Криминалниот фонд за здравство не одобрува пари за малата Тамара!

Статус
Затворена за нови мислења.

Рудници и

ООЗТ Рудници и железарница - Скопје
Член од
9 декември 2009
Мислења
12.145
Поени од реакции
18.172
како парите од сопствениот џеб да ги даваат :facepalm::facepalm::facepalm:

нема ронка самосвест да се поможи,а камоли да се почитуваат заклетвите кои ги полагаат.........и нема Господ да им суди,треба да се разбуди народот и да ги подбери малку оние кои ги плаќаат,а не бркаат никаква работа за возврат,за она што се платени..........

туку ај,има и полошо.............
Пишав негде и поназад или во слична тема, овие ептен чудно го сфатиле капитализмот.Па и државата ја сфатиле како приватна фирма.Како да се сопственици, а ние инвентар.
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.729
Поени од реакции
12.162
Дали ако почине човек или дете, ако е јавно дадена изјава дека некој од горе притиснал ќе му се прости на тој од горе и ќе мине без последици? А доколку некој наводно земал мито (во сомнителен процес) за нешто од кое не се умира, ќе лежи затвор иако исто така е стручњак во својата област. Ако ги критикува условите ќе го избркаат од работа, ако пишал повеќе интервенции од реалните му се закануваат со казни и кривични пријави. Ако вака "треба", не знам како не треба.
 
Последно уредено:

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.090
Поени од реакции
81.027
Ајде и парламентот нека се распушти и нека закажат нови избори оти некои доктори или некоја комисија која е формирана баш за таа намена да служи како филтер за кој е за лечење во странство а кој тука донесла одлука од незнам какви причини, па макар биле и под принуда или сугестија со што довело до смрт на невино девојче. Што мене како обичен граѓанин ме интересира под каков притисок била комисијата, дали била воопшто под притисок или едноставно донела погрешна одлука. Комисијата е составена од лица со име и презиме кои се таму на доброволна основа и за тоа земаат плата. Нивниот потпис стои на одлуката и тоа е тоа. Дали биле членови на таа комисија со врски, со пријатели, биле роднини на таму едикојси, биле партиски поставени или биле врвни стручњаци мене воопшто не ме интересира. Ако истрагата покаже или докажи дека нивната одлука била погрешна очекувам најмалце отказни решенија и понекоја казна затвор за да служи за пример за идните комисии дека треба совесно да си ја работат работата за која се платени. За сите потписници на документот кои се изјасниле негативно на барањето без исклучок. А за да не се помисли дека имам двојни аршини или пробувам наводно да штитам некого само ке те посочам на оваа тема. И таму се работи за еден обичен потпис, па уверисе сам како се реагира кога потписник на документ е обичен смртник. Значи тоа не се мои мислења и совети туку мислења и совети на членови на форумот. Ако потписот важи за таму, мојот потпис важи за мене , за твојот си сносиш одговорност ти, тогаш искрено не гледам зошто не би важело и за овој случај. Барем јас така гледам на работите и покушав да ти објаснам зошто така мислам и имам таков став.
Повели објасни и ти каков став имаш и зошто.
Твојов пост е одговор на овие мои прашања:

Дали мислиш дека одговорноста е и кај врвот на фондот и кај министерот?
Дали мислиш дека истите требаа да дадат оставка одма?

Овој твој пост значи дека одговорот на двете прашања е не
(ако сум сфатил погрешно поправи ме)
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.933
Поени од реакции
15.953
pravna odgovornost može da se bara ako nekoj rabotel sprotivno na pravilata, a veštak ili stručno lice zgrešil po strukata.... moralna odgovornost e druga rabota, ostavka od nezadovolstvo od pravila ili zakoni e treta rabota... b.tv. nekogaš ima i da ne se prifaća ostavka pa ima i napuštanje na takkvi rabotni mesta ako e škaklivo da rabotiš tamu... primer, ako počne pomasovno krivično gonenje i za nadležni, nikoj nema da prifati da bide odgovorno lice ili inspektor za eksplozivni materii ili sadovi po pritisok ... ( eve sega izginaa luđe..)
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.729
Поени од реакции
12.162
pravna odgovornost može da se bara ako nekoj rabotel sprotivno na pravilata, a veštak ili stručno lice zgrešil po strukata.... moralna odgovornost e druga rabota, ostavka od nezadovolstvo od pravila ili zakoni e treta rabota... b.tv. nekogaš ima i da ne se prifaća ostavka pa ima i napuštanje na takkvi rabotni mesta ako e škaklivo da rabotiš tamu... primer, ako počne pomasovno krivično gonenje i za nadležni, nikoj nema da prifati da bide odgovorno lice ili inspektor za eksplozivni materii ili sadovi po pritisok ... ( eve sega izginaa luđe..)
правна основа постои, според последната одлука, кога детето веќе е починато. Во најмала рака во член 30 и 31 од Законот за здравствено осигурување како и во Правилникот на ФЗО за користење на здравствени услуги во странство, членовите 14 и 15. Доколку детето не починеше, ќе беше многу едноставен случај-интервенцијата била повеќе од итна (со оглед на завршницата), пролонгирана е со години, а во земјава нема услови за интервенција и лекување. Како инаку да се толкува позитивното решение 2 дена по смртта на детето.
 
Последно уредено:
Член од
19 февруари 2009
Мислења
1.375
Поени од реакции
1.956
Дали мислиш дека одговорноста е и кај врвот на фондот и кај министерот?
Дали мислиш дека истите требаа да дадат оставка одма?
Не е за мене прашањево,ама тоа оставка стварно веќе не можам да го слушам.Глупо е да притискаш некој да си даде оставка за ваква работа.Ако имал тронка совест,ако бил човек,тој/тие сами ќе се повлечеле,ќе побарале прошка,ќе се самоубиеле..

Оставка не се бара,се бара разрешување или организирање за на клоци да бидат испуцани од тоа фотељите за кои мислат дека им се од бога дадени.


Инаку за случајов се виновни СИТЕ,од министерот до копилињата смрдени кои го испратиле писмото,два дена по смртта на Тамара.СИТЕ СЕ КРИВИ.Така ми рекоа,падна наредба одозгора и слично,не е оправдување.
ДА,јасно ми е мене дека така функционираат полтроните,јасно ми е дека и тој што го пратил писмото се оправдува пред самиот себеси дека ете,одозгора така решиле,дека вината е на тој што решил,а не на тој што послушал.


Едно време имав некакво разбирање за таквите ликови,кои се наоѓаат на дното на ситемот кој функционира по принципот,господар-полтрон-измеќар-роб,ама веќе немам.Ама ич.Сите се криви.И тие што го создадоа,и тие што учествуваат во него,независно од тоа дали се господари,полтрони или измеќари.
Ние што не сме дел од таквиот систем,што ни се гади од таквата поставеност на работите,сме исто така криви.Криви сме што ќутевме и што се уште ќутиме.
 
Член од
22 април 2011
Мислења
323
Поени од реакции
105
Власта им беше дадена од Бога за да им служи и го води народот, но во нашава земја е злоупотребено напатен народ да им служи на власта... Кој е посилниот? Оној кој им дал власт тој може да е земе!
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.090
Поени од реакции
81.027
Не е за мене прашањево,ама тоа оставка стварно веќе не можам да го слушам.Глупо е да притискаш некој да си даде оставка за ваква работа.Ако имал тронка совест,ако бил човек,тој/тие сами ќе се повлечеле,ќе побарале прошка,ќе се самоубиеле..
Ах Титанику, јас немам никаква дилема околу морално-етичките капацитети и чувството за лична одговорност, кај министерот. Зарем, после сѐ, некој нормален човек би имал дилема околу ова? Па министерот лично беше запознат со случајот и административните кочења и проблеми, кои му беа предочени, дека можат да доведат до ваков епилог, директно од страна на несреќната мајка, додека сеуште нешто можеше/мораше да се направи. Таа потресна средба во Велес, некој би рекол, повеќе од доволна е, за тој или премиерот (кој исто директно бил запознаен со ова, во Велес) да ги исправат бирократските стеги, да го пуштат девојчето да се лечи, да преживее.
Но, чекајте, размислете малку, зарем не би се добиле прекрасни политички поени за еден ваков случај, толку опсервиран од јавноста, еден случај на кој толку му беше обрнато внимание (уште додека беше живо детето).... Зарем после целата таа галама (сеуште зборам за времето кога сите дониравме и предупредувавме), не ли би било прекрасно за власта, кога еден ваков случај би бил решен, тука во нашава мила Македонија, во НОВИОТ СПИНАЛЕН ЦЕНТАР, кој баш сега наскоро треба да се отвори? Замисли какво воодушевување во јавноста би било тоа кога нашето реформирано здравство би го решило ова - сликани министерот и нашата мала Тамара, после успешно изведениот оперативен зафат, изведен во Македонија, од страна на македонското реформирано здравство. А?
И оттука сосема "ги разбирам" притисоците на власта врз комисијата така да се произнесе за случајов, за да можат да добијат некој поен повеќе, во вакви тешки времиња, кога рејтингот и популарноста се губат и опаѓаат, со секоја нова одлука, со секојa измината секунда.... Што е еден детски живот ставен на коцка за толку посакуваното искачување на уништениот рејтинг...

Но, она што не го разбирам, го прашав, а тоа е: дали е возможно форумските билборди како оној на кој му го поставив прашањето, да бидат до долкав степен безрбетни полтрони, да ги занемарат дури и најосновните морално етички премиси и да застанат во одбрана на горенаведената сатанистичка ујдурма? Дали можат да се погледнат во огледало себе си, на сабјле, или пред спиење?
 
Последно уредено:

Рудници и

ООЗТ Рудници и железарница - Скопје
Член од
9 декември 2009
Мислења
12.145
Поени од реакции
18.172
Што е крив министерот и останатите споменати?
И ти не си крив...

Крив е дека е жив.


Kaj нас, поради фактот дека сме 3-та или 4-та економски напредна земја во светот (не сум сигурен), одговорноста е обратнопропорционална со висината на платата и работните сати.
 
Последно уредено:

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.146
Поени од реакции
21.787
Твојов пост е одговор на овие мои прашања:

Дали мислиш дека одговорноста е и кај врвот на фондот и кај министерот?
Дали мислиш дека истите требаа да дадат оставка одма?

Овој твој пост значи дека одговорот на двете прашања е не
(ако сум сфатил погрешно поправи ме)
Пошто јас сум како што ме нарече форумски билборд, сега ако треба да паѓам јас на твое ниво искрено незнам дали ке најдам во македонскиот јазик збор или реченица која би те опишувала тебе. Сега ако пробам во бугарскиот можи ке најдам, ама за жал јас не сум доволно запознаен со бугарксиот јазик , така да сам ке си побараш, секако изгледа тебе повеќе ти лежи тој јазик отколку мене.
А за прашањето мислам дека бев доволно јасен. Јас не сум нити суд нити полиција па да судам и обвинувам. Кој и да е крив без разлика на каква позиција е треба да си сноси одговорност посебно ако има докази. Муабети од типот рекла казала врват пред кооперација. Овде има некои кои ке побараат оставка од министерот ако и на брзата помош му се дупни гумата или прегори неонката во амбулантата. Треба да си даде оставка и ако затекнал доктор на спиење пошто што кур тој барал да проверува дали некој спие на работа или не.
За конкртениот случај јас прво прашав каква е процедурата но ете испадна што е битно каква е процедурата и постапката , тој е крив и крај. Докторите требало да сносат евентуално морална одговорност пошто биле доктори и тие по автоматизам никогаш не се криви. Некој друг е крив. Нивниот потпис неважи, тие онака си се потпишуваат за доброутро. А сите комисии кои патем речено биле составени до специјалисти дале негативен одговор за случајот. Девочјето умре како директна последица од нивната одлука заверена со потпис и печат. Ама не тие пак не се криви. Курле е крив. Биле приморани, им било сугерирано и незнам што. Јас лично не ги проверив потписите на документите што ги имаше тука објавено да видам кој се е потпишан, нити знам како оди точната постапка и кој последен решава. Затоа и прашав. Но едно е сигурно и тука не треба да има дилеми. Ако тие членови на комисија донеле погрешна одлука треба да одговараат и притоа не мислам само на морална одговорност. Мислам на казна затвор.
Друга работа што ми пречи посебно ако малце поинаку ја гледаме работата е дека се сугерира дека министерот бил запознаен со случајот и тој требало да ја заобиколи цела хиерархија претходно и да донесе одлука на своја рака.
Тоа мене лично ми пречи од најмалце две причини. Прво е дека правото на кој ке живее или не се дава на еден човек кој како министер можи и е компетентен но можи и не е компетентен да донесе таква одлука за сите медицински случаи, пошто првенствено позиција министер е политичка одлука. Можи министер да биди и економист или доктор специјалист за уво нос и грло. И сега тој треба да одлучува кој треба да живее или не??
Да му се даде моќ на еден човек да изигрува бог е надвор од разум.
За да не дојде тоа еден човек да одлучува кој ке живее или не се формира комисија од специјалисти за таа проблематика . Значи повеќе луѓе кои се компетентни за проблематиката носат заедничка одлука и таа би требало според мене барем да биди последна и конечна. И да треба некој погоре да потпиши би требало само чисто формално да стави потпис затоа што тој некој погоре можи и да не е компетентен ( и логика нема да биди еден човек компетентен за сите медицински случаи).
Друга работа што ми пречи овде е каква е улогата на комисијата ако министерот треба да одлучува на своја рака. Зарем не е работа на комисијата да одлучи. Ако не е тогаш зошто е потребна комисија од специјалисти. Сите барања дирек ка министерот и тој нека одлучува кој ке живее а кој не.
Од друга страна пак ако комисијата донела позитивна одлука а некој погоре ја блокирал таа одлука на било кој начин со што се довело до немилиот настан тогаш тој некој треба да си ја превземи цела одговорност. И не морална туку кривична. Кој сака нека биди и на каква сака позиција да биди.
Сега задоволен си од мојот одговор?
И ајде сега ти мене одговорими на моето прашање зошто сметаш дека министерот би требало да даде оставка, или ако тој ја засрал дали не би требало и самиот премиер да даде оставка пошто тој го номинирал. Дали не треба и собранието да се распушти пошто им го изгласа мандатот. И конечно дали треба сите потписници на документот со кој се одбива барањето на лечење во странство треба да одговараат и како. Дали само морално или и кривично?
 
Член од
3 септември 2010
Мислења
6.008
Поени од реакции
8.577
Што е крив министерот и останатите споменати?
Знаеш ли зошто е крив?
Знаеш ли зошто министерот зема толкава плата? Толкава плата зема не поради лепота и црни очи, туку поради одговорност. Хиерархиски, колку си на повисока позиција имаш поголема одговорност и затоа земаш поголема плата, поради таа одговорност, а не поради обем на работа или било што друго.

Така обична медицинска сестра може да се „убие“ од работа, но зема мала плата зашто има најмала одговорност и одговара само за своите грешки.
Главната медицинска сестра има поголема одговорност, па според тоа и поголема плата, но одговара за грешките на подредените медицински сестри.
Лекарот има уште поголема одговорност, поголема плата и одговара и за своите грешки и за грешките на медицинските сестри.
Директорот на болницата има најголема одговорност во болницата, затоа зема и најголема плата и одговара и за своите грешки и за грешките на лекарите.

Министерот за здравство има најголема плата од сите овие, а нема одговорност никаква. За кој к*р тогаш прима толкава плата? Ако сака исто ниво на одговорност како обична медицинска сестра (да одговара само за своите грешки) треба да зема и плата како обична медицинска сестра. Иако рака на срце, гледам дека не одговара ни за сопствените грешки што значи дека не ја заслужува ни таа плата.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.090
Поени од реакции
81.027
Што е крив министерот и останатите споменати?
Затоа што се коцкал со животот на детето за политички поени. Исто и премиерот. Сакаш да ти нацртам?
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom