Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
28 ноември 2013
Мислења
8
Поени од реакции
3
tocno e deka treba da imas rodnina so veke bugarski pasos, jas imav vujko na majka mi prv bratuced[DOUBLEPOST=1408118188][/DOUBLEPOST]
dokolku se promeni, bidete sigurni deka ke ve izvestam ...
Zdravo!! vo kratki crti prasanjeto mi e koi dokumenti treba da se dostavat so imanje rodnina bugarin?
 
Член од
13 септември 2008
Мислења
194
Поени од реакции
259
Julian Angelov (covekot koj pod dade za izmena vo zakonot za drzavjanstvo) zamenik pretsedatel na novata komisija za bugarite zad granicite na BG ke bidi gostin na Kanal 3...koj e vo moznost neka proba na fb stranata na Kanal 3 da postavi prasanje za nasite drzavjanstva eve live stream. http://kanal3.bg/live
20:10 bg vreme znaci 7 i 10 makedonsko
 
Член од
25 март 2014
Мислења
717
Поени од реакции
733
Zdravo!! vo kratki crti prasanjeto mi e koi dokumenti treba da se dostavat so imanje rodnina bugarin?
Треба како прво да се оди до матичната служба во Софија и да се каже матичен број на твојот роднина, татково име, или адреса, било која информација што ја имаш во врска со твојот роднина би била од полза како би го пронашле,. ( бев до матично во Софија но не ги знаев овие информации, знаев само име и презиме на роднините и не ми дадоа извод), значи татково име обавезно мора да се знае и адреса,.
Е одкако ќе извадиш бг извод, тогаш ќе ги извадиш изводите во мкд од сите роднини кои те поврзуваат со тој роднина во бг и ќе ги поврзеш.
 
Член од
19 ноември 2013
Мислења
15
Поени од реакции
3
дечки на македонски или бугарски им пишите во воениов архив во бугарија??
 
Член од
30 ноември 2014
Мислења
469
Поени од реакции
948
Да???? Фала ти многу, ми влеа нова надеж, ама мислам дека се мали шансите. Како и да е, утре ќе пробам во матичното во Карпош.
Да Да Живеев во Ѓорче односно таму сум роден 1976 се беше под Карпош до 2001 нели со новите општини и Ѓорче бидна општина.
 
Член од
6 февруари 2015
Мислења
53
Поени од реакции
54
На сите им вратиле од Архивов на мене не,што баксуз ке бев.Кој беше тој член што им пишал на 16.02 ,да ми каже дали он добил некој повратен одговор.
Јас им пишав, ми одговорија за да ми побараат дополнителни податоци, им вратив но немам повратно ништо за сега. Ќе пишам кога ќе ми вратат.
 
Последно уредено:
Член од
12 мај 2014
Мислења
89
Поени од реакции
81
ne ne :)samo prasuvam zato so procitav nekade deka i toa bilo mozno ili e samo provokacija;);)
Не, тоа не е возможно, сигурно е провокација.[DOUBLEPOST=1425497799][/DOUBLEPOST]
дечки на македонски или бугарски им пишите во воениов архив во бугарија??
това е едно и с'што нешто ;)
 
Член од
6 февруари 2015
Мислења
85
Поени од реакции
38
Dali nekoj znae koj den primaat dopolnitelni dokumenti vo sofija ili moze koga bilo da se odnesat
 
Член од
25 февруари 2014
Мислења
242
Поени од реакции
244
Не знам дали има друг случај како мене. Успеав во незамисливото за многу луѓе и во бугарски архив најдов документ за прадедо ми што ќе го имам во понеделник, а пред ДАБЧ не можам да се поврзам со него оти во Македонија не можат да ми издадат умреница за него, прво затоа што не можат да го најдат (кој знае дали бил пријавен кога починал), а не можат да го најдат бидејќи НИКОЈ АМА НИКОЈ во мојата фамилија не знае на кој датум починал, а не се сигурни ниту за годината, знаат само дека е од прилика 1983, 1984 или евентуално 1982. Па УПМ, не знаат ни во која општина да го барам, АЛООООО!!! Никој не може со никаков податок да ми помогне, луѓево не памтат ништо за човекот, еј! Во овој момент сум бесен на мојата фамилија. Ех мако македонска, од каква глупавост си патиме.

Значи имам:
1. мој извод
2. извод од татко ми
3. умреница од дедо ми, во неа пишува име и презиме на прадедо ми
4. егзархиски документ за мој пра-прадедо, кадешто прадедо ми е запишан како негов син

Ми фали умреница за прадедо ми, во која ќе ја пишува годината на раѓање што ќе го поврзи со документ 4.
Nema potreba da baras umrenica.Ako imas bilo kakov dokument sto bi mozel da te spoi ke pomine pr.vencanica ili izvod.Niv im e bitno da dokazes poteklo t.e.da gi povrzes predcite so tebe pr.jas pominav so vencanica na prabami i pradedomi,vencanica od babami i dedomi i izvodi.Baba mi i dedo mi se pocinati.
 
Член од
5 јануари 2015
Мислења
773
Поени од реакции
1.643
Бккс го избришале од регистарот на дабч поради злоупотреби со документите што ги издавале за происход и во која требало да членуваат само членови кои имаат само бугарски происход.Според меглена кунева потпретседател на владата незаконски им се давало происход на албанци кои денес се борат во Сирија и Ирак со бугарски пасош.Не верувам дека ке ги признаваат понатаму. Можете повеќе да прочитате во sega.bg
 
Член од
13 февруари 2012
Мислења
826
Поени од реакции
1.322
Nema potreba da baras umrenica.Ako imas bilo kakov dokument sto bi mozel da te spoi ke pomine pr.vencanica ili izvod.Niv im e bitno da dokazes poteklo t.e.da gi povrzes predcite so tebe pr.jas pominav so vencanica na prabami i pradedomi,vencanica od babami i dedomi i izvodi.Baba mi i dedo mi se pocinati.
Па тоа де, умреницата ми треба за да се поврзам, никаков документ немам од прадедо ми, а умреница е единствено што може да ми издаде македонски орган, бидејќи е роден во време на турско, најверојатно венчан во српско, а починат во СФРЈ.
 
Член од
25 февруари 2014
Мислења
242
Поени од реакции
244
Па тоа де, умреницата ми треба за да се поврзам, никаков документ немам од прадедо ми, а умреница е единствено што може да ми издаде македонски орган, бидејќи е роден во време на турско, најверојатно венчан во српско, а починат во СФРЈ.
Vo maticno mozat da ti izvadat i vencanica samo sto ke pisuva vo grafata za drzavjanstvo R Makedonija.Mislam deka maticnite sluzbi imaat podatoci od nekade 1912 ili 1913g.
 
Член од
25 март 2014
Мислења
717
Поени од реакции
733
Ме интересира кои податоци ги содржи една умреница?
Име на родителите дали содржи?
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom