До кога МПЦ планира да го дере народот?

  • Креатор на темата Moon Child
  • Време на започнување
Член од
19 март 2011
Мислења
18.984
Поени од реакции
40.195
Влегувањето во црква може не ме прави верник ама прави да се чувтвувам спокојно, ослободено, мирно....
Епа стварно е шубе бе човек. Не дека ги сакам јас адетите, ама ај не викни поп за 40 дена или не знам за слава не го пеј лепчето. Стварно некако е шубе после. За Велигден на врата ни доаѓа поп и као демек да ни ја освети куќата. Никој не го викнал ама не си иде додека не му дадеш пари. И ај што да направиш да му затвориш врата или да го избркаш дека немаш 100 ден. да му дадеш!? Пак е шубе :D
Тоа што го викаш шубе, е суеверен, примитивен страв. И токму тоа е она што овие арамиите го користат.

Мене така ми дојде еднаш поп на врата, и го поканив да влезе. За воља на вистината, не беше ненајавен, претходниот ден помина еден човек и ми кажа дека ќе помине попот. Не се сеќавам за кој празник беше.

Го оставив да си ги направи сите магии и кога дојде време за пари, му ја дадов Бибилјата и му реков дека ќе му дадам 100 евра за услугите, ако може да ми најде каде во Библијата има напишано дека се свештениците треба да земаат пари. Направи незаборавна фаца, прајслес. Си замина, и никогаш повеќе не стапна кај мене дома. Ниту тој, ниту било кој друг. Веројатно сум им ставен на некоја црна листа на неплаќачи. :kluc:
 
Последно уредено:

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.271
Тоа што го викаш шубе, е суеверен, примитивен страв. И токму тоа е она што овие арамиите го користат.

Мене така ми дојде еднаш поп на врата, и го поканив да влезе. За воља на вистината, не беше ненајавен, претходниот ден помина еден човек и ми кажа дека ќе помине попот. Не се сеќавам за кој празник беше.

Го оставив да си ги направи сите магии и кога дојде време за пари, му ја дадов Бибилјата и му реков дека ќе му дадам 100 евра за услугите, ако може да ми најде каде во Библијата има напишано дека се свештениците треба да земаат пари. Направи незаборавна фаца, прајслес. Си замина, и никогаш повеќе не стапна кај мене дома. Ниту тој, ниту било кој друг. Веројатно сум им ставен на некоја црна листа на неплаќачи. :kluc:
Еден ден ќе застанеш пред лицето а Бог, и тој се ќе знае, ќе ти ги извади сите сметки кои не си ги платил на Неговата Црква... 5 евра овде... 10 онде.... 20 ваму, 50 таму... се на се, за цел овоземен живот дали 1500 евра ќе биди збирот, и ќе ти рече “за 1500 евра го отфрли животот вечен во рајот со мене, А зад него од портите на рајот се слуша радосна смеа на луѓето кои му плаќале на поповите и кои вечно ќе уживаат во се она што го сакале најмногу во животот, непресушни фонтани на пиво, ракија, кока кола, струмка... купови највкусна скара, реки од нутела, кладилници во кои секој секогаш добива премија, најубави жени, најјаки коли и мотори, кули од злато покрени со дијаманти......... но ти нема да уживаш во тие благодети, ради твојата скржавост ќе одиш на другото место, на местото на тагата очајот и сивилото и по цел ден ќе ги слушаш говорите на заев а најјака женска ќе ви биде шеќеринска
 
Член од
19 март 2011
Мислења
18.984
Поени од реакции
40.195
но ти нема да уживаш во тие благодети, ради твојата скржавост ќе одиш на другото место, на местото на тагата очајот и сивилото и по цел ден ќе ги слушаш говорите на заев а најјака женска ќе ви биде шеќеринска
Е ако де, јас имам еден куп перверзни мисли за Рада...
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.271
Е ако де, јас имам еден куп перверзни мисли за Рада...
само во рајот се исполнуваат желбите и мислите како награда за добрите верници, да беше добар, ќе одеше во рајот и ќе и ги праеше на рада сите перверзии кои ги сакаш и кои те прават среќен, вака во пеколот само ќе те мачат таквите мисли а не ќе можеш ништо да направиш
 
Член од
19 март 2011
Мислења
18.984
Поени од реакции
40.195
само во рајот се исполнуваат желбите и мислите како награда за добрите верници, да беше добар, ќе одеше во рајот и ќе и ги праеше на рада сите перверзии кои ги сакаш и кои те прават среќен, вака во пеколот само ќе те мачат таквите мисли а не ќе можеш ништо да направиш
:(
 
Член од
19 март 2011
Мислења
18.984
Поени од реакции
40.195
не е доцна, оди в црква, плати си ги борчовите и планирај шо ќе и праиш на рада
Слушај, ми изгледа како да мамиш. Ако платам ќе одам во рајот, ако одам во рајот, ќе ја нема Рада. Или има една Рада за перверзии во рајот, и една за да те нервира во пеколот?
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.271
Слушај, ми изгледа како да мамиш. Ако платам ќе одам во рајот, ако одам во рајот, ќе ја нема Рада. Или има една Рада за перверзии во рајот, и една за да те нервира во пеколот?
Рајот е место каде на заслужните им се исполнуваат сите желби, секој го добива она шо сака, ти ако сакаш перверзии со рада - ќе ги имаш, ако некој сака брзи коли - во рајот ќе вози вејрон, ако некој сака злато и пари , во рајот ќе живаа во златна куќа и ќе спие на душек со пари, ако сака некој риболов, во рајските реки ќе ги фаќа најубавите примероци на крап, пастрмка, клен......
 
Член од
3 септември 2010
Мислења
5.766
Поени од реакции
8.004
Болт 1
Болт 2
баш верниците се лицемери, значи начинот на кој се слават веселбите денес, треба да се искорени, цела веселба да биде со едно парче леб шо ќе се крши, а сите пари планирани како до сега треба да одат за поповите? На еден од деновите во животот каде е најголема веселба не треба да поканиме многу гости? На свадба и крштевка треба што помалку гости да има за да има повеќе пари за попови? Арно ти е тебе?
Не си ме разбрал. Веселба не е исто што и Слава. И Славата во никој случај не може да се слави како да е баханалија, туку само онака како доликува на еден христијанин.

Дали знаеш што претставува самиот чин на крштевањето и самиот чин на склучување брак во црквата? Ако мислиш дека тоа е небитно, не си принуден да викаш свештеник ни за крштевка, ни за венчавка. Едноставно, склучи си брак во матично и запиши го името на детето во матично. Зошто да даваш пари на попови кога истите тие пари можеш да ги дадеш на ресторанот во кој ќе ги организираш веселбите? Покани стотици гости, од кои најголем дел после неколку дена ќе заборават дека воопшто постоиш и кога ќе бидеш на зорт (било да ти се потребни пари, лекови или некаква услуга), некои ќе се направат дека не те познаваат, а некои само ќе те тапкаат по рамо, ќе ти ветуваат кули и градови, а во реалноста нема да мрднат ни со малиот прст за да ти помогнат.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.323
Поени од реакции
79.072
Значи според кажаново, @Beric Dondarrion нема право да ги критикува муслиманите, затоа што не е муслиман.
Какво време дојде, кафири да се бунат зошто некој во Ирак или Сирија сечел глави.....
Паралелава не ти е на место.
На Берик и на неговите, ако не преземе нешто еден ден ќе му заигра мечката у двор. Критикува затоа што било кој може да стане жртва на тоа сотонско друштво, не е тоа по избор (освен нели ако ја прифатиш нивната посрана идеологија. не е доволно само Муслиман да си).

Ти имаш избор дали да плаќаш во црква или не, а богами и верниците.
Но ритуалите се неодминлив и незаменлив дел од верничкиот живот на Православниот Христијанин. А само свештените лица и монасите имаат благодат за некои од нив.
Затоа е задолжително да им се овозможат бесплатни услуги на верниците кои не можат да си ги приуштат.
 

la-loca

Immortal...
Член од
24 јули 2009
Мислења
2.545
Поени од реакции
1.252
Не си ме разбрал. Веселба не е исто што и Слава. И Славата во никој случај не може да се слави како да е баханалија, туку само онака како доликува на еден христијанин.

Дали знаеш што претставува самиот чин на крштевањето и самиот чин на склучување брак во црквата? Ако мислиш дека тоа е небитно, не си принуден да викаш свештеник ни за крштевка, ни за венчавка. Едноставно, склучи си брак во матично и запиши го името на детето во матично. Зошто да даваш пари на попови кога истите тие пари можеш да ги дадеш на ресторанот во кој ќе ги организираш веселбите? Покани стотици гости, од кои најголем дел после неколку дена ќе заборават дека воопшто постоиш и кога ќе бидеш на зорт (било да ти се потребни пари, лекови или некаква услуга), некои ќе се направат дека не те познаваат, а некои само ќе те тапкаат по рамо, ќе ти ветуваат кули и градови, а во реалноста нема да мрднат ни со малиот прст за да ти помогнат.
Принуден си, зашто за било какви документи да вадиш ти бараат документ дека си крстен и тн... А за тие гостите што си ги викнал на свадба претпоставувам дека се блиски луѓе кои сакаш да присуствуваат на твојата веселба, а не за после да им бараш услуги. Не дека ако попот те венчава во црква тој ке ти помогне кога е зорт само затоа што те венчал!
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
За какви документи ти бараат дали си крстен?
Принуден си, зашто за било какви документи да вадиш ти бараат документ дека си крстен и тн... А за тие гостите што си ги викнал на свадба претпоставувам дека се блиски луѓе кои сакаш да присуствуваат на твојата веселба, а не за после да им бараш услуги. Не дека ако попот те венчава во црква тој ке ти помогне кога е зорт само затоа што те венчал!
Ти бараат дека си крстен документ ако те викнат кум да си мислам или ако си кум на крштевка на дете. Само за ова знам дека бараат.
 
Член од
19 март 2011
Мислења
18.984
Поени од реакции
40.195
Ти бараат дека си крстен документ ако те викнат кум да си мислам или ако си кум на крштевка на дете. Само за ова знам дека бараат.
Ама тоа е пак за во црква. За никаков официјален државен документ не ти бараат потврда дека си крстен.

Пак ќе кажам, треба 6 месеци никој да не им стапне во црквите. Комплетен бојкот, па да почнат возниот парк да го распродаваат. Гниди.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Ама тоа е пак за во црква. За никаков официјалне државен документ не ти бараат потврда дека си крстен.

Пак ќе кажам, треба 6 месеци никој да не им стапне во црквите. Комплетен бојкот, па да почнат возниот парк да го распродаваат. Гниди.
Имам пишувано на форумов за една жена во Битола комшика на баба ми што го заборавила новчаникот дома за Задушница и имала само 100 денари, попов повеќе барал. Му рекла ајт бриши, зела лебот, виното, што памтела некои реченици, исекла и средила работа. Гледам се врати како вампир маж и :gjavol: После тоа повторила пак, каснел попов и истото. Така да глупости се плаќање за вакви работи според мене.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom