ОБНОВЕНО: По нападот во Гошинце, пукање во Куманово

Bratot

Стоик и Машкртник!
Член од
27 јануари 2007
Мислења
17.089
Поени од реакции
4.498
Самата власт вели дека 8 месеци групата била следена, а лидерот на опозицијата вели дека година и осум месеци биле следени.
И сега некој ќе ме убеди дека тие влегле во град а полицијата не знаела, чекале од граѓаните да пријават, а од кај знаеш ти дека не пријавиле? Јас ти викам дека во близина има и македонци, ти викаш имало и роми, ја викам можеби има и полицајци.
Па ете биле следени и чекани сите да се соберат на едно место, затоа што така помал е ризикот и поголема ефикасноста со една акција да се ликвидираат.
И самите Албанци знаете дека дел од вашите одеа во Сирија, не знам со какви очекувања мислите дека тие се вратиле... да му се посветат на земјоделството, на хуманитарни и еколошки акции?
 
Член од
26 јануари 2007
Мислења
824
Поени од реакции
833
До нашата редакција добивме информација дека еден од приведените терористи во вчерашната акција од Куманово и избегал на специјалната единица АЛФИ.

Според информациите полициските Алфи го носеле терористот за да им покаже каде е точната локација на нивната база.
Кога излегле од возилото, терористот излетал и се фрлил во дол веднаш до патот.

Тројцата припадници на единицата „Алфи“ се веднаш повикани на дисциплинска одговорност. Една од најпривилегираните полициски единици во државата „Алфи“, позната по своите спектакуларни апсења на „криминалци“ и малолетници од разни собири и митинзи, кога се соочуваат со зогласни терористи знаат да потфрлат.


извор
 

Ѓорче 1932

тој сум...
Член од
17 февруари 2009
Мислења
13.564
Поени од реакции
11.576
До нашата редакција добивме информација дека еден од приведените терористи во вчерашната акција од Куманово и избегал на специјалната единица АЛФИ.

Според информациите полициските Алфи го носеле терористот за да им покаже каде е точната локација на нивната база.
Кога излегле од возилото, терористот излетал и се фрлил во дол веднаш до патот.

Тројцата припадници на единицата „Алфи“ се веднаш повикани на дисциплинска одговорност. Една од најпривилегираните полициски единици во државата „Алфи“, позната по своите спектакуларни апсења на „криминалци“ и малолетници од разни собири и митинзи, кога се соочуваат со зогласни терористи знаат да потфрлат.


извор
те молам немој и ти со вакви оксиморонски глупости.
 
Член од
26 јануари 2007
Мислења
824
Поени од реакции
833
те молам немој и ти со вакви оксиморонски глупости.
Само дадов извор од нечиј текст кој што не сум го напишал..
Со оглед на тоа во каква држава живеам и какви вести слушам на ТВ, ништо чудно и ова да е точно.
 

Ѓорче 1932

тој сум...
Член од
17 февруари 2009
Мислења
13.564
Поени од реакции
11.576
Само дадов извор од нечиј текст кој што не сум го напишал..
Со оглед на тоа во каква држава живеам и какви вести слушам на ТВ, ништо чудно и ова да е точно.
сигурно е точно,во Тренд на кафе е избеганиот,нарачал пиво и пица.
 
Член од
28 мај 2008
Мислења
3.966
Поени од реакции
4.073
И оп, после толку дискусија дојде еден со теорија која ќе ги просветли сите.
Шо искуство имаш во дипломатија, се гледа дека имаш нешто...

И сеа по што се разликува твојава теорија од другите изнесени?
Мојата теорија е терористите платени со наши пари се тепаат со полицајците платени со наши пари, за да ги одбранат нашите украдени пари.
И не треба да имаш искуство во дипломатија, само треба да ги памтиш работите од независноста па наваму и помалку да гледаш тв.
 
Член од
22 јули 2010
Мислења
32.528
Поени од реакции
81.968
Самата власт вели дека 8 месеци групата била следена, а лидерот на опозицијата вели дека година и осум месеци биле следени.
И сега некој ќе ме убеди дека тие влегле во град а полицијата не знаела, чекале од граѓаните да пријават, а од кај знаеш ти дека не пријавиле? Јас ти викам дека во близина има и македонци, ти викаш имало и роми, ја викам можеби има и полицајци.
Не чекале од граѓаните да пријават, туку нека не ми глумат невини дека не знаеле што се случува. Јас живеам во зграда и нема да приметам ако 60 луѓе ми се шетаат по влез секој ден.
 
Член од
13 декември 2007
Мислења
2.409
Поени од реакции
428
До нашата редакција добивме информација дека еден од приведените терористи во вчерашната акција од Куманово и избегал на специјалната единица АЛФИ.

Според информациите полициските Алфи го носеле терористот за да им покаже каде е точната локација на нивната база.
Кога излегле од возилото, терористот излетал и се фрлил во дол веднаш до патот.

Тројцата припадници на единицата „Алфи“ се веднаш повикани на дисциплинска одговорност. Една од најпривилегираните полициски единици во државата „Алфи“, позната по своите спектакуларни апсења на „криминалци“ и малолетници од разни собири и митинзи, кога се соочуваат со зогласни терористи знаат да потфрлат.


извор
Ова бидејќи нели многу е ограничен медиумскиот простор. Во саботата уште од пладне купишта медиуми објавија (додуша ист копиран текст) дека имало убиено фамилија.
Не фалам ниеден од новинарските портали, ама има многу што заслужуваат да згаснат.
 
Член од
26 јануари 2007
Мислења
824
Поени од реакции
833
Ова бидејќи нели многу е ограничен медиумскиот простор. Во саботата уште од пладне купишта медиуми објавија (додуша ист копиран текст) дека имало убиено фамилија.
Не фалам никого од новинарските портали, ама има многу што заслужуваат да згаснат.
Точно.. Си мислам во себе кој болен ум треба да е некој, за да го измисли овој текст.. :(
А во исто време пак ми текнува што се има поминато низ нашите национални медиуми.. И ваков "инцидент" може да го изрежираат и да го дадат на народот да го жвака.
 

Erich Zann

Модератор
Член од
13 мај 2012
Мислења
14.616
Поени од реакции
31.821
Читам теории и не можам да поверувам, руси, америкаци и што не.
Барем за американците имаме докази како работат, суптилно и шарматно (пример уривањето на авионот на трајковски). Ќе играат на картата етнички немири, од каде вакви информации ? од експертите платени од буџетот.
Па ако е за гасоводот, прво ќе дојде во посета некое високо лице од Стејт департментот и ќе не ишамара со убава дипломатска порака (и тоа уште пред 1 година), а не да ни праќаат трет ешалон задолжен за југоисточна европа и да ни каже дека треба владата да си поднесе оставка после скандалите.
Американците не се како нас, кој дојде на власт своја политика, се знае таму за надворешната политика има десетолетка направено и се тера таа агенда, без разлика на човекот.
Знаат тие дека имаме ние теории за нив и затоа повеќе не играат на таа карта, ако треба ќе направат случајна несреќа и ќе завршат работа, притоа сите политички структури ќе ја разберат пораката и ќе го подвијат опашот.

Туку гледајте/читајте текстови и барајте сличности со оние од времето на Милошевиќ и Чаушеску, бидејќи денес не води диктатор што е хибрид од нив двајцата.
Заборави на посетата од Викторија во август чинам беше или јули? Клик а побарај и на гугл. Ова ми се фати прво.

Дипломатска порака- Nuland: To find solution that will provide Macedonia possibility to join NATO and the EU
 
Последно уредено:
Член од
2 јануари 2011
Мислења
1.559
Поени од реакции
999
https://www.facebook.com/photo.php?fbid=10152881464717143&set=a.10151108553457143.430198.698962142&type=1&permPage=1
ги гледам сликиве и многу ми се чудни, дали ова се припадници на нашите безбедносни сили, голем дел од униформите изветени и без значки, тој на кровот без никаква заштита, на една слика каде се повеќе луѓе еден од нив преку 50 години и на глава место шлем обична капа
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
23.113
Поени од реакции
30.892
Ќе објасни ли некој зошто мвр го пушта тоа компромитирачко видео во јавност? каква корист од тоа, освен да се подгреват дополнително страстите и да се пцуе народ во коментари..
„- Владата лаже, прави фолс флаг преку измислување на замислена борба со замислени противници. Ова е се претстава за да не се одржат митинзите на опозицијата!“
„- Каде се снимките од терористите, а? А? Каде се снимките од терористите, зошто никаде не видовме терористи? Лажат! Лажааат!“


(следи видео од полициски извори, со директни снимки од борбите)

„- Владата шири меѓуетничка омраза, пушта компромитирачко видео во јавност. Ова е се претстава за да се подгреват дополнително страстите!“




 
Член од
30 ноември 2007
Мислења
7.292
Поени од реакции
5.354
Сас вас сам израснаја знам ве како дишете и тија сокачиња сам ги милион пута прошја тамо нема Македонци а полиција тамо не е проверила ништо кој знае од кд и па ке ти кажу лжи некога што не е од тј крај ја сам тамо израснаја.
Некои од приведените биле од улица Абдула Прешова
Еве ти македонец кој продава куќа на истата улица
http://www.pazar3.mk/mk/Listing/AdDetail/Index/1640361-Kuka-so-8-sobi-na-2-sprata-vo-Kumanovo

Еве ти друг на улица Тоде Мендол во близина на амбуланта вика
http://www.pazar3.mk/mk/Listing/AdDetail/Index/1639998-Kuka-vo-blizina-na-ambulanta-Tode-Mendol

Во мапа гледам дека во близина има и македонски прехранбен маркет, кој работи таму? Дали лицата пазарувале во овој маркет?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom