ОБНОВЕНО: По нападот во Гошинце, пукање во Куманово

Рудници и

ООЗТ Рудници и железарница - Скопје
Член од
9 декември 2009
Мислења
12.145
Поени од реакции
18.173
Не можам да ве цитирам сите посебно туку ќе прашам еве овде. Како ни е поспремна полицијата кога дозволила толкава група терористи да ни помине преку граница? Секако ако ова не е исценирано од било која страна, искрено и јас се повеќе и повеќе се сомневам во оваа теорија. Немој да ме сфатите дека ги обвинувам полицајците, крива е МВР како институција шо еве ова се дешава, само ме испровоцира постот на @Fringe дека сме биле поспремни од 2001....
Имале локално население јатаци - убиените ‘цивили‘ (сега разни страни ќе ги користат можда за други цели).
Не поминувале група - еден по еден или помали групи.Можда дел веќе биле во Куманово, дел дошле преку границата со Косово, дел со Србија.
Најголемата одговорност (или сценарио) е на ДБК.Точка.И во 2001 имаа доста прецизни информации ама на некого не одговараше да бидат паметно искористени.
 
Последно уредено:

курајбер

млад, потентен
Член од
29 јануари 2007
Мислења
16.518
Поени од реакции
47.822
Доколку се планира да се оконча ова, да се стави крај и да се даде до знаење дека нема да помине ваква работа- време е за решителност т.е за гранатирање Терористот не е заштитен од никакви меѓународни конвенции и неговиот живот не вреди курац од моментот кога решил да нападне и сходно на тоа треба да биде елиминиран. Е сеа, доколку е во план од терористи за година и пол да станат борци, тогаш нека пуштаат полицајци да умираат како пилиња, а нив уште сега нека ги аменстираат и нека ги запослат од утре по разни катастари и заводи.

За жал, оваа наводна слога што владее моментално меѓу македонците и албанците ќе потрае додека не се утврди колку и какви жртви има од албанска страна,и ќе има голема разлика во преџвакуваањето на оваа говнарија . Ќе видите како наднаш, магично уапсените и убиените ќе испадне дека се невини мештани што загинале/биле уапсени неправедно и сите албанци без исклучок ќе бараат правда за нив. Тогаш ќе видите како одеднаш тие десетина(малкумина, ама доволно за да се направи слика за некоја сплотеност) мирољубили, слободоумни албанци кои се борат против полициска бруталност и разни други каузи, ќе си се приклонат кон нивната изворна кауза откако ќе бидат оквалификувани како предавници од нивните, а да пљукаат по Грујо/Заев, да ловат политички поени и лајкови на слики на фб ќе останат само заблудените Македонци .

Без разлика дали ова е штелувана работа од политички побуди или некои си таму гасоводи и куров ми Ленче, јасно излегоа на површина сите маани на слабата интеграција. Никој не може да наруши нешто што е поставено искрено на здрави нозе На оваа држава не и пишано да ја биде, ако има војна нема да биде за некаква Македонија, ќе биде за спасување глава, секој својата.

Нека им е лесна земја на тие што загинаа и Господ на помош на тие јадни фамилии што ги оставија.
 

ultras1988

4600
Член од
6 февруари 2014
Мислења
3.015
Поени од реакции
7.097
Како може кога навивачите правиме настани , кога беа настаните на Кале или против Гордето и Џафери тие фејсбук страници и групи да се бришат одма , а они кои ги предават позициите на нашата полиција да си стојат и да си работат турбо.Овде и тоа како смрди.А Гордето стана министер на Внатрешни Работи со најмногу ранети и жртви убедливо во истроијата на Македонија.
 
Последно уредено:
Член од
12 март 2009
Мислења
20.009
Поени од реакции
16.085
Јас немам никакви фантазии. Ја не живеам на Филипини, во Македонија живеам, и можам да кажам дека Албанците кои живеат тука немаа никаков интерес или желба за војна, додека во 2001 ситуацијата вриеше уште пред да пукне. Проблемот е што кај Албанците ко народ има највеќе усијани глави и ова може да се рашири на поголема територија, па и ние што сме тука на форумов можеби ќе облечеме униформа и ќе земеме пушка. Јас знам само дека сегашниов премиер апла беше фатен како договара провизии од 20 милиони евра, како купува плацови на Водно исто така од 20 милиони евра, како на министерка и е до шала кога едно дете беше убиено а вчера на прес покажа завидни актерски способности, знам дека му се собра неколку иљаден народ кој сакаше да го линчува. И сеа треба глуп да си или да сакаш да замижиш за да не разбираш што е работава.
имаш бујна фантазија ...прво фирма купи плац на водно по цена од 1,2 Милки евра, некаде по 90евра/м2, а управител на фирмата наводно бил кум на Груевски од првиот брак. А братучедите на Заев купиле голема вила на Касандра за 100.000 евра и Заев рече дека немал ништо со тоа. Тоа е се од пишани документи, се друго ти е фантазија.
А не се работи за усијани глави, туку истите кој за пари одат да војуваат кај Исил ке прават за пари бељи и тука. Но и да не се знае нарачателот, веднаш се јавија подбуцнувачите. А бев во Албанија прв пат на одмор 2006, во Драч. Локалците воопшто не ги сакаа гостите од Косово и од З.Македонија. Но за овие 8 години таму настана голема исламизација, а немуслиманите продаваат куќите и се селат, дали Саранда, дали Грција, имам видено дури од Валона избегани. Тоа е приказната, иако ЕУ ги осуди изјавите за голема Албанија, УСА молчи... Симптоматично ми е што ненадејно Србија се откажува од гасоводот Турски тек ??, така дека бргу ќе се покаже спонзорот на овие работи...
 
Член од
23 август 2010
Мислења
38.812
Поени од реакции
111.410
@Colt Willcox
Брат, кај мене у населба нема ниту еден Албанец на улиците. Вака ги снема и во 2001. Верувај дека има врска со Голема Албанија и слично.
Инаку гарантирам, да влезе сега полицијата во Арачиново и да го истресе до последното влакно, ќе најде оружје доволно да се уништи целиот свет + Јупитер.
 

Bratot

Стоик и Машкртник!
Член од
27 јануари 2007
Мислења
17.089
Поени од реакции
4.498
Втор факт е дека албанците се видно изненадени од „војната“ во нивно име.
Ова го заклучи поради пресот на ДУИ?

Да не заборавиме со какво лицемерие си имаме работа.
 
Член од
20 јули 2014
Мислења
3.214
Поени од реакции
8.462
Ова го заклучи поради пресот на ДУИ?

Да не заборавиме со какво лицемерие си имаме работа.
За последнава реченица да можев десет лајка ќе ти ставев.

Берете ум луѓе (ова значи бидете резервирани за "соживот" глупостите што ни се сервираат периодов), да не треба после за уште еден рамковен да рмбаме.
 

Bratot

Стоик и Машкртник!
Член од
27 јануари 2007
Мислења
17.089
Поени од реакции
4.498
Од видеово се гледа колку е тешко да се справуваш со терористи кои постојано пукаат во тебе, а истовремено мора да ги тргаш и евакуираш цивилите од улиците.
 
Член од
31 јануари 2014
Мислења
5.169
Поени од реакции
2.272
Стотина жители од населбата каде што,како што тие велат, живеат околу 20.000 жители се собрани пред влезот . Оттука натаму полицијата не дозволува влез, а веќе трет пат во последниве два часа се вадат оштетени хермелини од вчерашната акција.
20.000?! Вистина е ова? Ако е вистина објаснува многу работи. Вака од медиумиве добив впечаток дека е населба со 1000 жители максимум.
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Ова го заклучи поради пресот на ДУИ?

Да не заборавиме со какво лицемерие си имаме работа.
Никаков прес немам гледано.
Ова го заклучувам од она што го читам овие два дена насекаде.

А за лицемерието мене лично не ми треба некое објаснување.
 
Член од
31 јануари 2014
Мислења
5.169
Поени од реакции
2.272
Денес (10.05) во 14,30 часот во Салата за состаноци на Министерството за внатрешни работи зграда бр.1 ќе се одржи прес конференција

Е и сега ако немаат поконкретни информации од операцијата е во тек...
 
Член од
12 март 2009
Мислења
20.009
Поени од реакции
16.085
Интересна информација за еден од уапсените командант малишева. Веста е од 20о6 година.
http://star.dnevnik.com.mk/default.aspx?pbroj=2488&stID=35399
ова е од времето на сдсм, за потсетување... а освен Бродец 2007 имаше акција и неколку години пред тоа, мислам во Шипковица, министер на МВР беше Костов... и тогаш и 2007 ОБСЦЕ веднаш рипна дека се користи несразнерна сила... сега се јави за таа работа Најчевска...
 

Inception

Професор Д-р
Член од
3 април 2012
Мислења
115
Поени од реакции
55
Oва некој тука ми го исповети со мочање врз загинатите полицајци. :facepalm::facepalm::facepalm:
Боље мајка да ми опцуе некој отколку ова да го каже, али нека му е.

Него на тема оставки, сеа му реплицирав на бугарот од друга тема али и он утнал тема а и ја у пакет со него зашто го цитирав, па тука истото ке го кажам, на тема оставки и одговорност.

Во моментов најмалце е битно дали грујо, горде, или било кој ке поднесе оставка најискрено да ти кажам, до пред некој ден беше, у моментов тотално небитно е, кога имаш 8 семејства у црнила ...

За оставки друг ден може да се праи муабет, у моментов треба да се консолидира цела политичка елита и да дејствува ко едно, зашто ситуацијата е деликатна, бројот на жртви не е официјален и може да е поголем, можноста за други судири исто постојат и уште ништо не е готово, така да тотален распад систем и една политичка анархија во моментов нас ко земја не ни одговара.

Одговорност може да има кога ситуацијата целосно ќе се смири и ќе се искалкулираат некои работи, па тогаш може да правиме муабет за тоа, во моментов колку да сметам дека они функционираат лошо, и се однесуваат неприлагодно на даденава ситуација, не е момент да се тргнат, ќе видиме вечер што ќе биде и од состанокот кај Иванов, мислам дека сите потврдија присуство ако не се лажам, бар така тука прочитав.

Битна е и самата поента на овие атаци, која е целта, сега за сега ништо незнаеме, добро е што имаат затврено низа терористи, па да видиме они дали нешто ќе пропеат, се надевам дека брутално ќе ги мачат и од уста ке им ги влечат со клешти зборовите.
Нормално дека моментот за одговорност треба да дојде покасно, одкако сево ова ќе се смири, се сложувам со тебе. Но, прашањето „ да се смири “ ситуацијата е дали тоа ќе биде онака како во 2001 - што аналогно би требало да има техничка влада ( што би било спротивно на целата политика на власта водена во претходниов период ) или па ќе имаат уште време да изменаџираат тотална конфузност и да се исперат на нечив туѓ грб ( мислам на жртви ) со тоа што би го продлабочиле лудилово само со поголема координираност ?

Тоа што не се знае за наводните „ терористи“, имајќи предвид на каков начин овие од горе знаат да ја забошотат работата уште толку ме убедува дека тие стојат позади ова.
Жалосно е што ќе загинат невини луѓе со цел неколку животини да си ги спасат гзенцата !!!
 

Kajgana Shop

На врв Bottom