Што добиваат и што губат оние кои ја напуштаат Македонија?

gade

Augustus
Член од
12 април 2008
Мислења
4.846
Поени од реакции
5.152
Незнам што ја исфрустрирало оваа Мун Чалјд во Македонија па вакви постови да пише али дефинитивно ми стои како ептен фрустрирано девојче. Што и да ти се десило у Македонија тоа не е причина да генерализираш и да го вреѓаш народот како глуп, неизживеан и прост.
+1 и од мене.
Македонскиот народ е прост, попрост нема на светов.
 
Член од
4 октомври 2014
Мислења
173
Поени од реакции
54
+1 и од мене.
Македонскиот народ е прост, попрост нема на светов.
Прост, покварен, љубоморен, беден и злобен е македонскиот народ како во РМ, така и надвор од неа.
 
Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.889
Se zavisi sto imas tuka i kakov ti e zivotot tuka. Ako nemas nisto i nikakva perspektiva sekako podobro nadvor. Ova posebno vazi za naselenieto od zapusteniot istok i zapad. E sega, nabutanite vo javna administracija bez razlika vo koj del na drzavata so khm pokloneti diplomi po klativratovski nauki nitu pod razno ne razmisluvaat da ja napustat Makedonija pa i atomska bomba da padne tuka, poso takvite na zapad nikoj ne gi ni pomirisuva i tamu ke umirat za leb. Sve zavisi znaci od nekoja si momentalna situacija vo koja nekoj se naogja.
Druga rabota e so narodot e strasno mrzliv, prvi se za muabet a koga ke treba da se zasukaat rakavite fitilj da gi nema, bez razlika dali tuka ili tamu. Site se selat eve veke podolgo vreme pa uste nikoj ne go spakiral kuferot, mnogumina so otisle se vrakjaat odma uste po 15tina dena rabota, si mislele deka tamu taka gi davaat parite....
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.738
Поени од реакции
12.174
Сабајлево имаше емисија за еден физички работник од Германија, стрижач на овци. Дневно заработувал 250 евра.
 
Последно уредено:

SuBZerO

Бигус Дикус
Член од
26 јануари 2007
Мислења
3.861
Поени од реакции
4.805
Hmmm...Ima mnogu za diskusija ... ama aj eve pobitnite...ponakratko de.....

Prvin da gi poobjasanam moite gledanja za zivot nadvor od MK.....
Se zavisi za sto si dojden i za sto se boris...Ako imas status pecalbar(aka @valvoline )....Normalno deka ima da jadis burek protiv pecalbarstvoto i tugata drzava....Ke delis stan\soba...ke jadis konzervi...ke plukas protvi drzavata i nivniot narod, site ke bidat krivi posto ne te razibaraat etc .....i najbitnoto ke zovires od bes koa ke razberes deka oni ja nemaat onaa nasata balkanska kultura...ebesh mu mater!
E sea ako gi spustis site ovie anticki moralni normativi....se potrudis da stanes del od nivniot mentalen sklop...good news ...ke imas posvetla idnina...!
Pridobivki ima mnogu (again moi gledni tocki) ...
Safety... Daleku na povisko nivo...! Zakonot vazi za site!
Prosperitet..(Mada objasniv pogore)....
Podobar zivot vo skoro site mozni sferi!
Podobra edukacija i kultura...
etc

Negativnosti....
Socijalen zivot vo prvite nekolku godini.
Nostalgija (mada e poveke sentimentalna osobina... ali aj da ima nesto )
Nema bombi..Nema VM`O SDS`m...nema udarni vesti od tipot Soraja jadese napoletanki utrovo ..etc! Nema popovi i klisari so Mercedesi.... Ali zivot ide dajle...Ebesh mu mater! :)
 
Член од
12 февруари 2012
Мислења
227
Поени од реакции
25
Krov nad glava ama tuka, aj kazi kolku e krov nad glava vo dubai i dali moze so platata da go kupis.[DOUBLEPOST=1425368482][/DOUBLEPOST]
Ziveat kolku tolku lagodno tie so imaat imot na moreto nasleden od roditelite, ne rabotat nisto i ziveat od izdavanje. Odi prasaj gi tie vo Podgorica i ostanatiot del na crna gora so e malce podaleku od moreto kako ziveat. Isto e i vo Hrvatska, Grcija i golem del od banana drzavite so imaat izlez na more.
Drugar, toa sto jas ovdeka plativ danok, agencija, prenos, renoviranje, advokat, za istite pari, moze i doplata do maksimum 10k da zemev stan vo Dubai. Znaci ne zborime vo centar na Dubai, no od edna strana koga ke vidis kaj i da si vo toj grad, se e isto. Ima mnogu malku siromasni naselbi... mnogu malku....Samo sto rabotata e vo toa sto tamu spored mene ne e za zivot. Ne mi se sviga nacinot na koj funkcionira gradot, temperaturata i slicno. Top e da otides na odmor, maksimum do 1 mesec.[DOUBLEPOST=1425420038][/DOUBLEPOST]
Hmmm...Ima mnogu za diskusija ... ama aj eve pobitnite...ponakratko de.....

Prvin da gi poobjasanam moite gledanja za zivot nadvor od MK.....
Se zavisi za sto si dojden i za sto se boris...Ako imas status pecalbar(aka @valvoline )....Normalno deka ima da jadis burek protiv pecalbarstvoto i tugata drzava....Ke delis stan\soba...ke jadis konzervi...ke plukas protvi drzavata i nivniot narod, site ke bidat krivi posto ne te razibaraat etc .....i najbitnoto ke zovires od bes koa ke razberes deka oni ja nemaat onaa nasata balkanska kultura...ebesh mu mater!
E sea ako gi spustis site ovie anticki moralni normativi....se potrudis da stanes del od nivniot mentalen sklop...good news ...ke imas posvetla idnina...!
Pridobivki ima mnogu (again moi gledni tocki) ...
Safety... Daleku na povisko nivo...! Zakonot vazi za site!
Prosperitet..(Mada objasniv pogore)....
Podobar zivot vo skoro site mozni sferi!
Podobra edukacija i kultura...
etc

Negativnosti....
Socijalen zivot vo prvite nekolku godini.
Nostalgija (mada e poveke sentimentalna osobina... ali aj da ima nesto )
Nema bombi..Nema VM`O SDS`m...nema udarni vesti od tipot Soraja jadese napoletanki utrovo ..etc! Nema popovi i klisari so Mercedesi.... Ali zivot ide dajle...Ebesh mu mater! :)
До некаде си во право. Но има и такви што ке отидат да работат по странство и ке се вратат без да јадат бурек против печалбарите или државата. Но тоа е.
Иначе за делењето стан и слично ке те поправам малку. Зависи каде одиш да работиш. Јас кај што бев, значи СВЕ ти беше платено. Смештај, кујни, пиење, јадење, превоз. Значи од 7 дена во неделата, 7 дена работиш. Ама сето тоа се исплати.
 

пунтер

betfair trader
Член од
21 март 2011
Мислења
5.252
Поени од реакции
8.677
Незнам што ја исфрустрирало оваа Мун Чалјд во Македонија па вакви постови да пише али дефинитивно ми стои како ептен фрустрирано девојче. Што и да ти се десило у Македонија тоа не е причина да генерализираш и да го вреѓаш народот како глуп, неизживеан и прост.
еден + од мене, онаа има сама со себе проблем а за сето тоа ние Македонците и сме криви, уште кога почна да сере "јас во Црна Гора се изнаживеав" (ние другите за гревови) , па после како таа се криела не се јавувала пред Македонци ( како сите неа да ја бараа, па кого кур го боле бе будала една), па била повлечена особа и не знам што друго (да не ја анализирам) одма ми се виде која мизерија била,самобендисана изолирана од реалниот свет и за све тоа ние Македоинците криви.
Наместо таа и нејзиниве подржувачи да си кажат за себе и нејзините фамилии дека се никакви, глупи, неизживеани, злобни тие плукаат врнат, врегаат по нас другите, нешто што не е ни фер, ниту пак малку културно, туку злобно, глупо, покварено до срж.
Сите биле супер само ние сме биле губре, па јас сум повеке од сигурен дека и во Англија да одиш има еден куп глупаци,смрдени пијаници и слично од кој ти се гади да ги сретниш на улица а не па да се дружиш со нив, ама тие таму биле сите господа, културни воспитани и не знам што,абе кого овде вие заебавате ?
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.693
Поени од реакции
8.155
АУС не е европа. Во иднина не не споредувај со Германија, Австрија, Словенија зашто за плати/бизнис/заработка сме МНОГУ ДАЛЕКУ пред нив. И мене не ми се веруваше дека во Германија/Австрија е така ама тоа е, јас веќе на нив гледам ко на времето што се гледаше на бугарија...
Како си ме насмеал со ова еј :pos:

Warren Wingrove, regional Victoria

Warren Wingrove is a casual factory worker earning approximately $25,000 a year before tax, but would prefer to be a full-time or part-time position for the sake of job security.




Warren Wingrove is surviving on $25,000 a year. Source: Supplied

He boards at home with his mother and pays her $150 a week and contributes to all the household bills.


Mr Wingrove said one of his biggest costs is the weekly fuel for his 14-year-old car for the 35-minute drive to work. He tries to save as much as possible as he’s unable to cover unexpected costs without budgeting for it in advance.

He said: “I try to put away as much as I can. If I need to go to the dentist, I have to save for a month. I can’t afford a lot of things.”

His one treat for himself every week is he will splurge and get a take-out meal.
http://www.news.com.au/finance/money/do-you-consider-yourself-a-struggling-comfortable-or-rich-australian/story-e6frfmcr-1226910189131



Добра куќа за 153 000 долара во пустината (y)[DOUBLEPOST=1425480450][/DOUBLEPOST]
Кратко и јасно кажано.

Само ќе дополнам дека немањето демократија и основни човекови права е всушност најголемата причина за сите други проблеми... егзистенцијални и финасиски пред се.
Зошто сметаш дека во Македонија нема демократија и основни човекови права? Мислиш дека основниот проблем на Македонија е што Зајко не може да седне у фотеља, па као сеа тоа е причината зашто младите бегаат. Смешно[DOUBLEPOST=1425481796][/DOUBLEPOST]
Јас имам другарка што живее во Австралија, прва другарка, најдобра. Се преселија прв пат таму во 2005та година крајот некаде ноември мислам беше.
Прво по препорака отиде татко и како мајстор, автомеханичар за големи камиони. По 6 месеци отидоа и она заедно со мајка и и брат и. Во македонија немаа леб да јадат, буквално, бараа по 20 денари на заем од мајка ми да купат леб.
Фрустрирана заминав, и секогаш ќе се сеќавам дека фрустрирана заминав.
Од македонштината, од македонската клетост и посраниот менталитет ништо не ми фали, ни од Велешкиот сеир. Ништо.
Ти се жалиш од македонската клетост, а во твоите постови иако си во ЦГ зрачи клетост до небо. Убаво си направила што си се иселила во ЦГ, државата дреба да ги субвенционира државјаните ко тебе кои сакаат да си одат од неа.
 
Последно уредено:

Bitcoin

Член од
24 мај 2005
Мислења
5.530
Поени од реакции
13.903
Зошто сметаш дека во Македонија нема демократија и основни човекови права? Мислиш дека основниот проблем на Македонија е што Зајко не може да седне у фотеља, па као сеа тоа е причината зашто младите бегаат. Смешно
Мислам дека основен проблем во Македонија е тоа што акутелната власт ја фаворизира про-руската политика. Значи на збор се бориме за ЕУ, а во пракса континуирано се изолираме.
За Зајко не сум сигурен дали би го решил проблемот, но мислам дека може да ја врати демократијата. Ево пример. Владата ги повлече законите за образованието, хонорарците, оставки во фондот за здраство... хмм, зошто?

Значи за да се одржава еден ваков систем, потребен е режим, контрола и медиумски мрак. Без тоа, одма ја гледаме реалната слика.

Како што и сами слушате и гледате ;)
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.693
Поени од реакции
8.155
Мислам дека основен проблем во Македонија е тоа што акутелната власт ја фаворизира про-руската политика. Значи на збор се бориме за ЕУ, а во пракса континуирано се изолираме.
За Зајко не сум сигурен дали би го решил проблемот, но мислам дека може да ја врати демократијата. Ево пример. Владата ги повлече законите за образованието, хонорарците, оставки во фондот за здраство... хмм, зошто?

Значи за да се одржава еден ваков систем, потребен е режим, контрола и медиумски мрак. Без тоа, одма ја гледаме реалната слика.

Како што и сами слушате и гледате ;)
Ако Македонија фаворизираше таква проруска политика до сеа немаше да сме на картата на Балканот. Проблемот не е во тоа дека ние се одалечуваме од ЕУ туку дека ЕУ не е подготвен да не прими.

Во годините на демократија за кои зборувап ти, Македонија идела од лошо у полошо, зашто мислиш дека тоа нешто ќе смени на подобро?
 

Rokko

SiFU 師父
Член од
30 мај 2014
Мислења
714
Поени од реакции
299
Идеализмот е добра работа, го знам тоа пошто и ја сум размислувал како тебе долго време. Можам да ти кажам само дека на крај лошо за тебе правиш. Ќе ти реплицирам за повеќе точки.

Сите си ја сакаме Македонија, сме и патриоти и све. Но реалноста е што државата Македонија на многу луѓе ништо не им даде, ниту услови за човечки живот. Правам муабет за голем дел, фала Богу не за сите. Многу луѓе од очајност и за подобра иднина решиле да ја бараат иднината надвор од Македонија. Сите имаме еден живот и сакаме човечки да го поминеме. Не го потценувај овој чекор: да се одселиш од својата домовина да речам, е екстремно голем чекор. Никој не бега за ситници, ако си решен на таков чекор нешто стварно големо не чини. Тоа важи за сегашните иселеници ама и за тие во 1970/80. Дошле во друга земја, ги примиле, работеле/работат тука, имаат све што им треба за достоинствен живот и иднина, значи најдоја све тоа што во Македонија не нашле. Ја да сум, не купаќи, туку огромно знаме од таа држава што ме прими ке опнам во двор или на прозор како знак на благодарност! Не значи дека не ја сакаме Македонија, ќе си ја чуваме во срце ама еден живот имаме. А и плус ете еден дијаспорец си препознал но 10 други што се однесуваат нормално не. Не паушализирајте.

Веруваќи ми или не, но развојот на Македонија го следам многу многу време, сум бил и долго време во Македонија (да не испадне дека ја знам само од летниот одмор) и тврдам, дека моменталната ситуација е екстремно лоша во глобала ама и во скоро сите сфери на животот. Не гледам дека тоа во идните години ќе се смени.

Менталитетот на народот: Секоја чест за исклучоците, но во просек тој е катастрофален. Немаме чувство за солидарност туку само бараме личен корист, се ситиме на туѓи порази и несреќи, љубоморност, дволичност, намерна наштетување, за жал многу луѓе во Македонија можат вака да се окаратеризираат. Тоа нормално се изразува на секојдневниот живот и сегашната ситуација во државата е последица од тоа. Ете си имал лични искуства. На крај уште будала ќе те прават. На крај и ќе кажам дека ни недостасува национална свест.

И за на крај бранење на државата: Ти имаш само еден живот и во никој, ама баш никој случај не вреди да го даваш за „државата“. Не вреди за други луѓе (власт, политичари) да се жртвуваш, на крај уште крив ќе те најдат (2001), чисто се сомневам дека сега во слична ситуација би се нашле толку луѓе за одбрана колку што набројуваш. Вреди само за тебе и најблиските да се жртвуваш. Со тоа се враќаме на првата точка, дека одселувањето од државата е жртвување за себе и најблиските и гледам во последните години се повеќе луѓе го прават тоа.
Национална свет не се создава со тоа што ти ги изговараш зборовите не вреди. Пријател нема не вреди, тој збор не се употребува ако негуваш национална свест.
Еве да те прашам, вредеше ли грциве во Балканскиве војни да се чаталат и да стигнат скоро до Анкара за да ја освојуваат и територија на Турција и колку загинаа безпотреба за таа цел. Они викаат дека вреди, а знаеш зошто. Затоа што ден денес иако Турција е моќна и парадира, пак се сеќава дека на другата страна има хардкор националисти.

Е затоа вреди да си обединет за иста кауза, за иста мисла и идеја за Македонија да е просперитетна држава, со граѓани Македонци кои веруваат во нејзината иднина.

За другото не коментиран зашто ме мрзи да ти објаснувам што се сум видел и правел во Македонија и надвор од неа.

Морам да кажам, дека најголемата штета ја имаме претрпено од самите. Од неверниците, кодошите, шпиуните, шиткачите на знамиња и име, од подарувачите на целокупна воена опрема и материјално-технички средства, од вазали, лижачи на дипломатски кор и изјавувачи ќе се жалам во ЕУ и САД. Си патиме од плашливци, кукавици, саможивници, од учени не до учени, од синови и ќерки на големи луѓе т.е. врскаџии. Од малограѓанштина и непрошетаност, од неучење на туѓи грешки, од непочитување на ред во банки, аптеки и останати инстутции. Е сите што се пронаоѓате дај бе мајку му, како викаш еден живот. Па дај тој живот потрошиго да направиш нешто што ќе те памтат по добро. !!!

Работата е да бидеш подобар од тој таму кај што си во таа туѓа држава. Ама џабе. ако се криеш и јасно не кажеш што си и кој си. Се дур си пиле во ќош, ќе те рогаат сите. :sakasuste:
 
Член од
28 мај 2008
Мислења
3.966
Поени од реакции
4.073
еден + од мене, онаа има сама со себе проблем а за сето тоа ние Македонците и сме криви, уште кога почна да сере "јас во Црна Гора се изнаживеав" (ние другите за гревови) , па после како таа се криела не се јавувала пред Македонци ( како сите неа да ја бараа, па кого кур го боле бе будала една), па била повлечена особа и не знам што друго (да не ја анализирам) одма ми се виде која мизерија била,самобендисана изолирана од реалниот свет и за све тоа ние Македоинците криви.
Наместо таа и нејзиниве подржувачи да си кажат за себе и нејзините фамилии дека се никакви, глупи, неизживеани, злобни тие плукаат врнат, врегаат по нас другите, нешто што не е ни фер, ниту пак малку културно, туку злобно, глупо, покварено до срж.
Сите биле супер само ние сме биле губре, па јас сум повеке од сигурен дека и во Англија да одиш има еден куп глупаци,смрдени пијаници и слично од кој ти се гади да ги сретниш на улица а не па да се дружиш со нив, ама тие таму биле сите господа, културни воспитани и не знам што,абе кого овде вие заебавате ?
Работата е што сака да не се замара (а тука е во право) со она Македонското, да не можеш да се отпуштиш и да се препуштиш на животот бидејќи некој ќе ти суди што правиш. Бидејќи најголемиот број на Македонци тоа го прават, осудуваат без да ги знаат деталите, оговараат , лицемерие до даска и тажат за македонија. Ова сигурно го знаеш ако барем еднаш си седнал на кафе било каде во Македонија. Не дека нема луѓе што не се отпуштени и си тераат нивно гајле, но за да го знаеш тоа мора да направиш муабет со нив и ќе ги осетиш, а по дефолт ги одбегнуваш.
Земи се ти на пример, си во некоја странска земја, уживаш, живееш и правиш што сакаш дури и работи што твоите дома не ти ги одобруваат, ама не те контролираат и селективно кажуваш што правиш. Е сега среќаваш, некоја твоја роднина/познаник што не сте толку блиски, но знаеш дека раскажува повеќе од колку што треба т.е оговара.
Дали ти прво би се дружел, а потоа и раскажеш што правиш, дури и од работите што се табу тема во Македонија т.е те гледаат попреку ?
Јас верувам, дека едвај ќе чекаш да се отарасиш од него со зборовите, нема проблем ќе се видиме некогаш на кафе, а тоа некогаш ќе биде никогаш.
Еднаш да се изгориш со вакви муабети, после тоа секој македонец ќе го гледаш со исти очи[DOUBLEPOST=1425494174][/DOUBLEPOST]
Зошто сметаш дека во Македонија нема демократија и основни човекови права? Мислиш дека основниот проблем на Македонија е што Зајко не може да седне у фотеља, па као сеа тоа е причината зашто младите бегаат. Смешно
Зошто сметаш дека сега кога сме самостојна држава со избори и две партии, дека имаме демократија ?
Социјализамот не е сменет со добивањето избори кај нас.
Еве денеска во македонија се случуваат работи што биле нормална работа во Комунистичка Македонија,
1. следење и ликвидирање на неистомисленици,
2. вработување преку партија,
3. Контролирана економија/култура/медиуми.
Ова се работи што биле нормални во Комунизамот, само имало некој работи таму што денес ги нема, како на пример, здравство и образование на многу квалитетно ниво.
Се е исто, само партиите се други, тогаш беше Комунисти на Македонија, сега се ДПМНЕ.
Земи ги вестите од тој период и само направи замена од со денешните луѓе и настани и ќе добиеш 95% исти вести што одат на Сител/Канал5.
 
Последно уредено:

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.693
Поени од реакции
8.155
Зошто сметаш дека сега кога сме самостојна држава со избори и две партии, дека имаме демократија ?
Социјализамот не е сменет со добивањето избори кај нас.
Еве денеска во македонија се случуваат работи што биле нормална работа во Комунистичка Македонија,
1. следење и ликвидирање на неистомисленици,
2. вработување преку партија,
3. Контролирана економија/култура/медиуми.
Ова се работи што биле нормални во Комунизамот, само имало некој работи таму што денес ги нема, како на пример, здравство и образование на многу квалитетно ниво.
Се е исто, само партиите се други, тогаш беше Комунисти на Македонија, сега се ДПМНЕ.
Земи ги вестите од тој период и само направи замена од со денешните луѓе и настани и ќе добиеш 95% исти вести што одат на Сител/Канал5.
Дали со или без овие наведени работи ќе се смени нешто во државата од економски аспект и од аспект на подобрување на животниот стандард? Одговорот е НЕ! Бидејќи тој систем на демократија во банана држава веќе го гледавме пред 10 години кога секој се бореше да дојде до власт а никој за подобрување на животниот стандард!

Сеа што е поентава? Дај дебеливе и згоени политичари да ги смениме со нови гладни голтари кои само лично богатење им е цел.
 
Член од
28 мај 2008
Мислења
3.966
Поени од реакции
4.073
Дали со или без овие наведени работи ќе се смени нешто во државата од економски аспект и од аспект на подобрување на животниот стандард? Одговорот е НЕ! Бидејќи тој систем на демократија во банана држава веќе го гледавме пред 10 години кога секој се бореше да дојде до власт а никој за подобрување на животниот стандард!

Сеа што е поентава? Дај дебеливе и згоени политичари да ги смениме со нови гладни голтари кои само лично богатење им е цел.
У државата од економски аспект ќе се смени само ако почнат фирмите да извезуваат на странски пазари (како на пример, Србија, Бугарија, Грција и Турција ти се пазар блиску 100 милиона). Се додека македонските фирми гледаат да просперираат на македонски пазар (само со храна и текстил) ништо нема да се смени. Од кога ќе почнат да извезуваат, треба да ги дигнат платите, па така никој нема да се тепа за државно, а со тоа луѓето ќе бидат послободни да гласаат и нема да гледаме политичари што се повампируваат од власт.
Исто како и во Југославија, кога извозот на македонските фирми беше југословенскиот пазар (со мал број на исклучоци), така денес многу од фирмите (со мал број на исклучоци) се ориентирани за домашен пазар (т.е тераат увоз) или македонски буџет.
И знаеме што се случи кога пропадна југословенскиот пазар, крах на македонската економија, а верувам знаеш што ќе се случи кога ќе пропадне домашниот пазар (пред се поради малите плати) голем дел од фирмите ќе стават клуч.
Колку за потсетување БМВ на ново не можеш да купиш во Македонија бидејќи го затворија салонот.
Така дали ќе дојде Заев или некој друг, животниот стандард нема да се смени додека не почне извозот и се додека се форсира политика на државно вработување, за да се створи маса од луѓе за добивање на избори.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom