ОБНОВЕНО: По нападот во Гошинце, пукање во Куманово

V

viktora

Гостин
Е то е, ваква поделеност и раслоеност во македонското ткиво ми се чини немало никогаш, како последниве 5-6 години.
Поделби колку сакаш, власт, опозиција, антички, словенски, соросоиди, комуњари, бугаромани, лудница.

Брат со брата разделија, да можат човек на атоми ќе го раслојат.
Власт се мењава,ама шо правиме со народов?
 

Bratot

Стоик и Машкртник!
Член од
27 јануари 2007
Мислења
17.089
Поени од реакции
4.498
Затоа што не одговара на агендата која се турка, јасен е одговорот тука.

А за дипломативе, да не се истрчуваме. Сепак се работи за Охридскај. Иако, јас се надевам дека ќе излезат.
Добро дури и да не дојдат, учествуваат во кампањата за протестите, европски пратеници, поранешни амбасадори, претставници на ЕУ и сегашни послушници, кои решиле да направат кам-бек затоа шо многу им недостигала земјава.

Не зборува за притисоци од Западот, туку за неспособноста, неефективноста, и дволичноста на западот (кој според него зазема улога на ној со зариена глава во песок).

А за гасоводот, културно е одбиен од Србија, па дојде да им каже дека и ОВПМБ ќе се разбуди кај и да е.
Еми не ќе е така..

„Во врска со македонските случувања, веројатно се покажува она што јас го нарекувам менталитет на конфронтација, односно или - или. Не можам да судам со крајна увереност, но објективно произлегува дека настаните во Македонија се развиваат во заднината на откажувањето од страна на македонската влада да се приклучи на политиката на санкции против Русија и во атмосфера на активната поддршка што Скопје ја пројави во однос на плановите за изградна на гасоводот ‘Турски тек’, на што се противат многумина во Брисел и преку океанот. Така што не можеме да го пренебрегнеме чувството дека има некоја поврзаност“, изјави шефот на руската дипломатија Лавров на заедничката прес-конференција со српскиот колега Ивица Дачиќ.
http://www.mkd.mk/makedonija/politika/lavrov-turski-tek-i-odbivanjeto-na-makedonija-da-vovede-sankcii-na-rusija-se

Мислам дека овде некој намерно ги преќутува сите овие индикатори дека целава ситуација е многу поголема отколку што сакаме да биде.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.848
Поени од реакции
26.444
Одамна не ме обвиниле за наивно размислување. Исто така, одамна вака не ми прескокнале цела содржина за да ми верглаат со стари и познати тези за тендер-романтики, волци и овци, апаши и ограбени. Се тоа знам. Знам и дека пишував за нешто сосем друго.
Знаеш што ме чуди? Тоа дека лесно ти беше тебе и на останатите кога барав(ме) содржината од бомбите да влезе во судски претрес, да се согласиш/согласите без приговор, иако за такво нешто имаш сериозни правни пречки. Тоа не беше проблем. А во најобичен пост целосно ја скокаш содржината за да поентираш со апаши и тендераши. Не бива, чичко Џони. Во постот се третира народот. Се третира поимот за национален консензус. Имаш примери. Имаш демант на бројка од наводни 90% потврдени како точни шпекулации. Јас пишувам за ранет Петко, ти ми објаснуваш за богат Станко.
Се соочуваме со тотално слепило кај луѓето, буквално ко да се хипнотизирани, без никакво приземно ниту разумно размислување. Како што кажав неколку постови наназад, лично Ал Багдади да дојде и да сече глави на рандом луѓе на плоштад и тоа ќе биде дело на Груевски. И што е најтажно толку очигледни грешки праи Заев што све повеќе мислам дека намерно ја игра играта. И на крај може да се каже дека ситуацијата е: отворени сме 9 прсти.
 

LepiDzoni

Profesionalen ulichen cigan
Член од
25 јули 2014
Мислења
1.361
Поени од реакции
3.519
Одамна не ме обвиниле за наивно размислување. Исто така, одамна вака не ми прескокнале цела содржина за да ми верглаат со стари и познати тези за тендер-романтики, волци и овци, апаши и ограбени. Се тоа знам. Знам и дека пишував за нешто сосем друго.
Знаеш што ме чуди? Тоа дека лесно ти беше тебе и на останатите кога барав(ме) содржината од бомбите да влезе во судски претрес, да се согласиш/согласите без приговор, иако за такво нешто имаш сериозни правни пречки. Тоа не беше проблем. А во најобичен пост целосно ја скокаш содржината за да поентираш со апаши и тендераши. Не бива, чичко Џони. Во постот се третира народот. Се третира поимот за национален консензус. Имаш примери. Имаш демант на бројка од наводни 90% потврдени како точни шпекулации. Јас пишувам за ранет Петко, ти ми објаснуваш за богат Станко.
Затоа ти го поставив прашањето во пост скриптум. Како може на нас ранетите Петковци да ни помогне богатиот Станко? Дали тој Станко досега покажал дека воопшто прави разлика помеѓу македонец и албанец или едноставно гледа само овци?
Во постот се третира народот. Се третира поимот за национален консензус.
Овие работи се битни за "народот", меѓутоа не се побитни од престојниот процес на ослободување од режимот и како такви моментално се само дефокусирање. Постојат други приоритети.
Зајко направи утка денес со прикажувањето на власта како албанофобна и со тоа го разниша македонското тело на подржувачи како мене и тебе кои што ја мразат владата но мразат и албанци.
Но сепак дали?
Зајко има далеку поголем маркет рисрч од нас на форумот, можеби знае нешто што ние не знаеме. Можеби овој специфичен вид на луѓе се занемарливи... Тоа кажува доста за иднината...

Лично, не мислам дека некогаш ќе излеземе на крај со албанците, секоја реакција досега се сведе на форумски лелекања и протести на навивачи групи. Едноставно не сме таков бунтовнички калап на народ и тоа е тоа.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.848
Поени од реакции
26.444
Мислам дека овде некој намерно ги преќутува сите овие индикатори дека целава ситуација е многу поголема отколку што сакаме да биде.
Заев на пресконференцијата што ја постирав погоре се искажа дека е против Турскиот Тек. Но каде и да се поврзе дестабилизацијата со Турскиот тек или со геостратешките игри на Русија и САД, ќе се соочиш со исмејување. Поготово од оние кои го подржуваат слепо Заев.
Без разлика на сите индикации што ги има, не ни сакаат да слушнат образложение. Нивниот свет е Зајо-Грујо. Толку.
 
Член од
30 ноември 2007
Мислења
7.398
Поени од реакции
5.670
Се работи за тоа чив митинг ќе се врти по телевизиите, а вториот секако ќе биде “поактуелен“ и намерата сигурно им е да го амортизираат ефектот што 17ти би требало да го има, според планот на опозицијата.
Било какви “незгоди“ на митингот на опозицијата ќе даде изговор за насилно рушење на власта, не случајно се споменува цело време “обоена револуција“ како таа во Украина.

И пак морам да спомнам, зошто сеуште никој не ја коментира изјавата на Сергеј Лавров за Македонија?

Кој е интересот на Русија за Македонија, зошто така отворено посочуваат на притисоци на западот?

Не може и ова да биде дел од некакви партиски игри. Странски амбасадори, НАТО портпароли, ЕУ комесари, и шефови на дипломатија ко Лавров не се никаква “теорија“ на заговор.
Да имаше луѓе со морал немаше да има потреба од никакви обоени револуции и триста чуда теории кои ги пишуваш.
Фатен си во тежок криминал и зло, даваш оставка.

Ние не сакаме држава налик на Русија во која се убиваат на улица неистомисленици, каде државата труе политичари, и тепа со камшик активисти само затоа што се против Путин.

Ние не сакаме МВР да штити убиец само затоа што е полицаец или само затоа што убиените се албанци или од друга партија или неутралци.

Не сакаме судии да се избират со еден телефонски повик, во стилот: Ајде честито од понеделник почнуваш со работа.

Не сакаме министри нази-фашисти, кои малцинствата ги именуваат со цигани и Албанци.

Не сакаме институции кои луѓето ги местат на криминал, туку институции кои криминалците ги местат во затвор.

Не сакаме деца на функсионери да се пуштаат на граница како да се дипломати. (дали и тие се пуштаат така?)

Не сакаме функсионери кои се закануваат дека цело семејство во ендек ќе летне.

Не сакаме да се бараат провизии, да се менуваат ГУПови и ДУПови по барање на еден човек, не сакаме насила да им се кренат на луѓето згради пред прозор.

Гледаш ли во кој правец е носена државата, какво сценарио е ова? Украинско или Северно Корејско или Чаушесковско.

И Чаушеску во последниот негов говор зборувал дека Странските служби се виновни .... и тој во последниот говор им нудеше на граѓаните зголемување на плати, пензии, социјална помош, детски додаток ... се што му текнуваше. Денес Романија е во ЕУ и НАТО, не го изгуби суверенитетот и територијалниот интегритет, иако Чаушеску му викаше на народот дека тоа го посакуваат странските служби.










Разбирам дека од 9 години седење на власт се станува зависен, и имаат потреба сеуште да конзумираат власт, моќ .... ама претерано е, западната демократија им дава можност пак да учествуваат на избори, не дај боже да има руска демократија, има да остане една партија во следните 50 години.
 
Последно уредено од модератор:

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.848
Поени од реакции
26.444
Лично, не мислам дека некогаш ќе излеземе на крај со албанците, секоја реакција досега се сведе на форумски лелакња и протести на навивачи групи. Едноставно не сме таков бунтовнички калап на народ и тоа е тоа.
Тоа е таа пропаганда што се фура на демунитив, која ни прави комплекс на нижа вредност и не тера да не ги признаваме и славиме нашите големи личности од историјата, пошто не е можно да се наши, пошто ние сме нели мали и никакви.[DOUBLEPOST=1431724176][/DOUBLEPOST]
Да имаше луѓе со морал немаше да има потреба од никакви обоени револуции и триста чуда теории кои ги пишуваш.
Фатен си во тежок криминал и зло, даваш оставка.

Ние не сакаме држава налик на Русија во која се убиваат на улица неистомисленици, каде државата труе политичари, и тепа со камшик активисти само затоа што се против Путин.

Ние не сакаме МВР да штити убиец само затоа што е полицаец или само затоа што убиените се албанци или од друга партија или неутралци.

Не сакаме судии да се избират со еден телефонски повик, во стилот: Ајде честито од понеделник почнуваш со работа.

Не сакаме министри нази-фашисти, кои малцинствата ги именуваат со цигани и Албанци.

Не сакаме институции кои луѓето ги местат на криминал, туку институции кои криминалците ги местат во затвор.

Не сакаме деца на функсионери да се пуштаат на граница како да се дипломати. (дали и тие се пуштаат така?)

Не сакаме функсионери кои се закануваат дека цело семејство во ендек ќе летне.

Не сакаме да се бараат провизии, да се менуваат ГУПови и ДУПови по барање на еден човек, не сакаме насила да им се кренат на луѓето згради пред прозор.

Гледаш ли во кој правец е носена државата, какво сценарио е ова? Украинско или Северно Корејско или Чаушесковско.

И Чаушеску во последниот негов говор зборувал дека Странските служби се виновни .... и тој во последниот говор им нудеше на граѓаните зголемување на плати, пензии, социјална помош, детски додаток ... се што му текнуваше.














Разбирам дека од 9 години седење на власт се станува зависен, и имаат потреба сеуште да конзумираат власт, моќ .... ама претерано е, западната демократија им дава можност пак да учествуваат на избори, не дај боже да има руска демократија, има да остане една партија во следните 50 години.
Па ти па кој лицемер си, бог да чува. До вчера тапанеше ДУИ ДУИ ДУИ ДУИ сега изгледа ќе биде ИЛИРИДА ИЛИРИДА ИЛИРИДА.
 

LepiDzoni

Profesionalen ulichen cigan
Член од
25 јули 2014
Мислења
1.361
Поени од реакции
3.519
Тоа е таа пропаганда што се фура на демунитив, која ни прави комплекс на нижа вредност и не тера да не ги признаваме и славиме нашите големи личности од историјата, пошто не е можно да се наши, пошто ние сме нели мали и никакви.[DOUBLEPOST=1431724176][/DOUBLEPOST]

Па ти па кој лицемер си, бог да чува. До вчера тапанеше ДУИ ДУИ ДУИ ДУИ сега изгледа ќе биде ИЛИРИДА ИЛИРИДА ИЛИРИДА.
Зошто мислиш дека е пропаганда(лага) а не вистина?
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.848
Поени од реакции
26.444
Зошто мислиш дека е пропаганда(лага) а не вистина?
Не мислам, туку знам. Знам дека пра-прадедо ми и двајца негови браќа загинале во Илинденско востание, знам дека имам над 10 души од фамилија што се бореле против фашизмот. Знам дека Македонци се бореле во граѓанската војна во Грција против Британија и САД и за да ги сопрат првпат се употребил напалм на Грамос. Знам дека Дедо Иљо Малешевски бил најекспозувана личност во Европските весници, како учесник во секоја војна и востание на балканот што се водело против Турците. Да не одиме наназад, нема потреба. Ама изгледа ти овие работи не ги знаеш, ти знаеш дека сме мали и никакви.
 

Bratot

Стоик и Машкртник!
Член од
27 јануари 2007
Мислења
17.089
Поени од реакции
4.498
Заев на пресконференцијата што ја постирав погоре се искажа дека е против Турскиот Тек. Но каде и да се поврзе дестабилизацијата со Турскиот тек или со геостратешките игри на Русија и САД, ќе се соочиш со исмејување. Поготово од оние кои го подржуваат слепо Заев.
Без разлика на сите индикации што ги има, не ни сакаат да слушнат образложение. Нивниот свет е Зајо-Грујо. Толку.
Ова е првпат ваков директен судир на надворешните големи сили во понова македонска историја.

Јавно зазедоа страни и Западот и Русија. Не бомбардираат со анализи од странство и ни укажуваат дека се спрема украинско сценарио.

Подолго време се креира муабет за “диктатура“, “фашисти“,“авторитативност“, “бруталност“, во исто време СНН го прашува Никола Димитров дали е време за *интервенција* во Македонија, ондак многу наши западни “пријатели“ кои ептен ни помогнаа за време на нивните мандати во земјава..
 
W

wicked_1

Гостин
И пак морам да спомнам, зошто сеуште никој не ја коментира изјавата на Сергеј Лавров за Македонија?

Кој е интересот на Русија за Македонија, зошто така отворено посочуваат на притисоци на западот?

Не може и ова да биде дел од некакви партиски игри. Странски амбасадори, НАТО портпароли, ЕУ комесари, и шефови на дипломатија ко Лавров не се никаква “теорија“ на заговор.
Мразам компаративни осврти ама ај, слични коментари од руската дипломатија имаше и за Србија до 98ма, убаво се промовираше и таму русофилството. И после сето чукање у гради, дојдоа да бидат медијатори, и на крај 99та знаеме како се заврши кога им беше свртен грб од брачата Руси. Тука, не би сакал ни да помислам на такво сценарио, пошто народот е свестен за состојбите, вакви ефтини трикови не проаѓаат. Последното беше коа Грујо отиде у CNN да изиграва гениј по економија, тоа беше последната успешна нарачка за глумење месијанство. Непризнавањето на МПЦ сите овие години од нивна страна ептен добро укажува колку се заинтересирани за нашата земја, и колку сме идеолошко (проруски) исти според Лавров.
За гасоводот и остварување на проектот, ограничени сме од соседите и се се темели на нивниот избор, највеќе од Грција. Тоа е проект кој ќе трае со години, и паранојата што се шири меѓу нас како тоа дека со смена на влада иде армагедон и нема гас, е за смеење, штета што успева кај голем број луѓе.
Оваа е мое мислење, неам големи познавања у геополитика, чисто обсерваторски.
 
Член од
1 ноември 2005
Мислења
2.142
Поени од реакции
1.256
Да имаше луѓе со морал немаше да има потреба од никакви обоени револуции и триста чуда теории кои ги пишуваш.
Фатен си во тежок криминал и зло, даваш оставка.

Ние не сакаме држава налик на Русија во која се убиваат на улица неистомисленици, каде државата труе политичари, и тепа со камшик активисти само затоа што се против Путин.

Ние не сакаме МВР да штити убиец само затоа што е полицаец или само затоа што убиените се албанци или од друга партија или неутралци.

Не сакаме судии да се избират со еден телефонски повик, во стилот: Ајде честито од понеделник почнуваш со работа.

Не сакаме министри нази-фашисти, кои малцинствата ги именуваат со цигани и Албанци.

Не сакаме институции кои луѓето ги местат на криминал, туку институции кои криминалците ги местат во затвор.

Не сакаме деца на функсионери да се пуштаат на граница како да се дипломати. (дали и тие се пуштаат така?)

Не сакаме функсионери кои се закануваат дека цело семејство во ендек ќе летне.

Не сакаме да се бараат провизии, да се менуваат ГУПови и ДУПови по барање на еден човек, не сакаме насила да им се кренат на луѓето згради пред прозор.

Гледаш ли во кој правец е носена државата, какво сценарио е ова? Украинско или Северно Корејско или Чаушесковско.

И Чаушеску во последниот негов говор зборувал дека Странските служби се виновни .... и тој во последниот говор им нудеше на граѓаните зголемување на плати, пензии, социјална помош, детски додаток ... се што му текнуваше. Денес Романија е во ЕУ и НАТО, не го изгуби суверенитетот и територијалниот интегритет, иако Чаушеску му викаше на народот дека тоа го посакуваат странските служби.














Разбирам дека од 9 години седење на власт се станува зависен, и имаат потреба сеуште да конзумираат власт, моќ .... ама претерано е, западната демократија им дава можност пак да учествуваат на избори, не дај боже да има руска демократија, има да остане една партија во следните 50 години.
Ti si siguren deka ova vazhi za Rusija. Da ne si janlash...kako na USA ova da mi lichi ili taka mi se chini.
 
Член од
16 февруари 2007
Мислења
2.778
Поени од реакции
8.228
Се соочуваме со тотално слепило кај луѓето, буквално ко да се хипнотизирани, без никакво приземно ниту разумно размислување. Како што кажав неколку постови наназад, лично Ал Багдади да дојде и да сече глави на рандом луѓе на плоштад и тоа ќе биде дело на Груевски. И што е најтажно толку очигледни грешки праи Заев што све повеќе мислам дека намерно ја игра играта. И на крај може да се каже дека ситуацијата е: отворени сме 9 прсти.
Да бе.
Пази, ја слушам бомбава. Идам тука револтиран од последниот сет разговори со мисла "на форум има здрави, паметни луѓе, жив го имаат Заев изедено во постови". Ама, не, предалеку е отидена работава за било кој да се задржи на принципот или она што треба да биде принцип, а се вика национален консензус. Ми излегуваат по телевизии и портали секакви мрсулковци и ми ги релативизираат жртвите, ми спинуваат. Во Гостивар ми скандираат "Руфи, Руфи", во Скопје ми објавуваат разговори меѓу сопруг и сопруга, меѓу колеги, за нешто за што сите тука знаеме дека се во право. Наеднаш избледе 20 години историја на некогаш тивок, некогаш не-толку-тивок геноцид. Наеднаш избледе, преку ноќ, еднонационално Арачиново, Вејце, Карпалак....Куманово. Наеднаш муабетот на Горде, Сашо и Протуѓер стана скандал од невидени пропорции. Хипнозата презеде узди.
Пред седумдневен помен на мртвите што за нив изгинаа. Дури дотаму отиде работава, што кога се одлучуваш да ги потсетиш на еден сизифов камен натоварен врз сите нас, наречен албански национален консензус во однос на геноцидот кон македонците, ти викаат дека си бил наивен.
Дарди тука ми пишува имиња на загинати терористи, ми ги болдира и никој не му реплицира онака како што нас ни правea после Смилковско, ако се сеќаваш, со фамозното 5:2. Го памти ли некој тоа 5:2? E jа го памтам. Тaa фудбалска "петарда", тоа 5:2 како ехо на цела орда самопрогласени вечни жртви не смее да биде покриено со ниту една барокна зграда. Ниту една барокна зграда не може да биде приоритет над тие мртви деца, кои беа увертира на 8 мртви бранители, а продолжение на децениски крвнички национален консензус кај нашите драги рамковни сограѓани.
Не ми се верува дека говедото Мијалков ја кажа можеби најбитната реченица и ја сублимира можеби најголемата наша болка. Ама ја кажа и ја сублимира. Тоа е. Нека скандираат и понатаму "Руфи, Руфи" и нека им служи на чест.

Постојат други приоритети.
За ова би те пренасочил горе во репликата за јамајка. Мислам дека на јасно сме околу приоритетите. Тука нема компромис. Ако сметаш дека има, слободно биди соучесник.

Зајко направи утка денес со прикажувањето на власта како албанофобна и со тоа го разниша македонското тело на подржувачи како мене и тебе кои што ја мразат владата но мразат и албанци.
Но сепак дали?
Зајко има далеку поголем маркет рисрч од нас на форумот, можеби знае нешто што ние не знаеме. Можеби овој специфичен вид на луѓе се занемарливи... Тоа кажува доста за иднината...
Нема тука омраза. Има принцип. Гледаш како е "поставена" другата страна и мораш, чичко Џони, да изградиш јасен принцип. Тоа братучедот го нарече национален консензус. Без тоа ништо не правиме.
А тој...маркет рисрч многу пати покажа на каква реакција може да се наиде. Од '97 наваму. Имаме една планина од загинати заради нечии вакви калкулации овие дваесетина години. Заради нечиј маркет рисрч. Сега имаме уште 8 нови. По ова денес, којзнае.
 
Последно уредено:

Bratot

Стоик и Машкртник!
Член од
27 јануари 2007
Мислења
17.089
Поени од реакции
4.498
Да имаше луѓе со морал немаше да има потреба од никакви обоени револуции и триста чуда теории кои ги пишуваш.
Разбирам дека од 9 години седење на власт се станува зависен, и имаат потреба сеуште да конзумираат власт, моќ .... ама претерано е, западната демократија им дава можност пак да учествуваат на избори, не дај боже да има руска демократија, има да остане една партија во следните 50 години.
Моментот кога доживеавме Саудиска Арабија да воведува демократија во Јемен е исто како кога Албанец почиње да збори за практицирање демократија, почитување на закони, етничка и верска толеранција,... а во меѓувреме регрутира борци за во Сирија..
Одамна можеа овие од Западот да затворат многу дилеми со нашето членство, па никаква Русија сега немаше да ни треба... сега, после толку години преправање дека сме на истата страна, решија да ја сменат непослушната Влада за да им демонстрираат на Русите кому му припаѓа оваа територија.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom