Помош, проблеми, прашања, совети...

MasteR_#0

Addict
Член од
16 мај 2010
Мислења
3.154
Поени од реакции
878
Мислам дека за тие пари на старо се наоѓа Sandy Bridge i5.
 
Член од
1 декември 2014
Мислења
2.265
Поени од реакции
4.497
Го наседнав лаптопот :icon_lol: и дел од мониторот е нефункционален, на дел од него ми е бело скроз, а останатиот дел е нормален. Чаре некое?
И така ми е стар лап-топот ќе земам нов, колку би чинело да се поправи ова ако може, да знам
 
Член од
20 ноември 2014
Мислења
100
Поени од реакции
1
ako ima nekoj sto razbira i gi znaj cenive neka me sovetuva sakam do 15.000 da zeam delovi za pc bez kuciste i ako e mozno bez napojuvanje imam 550w i hdd 250gb
 
Член од
19 август 2013
Мислења
29
Поени од реакции
1
ako ima nekoj sto razbira i gi znaj cenive neka me sovetuva sakam do 15.000 da zeam delovi za pc bez kuciste i ako e mozno bez napojuvanje imam 550w i hdd 250gb
Зависи за која потреба ти се, дали за игри, дали за програми што бараат јака графичка и процесор или дали за обични работи како фејсбук, Youtube итн.
 
Член од
20 ноември 2014
Мислења
100
Поени од реакции
1
Зависи за која потреба ти се, дали за игри, дали за програми што бараат јака графичка и процесор или дали за обични работи како фејсбук, Youtube итн.
повекје интернет и некоја игра планирам еден и5 процесор и една обицна матична да земам со 4 гига рам па понатаки уште 4 и ново напојуванје од 700 800 денари
 
Член од
19 август 2013
Мислења
29
Поени од реакции
1
повекје интернет и некоја игра планирам еден и5 процесор и една обицна матична да земам со 4 гига рам па понатаки уште 4 и ново напојуванје од 700 800 денари
па вака, на старо можиш да си земиш се што сакаш, али зависи до матичната што ќе ја земаш. на пример, има матични со различни големина на слотови за процесор, има и со каков процесор да биди матичната, има и за AMD, и има и за Intel, ако бираш за intel i5, бирај со слот 1155. За i5-че, исто можиш на пример на старо да си земиш некое асолно, наместо да плајчаш 7-8 илјадарки од продавница, на старо можиш да го најдиш за 5 илјадарки, за графичка не е важно дали е AMD или Nvidia, али исто така на старо можиш да си најдиш за ефтини пари јака графичка, отприлика 2-3 илјадарки поефтино одколку од продавница.
И за сите работи треба да се консултираш со продавачите, да ти кажат дали се исправни или не, да не треба да менуваш на секоја година ново.
4 гига РАМ ти се доволно, DDR3 ,ако успејш да најдиш со 1666 MHz , ако не, и 1333 Mhz е арно.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
23.138
Поени од реакции
30.920
Момци, да не знае некој кога ќе добиваат нова пратка АСУС графички карти во СЕТ?
Освен тоа, има ли некои најави за исфрлање на нови генерации на хардвер од нВидиа или АМД/АТИ?
 
Член од
10 јануари 2015
Мислења
225
Поени од реакции
104
Дечки помош малце ако може да го откријам што е проблемов. Додека играм повеќе графичко настроени игри (Skyrim, Battlefield 3), се дешава да се појави бел екран и да морам да го рестартирам компјутерот (во ретки случаеви се гаси апликацијата од Task Menager, (исто се дешава да даде BSOD или да се прикаже AMD display driver stopped working (дава реакција на мониторот дека се исклучува компјутерот но се исклучува само мониторот и за 5 секунди пак се уклучува исто и чуден звук прави графичката). Сега вака, одкако ќе почне да се појавува проблемов, ја иставам графичката од PCI-E слотот, и кога ќе ја ставам одново, проблемот го нема недела дена па после повторно се јавува. Не сум сигурен дали е графичката или PCI-E слотот, чуден проблем. Графичката не дава никаков проблем со FurMark а рамот после 30 минутно тестирање со memtest не најде никакви грешки. Последен пат кога ми се блокира на сред играње ми се направи ваков екранот и после се рестартира http://prntscr.com/69n09w
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
23.138
Поени од реакции
30.920
Напојување? Пушти prime95 и нешто како FurMark/3дмарк да лупува тестови и со волтметар следи ги напоните директно од напојувањето. Може и видео картичката да е отидена, а секако пробај со некој понов (или докажано стабилен) драјвер.
 
Член од
10 јануари 2015
Мислења
225
Поени од реакции
104
Напојување? Пушти prime95 и нешто како FurMark/3дмарк да лупува тестови и со волтметар следи ги напоните директно од напојувањето. Може и видео картичката да е отидена, а секако пробај со некој понов (или докажано стабилен) драјвер.
Пробано и со понови и со постари драјвери. Со волтметар не располагам, можам да пробам со Prime95 и 3DMark сега.

http://www.3dmark.com/3dm11/9480732 резултати од 3D Mark, мојава машина едвај со 15 FPS го помина GPU тестот а CPU и миксан CPU+GPU едвај 3 FPS :unsure: Како и да е, не крашна системот. Иначе истовремено да ги пуштам prime95 и 3D Mark? И кој тест да го одберам на prime? Blend, In-place large FFTs или Small FFTs?
 
Последно уредено:

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
23.138
Поени од реакции
30.920
Small FFTs ги собира во кешот на процесорот, па затоа со оваа опција се форсира процесорот, што значи истиот троши повеќе вати, што за возврат прави поголемо напрегање за напојувањето. Ако имаш волтметар, или познаваш некој што има, добро би било да ги измериш напоните на напојувањето - ако се нестабилни, барем веднаш ќе знаеш дека до напојувањето е проблемот.

И да, истовремено пушти и CPU и GPU тест да го максимизираш лоадот на напојувањето.
 

tooose

Dr_Go_FasT
Член од
26 август 2009
Мислења
55
Поени од реакции
11
Се надевам пишувам на право место :)
Потребно ми е актуатори, шини или лизгачи за цнц машина,
сакам сам да ја градам али незна каде може да се најдат таквиработиниз мк.
 
Член од
25 септември 2009
Мислења
793
Поени од реакции
368
Знае ли некој кај можам да најдам кабел HDMI to Scart за да поврзам лаптоп со ТВ од постарите? Или некој друг сличен кабел што би ми завршил работа?
 
Член од
10 јануари 2015
Мислења
225
Поени од реакции
104
Small FFTs ги собира во кешот на процесорот, па затоа со оваа опција се форсира процесорот, што значи истиот троши повеќе вати, што за возврат прави поголемо напрегање за напојувањето. Ако имаш волтметар, или познаваш некој што има, добро би било да ги измериш напоните на напојувањето - ако се нестабилни, барем веднаш ќе знаеш дека до напојувањето е проблемот.

И да, истовремено пушти и CPU и GPU тест да го максимизираш лоадот на напојувањето.
Вака сега, тестирав едно 5 минути со FurMark, немаше краш, после тестирав заедно FurMark со CPU burner, и после 5 секунди крашна. Дали тоа значи дека напојањето е проблемот? И ако е се прашувам што е случено, како може да биде исправно па сега да не тера работа? Иначе крш модел е ATX 700w
 
?

..........

Гостин
Вака сега, тестирав едно 5 минути со FurMark, немаше краш, после тестирав заедно FurMark со CPU burner, и после 5 секунди крашна. Дали тоа значи дека напојањето е проблемот? И ако е се прашувам што е случено, како може да биде исправно па сега да не тера работа? Иначе крш модел е ATX 700w
За каков процесор и графичка станува збор?
аха видив погоре, значи 6770 и атхлон 4400+, графичката пробај ја на друг компјутер тестирај ја максимално, и пробај на твојот ком со друго напојување, за да се осигураш за што станува збор..
Јас типувам дека графичката е при крај зошто сум го имал порано сличен проблем со една постара конфигурација>..
 

Kajgana Shop

На врв Bottom