Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
13 февруари 2012
Мислења
826
Поени од реакции
1.322
Да, заличена значи избришана. Не проверив. Ова е лоша вест.
Не мора да значи. Се воведува олеснување во ДАБЧ, со тоа БКК станува непотребен во процедурата на утврдување на бугарското потекло.
 
Член од
13 септември 2008
Мислења
194
Поени од реакции
259
Очигледно е дека нешто се прај се менва ПРВО има нов закон кој чека за на дневен ред ВТОРО најверојатно ДАБЧ ќе му припадни на ВМРО односно Каракачанов ТРЕТО ова со БКК кое не можиме да дефинираме за шо точно се работи. Вака мислам без потреба сите изиграваме стручњаци да го почекаме новиот закон па после мислам ќе биди јасно шо е како е и зошто е .... да се надеваме на Happy end
 
Член од
13 февруари 2012
Мислења
826
Поени од реакции
1.322
Луѓе, не можам да си поверувам. Ми вратија од еден бугарски архив, нашле документи од прадедо ми и прапрадедо ми! Ова е голем пресврт за мене.
Сите што немате документи, ве охрабрувам да се обратите во архивите. Со среќа на сите.
 
Член од
6 февруари 2015
Мислења
85
Поени од реакции
38
Луѓе, не можам да си поверувам. Ми вратија од еден бугарски архив, нашле документи од прадедо ми и прапрадедо ми! Ова е голем пресврт за мене.
Сите што немате документи, ве охрабрувам да се обратите во архивите. Со среќа на сите.
Koi podatoci im gi dade i kolku vreme cekase
 

Щипянецъ

македонски Бугарин
Член од
21 декември 2011
Мислења
1.521
Поени од реакции
634
Ослободување од БГ државјанство.
Не! Тоа значи дека очекуваат документ кој покажува дека кандидатот е почнал постапка за откажување од другото државјанство.
 
Член од
13 февруари 2012
Мислења
826
Поени од реакции
1.322
Koi podatoci im gi dade i kolku vreme cekase
Две имиња (име и презиме), место и година на раѓање (без точен датум). Ми побараа конкретни дополнителни информации, на кои немав одговор. Без да им одговорам, денес ми пишаа пак. Од денот кога им пишав до денес поминаа само 8 дена.

П.С: Родното место на прадедо ми било многу многу мало егзархиско село со околу 200 жители, веројатно затоа не било многу тешко да најдат нешто.
 
Член од
6 февруари 2015
Мислења
85
Поени од реакции
38
Две имиња (име и презиме), место и година на раѓање (без точен датум). Ми побараа конкретни дополнителни информации, на кои немав одговор. Без да им одговорам, денес ми пишаа пак. Од денот кога им пишав до денес поминаа само 8 дена.

П.С: Родното место на прадедо ми било многу многу мало егзархиско село со околу 200 жители, веројатно затоа не било многу тешко да најдат нешто.
A kako plati i jas im pisav i mi baraat da uplatam
 
Член од
13 февруари 2012
Мислења
826
Поени од реакции
1.322
A kako plati i jas im pisav i mi baraat da uplatam
Не платив, само ми кажаа што имаат, доволно факти за да сум сигурен дека се работи за човекот што го барам, ама не ми пратија никаков документ. Допрва ќе ја терам таа процедура.
 
Член од
1 декември 2014
Мислења
2.282
Поени од реакции
4.513
Дедо ми е роден 1926 починат е, негов прв братучед е роден 1940. Уште е жив, роден е во село кое било окупирано од Бугарија. Има ли шанси со ова некако да пробам?
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom