Прашање за Христијанството III

GhostLeader

ONE OVER ALL
Член од
20 април 2010
Мислења
2.473
Поени од реакции
643
Vo pravo si. A dali vo noviot zavet, bidejki spored crkvata samo toj e priznat, stariot e naveden samo poradi istoriskot znacenje i najavata za Hristos, ima pisani fakti za ova? I kako moze so mini suknji, i tanga fa vleguvaat, osobeno za pogolemite praznici, zosto nema nekakva zabrana za toa. Me intereserira i drugo,kaj muslimanite ima tocno vreme koga da se molat. Zosto gamijata se slusa glasno i sekoj znae koga e vreme na molitva. Kaj hristijanite toa e den nedela,spored noviot zavet,spored stariot zavet toa e sabotata,sto retko koj odi vo crkva sekoja nedela, bidejki toj.den realno sme doma i nie e za perenje,cistenje itn.
Прво да те поправам.Целото Свето Писмо(Библијата,Новиот и Стариот Завет) се почитуваат во Христијанството.Новиот Завет повеќе бидејќи тој е НОВ и ПОСЛЕДЕН однос на Бог кон човекот.Како што реков,тоа со покриените глави на жените е од Стариот а не од Новиот Завет.Неможе црквата да не го признава Стариот Завет кога и тој дел е ПИШАН ЗБОР на Бог.. тоа е невозможно.
За твоето прашање со тангите и сукњите,истото и јас се прашувам.Не ми е јасно зошто нема забрана,но мислам дека целта не е во забраната туку во едуцирањето.Целта е што повеќе да бидат полни храмовите,а не празни поради забрани кои имаат едуцирачки карактер.
За молитвата.Христијанството односно Бог нема кажано време во кое треба да се молат Христијаните и колку пати.Бог стои на услуга 24/7/365 а не само 5 пати во денот во точно определен саат.
Доволно е Христијанинот еднаш во денот 10 минути да се моли АМА СЕКОЈ ДЕН одколку 20 пати секој втор,трет ден.Мислам,секако дека е добро што повеќе време да се молиме,но тоа да биде редовно и по слободна волја бидејќи како што кажав нема во Христијанството временско ограничување нити координати на кои страни треба да се биде свртен кога се моли.Како што реков,Бог е на услуга за нас 24 сати во денот,7 дена во неделата,365 дена во годината и биди сигурна дека Бог секогаш те слуша.

Во Библијата пишува ,,Бог ја прегледува земјата да види ДАЛИ ИМА НЕКОЈ ШТО ГО БАРА''.
 
Член од
16 декември 2013
Мислења
1.856
Поени од реакции
1.202
Vo pravo si. A dali vo noviot zavet, bidejki spored crkvata samo toj e priznat, stariot e naveden samo poradi istoriskot znacenje i najavata za Hristos, ima pisani fakti za ova? I kako moze so mini suknji, i tanga fa vleguvaat, osobeno za pogolemite praznici, zosto nema nekakva zabrana za toa. Me intereserira i drugo,kaj muslimanite ima tocno vreme koga da se molat. Zosto gamijata se slusa glasno i sekoj znae koga e vreme na molitva. Kaj hristijanite toa e den nedela,spored noviot zavet,spored stariot zavet toa e sabotata,sto retko koj odi vo crkva sekoja nedela, bidejki toj.den realno sme doma i nie e za perenje,cistenje itn.
Како што ти пишале веќе нема такво нешто ’’стариот завет не го приваќа црквата“.
Да и во новиот завет(во првото послание на светиот апостол Павле до Тимотеја 2:9-10) стои дека жените треба да бидат пристојно облечени-
’’9. Исто така и жените, облечени пристојно, со срамежливост и чесност да се украсуваат, не со плетенки, ни со злато, или со бисери, или со скапоцени облеки,
10. туку со добри дела, како што им прилега на жени, што ѝ се посветуваат на побожноста.’’.
Иконите на кои се изобразени светици и пресветата Богородица се секогаш покриени, така би требало и жените што водат духовен живот и пристапуваат во храмот.
А коко се другите облечени и како прават тоа не треба да е наша прва грижа особено ако неможеме да им помогнеме.
 
Последно уредено:
Член од
19 април 2015
Мислења
5
Поени од реакции
2
Како што ти пишале веќе нема такво нешто ’’стариот завет не го приваќа црквата“.
Да и во новиот завет(во првото послание на светиот апостол Павле до Тимотеја 2:9-10) стои дека жените треба да бидат пристојно облечени-
’’9. Исто така и жените, облечени пристојно, со срамежливост и чесност да се украсуваат, не со плетенки, ни со злато, или со бисери, или со скапоцени облеки,
10. туку со добри дела, како што им прилега на жени, што ѝ се посветуваат на побожноста.’’.
Иконите на кои се изобразени светици и пресветата Богородица се секогаш покриени, така би требало и жените што водат духовен живот и пристапуваат во храмот.
А коко се другите облечени и како прават тоа не треба да е наша прва грижа особено ако неможеме да им помогнеме.
Ubavo kaza, Noviot Zavet povekje, iako Isus veli vo biblijata deka nema da menuva nisto,mislam deka crkvata i svestenite lica dozvoluvaat na ovoj nacin da se vleguva,bidejki vazno e da se vleze,ne e bitno kako. No ako ima pravilnik i zabrani, segasnive deca bi bile poinformirani. Ja cit biblijata, razgovarav so crkovni lica i mnogumina velat, isto i.na forumov komentari deka Stariot Zavet e za zivotot na evreite,i i.vo Biblijata go pisuva ova, zosto nekoi raboti od Stariot Zavet se promeneti, neli e toa Bitie, dadeno od boga, pr.za svinskoto,za sabotata sestiot den, za maz ako ti.pocine da te zeme deverot za zena itn. Zosto od 80 Evangelija za Isus samo nekolku se zapisani vo Biblijata. Sakam povekje da se educiram, iako ne znam dali e pravilno da kopas po religijata, bidejki samo onoj so Detsko srce veruva.Pocnav i na kjerka mi koja ima 7 god.da i ja citam Biblijata
 

GhostLeader

ONE OVER ALL
Член од
20 април 2010
Мислења
2.473
Поени од реакции
643
Ubavo kaza, Noviot Zavet povekje, iako Isus veli vo biblijata deka nema da menuva nisto,mislam deka crkvata i svestenite lica dozvoluvaat na ovoj nacin da se vleguva,bidejki vazno e da se vleze,ne e bitno kako. No ako ima pravilnik i zabrani, segasnive deca bi bile poinformirani. Ja cit biblijata, razgovarav so crkovni lica i mnogumina velat, isto i.na forumov komentari deka Stariot Zavet e za zivotot na evreite,i i.vo Biblijata go pisuva ova, zosto nekoi raboti od Stariot Zavet se promeneti, neli e toa Bitie, dadeno od boga, pr.za svinskoto,za sabotata sestiot den, za maz ako ti.pocine da te zeme deverot za zena itn. Zosto od 80 Evangelija za Isus samo nekolku se zapisani vo Biblijata. Sakam povekje da se educiram, iako ne znam dali e pravilno da kopas po religijata, bidejki samo onoj so Detsko srce veruva.Pocnav i na kjerka mi koja ima 7 god.da i ja citam Biblijata
Стариот Завет е стариот однос на Бог со човекот затоа и се вика Стар ЗАВЕТ.Тој е целосно прекршен од човекот по кој знае кој пат па затоа Бог морал да најде нов начин како да го врати човекот во својата наклонетост и да го спаси од пропаста која му ја нуди Сатаната.За таа цел Бог ,,Толку го возљуби светот што го даде и својот еднороден Син''.Стариот Завет секако дека важи бидејќи тоа се темелите на Христијанството.И огромен број од цитатите таму важат и денеска како ,,Ставам пред тебе денеска живот или смрт а ти одбери'' или ,,Сакам да ми се молите со рацете дигнати нагоре''(примети во црква дека свештениците седат со дигнати раце кога искажуваат молитва).
''Копањето'' по религијата е супер дури и препорачливо само што јас не би го нарекол тоа копање туку ПРОУЧУВАЊЕ.Важно е да се знае дека има гревови кои се ''обични'' и ''секојдневни"' како лажење,крадење и слично но има и гревови кои се смртни.Прељубата,губењето невиност пред брак и сличните се смртни гревови затоа што кога човекот ќе ги изврши овие,Бог го трга лицето од тој човек и истиот навлекува проклетство кое ќе му го направи животот пекол а ако не се покае и се врати многу брзо на својот пат... ,,Зошто платата за гревот е СМРТ''... ете за ова треба да се копа/ПРОУЧУВА Библијата темелно(само ти давам насоки и примери).
 
M

mar30

Гостин
А ти не можеш научно да го побиеш.[DOUBLEPOST=1429361079][/DOUBLEPOST]

Учењето кое Христос ни го донесе од Небесата.[DOUBLEPOST=1429361137][/DOUBLEPOST]

Да, за пореметините и тоа е вистина...[DOUBLEPOST=1429361221][/DOUBLEPOST]

Јас сум убеден дека токму ти си психички саглам. Кажи ми, колку кваркови има во Вселената?[DOUBLEPOST=1429361258][/DOUBLEPOST]

Колку рече дека арчиш за бензин годишно?...
A demek ako naucno se pobie (ima mnogu sto e pobieno od biblijata)toa ke ima vlijanie vo tvoeto ubeduvanje?
Ti se stavash vo uloga na svedok deka Hristovoto ucenje e vistinskoto bez nikakva naucna ili racionalna osnova sto ne te pravi nisto podobar od ISIS oni mislat deka nivnoto ucenje e vistinskoto bez naucno/racionalna osnova pa zasto i dedo mraz ne bi bil vistinskoto ucenje.
 
Член од
3 септември 2010
Мислења
6.242
Поени од реакции
8.878
Ubavo kaza, Noviot Zavet povekje, iako Isus veli vo biblijata deka nema da menuva nisto,mislam deka crkvata i svestenite lica dozvoluvaat na ovoj nacin da se vleguva,bidejki vazno e da se vleze,ne e bitno kako. No ako ima pravilnik i zabrani, segasnive deca bi bile poinformirani. Ja cit biblijata, razgovarav so crkovni lica i mnogumina velat, isto i.na forumov komentari deka Stariot Zavet e za zivotot na evreite,i i.vo Biblijata go pisuva ova, zosto nekoi raboti od Stariot Zavet se promeneti, neli e toa Bitie, dadeno od boga, pr.za svinskoto,za sabotata sestiot den, za maz ako ti.pocine da te zeme deverot za zena itn. Zosto od 80 Evangelija za Isus samo nekolku se zapisani vo Biblijata. Sakam povekje da se educiram, iako ne znam dali e pravilno da kopas po religijata, bidejki samo onoj so Detsko srce veruva.Pocnav i na kjerka mi koja ima 7 god.da i ja citam Biblijata
Овде имаш одговори на најзначајните прашања во христијанството на лесноразбирлив јазик и појаснување на Божјите заповеди, Симболот на Верата и Светите Тајни.

Episkop Nikolaj D. Velimirović VERA SVETIH KATIHIZIS ISTOČNE PRAVOSLAVNE CRKVE

http://www.prijateljboziji.com/download.php?file=upload/document/knjige/lat/vera-svetih.pdf
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.398
A demek ako naucno se pobie (ima mnogu sto e pobieno od biblijata)toa ke ima vlijanie vo tvoeto ubeduvanje?
Штом најдеш такво „научно„ побивање, постави го на фоумров.
Од друга страна, имаш се‘ појќе научни потврди за точноста од Писмото.

Моето убедување нема да се промени, оти не е поврзано со нештата за и од овој Свет. Духовноста не можеш да ја побиеш со никаква наука.[DOUBLEPOST=1429467730][/DOUBLEPOST]
Ti se stavash vo uloga na svedok deka Hristovoto ucenje e vistinskoto bez nikakva naucna ili racionalna osnova sto ne te pravi nisto podobar od ISIS oni mislat deka nivnoto ucenje e vistinskoto bez naucno/racionalna osnova pa zasto i dedo mraz ne bi bil vistinskoto ucenje.
Си прајш мисловни конструкции и демес и у право? Што има мојата вера со ИСИЛ?

Учењето Христово, како што напишав, не е и не може да биде предмет на научно докажување и/или побивање, оти ниту една наука го нема докажано или побиено постоењето на Бога, Рајот, пеколот, воскреесението и сл.

„Дедо Мраз„ е фиктивен лик, кој нема ништо со мојата вероисповест, туку е лик кој има своја корисна намена.[DOUBLEPOST=1429468549][/DOUBLEPOST]
Me interesira tokolku ima nekoj konkreten odgovor so fakti. Pri vleguvanjeto vo crkva dali treba da bideme celosno pokrieni,vklucivajki ja i glavata? Bidejki znam vo odreneni manastiri uste na vlezot ti davaat marama i dolga suknja. Zosto vo nasite crkvi ne e taka, zosto povekjeto od zenite vleguvaat i necisti so dobieno, mnogumina i ne znaat, zosto popovite vo crkvite ne ne naucat, ili dali.ima nekoj pisan pravilnik vo crkvata ili vo noviot zavet sto ukazuva na ova
Начелно, улогата од свештениците/поповите во самите црковни храмови е пред се‘ да служат, т.е. да ги вршат своите свештенотаински дејства, кои ја вклучувааат и проповедта, согласна со денот во кој се одржува службата. Тие проповеди се обично кратки и поучни, но не и доволно обемни, од кои верникот-почетник би можел да научни многу нешта со само една или неколку проповеди. За таа цел, низ црковните храмови се одржуваат предавања од веронауката, кои се пообемни и на кои посетителите можат слободно да поставуваат тематски или општи прашања.

Однесувањето оп посетителите (не од верниците) по храмовите е последица од нивната верка неукост, но и од нивниот рамнодушен однос и кон храмот и кон се‘ што е лоцирано во храмот па не е чудно ако влезат, најблаго речено, во соблазнителна гардероба, недолична за црковната атмосфера.

Верните кои ја прифатиле азбуката од верата и кои непрекидно ја дозапознаваат верата, имаат и минимум познавање за личното и колективното однесување во храмот Божји.
 
Последно уредено:
Член од
3 септември 2010
Мислења
6.242
Поени од реакции
8.878
Ti se stavash vo uloga na svedok deka Hristovoto ucenje e vistinskoto bez nikakva naucna ili racionalna osnova sto ne te pravi nisto podobar od ISIS oni mislat deka nivnoto ucenje e vistinskoto bez naucno/racionalna osnova pa zasto i dedo mraz ne bi bil vistinskoto ucenje.
Они не мислат бидејќи немаат со што, туку се издресирани само за слепо извршување наредби од воените хушкачи, кои си ги ладат тестисите на Сејшели, Малдиви, Кариби и Тахити.
 
D

Daedalus

Гостин
@mar30 фокусирај се на поставување на прашања. За расправии има друга тема.
 
Член од
19 април 2015
Мислења
5
Поени од реакции
2
Вреето ми е премногу драгоцено за да го читам целиов пост, кој не е ништо друго освен вербална/пишана негација, небаре негацијата сама по себе делува побивачки.


Од површниот поглед кон постов, кој не е никаков доказ против Писмото, а сигурно е дека НЕ Е ТВОЈ ДОКАЗ, туку е типично атеистичко жлабарање, можам да го кажам следното: на секоја од наведените забелешки веќе имам напишано црковен одговор



Prasanje: Neli eden e Bog, edinsven, semokjen, dali pod imeto Allah ili ostanatite, zosto togas nie Hristijanite go smetame Isus za Bog, odnosno Svetoto trojstvo, Isus e vtoroto od niv, a vo islamot se veruva vo monoteizam. Bitieto nase. Stariot zavet e Quran.an , kade bilo se rugorozno i strogo, a veke so Isus se siri ljubov i trpenie. Zosto ne veruvame site vo isto. Akp Isus e bozji sin, zosto Islamot ne go priznava, kako takov, tuku.kako nekov prorok, messenger kako Muhamed, koj ubival, se tepal, imal nad 13 zeni i so sila go navlekol islamot. Imam drugarka od Pakistan.zivee tuka 3 god. Kaj niv nema sakam, nejkam site se molat, site pocituvaat, kako da se slugi na Alax,iako e dosta sovremena i kazuva deka Muhamed gi zaka vernicite kako 90 majki, no kako imame Eden Bog, a sinot ne go priznavaat,zosto lugjeto se raziduvaat so religiite, za da se skaraat li kako vo Stariot Zavet koga Gospod gi razdeli so jazicite za da ne ja zavrsat rabotata
[DOUBLEPOST=1429481075][/DOUBLEPOST]Prasanje: Neli eden e Bog, edinsven, semokjen, dali pod imeto Allah ili ostanatite, zosto togas nie Hristijanite go smetame Isus za Bog, odnosno Svetoto trojstvo, Isus e vtoroto od niv, a vo islamot se veruva vo monoteizam. Bitieto nase. Stariot zavet e Quran.an , kade bilo se rigorozno i strogo, a veke so Isus se siri ljubov i trpenie. Zosto ne veruvame site vo isto. Akp Isus e bozji sin, zosto Islamot ne go priznava, kako takov, tuku.kako nekov prorok, messenger kako Muhamed, koj ubival, se tepal, imal nad 13 zeni i so sila go navlekol islamot. Imam drugarka od Pakistan.zivee tuka 3 god. Kaj niv nema sakam, nejkam site se molat, site pocituvaat, kako da se slugi na Alax,iako e dosta sovremena i kazuva deka Muhamed gi zaka vernicite kako 90 majki, no kako imame Eden Bog, a sinot ne go priznavaat,zosto lugjeto se raziduvaat so religiite, za da se skaraat li kako vo Stariot Zavet koga Gospod gi razdeli so jazicite za da ne ja zavrsat rabotata
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.398
[DOUBLEPOST=1429481075][/DOUBLEPOST]Prasanje: Neli eden e Bog, edinsven, semokjen, dali pod imeto Allah ili ostanatite, zosto togas nie Hristijanite go smetame Isus za Bog, odnosno Svetoto trojstvo, Isus e vtoroto od niv, a vo islamot se veruva vo monoteizam. Bitieto nase. Stariot zavet e Quran.an , kade bilo se rigorozno i strogo, a veke so Isus se siri ljubov i trpenie. Zosto ne veruvame site vo isto. Akp Isus e bozji sin, zosto Islamot ne go priznava, kako takov, tuku.kako nekov prorok, messenger kako Muhamed, koj ubival, se tepal, imal nad 13 zeni i so sila go navlekol islamot. Imam drugarka od Pakistan.zivee tuka 3 god. Kaj niv nema sakam, nejkam site se molat, site pocituvaat, kako da se slugi na Alax,iako e dosta sovremena i kazuva deka Muhamed gi zaka vernicite kako 90 majki, no kako imame Eden Bog, a sinot ne go priznavaat,zosto lugjeto se raziduvaat so religiite, za da se skaraat li kako vo Stariot Zavet koga Gospod gi razdeli so jazicite za da ne ja zavrsat rabotata
1. Да, Бог Е Еден по својата Божествена природа, а се објави во три ликови: Отец и Син и Свет Дух, како неразделна заедница.
2. Исус Е тому Синот, вториот лик од Света Троица, кој стана видлив Бог, раѓајќи се во човечко тело.
3. Стариот Завет е засебна целина од Светото Писмо, не е исто што и Куранот, кој е пишуван 5 векови по пишувањето од Новиот Завет.
4. Каков е односот од Исламот кон рисјанската вера е друга и преобемна тема. Исламот и рисјнаството немаат битни заеднички точки.
5. Разијдувањето кај луѓето се случи првиот пат по кулата Вавилонска, кога Бог го подели заедничкиот јазик кај луѓето па тие почнаа да не се разбираат меѓусебно и се разијдоа не сите страни.
6. Втората поделба ја стори сам Христос, Кој не‘ повикува при Него или против Него, на чисто лична и доброволна одлука, а не на принуда.
 
Член од
19 април 2015
Мислења
5
Поени од реакции
2
Neli vo ljubovta i vojna e se dozvoleno? No nikoj tradicionalno izrasnat ne bi sakal brak so nekoj od tugja vera. Zarem neli treba da sme sploteni, a ne razdeleni, zosto ako eden e Bog sepak ni smeta drugiot, i Isus koga go najavuva slediot prorok, od koj treba da vnimavame, toj Muhamed li e? Kako moze site sme Bozji.ceda, sozdadeni od ist Tvorec, da imame razlincni viduvanja. Zarem religijata treba da ne razdeli ili spoi?
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.398
Neli vo ljubovta i vojna e se dozvoleno? No nikoj tradicionalno izrasnat ne bi sakal brak so nekoj od tugja vera. Zarem neli treba da sme sploteni, a ne razdeleni, zosto ako eden e Bog sepak ni smeta drugiot, i Isus koga go najavuva slediot prorok, od koj treba da vnimavame, toj Muhamed li e? Kako moze site sme Bozji.ceda, sozdadeni od ist Tvorec, da imame razlincni viduvanja. Zarem religijata treba da ne razdeli ili spoi?
Да се биде верник само на природно-сентиментална основа не е за препорака...

Единството/заедништвото кај луѓето не се постигнува со емоции, кои се минливо-менливо-есапџиска работа, туку единството се постигнува само преку вера во еден и ист Бог, во едно и исто учење и во придржувањето до тоа учење, кое раѓа свои плодови во реалното живеење.

Лажниот пророк кој е споменат од Христа Бога допрва ќе дојде и тоа Негово пророштво не се однесува на Мухамед, кој е само историска личност, туку се однесува на лажниот месија, кој е очекуван од денешните непокрстени јудеи и кој (лажен месија) е познат како „антихрист„, споменат неколку пати низ Новиот Завет.
 
Член од
3 септември 2010
Мислења
6.242
Поени од реакции
8.878
Zarem neli treba da sme sploteni, a ne razdeleni, zosto ako eden e Bog sepak ni smeta drugiot, i Isus koga go najavuva slediot prorok, od koj treba da vnimavame, toj Muhamed li e?
Евангелие по Лука

Говори Господ Исус Христос:

Оти ви велам: меѓу родените од жени нема ниеден поголем пророк од Јована Крстител

Муслиманите се повикуваат на овој стих од Евангелието по Јован:

Јас ќе Го помолам Отецот, и Он ќе ви даде друг Утешител, за да биде со вас довека.

Но продолжи да читаш понатаму и види Кој е и какви својства поседува Утешителот!

16. Јас ќе Го помолам Отецот, и Он ќе ви даде друг Утешител, за да биде со вас довека,
17. Духот на вистината, Кого светот не може да Го прими, оти не Го виде, ниту Го познава; а вие Го познавате, зашто во вас е и во вас ќе биде.

26. А Утешителот, пак, Духот Свети, Кого што Отецот ќе Го испрати во Мое име, Он ќе ве научи на сè и ќе ви напомни за сè што сум ви зборувал.

26. А кога ќе дојде Утешителот, Кого што ќе ви Го испратам Јас од Отецот, Духот на вистината, Кој излегува од Отецот, Он ќе сведочи за Мене;

Откако ќе ги прочита овие стихови, само тотален идиот може да си мисли дека Утешителот е Мухамед, а не Светиот Дух.
 
Член од
21 декември 2011
Мислења
430
Поени од реакции
79
Евангелие по Лука

Говори Господ Исус Христос:

Оти ви велам: меѓу родените од жени нема ниеден поголем пророк од Јована Крстител

Муслиманите се повикуваат на овој стих од Евангелието по Јован:

Јас ќе Го помолам Отецот, и Он ќе ви даде друг Утешител, за да биде со вас довека.

Но продолжи да читаш понатаму и види Кој е и какви својства поседува Утешителот!

16. Јас ќе Го помолам Отецот, и Он ќе ви даде друг Утешител, за да биде со вас довека,
17. Духот на вистината, Кого светот не може да Го прими, оти не Го виде, ниту Го познава; а вие Го познавате, зашто во вас е и во вас ќе биде.



Откако ќе ги прочита овие стихови, само тотален идиот може да си мисли дека Утешителот е Мухамед, а не Светиот Дух.
[DOUBLEPOST=1429535535][/DOUBLEPOST]
Откако ќе ги прочита овие стихови, само тотален идиот може да си мисли дека Утешителот е Мухамед, а не Светиот Дух.
samo totalen idiot moze da misli deka svetiod duh moze da zboruva i da slusa, i da go kazuva ona sto go slusa , 13. А кога ќе дојде Он, Духот на вистината, ќе ве упати во секоја вистина; но од Себе нема да зборува, а ќе говори што чуе, и ќе ви ја каже иднината;
Свето Евангелие според Јована
dali svetiod duh dosol pred isus ili koga isus ke zamine svetiod duh ke dojde?

dali moze svetiod duh ili utesitel ili branitel kako sakate naracetegoo , da slusa i da govori. i da im kazuva na lugeto, t.e da mu se prepise svojstvo na duhot na vistinata (utesitel) deka go zboruva i go kazuva ona sto go slusa, taka pisuva vo biblijata deka duhot na vistinata , (utesitelot) '' no od sebe nema da zboruva, a ke govori sto ke cue, i ke vi ja kaze idninata''
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom