ОБНОВЕНО: По нападот во Гошинце, пукање во Куманово

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.496
Дали се нормални телевизииве со нивнана програма? Дали е она програма за ден на жалост? Тотален непочит.
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
11.826
Поени од реакции
18.514
Незнам со какви информации располагаш ама резервата во Скопје се реактивира од септември навака, уште пред бомбите.

Не ми е целта да ги одбранам политичарите од срањата што ги направиле, ама размислувај приземно. Дали луѓето од власта кои ги спремале за конфликт безбедносните структури повеќе од 6 месеци, еве хипотетично доколку знаеле од тогаш за бомбите, не би им било полесно да направат одредени прикриени егзекуции, одколку да припремаат едно вакво сценарио баш кога се на власт.

Едноставно теоријата веќе не држи вода. Информациите говорат дека во Македонија се припрема најпрвин политичка, а понатаму и безбедносна дестабилизација повеќе од една година, за жал свесно или несвесно својата улога во таа дестабилизација ја одигра и опозицијата, но и власта која дозволи вака да се искомпромитира. Кои се вистинските причини незнам, можеби и никогаш нема да дознаеме. Инструментот се вооружени групи кои се борат во „името на човековите права на угнетените Албанци“.

Мене ми се чини дека власта е веќе свесна за оваа состојба, додека опозицијата сеуште си мисли дека е ова само сценарио на власта (очигледно така им се сервираат информациите). И се додека е тоа така, државата се повеќе ќе ни паѓа во агонија, се до оној момент кога Скопје ќе наликува на Алепо и кога извиците алаху акбар не ни станат секојдневие.

А до тогаш имајте си убави фантазии дека е ова дело на Грујо и ќе исчезне заедно со него.
Јас немам никакви фантазии. Ја не живеам на Филипини, во Македонија живеам, и можам да кажам дека Албанците кои живеат тука немаа никаков интерес или желба за војна, додека во 2001 ситуацијата вриеше уште пред да пукне. Проблемот е што кај Албанците ко народ има највеќе усијани глави и ова може да се рашири на поголема територија, па и ние што сме тука на форумов можеби ќе облечеме униформа и ќе земеме пушка. Јас знам само дека сегашниов премиер апла беше фатен како договара провизии од 20 милиони евра, како купува плацови на Водно исто така од 20 милиони евра, како на министерка и е до шала кога едно дете беше убиено а вчера на прес покажа завидни актерски способности, знам дека му се собра неколку иљаден народ кој сакаше да го линчува. И сеа треба глуп да си или да сакаш да замижиш за да не разбираш што е работава.
 
Член од
23 август 2010
Мислења
38.595
Поени од реакции
110.210
Можно е да не се точни, затоа што јас не тврдам, туку нагаѓам :)
Согледувајќи ги фактите, си пробувам да го конструирам целиот случај, нормално со оглед на тоа што немам никакво воено искуство, само хипотетички гледам што би можело да се случи.

Темава е за дискусија, не гледам зошто да не навлегуваме подлабоко?!
Јас не те окривив за ништо, драг член си ми од форумов, исклучително те почитувам, али само ти кажав дека имаш некои неточни работи напишано.

Армијата доаѓа само во случај на воена состојба, а моментално не е таква ситуацијата. Волците се дел од АРМ, затоа не интервенираа. И искрено 100 пати објаснив зошто не се издејствува така како што пиша ти, а и многу други членови и ме мрзи пак да повторувам. Пак ќе речам, не е ГТА ова па пушти читот и тепај...
 
Член од
22 јули 2010
Мислења
32.528
Поени од реакции
81.968
Значи врти сучи систематските пропусти во институциите испливале на површина... Каква е таа армија што е ни 10% спремна како полицијата?

Нормално дека мариците се таму за превоз, не реков дека директно со марици влетале да се борат, ама ако видиш повеќето од жртвите се членови на полицијата. Тука паѓа во вода тоа дека биле дојдени само за да обезбедуваат патарини и слично.
Член на полиција е најден застрелан длабоко во населбата, а ете од прва рука имам инфо дека биле праќани тукушто вработени џандари, затоа и го напишав постот.
Ова се твои напишани зборови.

Пратиле џандари со факинг МАРИЦИ, да се борат со овие платеници.
Во врска со армијата, свесно е ставен поголем акцент на полиција, како и во секоја европска држава. ЕУ булшит..
 
Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.889
Јас не те окривив за ништо, драг член си ми од форумов, исклучително те почитувам, али само ти кажав дека имаш некои неточни работи напишано.

Армијата доаѓа само во случај на воена состојба, а моментално не е таква ситуацијата. Волците се дел од АРМ, затоа не интервенираа. И искрено 100 пати објаснив зошто не се издејствува така како што пиша ти, а и многу други членови и ме мрзи пак да повторувам. Пак ќе речам, не е ГТА ова па пушти читот и тепај...
Armijata mozese da ja pratat , a ako treba posle den dva ke se proglasi voena sostojba.
 
C

Castiel

Гостин
Дали се нормални телевизииве со нивнана програма? Дали е она програма за ден на жалост? Тотален непочит.
Канал 5 мислам дека се соссем океј со програмава...нема музика нема нешто весело вести на секој саат и документарни емисии...другиве незнам што даваат...
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.967
Поени од реакции
17.799
Да ќе ги пресретнат на пат кон Скопје:facepalm: Тие независна држава ќе ти формираат таму, овие бараат уште некој ден да почекале. Ако не цел град да им го остаат...
 

STEALTH

God is a DJ
Член од
25 ноември 2011
Мислења
10.658
Поени од реакции
14.519
https://www.facebook.com/branko.trickovski.5?fref=ts

Кој е овој клошар, мамицата у пичка да му ебам, да му умре се најмило до 10-то колено.

Branko Trickovski
17 hrs ·
Полицајците кои денеска не успеаја да загинат во служба на Големиот идиот, ќе имаат можност да се ослободат од усраните животи во првата наредна прилика.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.496
Канал 5 мислам дека се соссем океј со програмава...нема музика нема нешто весело вести на секој саат и документарни емисии...другиве незнам што даваат...
Да тоа е ок, ама Сител пред 5 мин имаа Баба Ванѓа, Телма филмови, Алфа некоја од српскине емисии за извоз што и мсе откупени, осет да се нема.
 
Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.889
https://www.facebook.com/branko.trickovski.5?fref=ts

Кој е овој клошар, мамицата у пичка да му ебам, да му умре се најмило до 10-то колено.

Branko Trickovski
17 hrs ·
Полицајците кои денеска не успеаја да загинат во служба на Големиот идиот, ќе имаат можност да се ослободат од усраните животи во првата наредна прилика.
Ovakvi gomna od nelugje treba da im gi pratat gratis na teroristite da gi upotrebat vo *zivite stitovi*.
 
T

templar55

Гостин
Дечки само ке ви кажам дека теренот потсетува на тие бараките у Рио што се со картелите и затоа е ненормално тешко за чистење...

Оние што пробале вчера по центар да бегаат и да се кријат се ликвидирани.
 
Член од
21 мај 2008
Мислења
10.954
Поени од реакции
11.580
Дечки само ке ви кажам дека теренот потсетува на тие бараките у Рио што се со картелите и затоа е ненормално тешко за чистење...

Оние што пробале вчера по центар да бегаат и да се кријат се ликвидирани.
Како што гледам посебно добра положба имаат терористите доколку се погоре, а единствен пристап е по уличкава, можеби и ако има некои ептен тесни сокачиња.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.811
Поени од реакции
26.375
Јас немам никакви фантазии. Ја не живеам на Филипини, во Македонија живеам, и можам да кажам дека Албанците кои живеат тука немаа никаков интерес или желба за војна, додека во 2001 ситуацијата вриеше уште пред да пукне. Проблемот е што кај Албанците ко народ има највеќе усијани глави и ова може да се рашири на поголема територија, па и ние што сме тука на форумов можеби ќе облечеме униформа и ќе земеме пушка. Јас знам само дека сегашниов премиер апла беше фатен како договара провизии од 20 милиони евра, како купува плацови на Водно исто така од 20 милиони евра, како на министерка и е до шала кога едно дете беше убиено а вчера на прес покажа завидни актерски способности, знам дека му се собра неколку иљаден народ кој сакаше да го линчува. И сеа треба глуп да си или да сакаш да замижиш за да не разбираш што е работава.
Види,
Јас ситуацијава во која се наоѓаме и што не чека, пробав да ја објаснам пред 6 месеци, ме исмејуваа и ми ги бришеа мислењата. После пак кога почнаа бомбите, пробав да објаснам дека претставува опасност целата оваа ситуција со губење на доверба во безбедносните структури, пак бев исмејуван и бришен од форимов.

Сега работите се доста поголеми од Грујо и од Заев и еве пак пробувам да објаснам што ни се дешава и ете иако сега не ми ги бришат мислењата, пак некои луѓе како тебе се сеуште заслепени со дневнополитички игри.

Нема проблем ти и тие како тебе си имате свое мислење и што е најстрашно дозволувате да ве води суетата.
 
T

templar55

Гостин
Како што гледам посебно добра положба имаат терористите доколку се погоре, а единствен пристап е по уличкава, можеби и ако има некои ептен тесни сокачиња.
Да ! Плус секоја куќа е поврзана со друга куќа со тунели...Додека нашите ја гранатираат едната тие по тунели се муваат у друга. Ненормално тешка задача на нашите момци...Искрено посакувам една напалм бомба и да се среди се за пола сат.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom