ОБНОВЕНО: По нападот во Гошинце, пукање во Куманово

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.811
Поени од реакции
26.375
Наводно се распукало и во Тетово, а Шара била полна со полиција.
Има некој било каква информација за ова?
од каде ти е ова инфо ?[DOUBLEPOST=1431297771][/DOUBLEPOST]
заев: Дали безбедносните служби знаеле од порано за оваа вооружена група и од кога?
иванов: "За оваа група во почетокот на 2015 година, писмено ги информиравме 17 служби од земјите од Европската унија и НАТО и можам да констатирам дека размената на информации со цел да се изврши превенција, не даде резултат.“

заев: ќе барам објаснување кој, зошто и со каква цел ја дестабилизира Македонија, дали воопшто кризата во Куманово е завршена
иванов: Спречена е намерата за координирани терористички напади на различни локации во државата, кои имаа за цел предизвикување сериозна дестабилизација, хаос и страв

За прашањето за други региони, претпоставувам се водел по шпекулациите низ разни медиуми што проструеа сабајлево а се неточни.

Прашањата како што гледаш, се одговорени.
Абе да излезе да ги обавести своите следбеници, што е ова криење ? Не за друго ама да не се брукаат тука со глупости.
 
Член од
19 март 2011
Мислења
18.984
Поени од реакции
40.197
Јас мислам дека е он 100% сигурен дека вмро е позади ова. Во секој пост го нагласува тоа.
Не сум, навистина. Мене прва алтернатива кој стои зад ова, ако не е ДПМНЕ, ми се Грците. Тие се единствени на Балканот кој имаат директен интерес Македонија да не постои. Бугарите сигурно не се, Србите исто. Албанците без дозвола и команда од надвор не тргнуваат, а не гледам ниту еден сериозен политилку субјект во светската политика кој сега би оправдал било каков албански сепаратизам. Не заборавајте дека во очите на европските и светските политичари македонско албанската "идила" овековечена со Охридскиот договор е лицемерен пример за успешна приказна.
 
Член од
23 август 2010
Мислења
38.600
Поени од реакции
110.274
Воопшто нема нити во моментов нити после објавувањето на бомбите за Смилковско меѓуетничка тензија.
Само испрани вемеровци може со фејк профили да спамаат на фб националистички навреди и тако даље.
Реално виде и по интервјуата и по се дека во Куманово, на меѓуетнички план е све уреду.
Ја имам некакво чувство дека бомбите за Смилковско само ќе не соединат кон еден реален непријател.
Тек тогаш власта ќе падне. Коа ќе излезат орките на улица заедно со нас ќе биде смешки.
И да се разбереме, не посакувам немир, само револуција без крв до сега во историјата не се десила.
А ова е баш тоа, борба за Слобода. За елементарни ствари што во 21ви век е смешно да се бориме.
А ти можеш само да си уживаш дека на меѓуетнички план се е во ред, онака уживкич. Едно видео не објаснува ништо, секако тој совесен граѓанин - Албанец не е единствен кој е совесен и со такво размислување, ама со главава ти гарантирам дека 95%, па може и повеќе се против ова што го правеше денес полицијата. Мало морген дека се е во ред на меѓуетнички план.
Останатиот дел од постот не го коментирам, немам замерки, ова само ми забоде во очи.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.811
Поени од реакции
26.375
Не сум, навистина. Мене прва алтернатива кој стои зад ова, ако не е ДПМНЕ, ми се Грците. Тие се единствени на Балканот кој имаат директен интерес Македонија да не постои. Бугарите сигурно не се, Србите исто. Албанците без дозвола и команда од надвор не тргнуваат, а не гледам ниту еден сериозен политилку субјект во светската политика кој сега би оправдал било каков албански сепаратизам. Не заборавајте дека во очите на европските и светските политичари македонско албанската "идила" овековечена со Охридскиот договор е лицемерен пример за успешна приказна.
Го смали влогот во одсуство на Зајко а ?

Нејсе, според мене агендата е безбедносна дестабилизација, а не смена на власт. Причина: тактичка поставеност пред новата студена војна. Повод Турски тек. Дестабилизација затоа што само смена на власта не гарантира стопирање на Турскиот тек имајќи ја во предвид корумпираноста на таа политичка опција.
Можна последица, Македонија во НАТО, поделена помеѓу Бугарија и Албанија.
 

RomanistaRIM

ASR1927
Член од
6 октомври 2014
Мислења
1.382
Поени од реакции
1.786
Се надевам сценаристите од Холивуд ја читат темата.Вакви сценарија неможат ниту тие да смислат.Штета немаме пари инаку на вакви сценариа кои филмови и серии ќе се снимаа.
 
Член од
19 март 2012
Мислења
300
Поени од реакции
367
Прогласување воена состојба >армија+ тенкови + артилерија + хелихоптери>срамнување со земја ( цивили колатерална штета)= завршување на акцијата за 2-4 часа....али што е тоа е
 
Член од
19 март 2014
Мислења
117
Поени од реакции
327
Не сум, навистина. Мене прва алтернатива кој стои зад ова, ако не е ДПМНЕ, ми се Грците. Тие се единствени на Балканот кој имаат директен интерес Македонија да не постои. Бугарите сигурно не се, Србите исто. Албанците без дозвола и команда од надвор не тргнуваат, а не гледам ниту еден сериозен политилку субјект во светската политика кој сега би оправдал било каков албански сепаратизам. Не заборавајте дека во очите на европските и светските политичари македонско албанската "идила" овековечена со Охридскиот договор е лицемерен пример за успешна приказна.
Зергиве одамна е познато дека се амерички кучиња пуштени на балканот да праат бељи. Колку што има показатели дека ова е false-flag на нашава ни влада толку има и дека ова е дело на заев/америка. На америте не им одговара про-руска влада и сега со гасоводот бараат начин како да не исплашат.

Многу чудна ситуација во секој случај, или многу работи се држат во тајност или новинариве наши се неспособни да дознаат.

Јас една слика не видов од туѓо оружје, ниту информација што користеле.
 

Morgan Freeman

Немодератор
Член од
23 април 2010
Мислења
2.934
Поени од реакции
4.418
Така е, ајде да направиме држава во која Миле упаѓа во вреќите и не сноси никаква одговорност. За таква држава ни се бореа дедовците?
Носи се и ти и Миле и грујовци и мујовци... Не спомнав нити некаков миле нити било кој друг, јас те прашав само дали си свесен што зборуваш. Државата е наша по заслуга на нашите предци, а ние сме тие што треба да се избориме да ја зачуваме. Тоа каква ќе е од нас зависи. И лекот не е „па поарно да се распаднеме“.
 
Член од
19 март 2011
Мислења
18.984
Поени од реакции
40.197
Го смали влогот во одсуство на Зајко а ?

Нејсе, според мене агендата е безбедносна дестабилизација, а не смена на власт. Причина: тактичка поставеност пред новата студена војна. Повод Турски тек. Дестабилизација затоа што само смена на власта не гарантира стопирање на Турскиот тек имајќи ја во предвид корумпираноста на таа политичка опција.
Можна последица, Македонија во НАТО, поделена помеѓу Бугарија и Албанија.
Дај олабај ме со Заев, жити леб. Да е по мое, никогаш не би му дал власт на Заев ниту на СДСМ. Што се однесува на Турскиот тек, не постои ниту еден политички субјект во Македонија кој може да прдне настрана без дозвола на американците. Не им треба ним дестабилизација на Македонија за да го спречат поминувањето на цевките низ Македонија ако сакаат. Сите теоретичари на завери му даваат преголема важност на Македонија.
 
Член од
28 октомври 2005
Мислења
8.293
Поени од реакции
1.646
Јас една слика не видов од туѓо оружје, ниту информација што користеле.
Многу добра белешка. каде е оружјето на терористите?

Мене ми е некако напумпана бројаката до 70-80 терористи, знаете кога иамте загинато 8 а рането 40 не е убаво да кажете дека сте се бореле со 15-20 души. Па и 40 терористи да биел за мене е напумпано за јавноста.
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.965
Поени од реакции
15.984
има во регионот многу платеници на Исил, кој секој 3 месеци се враќаат дома за да не бидат откриени, па може и некоја лоби група со пари да направи сценарио со овие што се на вратени на одмор... веќе пишав дека на времето, 1972, во сфрј упадна група платеници од Австралија, а никогаш не се откри кој е вистинскиот нарачател, т.е. остана дека хрватската емиграцијата ги платила ?
http://bs.wikipedia.org/wiki/Bugojanska_grupa
значи и да стои некоја држава зад тоа нема да се декларира, се ќе оди преку лоби групи и слично...
 
Член од
19 март 2011
Мислења
18.984
Поени од реакции
40.197
Носи се и ти и Миле и грујовци и мујовци... Не спомнав нити некаков миле нити било кој друг, јас те прашав само дали си свесен што зборуваш. Државата е наша по заслуга на нашите предци, а ние сме тие што треба да се избориме да ја зачуваме. Тоа каква ќе е од нас зависи. И лекот не е „па поарно да се распаднеме“.
Па тоа ти зборувам. Не се покажавме достојни да имаме држава. Тоа што зависеше од нас, го сјебавме. За носењето, ќе се однесам јас каде сакам, не е проблем тоа. Ти ќе останеш да живееш во држава каде Миле е закон, а Сител и Курир ј сервираат вистината.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom