Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
23 јануари 2015
Мислења
114
Поени од реакции
143
Утре може да не најдеш никој во министерство! Ѓурѓовден е и е неработен ден мислам !
Нема да одам денес во Министерството, туку ќе ги оставам на превод и легализација кај некој приватен овластен преведувач (се надевам дека тоа нема да биде проблем).. Па кога ќе се готовои за околу една недела ќе ги доставам до Министерството заедно со Молбата
 
Член од
25 февруари 2015
Мислења
810
Поени од реакции
1.561
Со истото она право со кое ти се обидуваш мене да ме замолчиш. Кога веќе шират информации на форумот, добро е да кажат од каде им е изворот на информацијата. Објава во весник, изјава на официјално лице од Бугарија, записник од собраниска комисија, вработен во државните служби или слично, како што практикуваат членовите на форумот кои очигледно се образовани и прават разлика меѓу информација и дезинформација.

Ваквото расфрлање со датуми и рокови не е ништо друго освен шпекулација или нечии желби кои не се корисни и не заслужуваат ничија благодарност.
Decko, so gigs razmeniv mislenje, ne so site. Se izvinuvam ako napraviv nekoe nedorazbiranje.
Iskreno, ne veruvam deka voopsto nekoj tocno znae. Od posledniot stenogram koga zasedavase komisijata, vidovme deka i duri i clenovi na komisijata ne znaeja deka denta nema da se glasa, tuku ce se ceka mislenje na ministerstva.
Da pretpostavime deka ministerstvata ovoj mesec ce se izjasnat a ponatamu deka komisijata ce debatira, glasa, potoa dade vo sobranie, objavi itd... Nema logika na protokol na nastani da bide pokasno od 30 juni, a sekako deka ovaa vremenska pretpostavka moze da bide samo porano nekoj datum, so nadez za moznost da bide i do kraj na ovoj mesec maj.
 
Последно уредено:
Член од
8 февруари 2015
Мислења
315
Поени од реакции
298
Еве за оние кој пишале до воениот архив.Јас вчера после 3 недели добив одговор ,за пра дедо ми што го најдов преку книгата Македонско- одринско 1912-1913.Ми испратија скениран документ ,не пишан е маил ,дека документот го имаат да уплатам 16,20 лева ,10 за документот,5 за такса и 1,20 за поштарина.
 

Pat Bateman

Oh Africa, brave Africa
Член од
7 февруари 2009
Мислења
1.908
Поени од реакции
1.867
каков посредник бе луѓе,зошто е тогаш амбасадата на Бугарија отворена,одете си директно во амбасада или конзулат,таму во јануари 2013 ми кажаа дека и да одиш во Софија нема шанси побрзо да биде од 2-2 и пол години.јас на интервју бев во април 2013.дополнителен документ однесов во октомври 2014 и уште чекам.[DOUBLEPOST=1430856750][/DOUBLEPOST]
јас чекам осми месец,а мој пријател кој го однесе 4-5 месеци пред мене ,пред една недела му одобрија-чека потпис од вицепрезидентот
ништо побрзо нема да биде ако одиш во Софија,единствена разлика е дека ќе те чини поскапо за неколку стотина евра,верувајте луѓе се уверив.кога ми го кажа ова човек во амбасадата веќе ги имав дадено документите преку посредник и не можев назад. ако мислите дека ќе ви биде побрзо преку Софија (што нема да биде) тогаш одете преку посредник,иначе поевтино и помалку малтретирање е во конзулатите.[DOUBLEPOST=1430860508][/DOUBLEPOST]
така ми кажа посредникот да правам[DOUBLEPOST=1430860572][/DOUBLEPOST]
во амбасада ми кажаа дека толку време ќе биде
Значи со родител Бугарин, документите во Софија ги поднесов на почетокот на март, а веќе на почетокот на април бев на интервју за државјанство. Ми рекоа дека рокот за разгледување е највеќе една година. За ваквите ситуации можам да сведочам, а за чекање за происход итн, тоа не знам колку трае и како оди процесот.
 
Член од
6 март 2015
Мислења
16
Поени од реакции
10
Значи со родител Бугарин, документите во Софија ги поднесов на почетокот на март, а веќе на почетокот на април бев на интервју за државјанство. Ми рекоа дека рокот за разгледување е највеќе една година. За ваквите ситуации можам да сведочам, а за чекање за происход итн, тоа не знам колку трае и како оди процесот.
 
Член од
22 август 2014
Мислења
504
Поени од реакции
947
zdravoo drugari.. me interesira dali ima nekoj slika od lekarsko uverenie da mi pusti... me interesira kolku pecati ima i kade ?
 
Член од
23 декември 2010
Мислења
578
Поени од реакции
365
Има шанса да те одбијат да не ти дадат тоа уверение за произход?
Чисто ме интересира...
 

sanos_a

www.autobusi.net/
Член од
12 декември 2008
Мислења
554
Поени од реакции
83
прадедо ми служел 3 години во бугарска војска, за него податоци имам само име, презиме и датум на раѓање, друго ништо. има ли некои шанси да го најдат во архивот во В.Трново.
Барам само мислење.
 
Член од
1 декември 2014
Мислења
217
Поени од реакции
247
Se ceka 2 2 ipol godini ti kazale vo sofija?
Pa vie ako cekate da ve vratat pa togas nosite dopolnitelni dokumenti veruvam deka se ceka 2 2 ipol godini . Ama ako si imas dokumenti za poteklo sigurno ne cekas tolku.
Za zal se ceka 2, 2 i pol godini. Jas podnesov vo Sofija. Proishod zemav vo april 2013, na intervju bev septemvri 2013, dopolnitelni dokumenti odnesov vo maj 2014. Ne bev vratena na dopolnitelna proverka. Ukazot mi izleze vo fev 2015, potpisano bese pocetok na april 2015, a pasosot ke go podignam krajot na maj. Taka da suma sumarum poveke od 2 godini.[DOUBLEPOST=1430982788][/DOUBLEPOST]
zdravoo drugari.. me interesira dali ima nekoj slika od lekarsko uverenie da mi pusti... me interesira kolku pecati ima i kade ?
Lekarskoto uverenie treba da e napisano na obrazec od lekarska komora na koj ima voden zig. Treba da ima cetvrtast pecat od zdravstvenata organizacija napred. A okrugli pecat i faksimil od doktorot na zadnata strana od dokumentot.
 
Член од
5 јануари 2015
Мислења
773
Поени од реакции
1.643
A koj GI izdava lekarskite uverenija?maticen lekar?
 
Член од
7 октомври 2014
Мислења
513
Поени од реакции
1.007
Za zal se ceka 2, 2 i pol godini. Jas podnesov vo Sofija. Proishod zemav vo april 2013, na intervju bev septemvri 2013, dopolnitelni dokumenti odnesov vo maj 2014. Ne bev vratena na dopolnitelna proverka. Ukazot mi izleze vo fev 2015, potpisano bese pocetok na april 2015, a pasosot ke go podignam krajot na maj. Taka da suma sumarum poveke od 2 godini.[DOUBLEPOST=1430982788][/DOUBLEPOST]
Lekarskoto uverenie treba da e napisano na obrazec od lekarska komora na koj ima voden zig. Treba da ima cetvrtast pecat od zdravstvenata organizacija napred. A okrugli pecat i faksimil od doktorot na zadnata strana od dokumentot.
Jas mislam si cekala tolku creme poradi zbrkite so Bea nastanati od tagasnata vlada zar zel nekoj poskoro od tebe ako bese seuste taa vlada na vlast mozebi I uste Edna god kesi cekala ova e samo moe mislenje nemora da znaci deka e taka no jas sum uveren deka ako si cekala 2 I kusur godini toe poradi vladata I zbrkite sogi napraj Sega so Bojko ne veruvam deka kese ceka tolku dur moze i da se skrati vremetraeenjeto od intervjuv do grazdanstvo ostanuva da vidime :)
 
Член од
11 април 2015
Мислења
61
Поени од реакции
44
Lugje jas sum lost in space, tolku ostaviv se na posrednikot, bidejki imam mnogu rabotni obvrski i dodusa tek sum na pocetok, ali od kade sega lekarsko i koga se nosi?
Thanks
 
Член од
8 февруари 2015
Мислења
315
Поени од реакции
298
прадедо ми служел 3 години во бугарска војска, за него податоци имам само име, презиме и датум на раѓање, друго ништо. има ли некои шанси да го најдат во архивот во В.Трново.
Барам само мислење.
Со овие податоци ништо не правиш,барај го во книгата што е постирана на 370 страна ,ке видиш има еден пост каде имам реплицирано,тоа е за период 1912-1913
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom