Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
13 септември 2008
Мислења
194
Поени од реакции
259
Od ko dojde Boris Vangelov Borisov sef na DABC se prestana so prekratvanje na prepiski ili greska sum
 
Член од
12 март 2015
Мислења
52
Поени од реакции
8
Imam edno prasanje, do site sto pratile e-mail do voeniot arhiv Veliko Tarnovo ! Imam dedo pocinat sto sluzel bugarska vojska 1941-1942.
Jas prativ mail na dvia@archives.government.bg pred tri nedeli i seuste nikakov odgovor. Znam deka ne rabotaat so stranki do 14 April.
Isto taka prativ ova nedela mail na v.tarnovo@archives.government.bg i odma utredenta mi odgovorija: Проблемот кој ве интересира не е од нашата надлежност. Препраќање Вашето барање до колегите од Државниот военноисторически архив - Велико Трново.....
Sakam da znam dali sum pratila mail na tocna adresa dvia@archives.government.bg ili na koja treba?

Blagodaram odnapred !
 
Член од
26 декември 2014
Мислења
36
Поени од реакции
63
Imam edno prasanje, do site sto pratile e-mail do voeniot arhiv Veliko Tarnovo ! Imam dedo pocinat sto sluzel bugarska vojska 1941-1942.
Jas prativ mail na dvia@archives.government.bg pred tri nedeli i seuste nikakov odgovor. Znam deka ne rabotaat so stranki do 14 April.
Isto taka prativ ova nedela mail na v.tarnovo@archives.government.bg i odma utredenta mi odgovorija: Проблемот кој ве интересира не е од нашата надлежност. Препраќање Вашето барање до колегите од Државниот военноисторически архив - Велико Трново.....
Sakam da znam dali sum pratila mail na tocna adresa dvia@archives.government.bg ili na koja treba?

Blagodaram odnapred !
Точна ти е адресата, меѓутоа бавно одат одговорите. Изгледа многу имаат гужва од нас Македонците. Инаку јас уште од јануари им пишав, па дури на 9 март ми одговорија дека моето барање се разгледува. Им требаше уште две недели да ми испратат жиро сметка. И еве веќе 10 дена чекам писмо-одговор за исходот од пребарувањето.
 
Член од
6 јануари 2015
Мислења
1.302
Поени од реакции
1.242
Точна ти е адресата, меѓутоа бавно одат одговорите. Изгледа многу имаат гужва од нас Македонците. Инаку јас уште од јануари им пишав, па дури на 9 март ми одговорија дека моето барање се разгледува. Им требаше уште две недели да ми испратат жиро сметка. И еве веќе 10 дена чекам писмо-одговор за исходот од пребарувањето.
zdravo!ako moze da te prasam!!kolku te fati se na se??
 

Andreas_bild

Cr7_conor mcgregor
Член од
23 октомври 2007
Мислења
77
Поени од реакции
76
некои имаа напишано за некаде окулу недела две.инаку јас деновиве треба да платам за да го побараат прадедоми....[DOUBLEPOST=1428109481][/DOUBLEPOST]денес се сретнав со ПЕТАР КОЛЕВ за оние од 2012 имам лоши вести,тој ми рече дека за недела две ке не тргнат па ке мораме после наново цела процедура,друго поважно кажа дека НА 18-ти ВО БИТОЛА ВО 13:00 часот ке има собир и ке дојде ПОЛА БУГАРСКА ВЛАДА и ке има над 2000 души со организиран превоз еве ви шанса искористетеја ке имате можнос да разговарате со нив,и друго новиот закон нуди премногу можности АКО БИДЕ ИЗГЛАСАН.... барем така ми кажа..така да ПОМОЛЕТЕСЕ,,,оваа голгота да заврши АМИН...

Се убо си напиша ама јас лично ти гарантирам дека нема да бидиме прекратени можи да бидат преркатени некој осудувани со досие и слично ама тие што имат одднесено документ од брат и слично нема да бидат бидејки како прво сите знајме дека бг имат план за бг пасоши и синимат корист а со прекратување не добиваат ништо туку само губат јас сите луѓе што ги знам од 2012 што се во ред без криминално досие и слично не се прекратени него го чекаат законот што ке се промени и сите ќе добијат само што се помачивме сите поззз и без гајле сите што се во ред без некој матни работи ќе си добијат бг пасош ... И мн луѓе што се прекратени 90% се со некој матни работи бидејќи од искусѕво имам видено тој рече за жане ме прелратија а криминалното досие не го спомнива е има можеби и од др прекратени досега лично немам сретнато но тие се само 10% шо би рекле тие што немаат среќа позззз
 
Член од
25 февруари 2014
Мислења
242
Поени од реакции
244
po moe mislenje,,brisel e tuka glavniot faktor.kako od brisel keim kazat taka bugarskata vlada ke pravi.....
Mislam deka Brisel nema vrska so ova.Zapadnite drzavi ne gledaat nas i bugarite kako narod so isto poteklo kako sto nie gi gledame avstrijcite i germancite.Evo eden link koj e od pred nekolku meseci no ima znacenje: http://www.cross.bg/etnicheski-germaniya-rymuniya-1427640.html#axzz3H6TBQp1U
Brisel mozno e da ima reagirano kaj onoj del kade sto se davani drzavjanstva na muslimanski fanatici koi otisle vo Sirija ili se infiltrirale vo Evropa.
 
Член од
7 октомври 2014
Мислења
513
Поени од реакции
1.007
Zdravo na site eve da ve izraduvam malce infoto e od devojche od mojot grad koja sto raboti kako sekretarka na chovek shtoe do karakachanov ja prasav posto se imame I mi rece chovekot shto vleze vo DABAC e na karakachanov I procedurata ke odi pobrzo so nego I polesno ke bide izdavajneto na pasosiste se nsdevam deka kevigo razveselam denot so ova info.. Samo strpetese uste malce dodeka kockite si dojdat na svoite mesta ubav den na site :)
 
Член од
6 февруари 2014
Мислења
1.010
Поени од реакции
867
Се убо си напиша ама јас лично ти гарантирам дека нема да бидиме прекратени можи да бидат преркатени некој осудувани со досие и слично ама тие што имат одднесено документ од брат и слично нема да бидат бидејки како прво сите знајме дека бг имат план за бг пасоши и синимат корист а со прекратување не добиваат ништо туку само губат јас сите луѓе што ги знам од 2012 што се во ред без криминално досие и слично не се прекратени него го чекаат законот што ке се промени и сите ќе добијат само што се помачивме сите поззз и без гајле сите што се во ред без некој матни работи ќе си добијат бг пасош ... И мн луѓе што се прекратени 90% се со некој матни работи бидејќи од искусѕво имам видено тој рече за жане ме прелратија а криминалното досие не го спомнива е има можеби и од др прекратени досега лично немам сретнато но тие се само 10% шо би рекле тие што немаат среќа позззз
Не филозофирај туку согледај ги фактите кои се реалност.
 
Член од
27 септември 2009
Мислења
2.174
Поени од реакции
1.040
Не филозофирај туку согледај ги фактите кои се реалност.
За прекратувањето на тие што имаат поднесено 2012 мислам дека нема шанси да ги прекратат сите без никаква причина .....
 
Член од
6 февруари 2014
Мислења
1.010
Поени од реакции
867
За прекратувањето на тие што имаат поднесено 2012 мислам дека нема шанси да ги прекратат сите без никаква причина .....
Во Петокот другар го прекратија со свидетелство од прадедо.
 
Член од
12 март 2015
Мислења
52
Поени од реакции
8
Точна ти е адресата, меѓутоа бавно одат одговорите. Изгледа многу имаат гужва од нас Македонците. Инаку јас уште од јануари им пишав, па дури на 9 март ми одговорија дека моето барање се разгледува. Им требаше уште две недели да ми испратат жиро сметка. И еве веќе 10 дена чекам писмо-одговор за исходот од пребарувањето.
Ti blagodaram mnogu! A dali ti odgovorija na e-mail deka ishodot e pozitiven i go pronashle pradedoti, ili .... ?
 
Член од
20 февруари 2015
Мислења
92
Поени од реакции
79
Здраво на сите.Можеи ли некој да напише каква е постапката након интервјуто и по кој редослед оди постапка , од почеток до добивање на указ.Как иде процесот тј. как се сменјува на сајт процес ?
 
Член од
31 јануари 2015
Мислења
85
Поени од реакции
126
Во Петокот другар го прекратија со свидетелство од прадедо.
Мислам дека веќе го спомнав одбиениот кандидат со бугарско свидетелство од основно на мајка. Ова само ги потврдува моите сознанија дека свидетелство или ученичка книшка на кои експлицитно не пишува дека лицето е Бугарин, не поминуваат. Останува да се обидувате само со крштеници, венчаници и воени книшки, кои очигледно поминуваат.

И за сите оние кои ќе речат дека се само шпекулации, бев присутен во Софија и со свои уши слушнав кога службеничката рече дека проблем е ако никаде на документот не пишува дека лицето е Бугарин. На нас ни требаат таков тип на конкретни информации, а не рекла-казала (дез)информации кои и тоа како циркулираат на форумот.
 
Последно уредено:
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom