Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
22 октомври 2014
Мислења
1.187
Поени од реакции
694
Ma najmal problem se preziminjata toa se si se poklopuva tuku vo delot kade so se pisani roditelite na majka mi vo nacionalnost pise deka se makedonci i toa samo na niv.
 
Член од
22 октомври 2014
Мислења
1.187
Поени од реакции
694
Јас мислам дека нема да ти направат проблем за тоа.
I jas mislam deka ne bi trebalo da ima nekoj problem oti i bugarite se svesni deka rodeni vo mk normalno ke gi pise deka se nacionalnost makedonci.ali me jade nekoj crv odvnatre.
 
Член од
13 февруари 2012
Мислења
826
Поени од реакции
1.322
I jas mislam deka ne bi trebalo da ima nekoj problem oti i bugarite se svesni deka rodeni vo mk normalno ke gi pise deka se nacionalnost makedonci.ali me jade nekoj crv odvnatre.
Епа брзо носи ги документите такви какви што се, дур не те изел црвот. :D
 
Член од
25 јануари 2007
Мислења
3.176
Поени од реакции
106
Гледам дека има многу пишувано на темата, па да прашам нешто. (сигурно е поставено).

1. Извадив извод од чичкоми (брат на татко ми), како и копиjа од негов пасош коj веке се изjаснил како бугарин. Дали ако ги преведам на бугарски овои документи ке имат значение или не?

2. Дали важи лоза по женска страна? Баба ми има роднини во бугариjа - петрич. Доколку наjдам било каков документ од нив дали ке важат?

Каj и да е на ред ми е броjот па ми треба оваа информаштja. Фала ви :)
 
Член од
5 јануари 2015
Мислења
773
Поени од реакции
1.643
Пак има нови протоколи. Доста луѓе се вратени на дополнителни проверки
 
Член од
13 февруари 2012
Мислења
826
Поени од реакции
1.322
Не знам дали има друг случај како мене. Успеав во незамисливото за многу луѓе и во бугарски архив најдов документ за прадедо ми што ќе го имам во понеделник, а пред ДАБЧ не можам да се поврзам со него оти во Македонија не можат да ми издадат умреница за него, прво затоа што не можат да го најдат (кој знае дали бил пријавен кога починал), а не можат да го најдат бидејќи НИКОЈ АМА НИКОЈ во мојата фамилија не знае на кој датум починал, а не се сигурни ниту за годината, знаат само дека е од прилика 1983, 1984 или евентуално 1982. Па УПМ, не знаат ни во која општина да го барам, АЛООООО!!! Никој не може со никаков податок да ми помогне, луѓево не памтат ништо за човекот, еј! Во овој момент сум бесен на мојата фамилија. Ех мако македонска, од каква глупавост си патиме.

Значи имам:
1. мој извод
2. извод од татко ми
3. умреница од дедо ми, во неа пишува име и презиме на прадедо ми
4. егзархиски документ за мој пра-прадедо, кадешто прадедо ми е запишан како негов син

Ми фали умреница за прадедо ми, во која ќе ја пишува годината на раѓање што ќе го поврзи со документ 4.
 
Последно уредено:
Член од
25 ноември 2009
Мислења
692
Поени од реакции
191
Не знам дали има друг случај како мене. Успеав во незамисливото за многу луѓе и во бугарски архив најдов документ за прадедо ми што ќе го имам во понеделник, а пред ДАБЧ не можам да се поврзам со него оти во Македонија не можат да ми издадат умреница за него, прво затоа што не можат да го најдат (кој знае дали бил пријавен кога починал), а не можат да го најдат бидејќи НИКОЈ АМА НИКОЈ во мојата фамилија не знае на кој датум починал, а не се сигурни ниту за годината. Па УПМ, не знаат ни во која општина да го барам, АЛООООО!!! Никој не може со никаков податок да ми помогне, луѓево не памтат ништо за човекот, еј! Во овој момент сум бесен на мојата фамилија. Ех мако македонска, од каква глупавост си патиме.

Значи имам:
1. мој извод
2. извод од татко ми
3. умреница од дедо ми, во неа пишува име и презиме на прадедо ми
4. егзархиски документ за мој пра-прадедо, кадешто прадедо ми е запишан како негов син

Ми фали умреница за прадедо ми, во која ќе ја пишува годината на раѓање што ќе го поврзи со документ 4.
ми текна вака, прво земиго овој документов од егзарија таму има информации за твојот прадедо како име рагаѓа и каде живеел, потоа однесиго во матично и ќе ти направат умреница, е сега за да дознаеш кога умрел хмм имам една идеха може лудо звучи..вака кога е жене дедо ти а кога е роден прадедо ти ? додај пример роден е 1880+50 години живеел напрај дека оптилика дека умрел во 1930..
 
Последно уредено:
Член од
13 февруари 2012
Мислења
826
Поени од реакции
1.322
а да извадиш од дедоти пример венчаница од твојот дедо таму секако пишува кој му биле родители така ќе излези од прадедоти името
Немам таков проблем, на умреницата од дедо ми го пишува името на прадедо ми.
 
Член од
22 октомври 2014
Мислења
1.187
Поени од реакции
694
Не знам дали има друг случај како мене. Успеав во незамисливото за многу луѓе и во бугарски архив најдов документ за прадедо ми што ќе го имам во понеделник, а пред ДАБЧ не можам да се поврзам со него оти во Македонија не можат да ми издадат умреница за него, прво затоа што не можат да го најдат (кој знае дали бил пријавен кога починал), а не можат да го најдат бидејќи НИКОЈ АМА НИКОЈ во мојата фамилија не знае на кој датум починал, а не се сигурни ниту за годината, знаат само дека е од прилика 1983, 1984 или евентуално 1982. Па УПМ, не знаат ни во која општина да го барам, АЛООООО!!! Никој не може со никаков податок да ми помогне, луѓево не памтат ништо за човекот, еј! Во овој момент сум бесен на мојата фамилија. Ех мако македонска, од каква глупавост си патиме.

Значи имам:
1. мој извод
2. извод од татко ми
3. умреница од дедо ми, во неа пишува име и презиме на прадедо ми
4. егзархиски документ за мој пра-прадедо, кадешто прадедо ми е запишан како негов син

Ми фали умреница за прадедо ми, во која ќе ја пишува годината на раѓање што ќе го поврзи со документ 4.
Sigurno znaat kade mu e grobot odi najdi go taka mora na grobot da pisuva koga pocinal.I vo mestoto kade pocinal ke trazes mozebi e pocinal vo skopje vo bolnica na primer i smrtovnica treba da baras tamu.
 
Член од
13 февруари 2012
Мислења
826
Поени од реакции
1.322
Sigurno znaat kade mu e grobot odi najdi go taka mora na grobot da pisuva koga pocinal.I vo mestoto kade pocinal ke trazes mozebi e pocinal vo skopje vo bolnica na primer i smrtovnica treba da baras tamu.
Не починал во болница, дома починал во скопско село под општина Ѓорче Петров. Го побарав во двете матични - во МРТВ и во Ѓорче Петров, и на двете места го нема.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom