ОБНОВЕНО: По нападот во Гошинце, пукање во Куманово

Член од
9 декември 2012
Мислења
879
Поени од реакции
951
Се дистанцирав од ваков муабет, али ајде, само постов.

Прво, не верувам дека ова е сценарио нарачано од големите играчи. Дека е со нивни амин, сигурно. Со нивни амин се и бомбите на Заев, и прикривањата на криминалните дејанија на властите, па сигурно и прикривањата за Смилковско.

Второ, криминогени структури во Македонија има премногу. Во последно време страшното е што тие не се само од албанска страна. Од соживотот си ги посвојуваме само лошите страни, така ние посвоивме од нив само лоши. Да не се лажеме не сме деца, знаеме какви криминалци се најголемите македонски имиња кои моментално се во фотелји и институции, го видовме тоа. Не беше монтирано, сечено и лепено сигурно.

Така да конечна пресметка со криминалните и терористички структури во земјава е во моментов речиси невозможна, затоа што нивните пајажини се испреплетени се нечиви наши пајажини и си се помагаат. Плус на тоа додај го амеркианското влијание, кое рака на срце сега е неспорелдиво помало од тоа што беше од 1999 до 2001, веќе и тие не се толку дефанзивно настроени кон пулените нивни. Искористи и плукни им прават.

Да не збориме па за вахабисти кои слободно се шетаат во државава. Останавме последна на Балканот која не спроведе акција за апсење на нивни членови. Тие се подвижна опасност, можеби поопасни и од овие, ама среќа во несреќа е што не сме таква таргет земја каде би направиле пакост, а што и би направиле коа слбодно се шетаат никој не ги чепка овде.

Она што е мое мислење за акцијата, а основано врз непартизиран мозок и информации од луѓе кои директно биле вклучени во драмата и информации кои смеат да ги кажат (остантото не смеат, логично е) е дека, ова излегло од контрола, гадно. Но имало иницијатор на акцијата, од наша страна. Така има две опции:
Или овој иницијатор ова пребрзо го наредил, без да подготви задолжително претходно сканирање на терен, разузнавање итн, се водел по застарени информации и направил лоша проценка,
или,
Некој гадно го предал планот на терористите, па отидоа затоа јабана наши полицајци.
Затоа што има многу нелогичности и факти за акцијава кои говорат така. Дефинитвно, од прва рака, не очекувале да начекаат спремни терористи, само поединци кои би чувале стража, овие сите биле спремни на штрек.

Факт е дека ги начекале во заседа и биле живо место. Таму нема спас колку и да си спремен, а барем тие што биле прва група се поискусни и поспремни, така да во „еднакви“ услови би се заштитиле добро. Потоа имале засилување од релативно тазе специјалци, со морам да бидам брутално искрен, сомнителен тренинг и квалитет, па не се ослободиле толку лесно од групата.

Што било точно нема да дознаеме, ќе остане да заклучуваме по сопствена волја (некои и по партиска за жал), жртвите нема никој да ги врати.

Трето, во тој муабет за гасоводот јас не верувам, ти веруваш и тоа е, џабе би се убедувале за тоа. :)
Неопходноста и тајмингот на полициската акција беа одредени по претходно добро добиени информации, а секое одлагање ќе значеше нови ризици, објасни премиерот Ама проблем е што многу луѓе размислуваат вака
 
Член од
19 март 2011
Мислења
18.984
Поени од реакции
40.197
Мене само едно ме чуди, како само им успеа на овие терористите, после 9 години владење на Груевски во Македонија, и после девет години тендерска идила помеѓу ДПМНЕ и ДУИ, да нападнат ТОЧНО една недела пред големиот митинг на опозицијата во Скопје?
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.811
Поени од реакции
26.375
Знам, ама вика more than 20 killed. Штом не се специфирани дали се терористи или полицајци значи зборат за вкупно жртви. А за тоа што значи... за жал знаеме сите.
Некрофили се, ги интересираат само жртви нив, какви и да се.
 

JimmyFloydBottleBank

Rimtutituki
Член од
29 ноември 2010
Мислења
6.801
Поени од реакции
8.600
Чак и да не е вистина она со палењето на знамето се виде нивната реакција кога оклопните возила си заминуваа.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.811
Поени од реакции
26.375
Мене само едно ме чуди, како само им успеа на овие терористите, после 9 години владење на Груевски во Македонија, и после девет години тендерска идила помеѓу ДПМНЕ и ДУИ, да нападнат ТОЧНО една недела пред големиот митинг на опозицијата во Скопје?
Леле како ги отрки значи секоја чест.
 
Член од
28 мај 2008
Мислења
3.966
Поени од реакции
4.073
Ова што се случи може да се сумира како една театарска претстава,
Терористите платени од наши пари се борат со полицијата платена од наши пари, за да ти одбранат нашите украдени пари.
Штета што заврши со жртви, но во оваа држава навистина треба да има пуч од страна на војската и полицијата или раководните лица на овие сектори да поднесат оставка и тотална парализа на нивното дејствување, дотолку повеќе што може да ги проследат платениците да ги извршат своите дејствија баш врз политиката гарнитура.
И ако некој уште верува на тоа дека е америчко или било какво масло, да ве потсетам на последниот авионски лет на Трајковски, тоа не го прават американците со кревање на тензии, туку суптилно и шармантно, бидејќи знаат дека рибата смрди од главата и ја сечат главата, ако не слуша.
 

ElNinho

Мадридиста!
Член од
17 јули 2009
Мислења
20.959
Поени од реакции
57.697
Неопходноста и тајмингот на полициската акција беа одредени по претходно добро добиени информации, а секое одлагање ќе значеше нови ризици, објасни премиерот Ама проблем е што многу луѓе размислуваат вака
Проблем е што многу луѓе смртно му веруваат на премиерот другар. Или на Заев, на Аљи, на кој било политичар, т.е. на строго една страна. Толку им веруваат што не води до вакво дереџе.
 
Член од
28 октомври 2005
Мислења
8.293
Поени од реакции
1.646
На прецедателот Иванов говорот беше како некој да му го напунил паметот додека бил во Русија. Јас таков впечаток добив.
 

Ѓорче 1932

тој сум...
Член од
17 февруари 2009
Мислења
13.564
Поени од реакции
11.576
На прецедателот Иванов говорот беше како некој да му го напунил паметот додека бил во Русија. Јас таков впечаток добив.
среќа па у америка што не бил,можеби ко вахабист ќе го врателе
 
Член од
19 март 2011
Мислења
18.984
Поени од реакции
40.197
Леле како ги отрки значи секоја чест.
Јас не ги открив, ама ти сигурно имаш некоја геостратешка теорија како Македонија е центарот на Умиверзумот, а клетите Американци ни завидуваат и сакаат да не уништатат. Плус нешто и за гасоводот, како во крими филмче...
 
Член од
20 септември 2008
Мислења
12.760
Поени од реакции
9.883
Мене само едно ме чуди, како само им успеа на овие терористите, после 9 години владење на Груевски во Македонија, и после девет години тендерска идила помеѓу ДПМНЕ и ДУИ, да нападнат ТОЧНО една недела пред големиот митинг на опозицијата во Скопје?
Aj контра.Ти од увек си бил паметен дечко..ќе ми одговориш..
Зашто увек кога ДПМНЕ е на власт а СДС опозиција се дешаваат срања..2001,Кале,Смилковско,ова сега..?
Зашто во документите од ''Надеж'' на опозицијата и се трасира патот дека само преку дестабилизација или граѓанска војна ќе го срушат ДПМНЕ?
Од каде знаеше Шекеринска пред месец-два дека во Македонија ќе има нереди?
И на крај,зашто мислиш дека на власта и одговараат немири,наместо мир,каде во мир ќе си ги тераат своите интереси?
Не ги боли таквото нив за опозицијата,опозицијата нити има моќ нити паметна стратегија
како да ги сруши овие од власт.9 години нижат порази,нокаут до нокаут,најтазе им е Центар,се виде дека немаат поддршка ни на референдум,во една од ретките општини што ја добија на прошлите избори.
 
Член од
19 февруари 2009
Мислења
1.375
Поени од реакции
1.956
Трагедија..
Сочувство до семејствата на загинатите полицајци.Слава им!
Се надевам дека информациите за тоа дека нема цивилни жртви,се точни.

Кој стои зад групава не сакам да шпекулирам во моментов,сите варијанти се можни.
Времето ќе покаже.
Во 2001 имаше исти вакви обвинувања СДСМ вс ВМРО и обратно,излезе дека се тоа било плод на антагонизмот/желба за политички да се профитира од ситуацијата.

Мислам дека во моментов во Македонија воопшто нема клима за меѓуетнички судири,ама таква клима може да се создаде.Се надевам дека до тоа нема да дојде.

Инаку,вчерашниот ден покажа колку очајни медиуми имаме.Па мамичето да ви го ебам куропушачко,од американската амбасада и од српските медиуми ли треба да дознаеме дека има жртви?!Среќа што постои интернетов.


Ги гледам Јанкуловска и Мијалков на погребот на еден од загинатите полицајци,и сакам да верувам дека искрено сочуствуваат,не за друго,јас ќе чуствувам подобро ако верувам во тоа,ама не можам,не ми успева да се убедам во тоа..

За крај,околу начинот на изведување на акцијата,што и како се случувало на лице место,треба да почекаме да разбереме од прва рака,од луѓето кои беа таму и учествуваа во акцијата.После ќе можеме и таа тема да ја разглобиме.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.811
Поени од реакции
26.375
Јас не ги открив, ама ти сигурно имаш некоја геостратешка теорија како Македонија е центарот на Умиверзумот, а клетите Американци ни завидуваат и сакаат да не уништатат. Плус нешто и за гасоводот, како во крими филмче...
Сигурно им рекле поседете тука и дива маала и ние ќе се пукаме малце, 14 ќе ви убиеме а после кој остане жив ќе делиме парите, *********

Оди фрлај шишиња на полицијата.

Едитирано и Опомена од Модератор: Внимавај на речник.
 
Последно уредено од модератор:

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.186
Поени од реакции
34.419
На прецедателот Иванов говорот беше како некој да му го напунил паметот додека бил во Русија. Јас таков впечаток добив.
Дали го има негде онлајн говорот?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom