Што добиваат и што губат оние кои ја напуштаат Македонија?

пунтер

betfair trader
Член од
21 март 2011
Мислења
5.252
Поени од реакции
8.677
Работата е што сака да не се замара (а тука е во право) со она Македонското, да не можеш да се отпуштиш и да се препуштиш на животот бидејќи некој ќе ти суди што правиш.
ке бидам ептен краток, дај ти кажи ми каде го нема тоа Македонското каде сите се познаваат, па цел свет исто фунционура, , сега нормално одиш некаде у пм и никого не познаваш, па кој сакаш да те оговара кога никој не те знае ? И таму во помалите места каде што се знаат лугето со генерации истото се случува, оговарање и слично, а за лицемерие и дволичност немој да ми зборуваш молим те, изгледа ти не си ги запознал доволно тие другите на кој курот му го кревате.


update:
еве еден пример читај го линкот
http://www.dailymail.co.uk/news/article-2938591/Wife-insurance-boss-caught-camera-romping-office-junior-incident-gone-viral-spotted-Facebook.html

Еве лугето се опуштиле, цела бар застанал да ги гледа, остај тоа и ги снимал, да биде работата ептен за никаде ги пуштиле на социалните мрежи, наместо гостиве во барот опуштено да пијат и си прават муабет, дури бендот застанал со свирење да тие земале да снимаат двајца кој опуштено се забавувале.,.И сега на овие двајца ние Македонците им сме криви.
 
Последно уредено:
Член од
30 јануари 2015
Мислења
247
Поени од реакции
647
Sekoj covek luge ima svoe.mislenje stav pred se karakter spored rabotite sto mu se slicuvale vo zivotot bilo srekni nesrekni sekoj poedinec si e slika za sebe so svoi svakanja razmisluvanja karakter stav.
nikoj na nikoj ne mu e dolzen da go citira so pogrdni zborovi bilo dali eden covek ke kaze deka e bolje stranstvo ili nekoj ke kaze makedonija sekoj covek si znae kako mu e vo svoja koza..onie luge.sto ostanale makedonija i sto se golemi patrioti i ja sakaat drzavava se tie sto si imaat dobra zarabotuvacka postignata bilo na koj nacin i najnormalno ke si ja brani od drzavava zima leb. E sega za tie sto se vo stranstvo kako jas dolgi godini i mnogu drugi zaedno so mene ili pak tie sto nemaat rabota vo makedonija ke kazeme deka MILI BOZE FALATI STO NE ODNESE VO DRUG SVET CIVILIZACIJA I STO PODALEKU OD TAMU da mozeme da se smeeme slobodno i da uzivame kako luge i da mozeme da vidime bel den vo zivotot. Daj boze nikogas da ne treba da se vratam tamu vo taa pustelija vo taa dalekovekovna pestera stvorena takva blagodarenie na nasive politiciri gnasni!!!!
 

Prestapnik

Кондураџија
Член од
10 јануари 2015
Мислења
418
Поени од реакции
342
Еве јас сум патриот и заработувам убаво во Македонија, а сепак мислам дека поубаво ќе живеам во друга побогата и поцивилизирана земја. Тоа не значи дека не си ја сакам земјата. Само сакам да имам полагоден и побезбеден живот за мене и моето семејство.

А не сваќам кои се тие патриоти кои прошетале низ светот и неќат да живеат на подобро место. Поготово оние со фамилија.
 
Член од
4 октомври 2014
Мислења
173
Поени од реакции
54
Еве јас сум патриот и заработувам убаво во Македонија, а сепак мислам дека поубаво ќе живеам во друга побогата и поцивилизирана земја. Тоа не значи дека не си ја сакам земјата. Само сакам да имам полагоден и побезбеден живот за мене и моето семејство.

А не сваќам кои се тие патриоти кои прошетале низ светот и неќат да живеат на подобро место. Поготово оние со фамилија.
Дај боже да е така убаво и сјајно, и јас одма бегам оттука.
Ама вистината е дека ќе се мучиш да се прехраниш на почетокот и можеби , само можеби, после 10-15 години ќе застанеш на нозе и ќе имаш колку толку стабилен живот каков што си имал пред да се иселиш.
Тоа е вистината нажалост.
 
Член од
24 мај 2014
Мислења
5.300
Поени од реакции
5.885
Секогаш нештата имаат две страни... Со иселувањето добиваш поголема плата, поубаво и покултурно место за живеење а губиш поубава дружба, по топли луѓе, поголема слобода, блискост со роднини и пријатели итн.
 
Член од
7 март 2015
Мислења
2
Поени од реакции
2
Moeto razmisluvanje na ovaa tema e posveteno na site onie sto po sekoja cena, bez razmisluvanje sakaat da ja napustat Makedonija barajki ja svojata materijalna i dusevna sreka voglavno vo zapadnava civilizacija...Jasno, pritoa voopsto ne razmisluvas za toa sto dobivas i sto gubis bidejki po pravilo po sekoja cena sakas da izbegas od tamu i nisto drugo ne ti e bitno na svet... Mnogu brzo potoa, jasno ti e kako den deka "rajot" kade sto si pristignal, bez razlika dali e toa zapadnoevropska zemja ili Kanada, SAD, Avstralija ili Nov Zeland se daleku, daleku od tvojata realna zamisla za niv pred doaganjeto tamu...
Da se razbereme, sovrseno mesto za ziveenje na ovoj svet NE POSTOI, takvo mesto nema na zemjinava topka, ako nekoj ve ubeduva vo toa e patoloski lazgo...

Ako mozam nesto vistinski da razberam, e toa da se resis bezuslovno da ja napustis zemjata vo uslovi koga bukvalno si nevraboten i si doveden do toj ocaen cekor bezkurpulozno da se boris za egzistencijata na tvoeto semejstvo i tvoite deca bilo kade vo svetot! Toa DA! I nema nikakva diskusija okolu toa...

Toa sto ne mozam da go razberam e da si odis od tamu koga veke imas etablirana dobro platena rabota, mesto za ziveenje ili kvaliteteten zivot (mojot primer), pri toa obrazlozuvajki deka begas od bezperspektivnosta, nesigurnosta, Albancite ili ne znam kakva li ne banalna pricina...Sto ocekuvas deka ke najdes tuka? Odgovor na site ovie dilemi? Posebno vo vreme na edna globalna kriza? Dali znaes kolku lugje izgubija rabota tuka vo Kanada kako posledica na pad na cenata na naftata? Dali znaes deka kanadskiot parlament bese cel na napad na bagrava islamisticka i sega pretat so napadi po celata zemja? Koga sme kaj Albancite, ako oni slucajno ti smetaat, togas spremi se da se soocis so eden kup pakistanci, indusi, somalijci koj bukvlno ja imaat preplaveno zemjava do toj stepen sto jas sum seriozno zagrizen za idninata na moeto dete i opsesiran so dilemata dali e ova pravo mesto za nejzin normalen razvoj i zivot...

Ako me prasas mene, koj dojde vo Kanada kako iskusen profesionalec so impresivno rezime vo naftena industrija i odlicen angliski, covek sto mnogu maski se borese da dojde do prava profesionalna rabota vo koja zarabotuva odlicno i ima kvaliteten zivot po tukasni standardi, posle ovie cetiri godini, NIKOGAS ne bi ja napustil mojata Makedonija. Po pravilo, mnogu poveke gubis koga si von svojata rodena grutka otkolku sto se zalazuvas deka dobivas...
 

Prestapnik

Кондураџија
Член од
10 јануари 2015
Мислења
418
Поени од реакции
342
Дај боже да е така убаво и сјајно, и јас одма бегам оттука.
Ама вистината е дека ќе се мучиш да се прехраниш на почетокот и можеби , само можеби, после 10-15 години ќе застанеш на нозе и ќе имаш колку толку стабилен живот каков што си имал пред да се иселиш.
Тоа е вистината нажалост.
Во моментов сум во Скандинавија. Добив понуда за работа за нешто над милион шведски круни годишно бруто или по 3600 евра месечно нето почетна плата. За трошоците овде тоа не се многу пари, од прилика ко 1200 евра во Македонија. Но ако работи и жена ми, а верувам дека ќе најде работа за неколку месеци сигурно ќе имаме над 6к нето месечно. Плус државата дава месечен бонус од по скоро 1000 евра за двете деца, плус без пари градинки и други школи, плус законски платата мора да ни расте по минимум 3 или 4% годишно и да не зборам за се останато што ни на приказна не можеме да си го раскажеме. Не знам како со вакви услови овде ќе страдаме за материјални добра. Може само да патиме од климата, цело време е дождливо, дува и зимоска денот трае по 5-6 саати. Ем јазик не знаеме а е многу тежок за нас да го научиме.


@Naiven40
Во кој град живеете?
 
Последно уредено:
Член од
4 октомври 2014
Мислења
173
Поени од реакции
54
Во моментов сум во Скандинавија. Добив понуда за работа за нешто над милион шведски круни годишно бруто или по 3600 евра месечно нето почетна плата. За трошоците овде тоа не се многу пари, од прилика ко 1200 евра во Македонија. Но ако работи и жена ми, а верувам дека ќе најде работа за неколку месеци сигурно ќе имаме над 6к нето месечно. Плус државата дава месечен бонус од по скоро 1000 евра за двете деца, плус без пари градинки и други школи, плус законски платата мора да ни расте по минимум 3 или 4% годишно и да не зборам за се останато што ни на приказна не можеме да си го раскажеме. Не знам како со вакви услови овде ќе страдаме за материјални добра. Може само да патиме од климата, цело време е дождливо, дува и зимоска денот трае по 5-6 саати. Ем јазик не знаеме а е многу тежок за нас да го научиме.


@Naiven40
Во кој град живеете?
Де бе. Пред да лажеш, барем провери го курсот на шведската круна на гугле, избриши го постот од вчера кај што викаш дека си во МК и избриши го другиот пост кај што на 20 феб. си на водно како планинариш.[DOUBLEPOST=1425809375][/DOUBLEPOST]
Во моментов сум во Скандинавија. Добив понуда за работа за нешто над милион шведски круни годишно бруто или по 3600 евра месечно нето почетна плата. За трошоците овде тоа не се многу пари, од прилика ко 1200 евра во Македонија. Но ако работи и жена ми, а верувам дека ќе најде работа за неколку месеци сигурно ќе имаме над 6к нето месечно. Плус државата дава месечен бонус од по скоро 1000 евра за двете деца, плус без пари градинки и други школи, плус законски платата мора да ни расте по минимум 3 или 4% годишно и да не зборам за се останато што ни на приказна не можеме да си го раскажеме. Не знам како со вакви услови овде ќе страдаме за материјални добра. Може само да патиме од климата, цело време е дождливо, дува и зимоска денот трае по 5-6 саати. Ем јазик не знаеме а е многу тежок за нас да го научиме.


@Naiven40
Во кој град живеете?
Де бе. Пред да лажеш, барем провери го курсот на шведската круна на гугле, избриши го постот од вчера кај што викаш дека си во МК и избриши го другиот пост кај што на 20 феб. си на водно како планинариш.

А таман се разви здрава, реална дискусија за темата.
 

Prestapnik

Кондураџија
Член од
10 јануари 2015
Мислења
418
Поени од реакции
342
Свашта...
Ако ти си лажов, не значи дека и останатите се ко тебе, но нејсе не гледам ни причина за што да лажам. Нигде не реков дека сум во мк со вчерашниот пост. Живеам во мк, а овде сум на пат. Прашај администрација нека ти елаборира кај сум бил вчера и денес кога имам пишувано. И пред пак да се направиш мајмун провери го курсот и давачките во Шведска па после пишувај.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.702
Поени од реакции
23.399
Дај боже да е така убаво и сјајно, и јас одма бегам оттука.
Ама вистината е дека ќе се мучиш да се прехраниш на почетокот и можеби , само можеби, после 10-15 години ќе застанеш на нозе и ќе имаш колку толку стабилен живот каков што си имал пред да се иселиш.
Тоа е вистината нажалост.
Нема врска, тоа може да е само твојата вистина. Кој како ќе се снајде е индивидуално. Некој и после 30 години нема да застанат на нозе ако решиле да живеат така. Повеќето после година две се средени и веќе километри понапред него што биле во МКД. Сепак почнуваш од 0, разликата е што во странство со сигурни примања во средена држава можеш да идеш напред, да планираш да земеш кредит итн...[DOUBLEPOST=1425812902][/DOUBLEPOST]
Moeto razmisluvanje na ovaa tema e posveteno na site onie sto po sekoja cena, bez razmisluvanje sakaat da ja napustat Makedonija barajki ja svojata materijalna i dusevna sreka voglavno vo zapadnava civilizacija...Jasno, pritoa voopsto ne razmisluvas za toa sto dobivas i sto gubis bidejki po pravilo po sekoja cena sakas da izbegas od tamu i nisto drugo ne ti e bitno na svet... Mnogu brzo potoa, jasno ti e kako den deka "rajot" kade sto si pristignal, bez razlika dali e toa zapadnoevropska zemja ili Kanada, SAD, Avstralija ili Nov Zeland se daleku, daleku od tvojata realna zamisla za niv pred doaganjeto tamu...
Da se razbereme, sovrseno mesto za ziveenje na ovoj svet NE POSTOI, takvo mesto nema na zemjinava topka, ako nekoj ve ubeduva vo toa e patoloski lazgo...

Ako mozam nesto vistinski da razberam, e toa da se resis bezuslovno da ja napustis zemjata vo uslovi koga bukvalno si nevraboten i si doveden do toj ocaen cekor bezkurpulozno da se boris za egzistencijata na tvoeto semejstvo i tvoite deca bilo kade vo svetot! Toa DA! I nema nikakva diskusija okolu toa...

Toa sto ne mozam da go razberam e da si odis od tamu koga veke imas etablirana dobro platena rabota, mesto za ziveenje ili kvaliteteten zivot (mojot primer), pri toa obrazlozuvajki deka begas od bezperspektivnosta, nesigurnosta, Albancite ili ne znam kakva li ne banalna pricina...Sto ocekuvas deka ke najdes tuka? Odgovor na site ovie dilemi? Posebno vo vreme na edna globalna kriza? Dali znaes kolku lugje izgubija rabota tuka vo Kanada kako posledica na pad na cenata na naftata? Dali znaes deka kanadskiot parlament bese cel na napad na bagrava islamisticka i sega pretat so napadi po celata zemja? Koga sme kaj Albancite, ako oni slucajno ti smetaat, togas spremi se da se soocis so eden kup pakistanci, indusi, somalijci koj bukvlno ja imaat preplaveno zemjava do toj stepen sto jas sum seriozno zagrizen za idninata na moeto dete i opsesiran so dilemata dali e ova pravo mesto za nejzin normalen razvoj i zivot...

Ako me prasas mene, koj dojde vo Kanada kako iskusen profesionalec so impresivno rezime vo naftena industrija i odlicen angliski, covek sto mnogu maski se borese da dojde do prava profesionalna rabota vo koja zarabotuva odlicno i ima kvaliteten zivot po tukasni standardi, posle ovie cetiri godini, NIKOGAS ne bi ja napustil mojata Makedonija. Po pravilo, mnogu poveke gubis koga si von svojata rodena grutka otkolku sto se zalazuvas deka dobivas...
Зависи што си замислувал и колку си разгледал/си се спремил за тоа каде идеш. Иако денес се можеш да најдеш на интернет ретко кој од македонските иселеници детално ја истражува неговата следна дестинација. Повеќето едвај чекаат да добијат виза и со првиот авион да заминат па после се „изненадени“ од тоа каде дошле...

Постојат подобри и полоши држави, подобри и полоши градови и подобри и полоши населби. Пример, Канада е подобра држава за да просперираш него Македонија, Торонто/Ванкувер/Едмунтон се подобри од Бери, Аботсфорд или Виндсор. Во Ванкувер исто така не е исто дали живееш во Китсилано или Порт Алберни. Борбата е да дојдеш до поубавите делови во добра држава.

Добра плата и квалитетен живот реално е малку смешно за било кое место на балканот. Сериозно што е за тебе добра плата и колку има такви што во МКД или на балканот ја заработуваат? Загаденост на воздухот во Скопје е 25 пати поголемо него во Мелбурн или Сиднеј градови со популација 5-6 пати поголема од СК. Дебатираме за здрава храна итн, а види што дише тој народ...
 
Последно уредено:
Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.889
Добиваат поздебелен џеб, самоувереност, и помал страв од иднината...
I tamu ako ne si vo drzavno ke ti gori pod noze, nema nikakva garancija dali ke imas ili ke nemas rabota, sekade vazi sistemot ostanes li bez 2-3 plati odma bankrotiras..[DOUBLEPOST=1425821196][/DOUBLEPOST]
Во моментов сум во Скандинавија. Добив понуда за работа за нешто над милион шведски круни годишно бруто или по 3600 евра месечно нето почетна плата. За трошоците овде тоа не се многу пари, од прилика ко 1200 евра во Македонија. Но ако работи и жена ми, а верувам дека ќе најде работа за неколку месеци сигурно ќе имаме над 6к нето месечно. Плус државата дава месечен бонус од по скоро 1000 евра за двете деца, плус без пари градинки и други школи, плус законски платата мора да ни расте по минимум 3 или 4% годишно и да не зборам за се останато што ни на приказна не можеме да си го раскажеме. Не знам како со вакви услови овде ќе страдаме за материјални добра. Може само да патиме од климата, цело време е дождливо, дува и зимоска денот трае по 5-6 саати. Ем јазик не знаеме а е многу тежок за нас да го научиме.


@Naiven40
Во кој град живеете?
Sega se vrati eden drugar od svedska i vika ne se vrakja veke tamu. 2 godini rmbase kako crnec najgolema plata so ja zarabotil e 2000 evra mesecno a skoro site gi trosel i ne zastedil ni skapan dinar. I mene malce cudno mi bese niso da ne mu ostane ama toa e, uzasno skap zivot, taka vika. 700 evra plakal kirija za garsonjera od 35m2. Bas me interesira so rabotno mesto si nasol ti pa imas 3500 evra plata mesecno.
 
Последно уредено:

kelesh

sperminator
Член од
20 август 2014
Мислења
72
Поени од реакции
138
Во моментов сум во Скандинавија. Добив понуда за работа за нешто над милион шведски круни годишно бруто или по 3600 евра месечно нето почетна плата. За трошоците овде тоа не се многу пари, од прилика ко 1200 евра во Македонија. Но ако работи и жена ми, а верувам дека ќе најде работа за неколку месеци сигурно ќе имаме над 6к нето месечно. Плус државата дава месечен бонус од по скоро 1000 евра за двете деца, плус без пари градинки и други школи, плус законски платата мора да ни расте по минимум 3 или 4% годишно и да не зборам за се останато што ни на приказна не можеме да си го раскажеме. Не знам како со вакви услови овде ќе страдаме за материјални добра. Може само да патиме од климата, цело време е дождливо, дува и зимоска денот трае по 5-6 саати. Ем јазик не знаеме а е многу тежок за нас да го научиме.


@Naiven40
Во кој град живеете?
kako dobi dokumenti?
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.595
Поени од реакции
82.297
Тука има еден милион предизвици кои се поврзани со нефункционирањето на државата, законите и слично, а кои играат огромна улога во секојдневниот живот, отежнувајќи го и претворајќи го во една донкихотовска борба или сизифовски напор.
Неспоредлив е животот тука и таму, кога ќе се земе в предвид дека сите тие споменати работи таму, ги земаш здраво за готово, како во секоја нормална држава.
 

Prestapnik

Кондураџија
Член од
10 јануари 2015
Мислења
418
Поени од реакции
342
Не реков дека прифатив туку само дека добив понуда. За документи е најмал проблем. Инаку животот овде е скап. Чиз кејк и кафе се 10 евра, пиво 10 евра во кафич, ручек во ресторан во работен ден со попуст е од 12 евра па нагоре. Дали ќе прифатам, не верувам затоа што не би можеле овде да живееме поради климата, а за печалба не е таа сума ни малку доволна.
 
Последно уредено:

gade

Augustus
Член од
12 април 2008
Мислења
4.846
Поени од реакции
5.152
I tamu ako ne si vo drzavno ke ti gori pod noze, nema nikakva garancija dali ke imas ili ke nemas rabota, sekade vazi sistemot ostanes li bez 2-3 plati odma bankrotiras..[DOUBLEPOST=1425821196][/DOUBLEPOST]
Sega se vrati eden drugar od svedska i vika ne se vrakja veke tamu. 2 godini rmbase kako crnec najgolema plata so ja zarabotil e 2000 evra mesecno a skoro site gi trosel i ne zastedil ni skapan dinar. I mene malce cudno mi bese niso da ne mu ostane ama toa e, uzasno skap zivot, taka vika. 700 evra plakal kirija za garsonjera od 35m2. Bas me interesira so rabotno mesto si nasol ti pa imas 3500 evra plata mesecno.
Да ти кажам јас колку плаќам кирија има мозокот да ти експлодира. :icon_lol: 1800 евра за двособен стан.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom