Факултет за Информатички Науки и Компјутерско Инженерство - ФИНКИ

Have an ice day

Get Free
Член од
26 јануари 2014
Мислења
544
Поени од реакции
1.021
Некој што полагал оперативни системи (ОС) да пише накратко како се полага теоријата, да не буткаат задачи у неа и некако многу обемен ми се виде, 7 предавања/прв колоквиум o_O.
 

Емкаа

the worst thing about prison was the dementors.
Член од
14 мај 2008
Мислења
4.987
Поени од реакции
12.550
Некој што полагал оперативни системи (ОС) да пише накратко како се полага теоријата, да не буткаат задачи у неа и некако многу обемен ми се виде, 7 предавања/прв колоквиум o_O.
Имаше и задачи лани во теоријата, тие со распоредување на процеси мислам дека беа. Јас на тие задачите се извадив, теоријата само 4 предавања имав научено и положив.
 

Amaterasu

123123113
Член од
17 април 2012
Мислења
1.188
Поени од реакции
1.189
Некој што полагал оперативни системи (ОС) да пише накратко како се полага теоријата, да не буткаат задачи у неа и некако многу обемен ми се виде, 7 предавања/прв колоквиум o_O.
Може да има задачи што се поминуваат на предавања. Ако има од аудиториски, ќе бидете дополнително известени. Теоријата не е тешка ако ги разбираш работите. Се на се, јас читав од книгата и ги поминував предавањата еден ден пред колоквиум и вадев супер поени.
 

Dani

1 + 1 = 10
Член од
22 јуни 2010
Мислења
24.402
Поени од реакции
58.640
Нa етест или нa хaртијa се пoлaгa ?
И aкo мoже збoр-двa oкoлу пoлaгaњетo сoфтверскo инженерствo кaј Кaтеринa.
 

Amaterasu

123123113
Член од
17 април 2012
Мислења
1.188
Поени од реакции
1.189
Нa етест или нa хaртијa се пoлaгa ?
И aкo мoже збoр-двa oкoлу пoлaгaњетo сoфтверскo инженерствo кaј Кaтеринa.
Се полага на хартија. Сите прашања се од слајдовите, ништо посебно. Имаш неколку на заокружување и неколку со цел одговор. Лани ни беше дозволено да си (пре)полагаме било кој колоквиум (во смисла, на испит можеш да го полагаш првиот,вториот, или двата колоквиума заедно).
 
Член од
22 февруари 2014
Мислења
172
Поени од реакции
27
Дали би можел некој/а да биде љубезен/на да ми пише ПП да прашам неколку работи поврзани со ланската прва лабораториска по Оперативни? Годинава ќе ни ги сменат, а асистентите не се баш најконцизни во тоа како треба да се решат дел од задачите, па затоа би сакала да консултирам некој што има искуство со предметов (т.е. искуство со барањата и начинот на оценување). Благодарам однапред.
 
Член од
27 ноември 2008
Мислења
1.433
Поени од реакции
341
Неструктурирани бази и xml ако има некој да ми каже до кај има стигнато Калајџиски со материјалот бидејќи не успеав да присуствувам на ниедно предавање :( Нешто за стилот на оценување испити исто така би било океј да споделите. <3
 
Член од
1 мај 2014
Мислења
112
Поени од реакции
170
Ако има некој примери од понови испитни задачи по Информациони системи, ако може нека сподели. Фала! :)
 
Член од
19 јули 2014
Мислења
26
Поени од реакции
1
Дечки дали прашањата на 4те тестови по АОК што се прават,се исти како оние од е-тест и дали се полагаат на компјутер,на системот за етест?
 
Член од
8 јануари 2015
Мислења
39
Поени од реакции
9
Кажете ми нешто повеќе за додипломски студии по Информатика и компјутерско инженерство (4 годишни студии) !
 
Член од
3 февруари 2015
Мислења
9
Поени од реакции
2
Кажете ми нешто повеќе за додипломски студии по Информатика и компјутерско инженерство (4 годишни студии) !
Не сум во ИКИ, но од тоа што ми кажале и што сум видел, ИКИ можда заедно со КНИ е најдобар(најширок,разновиден)смер, има доста изборни предмети од различни области како бази, електроника, кориснички интерфејси, телекомуникации и слично. Според тежина мислам дека е сличен на КНИ(можда малце потежок) бидејќи е единствен смер кој има физика, 3 задожителни Калкулус предмета и ги има можеби најтешките предмети на факултетов (ВИС,Теорија на информации,Нумерички методи),за последниов не сум сигурен дали уште постои или дел од него е сместен во Калкулус 3,а друг дел во постидпломски студии.
Според бројот на студенти можда е трет или четврт, па така да не би требало да има проблеми околу гужви на предавања, вежби и слично.
Така да заедно со КНИ е "најинженерски смер"
 
Член од
1 мај 2014
Мислења
112
Поени од реакции
170
Ако има некој примери од понови испитни комбинации (задачи и теорија) по WAN мрежи/ Дизајн на компјутерски системи, ако може нека сподели. Фала! :)
 

Have an ice day

Get Free
Член од
26 јануари 2014
Мислења
544
Поени од реакции
1.021
Некој да знае кај се наоѓа новиот амфитеатар на ФИНКИ?
 
Член од
22 февруари 2014
Мислења
172
Поени од реакции
27
Дечки, линк некој за спуштање на CLips? Најдов еден, ама вика download CLips ANSI, па не знам дали е тоа. Во упатствово во дополнителни материјали, не навеле линк, па затоа овде пишувам.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom