакал да бидам во близина на некој бог кој размислува и делува по некоја толку шашава логика.
Богот претставен во твоите примери и прашања не е Христос, туку некаков Мрачен Авторитет, јас напротив во одговорот ти посочувам Жив Бог, Бог на Љубовта, тоа не е просто муабет, туку има поента и израз во Христос(е сега тука, понатаму е базата на развој на дијалогот Кој е, што е, што направил, што прави...?).
Сепак сакам да прашам за подетален одговор за нешто друго што отсекогаш ме интересирало. Како е конкретно замислен и претставен пеколот во Христијанството (поконкретно во Православието)? Ова го прашувам затоа што од повеќе разговори а и овде по форумов имам читано дека не е тоа стандардното (огнови, ѓаволи и што не), но никаде немам најдено поконкретен опис.
Мислам дека ми е јасно што ти е недоумица врз основа на твојот израз, но јас немам многу време да постирам цитати, патролошки преданија..., од браќава гледам имаш.
Топло ти препорачувам да прочиташ, доколку имаш недоумици на таа основа (инаку е празно муабетење како велиш) , стојам на располагање.
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom