ОБНОВЕНО: По нападот во Гошинце, пукање во Куманово

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.794
Поени од реакции
26.355
Да, он свесен уште пред 4 месеци за местенките на западните служби за терористични напад, чекал да поминат 4 месеци, и одеднаш му текнало во истиот момент на нападот кога гинеа полицајци, да иде во Москва по помош и инструкции.. Ма немој.
Друго, Иванов ја прекина посетата на Москва, и се врати во Македонија за да свика Совет за безбедност. Ако, како што самиот изјави, знаел уште пред 4 месеци за нападот кога и како ќе се одвива, зарем не би било пологично да не иде у Москва за да не биде приморан да ја прекинува посетата?
Ме интересира дали Заев излезе со некаква изјава, он беше присутен на советот за безбедност а претходно беше ептен гласен.
 

Bratot

Стоик и Машкртник!
Член од
27 јануари 2007
Мислења
17.089
Поени од реакции
4.498
Овде заборавш една работа, ако е вистина тоа дека Путин се спрема да ги придобие Грција, Бугарија и Романија, се знае каде ќе поминува гасоводот, ние нема да учествуваме во него.

Тоа значи дека ТУРСКИ ТЕК е ТРОЈАНСКИ КОЊ наменет за ДЕСТАБИЛИЗАЦИЈА на Балканот, а ние сме КОЛАТЕРАЛНА штета.
Гасоводот кој веќе почна да се гради, не знам во која фаза е, но на него треба да се приклучи турскиот тек:

http://www.time.mk/c/fcb238415d/utre-pocnuva-izgradbata-na-magistralniot-gasovod-od-klecovce-do-stip.html

Газдата на Стројтрансгас - Генадиј Тимченко е многу близок човек на Путин кој беше меѓу првите на листата санкции на САД:

https://ru.wikipedia.org/wiki/Тимченко,_Геннадиј_Николаевич

Поентата е дека ние теоретски барем, според западните критериуми би требало да сме суверена земја која сама одлучува кој проект сака да го поддржи. Не верувам дека ние би рекле НЕ на нешто слично доколку доаѓа од Западот. Меѓутоа, ова е јасен пример како сме третирани како безгласна алка од страна на “стратешките сојузници“ и немаме шанса за развој доколку тие не покажат милосрдие.
 

_predator_

Студент\Џаболебар
Член од
17 декември 2012
Мислења
2.254
Поени од реакции
2.461
Замрсена е ситуацијава, дефинитивно, наизглед има некои пропусти кај безбедносните служби и разузнувањето.Ама какви се тие докази на Заев којшто неможе да ги приложи на јавноста ? ? ? o_O
 

Kocka

Manchild
Член од
1 август 2006
Мислења
3.531
Поени од реакции
2.752
Mn mi e jako deka cela naselba e napustena celosno nikakvi lenti mesto na istraga inspektori slabo....sekade dokazi eden kup toa e toa...
 

GoD.HateUSaLL

Фар акрос д диштанс
Член од
30 март 2008
Мислења
8.339
Поени од реакции
8.238
Замрсена е ситуацијава, дефинитивно, наизглед има некои пропусти кај безбедносните служби и разузнувањето.Ама какви се тие докази на Заев којшто неможе да ги приложи на јавноста ? ? ? o_O
Нема да ги приложи.
Он има докази дека година и 8 месеци ги следеле, а овие му рекле дека 8 месеци ги следеле.
И да земеме дека они се у право, значи ЗНАЕЛЕ дека ова ќе се деси и не направиле НИШТО.
Молим ти се.

Ама не, Американците се Криви, пошо Гасовод од Русија нели, и Илуминатите не мразат пошо Бог го создал светот у 10 дена а на 9тиот не создал нас.
 

DB.

Член од
23 септември 2005
Мислења
173
Поени од реакции
330
Во прислушкуваните разговори можеби има и разговор меѓу терористиве... сепак се познати криминалци сигурно се интересни за УБК...
 
Член од
9 декември 2012
Мислења
871
Поени од реакции
939
Ме интересира дали Заев излезе со некаква изјава, он беше присутен на советот за безбедност а претходно беше ептен гласен.
Освен протоколарни работи и заклучоци друго не смеат да кажат во јавност.Секој од присутните таму е со сертификат за државна тајна и класифицирани податоци не смее да ги искаже во јавност.
 
Член од
11 февруари 2013
Мислења
156
Поени од реакции
241
Ме интересира дали Заев излезе со некаква изјава, он беше присутен на советот за безбедност а претходно беше ептен гласен.
Не знам. Можеби изјавил, ја неам проследено негова изјава, ниту ме интересирало.
Никој не може 100% да тврди дека нападот е порачан, но многу докази укажуваат на тоа. Доколку навистина е порачан како што некои тврдат за прекин на протестите, спасување фотељи и што ти знам.. реално за тоа не постои оправдување во никој случај.
 

Ivica^

Confident Liar
Член од
14 август 2007
Мислења
11.287
Поени од реакции
16.326
Патем Јанкуловска и Мијалков биле избркани од едно семејство на загинатите полицајци кога они дошле да дадат сочуство.
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.873
Во прислушкуваните разговори можеби има и разговор меѓу терористиве... сепак се познати криминалци сигурно се интересни за УБК...
Може нема разговори меѓу терористи, ама сигурно има разговори помеѓу Брколинда, Мијалков, Ж. Тоа е тој триаголник. :D
 

_predator_

Студент\Џаболебар
Член од
17 декември 2012
Мислења
2.254
Поени од реакции
2.461
Нема да ги приложи.
Он има докази дека година и 8 месеци ги следеле, а овие му рекле дека 8 месеци ги следеле.
И да земеме дека они се у право, значи ЗНАЕЛЕ дека ова ќе се деси и не направиле НИШТО.
Молим ти се.

Ама не, Американците се Криви, пошо Гасовод од Русија нели, и Илуминатите не мразат пошо Бог го создал светот у 10 дена а на 9тиот не создал нас.
Знаеле, имале некакави индикации , биле подложени на обработка одредени x,y сомнителни групи.Следеле истражувале, собирале информации.Тоа не е цврст доказ и непобитен факт дека детално знаеле за сценариово шо се случи.Ваљда...
 

Verdict

Galadriel
Член од
21 мај 2012
Мислења
2.197
Поени од реакции
2.114
Кратка анализа на Васко Ефтов

"Bi sakal da kazam nekolku raboti koi bi dale nekakov kolorit vo ovaa crno bela situacija koja denes e prisutna vo Makedonija. Kako ni se slucija ovie nemili nastani vo Kumanovo. Mojot stav e mnogu jasen. SDSM nema sila za toa, a VMRO ne mozat samite da si pravat vojna za potoa kako rezultat na takvata destabilizacija samite da padat od vlast. Ova e mnogu pokrupna rabota. I zad ova stojat mnogu pogolemi igraci. Dve linii treba da sledite. Germanskata linija i germanskite igraci vo Makedonija i na Balkanot. Gledate kako vo celata ovaa igra se vkluceni sorabotnicite na germanskite sluzbi, dali na rakovodni mesta vo mediumite ili silno etablirani vo javniot zivot, kako i na sorabotnicite na bliskite sluzbi na BND-toa se naslednicite na hrvatskata UDBA, bugarskite sluzbi i del od srbite sluzbi bliski na Germanija. Zatoa i najsilnite napadi doagjaat od hrvatskite mediumi, od bugarskite mediumi i od srpski Blic kade e dominanten germanskiot kapital. I vtorata linija e amerikanskata. Koga lani vo Belgrad ja snimav emisijata za Trilateralata ni bese kazano deka vo Makedonija e mozna konfliktna situacija. Eve go ziv i zdrav Gjorgje Ivanov koj bese gostin na golemata konferencija na Trilateralata vo Belgrad i samiot neka kaze kakvi informacii i sugestii dobil od golemite igraci na svetskata Trilaterala. I uste nesto. Procitajte go onaa soopstenie na amerikanskata Ambasada vo Skopje. Borbite vo Kumanovo bea vo polna zestina, se uste nemase nikakvi informacii za zaginati policajci, a vo soopstenieto na Ambasadata na SAD vo Skopje se izrazuva socustvo do semejstvata na zaginatite policajci i civilnite zrtvi. Toa bese nakade okolu 14 casot vo sabotata. Sto se sakase da se postigne so toa? Dekuraziranje na nasite bezbednosni sili ili revolt kaj civilnoto naselenie!? Ova e krupna i golema igra i sekogas koga sakate da gledate sto se slucuva mora da go krenete durbinot najvisoko sto mozete. Da imate ubav den!!!"
 

pumaval

Дрвен Адвокат
Член од
5 септември 2008
Мислења
1.480
Поени од реакции
598
Ова не се случува туку така.
Сево ова е убаво смислено и договорено. Најверојатно од СДСМ и УЧК.
СДСМ почнаа со објавување на глупости на коишто и повеќето гласачи на СДСМ не веруваат (барем оние со коишто јас имам зборено). Тоа може да се заклучи и од тоашто СДСМ имаа околу 200.000 гласови, а на протестите собраа 1000-2000 луге.

И најглупиот човек знае дека со такви снимки неможеш никого да симнеш од власт, но можеш да внесеш сомнеж. Најпрво се чудев колку е глуп Заев што го прави ова, кога секој знае дека нема да му успее.

Но кога се случи ова, има смисла.
Најлесно е да победиш разделен народ. А СДСМ точно тоа сакаше да го постигне со овие снимки. Неможам со сигурност да кажам дали било договорено да се случи прво објавувањето снимки, па потоа нападиве. Или албанците искористија момент кога СДСМ го прави ова.

Ако продолжи вака, не оди на добро.
Немаме саглам војска и сили. Нема да биде ни близу до 2001, туку полошо.
Во 2001 албанците не беа толку влезени во нашите управи и агенции какошто се сега.

Но ова е и најдобар момент Македонија да се спаси од албанската напаст.
Колку и лошо да звучи ова, но граѓанска војна (албанци против македонци) може да ја спаси македонија од албанциве засекогаш.Бидејќи ако очекуваме нашиве властодршци да не спасат тоа никогаш нема да се случи (барем овие партии што се сега).

А тоа за гасоводот нема никаква врска со Македонија. Америка ги држат Бугарија и грција во дланка. Ако сакаат да го спречат гасоводот ги имаат нив, а ние сме небитен фактор.
 

Bratot

Стоик и Машкртник!
Член од
27 јануари 2007
Мислења
17.089
Поени од реакции
4.498
- Факт е дека Стојанче кажа пред месец дена дека е платено 2 милиона евра на криминалци да го праат ова. (пази добро, реков - факт е дека он ова го кажа, не реков дека е факт оти навистина е така)
Тоа не е тешко да се предвиди, доколку се следат сите анализи кои му претходеа на овој напад.
Пази, уште минатата година имаш официјално вбројување од Стејт Депт на Македонија во листата на “земји кои се на линијата на огнот“, без никакво образложување.

Во емисијата Центар на Васко Ефтов тој донесе соговорник кој точно кажа што ќе се случи, уште пред Стојанче да излезе со изјавата.

Досега во многубројни странски електронски медиуми излегоа анализи и предвидувања што се очекува да се случи во Македонија, досега сето само се потврдува:

http://sputniknews.com/columnists/20150422/1021229351.html#ixzz3Y4vce2hb

Е сега, Стојанче како новопечен политичар и опозиционер секако дека има мотивација да ја набедува Власта, можеби и има право, но не може Стојанче без никакви докази сега да прави филмови дека само чул муабети, оти сите оделе баш кај него на кафе со такви теми.
Дека не е тешко да се фрли претпоставка дека 50/50 се шансите нешто вакво да се оствари, ќе ти кажат и сите во Македонија бидејќи гледаат со кого си имаме работа.
Многу работи треба да се објаснат, првенствено како Стојанче ги смени боите и од заколнат бранител сега повикува на помирување со ОНА. За таква промена во карактерот луѓето треба да поминат низ некаква длабока траума, поготово ако земеш во обѕир дека човек како Стојанче носеше огромен гнев и скоро до плачење му идеше секој пат кога спомнуваше како ги собирал остатоците од своите соборци.
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.729
Поени од реакции
12.162
Германски медиуми воглавно имаат слични тези

http://www.dw.de/мистериозен-терор-во-македонија/a-18443720?maca=maz-rss-maz-pol_makedonija_timemk-4727-xml-mrss

Нигде гасоводот не се споменува затоа што веројатно не е логички.
Кратка анализа на Васко Ефтов
!!!"
за жал, Ефтов не е во право. Напротив, хрватските медиуми воглавно се воздржани дури често изразуваат и поддршка за Македонија.
 
Последно уредено:

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.275
Колку и лошо да звучи ова, но граѓанска војна (албанци против македонци) може да ја спаси македонија од албанциве засекогаш.Бидејќи ако очекуваме нашиве властодршци да не спасат тоа никогаш нема да се случи (барем овие партии што се сега).
После една војна со Грците да се спаси името и да си го вратиме знамето, една војна со Бугарите да си ја одбраниме историјата, и една со Србите за сваки случај да не им текне тие први нас да не нападнат, па ко ќе расчистиме овде теренот - одиме са си ги вратиме нашиот Ирак, Иран и Египет....


ПС
Празен имавте музичко?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom