Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
30 ноември 2014
Мислења
469
Поени од реакции
948
Јас сепак мислам дека се средуваат работите и во исто време ми е жал доколку некој од нас изгори во меѓувреме
 
Последно уредено:
Член од
24 јануари 2013
Мислења
273
Поени од реакции
316
Ааааа затоа ти си толку информиран, затоа ти требаше и посредник зашто нели тешко било во софија и без посредник не си знаел кај да одиш што да правиш како да се пикнеш прекуред. Тоа веројатно од што си толку информиран ти било страв да не изгубиш некоја информација и си бил дезориентиран. А и гледам не само што имаш вишак пари, пари се заработуваат имаш и вишак време за да идеш милион пати до софија извини ама тоа е луксуз кој некои од нас неможат да си го дозволат.
Не ти е срам бе така да им се обраќаш на членови овде без разлика кој каде аплицирал, или само тоа што си заминал до софија ти дозволува така да пишуваш оооо ти богу на селанската ароганција.
Па членот што аплицирал во БГ амбасада а и јас да и јас таму аплицирав никој не не влече за нос, воопшто не се тресам дали ми се доставени дополнителните документи или не ми се доставени зашто јас лично ги доставив и си имам потврда за сето тоа за разлика од голем број од вас кои се сомневаат во посредниците или неможат да ги добијат со месеци.
BTW што уште бараш ти на форумов кога и онака google ти се јавува за да те праша како да одговори на некое пребарување зашто вриеш од информации. Зарем дојде тука од нас неинформираните да се информираш?
A koj e ovde dolzen na sekoe prasanje da vi dava odgovor, ne gledas deka se edno isto se povtoruva, a pretezno toa go pravat tie sto odat preku ambasada ( dazastedite), i sto mi e gajle mene ti sto mislis, samo me iritira sto site sakaat na tacna da im se servira, a ti ako se pronajde vo niv tvoj problem, si imate ambasada prasajte si ja, a nie site drugi imame posrednici i fala bogu tie se mnogu poupateni i edno da e jasno, na posrednikot mu davas pari da te informira i da ti zavrsi rabota i so nego mozes da bides vo kontakt sekoj den, a sto se odnosi do Sofija prijatele napamet ja znam, bidejki tamu studirav!.
 
Член од
26 декември 2014
Мислења
36
Поени од реакции
63
Дали има некој што му пристигна писмо од Воениот архив? ако има некој, да ми напише за колку време го добил откако платил во банка?
 
Член од
11 април 2012
Мислења
4.392
Поени од реакции
4.874
A koj e ovde dolzen na sekoe prasanje da vi dava odgovor, ne gledas deka se edno isto se povtoruva, a pretezno toa go pravat tie sto odat preku ambasada ( dazastedite), i sto mi e gajle mene ti sto mislis, samo me iritira sto site sakaat na tacna da im se servira, a ti ako se pronajde vo niv tvoj problem, si imate ambasada prasajte si ja, a nie site drugi imame posrednici i fala bogu tie se mnogu poupateni i edno da e jasno, na posrednikot mu davas pari da te informira i da ti zavrsi rabota i so nego mozes da bides vo kontakt sekoj den, a sto se odnosi do Sofija prijatele napamet ja znam, bidejki tamu studirav!.
Па бидејки знаеш се на памет и си премногу информиран еве кажи ми зашто имаше потреба од посредник? и немој да ми попуваш и да ми кажуваш што да читам и каде или како да се информирам кога на форумов сум доста подолго од тебе, а и во темава ако имам помалку пати постирано за да не ме приметиш 9 до 10 мои постови тука биле продуктивни за разлика од тепањето празна слама кое го постигна со твоите 100тина поста. Што те информираше бе толку посредникот што неможеше сам да дознаеш во амбасада? Кога луѓето таму буквално за се што сакаш да прашаш даваат одговор, образложение зашто според законот е така а не што тие мислат и совет што е подобро да направиш. Еве и јас идев преку амбасада да и не заштедив ништо посебно одколку вие што идете преку посредник освен што не платив 3-4 пат до софија ама мн битен податок цела постапка ја терав на пауза за ручек од работа без да отсуствувам зашто несмеев вадењето бг пасош не е баш некој изговор за да добиеш слободен ден. Размисли малку пред да пишеш нешто, а верувај не се замарам што ти имаш да кажеш за моето мислење повеќе ме загрижува тоа како ти мислиш дека би просперирал со тој однос во некоја цивилизирана и развиена земја.
 
Член од
31 јануари 2015
Мислења
85
Поени од реакции
126
Сакам да те прашам доколку знеш.Дали откако ќе биде некој одбиен наведуваат причина зошто е одбиен или така само ги одбиваат без некаков документ.
Од ДАБЧ нема да добиеш образложение зошто си одбиен, но можеш да претпоставиш ако тоа се случи, најверојатно со документите не си ги убедил дека имаш претци со бугарско потекло.[DOUBLEPOST=1428104707][/DOUBLEPOST]
Дечкoтo мoј пoднесе дoпoлнителен дoкумент Сведителствo oд дедo сo нaзнaкa бугaрин нa бугaрски јaзик oд 1941гoд. Еве веќе 2 месеци и 2 недели и сеуште е стaтусoт вo дoпoлнителнa прoверкa.
Штo знaчи немa прaвилa зa кoлку време ќе се смени ??:(
Штом пишува дека е Бугарин, ќе помине, само бидете трпеливи.
 
Член од
25 февруари 2014
Мислења
242
Поени од реакции
244
Од ДАБЧ нема да добиеш образложение зошто си одбиен, но можеш да претпоставиш ако тоа се случи, најверојатно со документите не си ги убедил дека имаш претци со бугарско потекло.[DOUBLEPOST=1428104707][/DOUBLEPOST]

Освен тоа може да има и друга причина.
 
Член од
6 јануари 2015
Мислења
1.302
Поени од реакции
1.242
Дали има некој што му пристигна писмо од Воениот архив? ако има некој, да ми напише за колку време го добил откако платил во банка?
некои имаа напишано за некаде окулу недела две.инаку јас деновиве треба да платам за да го побараат прадедоми....[DOUBLEPOST=1428109481][/DOUBLEPOST]денес се сретнав со ПЕТАР КОЛЕВ за оние од 2012 имам лоши вести,тој ми рече дека за недела две ке не тргнат па ке мораме после наново цела процедура,друго поважно кажа дека НА 18-ти ВО БИТОЛА ВО 13:00 часот ке има собир и ке дојде ПОЛА БУГАРСКА ВЛАДА и ке има над 2000 души со организиран превоз еве ви шанса искористетеја ке имате можнос да разговарате со нив,и друго новиот закон нуди премногу можности АКО БИДЕ ИЗГЛАСАН.... барем така ми кажа..така да ПОМОЛЕТЕСЕ,,,оваа голгота да заврши АМИН...
 
Последно уредено:
Член од
18 ноември 2014
Мислења
20
Поени од реакции
2
некои имаа напишано за некаде окулу недела две.инаку јас деновиве треба да платам за да го побараат прадедоми....[DOUBLEPOST=1428109481][/DOUBLEPOST]денес се сретнав со ПЕТАР КОЛЕВ за оние од 2012 имам лоши вести,тој ми рече дека за недела две ке не тргнат па ке мораме после наново цела процедура,друго поважно кажа дека НА 18-ти ВО БИТОЛА ВО 13:00 часот ке има собир и ке дојде ПОЛА БУГАРСКА ВЛАДА и ке има над 2000 души со организиран превоз еве ви шанса искористетеја ке имате можнос да разговарате со нив,и друго новиот закон нуди премногу можности АКО БИДЕ ИЗГЛАСАН.... барем така ми кажа..така да ПОМОЛЕТЕСЕ,,,оваа голгота да заврши АМИН...
Dobro i na tie so stari dokumenti so original licna karta kade sto pisuva nacionalnost Blgarin ke ne prekratat
 
Член од
13 февруари 2012
Мислења
826
Поени од реакции
1.322
Dobro i na tie so stari dokumenti so original licna karta kade sto pisuva nacionalnost Blgarin ke ne prekratat
Дечко, мисли малку логички. Сигурно мисли на тие што стојат во мирување, во дополнителна проверка. Тие што се од 2012, а поднеле дополнителни документи, претпоставувам веќе добиле позитивен одговор, или при првата наредна проверка ќе добијат.
 
Член од
7 март 2014
Мислења
12
Поени од реакции
3
cestito Lorena. Jas istovremeno dobiv status kako i vas odnosno istiot den so ogled deka nemat izdadeno protokol kade vidovte deka e potpisan ukazot ili direkno vo tresenje prepiski.Blagodaram.[DOUBLEPOST=1428145688][/DOUBLEPOST]
cestito Lorena. Jas istovremeno dobiv status kako i vas odnosno istiot den so ogled deka nemat izdadeno protokol kade vidovte deka e potpisan ukazot ili direkno vo tresenje prepiski.Blagodaram.
 
Член од
8 февруари 2009
Мислења
36
Поени од реакции
3
Kako da najdam bugarsko poteklo ? Vo arhiv ne najdov nisto , dali znaete od BG arhiv dali mozat da se dobijat nekakvi dokumenti i kako odi taa postapka, koj treba da se kontaktira za toa ?
 
Член од
12 март 2015
Мислења
17
Поени од реакции
3
po moe mislenje,,brisel e tuka glavniot faktor.kako od brisel keim kazat taka bugarskata vlada ke pravi.....
 
Член од
4 април 2015
Мислења
179
Поени од реакции
251
Dobro, i sega ako pominat olesnuvanjata vo nivniot parlament, da moze da se dokazuva bugarsko poteklo ne samo po prava linija, tuku i po tetki, vujkovci, bratucedi, ke moze li da baram da mi odobrat proizhod vrz osnova na bratuced mi koj ima izvadeno drzavjanstvo pred 6-7 godini ? Ke dokazam povrzanost so nego so izvodi od mene, nego, majka mi, tratko mu i od dedo mi umrenica.
 
Член од
21 јули 2010
Мислења
352
Поени од реакции
320
Dobro, i sega ako pominat olesnuvanjata vo nivniot parlament, da moze da se dokazuva bugarsko poteklo ne samo po prava linija, tuku i po tetki, vujkovci, bratucedi, ke moze li da baram da mi odobrat proizhod vrz osnova na bratuced mi koj ima izvadeno drzavjanstvo pred 6-7 godini ? Ke dokazam povrzanost so nego so izvodi od mene, nego, majka mi, tratko mu i od dedo mi umrenica.
mislam deka sam si go pisa odgovorot, vo prvata recenica :)
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom