Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
23 јануари 2015
Мислења
114
Поени од реакции
143
прекратена е добро,а отфрлена првпат слушам,а за законот СТРПЕТЕСЕ за една недела треба да се дознае(ДАЈ БОЖЕ РАДОСНИ ВЕСТИ),плус ко на сите да ви се брза.некои работи не се едноставни празници се,оние што се напикани во државни институции знаат што е тоа ПРАЗНИК но ние е****те не знаеме....ЛУГЕ ПОМОЛЕТЕ СЕ ЗАПАЛЕТЕ СВЕКА за всички да добиеме бг. пасапортче,можеби вие не знаете колку вреди но јас имам видено/осетено колку вреди и што може да направи....СО ГОСПОД НАПРЕД.АМИН
Како мислиш Прекратена е добро @Pepibe Еве јас пред 2 дена го добив документот од дедо ми, ама од Јануари сум прекратен.. И сега не знам дали со овој документ ќе ми ја продолжат постапката - или ќе треба пак на ново - освен со тоа што нема да чекам за происход...
 
Член од
4 мај 2015
Мислења
25
Поени од реакции
45
јас чекам 7 месеци откога однесов документ од баба,иначе и мене ме зафркана посредник ,ми рече да не го носиме доказот од баба,што е глупост зошто и во законот пишува да се однесе секој доказ,а не да чекаме да ни кажат,зошто така ќе го скратиме времето за дополнителна проверка
 
Член од
14 април 2015
Мислења
110
Поени од реакции
67
Како мислиш Прекратена е добро @Pepibe Еве јас пред 2 дена го добив документот од дедо ми, ама од Јануари сум прекратен.. И сега не знам дали со овој документ ќе ми ја продолжат постапката - или ќе треба пак на ново - освен со тоа што нема да чекам за происход...
Drugar znaci prekratena ti znaci deka tvojot predmet e ostaven na strana kako i site drugi preprateni vo posebno prostorija, i toa kje ti stoe tam se dodeka ne odnesesh bilo kakov dokument, kako nekoj fakultet vo miruvanje mislam deka se razbirame Sega Ako imash dokument od dedoti li koj kaz, dostavi go i prilozi go, ke vidat za koj predmet stanuva zbor proveruvat Ako e se vo Red pak si vo igra do ukaz i tn, ne cekaj odma nosi
 
Член од
23 јануари 2015
Мислења
114
Поени од реакции
143
Drugar znaci prekratena ti znaci deka tvojot predmet e ostaven na strana kako i site drugi preprateni vo posebno prostorija, i toa kje ti stoe tam se dodeka ne odnesesh bilo kakov dokument, kako nekoj fakultet vo miruvanje mislam deka se razbirame Sega Ako imash dokument od dedoti li koj kaz, dostavi go i prilozi go, ke vidat za koj predmet stanuva zbor proveruvat Ako e se vo Red pak si vo igra do ukaz i tn, ne cekaj odma nosi
Фала ти друже, сега баш ме охрабри да знаеш @Stipski.91 Документите утре ќе ги однесам во Софија на превод и легализација (изводите за крвна врска) и одма после со нив ќе поднесам Молба за да ме вртата во нормална процедура. Се надевам ќе успее, зошто повеќе луѓе ми кажаа дека од Прекратена не враќале никој.. Ама ќе пробам, мора да сме оптимисти :D Фала уште еднаш
 
Член од
6 мај 2007
Мислења
593
Поени од реакции
604
Фала ти друже, сега баш ме охрабри да знаеш @Stipski.91 Документите утре ќе ги однесам во Софија на превод и легализација (изводите за крвна врска) и одма после со нив ќе поднесам Молба за да ме вртата во нормална процедура. Се надевам ќе успее, зошто повеќе луѓе ми кажаа дека од Прекратена не враќале никој.. Ама ќе пробам, мора да сме оптимисти :D Фала уште еднаш
Утре може да не најдеш никој во министерство! Ѓурѓовден е и е неработен ден мислам !
 
Член од
24 јануари 2013
Мислења
273
Поени од реакции
316
Како од ракав си ги вадите датумите, не знам кој ви дава такви информации.
A koj ti dava za pravo da osporuvash nekoe mislenje, koga ni samiot ti pojma nemash? Sigurno slusnal nesto, procital deckoto, pa spodeluva tuka so nas, bidi sreken sto spodeluva, bidejki pola tuka od forumov samo prashuvaa, a i da znaat nesto go cuvaat za sebe!! Ne osporuvajte dokolku nekoj kaze nesto korisno!
 
Член од
20 април 2015
Мислења
16
Поени од реакции
6
jas od baba dedo nemam dopolnitelni dokumenti od vtora bratucetka imam , ona ima izvadeno pasos koga bese lesno. Dali so takov dokument se pominuva? na dopolnitelna sum
сите што имате документи од дедо,баба,не чекајте на дополнителна проверка,туку однесете ги кога одите на интервју,ќе си го скратите чекањето за неколку месеци
 
S

Sukhoi-27

Гостин
jas od baba dedo nemam dopolnitelni dokumenti od vtora bratucetka imam , ona ima izvadeno pasos koga bese lesno. Dali so takov dokument se pominuva? na dopolnitelna sum
Povrzi se so nea so izvodi i odnesi fotokopija od nejzina licna karta ili pasos.Za toa gi cekaat site izmenite vo zakonot,na takvite slucai kako tvojot da im se izleze vo presret.
 
Член од
31 јануари 2015
Мислења
85
Поени од реакции
126
A koj ti dava za pravo da osporuvash nekoe mislenje, koga ni samiot ti pojma nemash? Sigurno slusnal nesto, procital deckoto, pa spodeluva tuka so nas, bidi sreken sto spodeluva, bidejki pola tuka od forumov samo prashuvaa, a i da znaat nesto go cuvaat za sebe!! Ne osporuvajte dokolku nekoj kaze nesto korisno!
Со истото она право со кое ти се обидуваш мене да ме замолчиш. Кога веќе шират информации на форумот, добро е да кажат од каде им е изворот на информацијата. Објава во весник, изјава на официјално лице од Бугарија, записник од собраниска комисија, вработен во државните служби или слично, како што практикуваат членовите на форумот кои очигледно се образовани и прават разлика меѓу информација и дезинформација.

Ваквото расфрлање со датуми и рокови не е ништо друго освен шпекулација или нечии желби кои не се корисни и не заслужуваат ничија благодарност.
 
Член од
20 април 2015
Мислења
16
Поени од реакции
6
Povrzi se so nea so izvodi i odnesi fotokopija od nejzina licna karta ili pasos.Za toa gi cekaat site izmenite vo zakonot,na takvite slucai kako tvojot da im se izleze vo presret.
ti blagodaram na odgovorot . Mislev deka izmenite na zakonot bi trebalo da bidat polesni . Mojot posrednik mi rece zasega da pocekam se ceka zakonot i imalo sansi da bide mnogu polesno za onie sto imaat prezime koe zavrsuca na -ski,ska ili -ov,ova. Ostanuva da vidime .
 
Член од
4 мај 2015
Мислења
25
Поени од реакции
45
Nee tocno ako zemas proizhod so toj document na proizhodot ubavo si pisuva vrz koja osnova e izdaden toa znaci nema potreba da nosis star document na intervju taka posrednikot mi kaza e sega ubavo e i pozitivno dokolku gi pokazes na intervju starite dokumenti sekako nema da smeni nisto vo vrska so cekajneto kazano e oti se ceka od godina do godina i nekoj mesec plus i toe nema nikoj da zema za pomalce od godina :)
каков посредник бе луѓе,зошто е тогаш амбасадата на Бугарија отворена,одете си директно во амбасада или конзулат,таму во јануари 2013 ми кажаа дека и да одиш во Софија нема шанси побрзо да биде од 2-2 и пол години.јас на интервју бев во април 2013.дополнителен документ однесов во октомври 2014 и уште чекам.[DOUBLEPOST=1430856750][/DOUBLEPOST]јас чекам осми месец,а мој пријател кој го однесе 4-5 месеци пред мене ,пред една недела му одобрија-чека потпис од вицепрезидентот
 
Член од
30 јануари 2015
Мислења
247
Поени од реакции
647
каков посредник бе луѓе,зошто е тогаш амбасадата на Бугарија отворена,одете си директно во амбасада или конзулат,таму во јануари 2013 ми кажаа дека и да одиш во Софија нема шанси побрзо да биде од 2-2 и пол години.јас на интервју бев во април 2013.дополнителен документ однесов во октомври 2014 и уште чекам.[DOUBLEPOST=1430856750][/DOUBLEPOST]
јас чекам осми месец,а мој пријател кој го однесе 4-5 месеци пред мене ,пред една недела му одобрија-чека потпис од вицепрезидентот
Se ceka 2 2 ipol godini ti kazale vo sofija?
Pa vie ako cekate da ve vratat pa togas nosite dopolnitelni dokumenti veruvam deka se ceka 2 2 ipol godini . Ama ako si imas dokumenti za poteklo sigurno ne cekas tolku.
 
Член од
4 мај 2015
Мислења
25
Поени од реакции
45
Sredinata na dekemvri podnesov za proishod vo konzulat bitila so dokumenti za poteklo uste nema odgovor dali nekoj ima nekakva informacija koga da ocekuvam posle sakam da prodolzam so posrednik vo sofia fala
ништо побрзо нема да биде ако одиш во Софија,единствена разлика е дека ќе те чини поскапо за неколку стотина евра,верувајте луѓе се уверив.кога ми го кажа ова човек во амбасадата веќе ги имав дадено документите преку посредник и не можев назад. ако мислите дека ќе ви биде побрзо преку Софија (што нема да биде) тогаш одете преку посредник,иначе поевтино и помалку малтретирање е во конзулатите.[DOUBLEPOST=1430860508][/DOUBLEPOST]
Se ceka 2 2 ipol godini ti kazale vo sofija?
Pa vie ako cekate da ve vratat pa togas nosite dopolnitelni dokumenti veruvam deka se ceka 2 2 ipol godini . Ama ako si imas dokumenti za poteklo sigurno ne cekas tolku.
така ми кажа посредникот да правам[DOUBLEPOST=1430860572][/DOUBLEPOST]
ништо побрзо нема да биде ако одиш во Софија,единствена разлика е дека ќе те чини поскапо за неколку стотина евра,верувајте луѓе се уверив.кога ми го кажа ова човек во амбасадата веќе ги имав дадено документите преку посредник и не можев назад. ако мислите дека ќе ви биде побрзо преку Софија (што нема да биде) тогаш одете преку посредник,иначе поевтино и помалку малтретирање е во конзулатите.[DOUBLEPOST=1430860508][/DOUBLEPOST]
така ми кажа посредникот да правам
во амбасада ми кажаа дека толку време ќе биде
 
Член од
7 октомври 2014
Мислења
513
Поени од реакции
1.007
Se ceka 2 2 ipol godini ti kazale vo sofija?
Pa vie ako cekate da ve vratat pa togas nosite dopolnitelni dokumenti veruvam deka se ceka 2 2 ipol godini . Ama ako si imas dokumenti za poteklo sigurno ne cekas tolku.
Reading ne vredi da se raspravas so luge sto ne razbiraat jas vidoc so napisal no ne sakav da mu vratam zosto I onaka nema fajde toj ke si tera po svoe a temava baska ke se napolni so gluposti taka da takvite poarno da se ignoriraat ke bide podobro :)[DOUBLEPOST=1430862312][/DOUBLEPOST]
Reading ne vredi da se raspravas so luge sto ne razbiraat jas vidoc so napisal no ne sakav da mu vratam zosto I onaka nema fajde toj ke si tera po svoe a temava baska ke se napolni so gluposti taka da takvite poarno da se ignoriraat ke bide podobro :)
Izgubeni pomegu vremeto I prostorot
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom