Боди билдинг и теретани - прашања, одговори, заблуди, совети...

Mariusz

biohemija
Член од
22 октомври 2014
Мислења
149
Поени од реакции
46
Како и да е,јас поставив прашање соодветно на темата,што е тоа и за што служи пошто дечкото од продавница ме убеди.Јас не се разбирам многу во суплементи па го купив и ништо не ми мења 400 денари(боље тоа него во кладилница да ги дадев) а некој тука ме нападнааа ко мајка да сум им опцул.Сигурно не сум купил јас обичен шекер како што го нарекувате вие и ваљда има некакво дејство,па и да нема,голема работа.
Ne se sekiraj tolku
Pij ja dextrozata so protein i kreatin i ke vidis kakov efekt ima.
Sigurno nemozes orizot da go mesas so protein ili deka obicen sheker go ima istoto dejstvo.
I ako si go kupil dexterot od pbc toj ima i plus taurin i magnezium ne e obicen.
I kako sto kaza ne ti se frleni ili iskockani pari :)
 

Con Artist

the man with the key
Член од
1 мај 2012
Мислења
5.274
Поени од реакции
21.255
Продавање митови.
Јаглехидрати се јаглехидрати, дали од ориз или декстроза е исто имаат 4кцал на еден грам.
Нема потреба освен протеин да внесуваш јаглехидрати после вежбање, не ја зголемува протеинската синтеза.
Целосната исхрана игра најголема улога, не оброкот после тренинг.
Не лажат илуминативе после тренинг да внесуваме брзо апсорбирачки јаглехидрати кога гликогенските резерви се истрошени, за повеќе да им се троши декстрозата, повеќе пари да направат. Капиталисти, пичка им матер.

А ме интересира, ти како го поби митов? Изврши некое тестирање?
 
Член од
5 април 2010
Мислења
602
Поени од реакции
214
Продавање митови.
Јаглехидрати се јаглехидрати, дали од ориз или декстроза е исто имаат 4кцал на еден грам.
Нема потреба освен протеин да внесуваш јаглехидрати после вежбање, не ја зголемува протеинската синтеза.
Целосната исхрана игра најголема улога, не оброкот после тренинг.
Е како бе така тренеру јаглехидрати се јаглихидрати,што сакаш да кажеш дали конзумирам ориз/леб/торта/банана/декстроза исто ми се фаќа ?
 

Verdict

Galadriel
Член од
21 мај 2012
Мислења
2.197
Поени од реакции
2.114
Како и да е,јас поставив прашање соодветно на темата,што е тоа и за што служи пошто дечкото од продавница ме убеди.Јас не се разбирам многу во суплементи па го купив и ништо не ми мења 400 денари(боље тоа него во кладилница да ги дадев) а некој тука ме нападнааа ко мајка да сум им опцул.Сигурно не сум купил јас обичен шекер како што го нарекувате вие и ваљда има некакво дејство,па и да нема,голема работа.
Не е обичен шеќер, измешај од декстрозата во водата што ја пиеш во текот на вежбањето и после вежбање, ќе ти помогне.
 

GoD.HateUSaLL

Фар акрос д диштанс
Член од
30 март 2008
Мислења
8.339
Поени од реакции
8.238
Самата дозерка протеин има декстроза за подобра апсорпција така да нема потреба од дополнителен суплемент.
На крај краева едно колаче изеди дома пред да го пиеш протеинот ако више до таму е работава.
 

Con Artist

the man with the key
Член од
1 мај 2012
Мислења
5.274
Поени од реакции
21.255
Самата дозерка протеин има декстроза за подобра апсорпција така да нема потреба од дополнителен суплемент.
На крај краева едно колаче изеди дома пред да го пиеш протеинот ако више до таму е работава.
Кој протеин? Ваљда не мислиш на некој протеин во подрум правен, домашно производство. Просечен whey протеин има многу малку, речиси и да нема шеќери. Пр. од Dymatize, Elite Whey-от има 0 грама.

Е сега, може и колачиња да си јадеш дома, ама не е исто. Башка тоа, 100-150 денари е кило декстроза, за триесетина дена користење. Повеќе пари за колачиња ќе дадеш, отколку што вреди декстрозата.
 

GoD.HateUSaLL

Фар акрос д диштанс
Член од
30 март 2008
Мислења
8.339
Поени од реакции
8.238
Кој протеин? Ваљда не мислиш на некој протеин во подрум правен, домашно производство. Просечен whey протеин има многу малку, речиси и да нема шеќери. Пр. од Dymatize, Elite Whey-от има 0 грама.

Е сега, може и колачиња да си јадеш дома, ама не е исто. Башка тоа, 100-150 денари е кило декстроза, за триесетина дена користење. Повеќе пари за колачиња ќе дадеш, отколку што вреди декстрозата.
Скоро сите. А тоа Малку незнам шо ти значи со оглед на тоа дека тие шо го прават протеинот имаат израчунато тачно каков сооднос да е смесата за да има најдобра апсорбција.
Друго, зашо не е исто?
Секој дома Веќе има некаков колач или парче овошје или обичен шеќер на крај краева, шо па мора да е декстроза.
 

Con Artist

the man with the key
Член од
1 мај 2012
Мислења
5.274
Поени од реакции
21.255
Скоро сите. А тоа Малку незнам шо ти значи со оглед на тоа дека тие шо го прават протеинот имаат израчунато тачно каков сооднос да е смесата за да има најдобра апсорбција.
Друго, зашо не е исто?
Секој дома Веќе има некаков колач или парче овошје или обичен шеќер на крај краева, шо па мора да е декстроза.
Декстрозата е повеќе како филер во суплементот, пошто не може 100% чист протеин да ти понудат. Мислам дека околу 90% беше најчистиот whey, ама не сум сигурен.

И не, немаат израчунато каков сооднос шеќер/протеин е најдобар. Најдобар сооднос, според нив, е што е можно почист и поквалитетен протеин. Всушност, тоа и ти продаваат тие, протеин, а не смеса за најдобри резултати. Ако бараш таква смеса, земи си гејнер. Во него има оптимален сооднос.

Сега да не испадне дека те терам по секоја цена декстроза да користиш, но доколку си во можност, пожелно е. 30-40гр. после тренинг, заедно со whey-от. Суво грозје ако ти се наоѓа низ дома, и тоа е добар избор.
 
G

garthok

Гостин
Да земе веј, декстроза, BCAA, малце креатин, сложени јагленихидрати... боље гејнер речете му да земе. Вака поскапо ќе му се фати и ќе се испобуни.
 

GoD.HateUSaLL

Фар акрос д диштанс
Член од
30 март 2008
Мислења
8.339
Поени од реакции
8.238
Декстрозата е повеќе како филер во суплементот, пошто не може 100% чист протеин да ти понудат. Мислам дека околу 90% беше најчистиот whey, ама не сум сигурен.

И не, немаат израчунато каков сооднос шеќер/протеин е најдобар. Најдобар сооднос, според нив, е што е можно почист и поквалитетен протеин. Всушност, тоа и ти продаваат тие, протеин, а не смеса за најдобри резултати. Ако бараш таква смеса, земи си гејнер. Во него има оптимален сооднос.

Сега да не испадне дека те терам по секоја цена декстроза да користиш, но доколку си во можност, пожелно е. 30-40гр. после тренинг, заедно со whey-от. Суво грозје ако ти се наоѓа низ дома, и тоа е добар избор.
Значи единствена причина поради која се користи декстрозата е да спајкне инсулин.
А инсулин спајкнуваат пун курац ствари, така да не е потребна.
Ако ја користиш за да пак ги надокнадиш гликогенските резерви после тренинг, боље користи спор карбохидрат шо не спајкнвуа инсулин.
 

RadE_Strongest

Field Marshal
Член од
31 март 2009
Мислења
665
Поени од реакции
334
јас во шејкот ставам 30-50 грама обичен бел шеќер, значи целиот муабет е дека декстрозата е подобра од обичниот рафиниран шеќер од трска, што според понови истражувања мислам дека е докажано дека нема врска , во секој случај јас не би давал пари за декстроза :)

п.с. иначе мојот шејк што е за тренинг е веј протеин и прост шеќер, и цело време потпивнувм додека вежбам за да има константен спајк на инсулин и хранливи материи во крвта, иако ова не е најважното нешто во вежбањето сепак допринесува кон подобри резултати...

п.с.с. тој у ПБЦ кај универзална, младиот дечко мислам дека можно е да има некоја ептен ептен блага ретардација, значи не како навреда туку сварно можно е да е малце спор во мозокот, затоа и претходнот член што постираше тука рече дека е збунет , не му објасниле убаво, и не е крив он туку ако се работи за тој дечко што работи, тој не знае со дигитрон да работи а камоли да објасни што е декстроза и слично... а ако е стариот со бела коса ко манијак, епа тој тогаш бизнис само тера за да продаде што повеќе производи :D
 

Con Artist

the man with the key
Член од
1 мај 2012
Мислења
5.274
Поени од реакции
21.255
Значи единствена причина поради која се користи декстрозата е да спајкне инсулин.
А инсулин спајкнуваат пун курац ствари, така да не е потребна.
Ако ја користиш за да пак ги надокнадиш гликогенските резерви после тренинг, боље користи спор карбохидрат шо не спајкнвуа инсулин.
Не баш. После тренинг, организмот т.е мускулот е истоштен, гликогенските резерви празни. Доколку не се направи брзо опоравување, организмот почнува да ги искористува протеините и останатите хранливи материи од организмот, како надополнување за искористената енергија при тренингот.

Високиот гликемичен индекс на декстрозата ти овозможува брзо надополнување на гликогенски резерви, плус брзо покачување на инсулинот, а со тоа и подобра синтеза на whey-от (т.е амино-киселините) и останати хранливи материи. Оброкот после тренинг ти е најважен.
 
Член од
3 септември 2013
Мислења
380
Поени од реакции
195
Тука се согласувам, на бајаги места имам сретнато ваква информација за гликогенските резерви. Многу просто кажано тоа што го јадете директно во мускулот оди=профит.

Но, немам ништо досега прочитано дали тоа треба да бидат брзи или спори јаглени хидрати, иако колку што памтам инсулинот треба да максимално да рипне само во овој период од денот, се друго би требало да биде колку толку пократок период на спајкови поради тоа што разни други процеси престануваат кога почнува синтеза на инсулин.
 
Член од
15 февруари 2008
Мислења
395
Поени од реакции
397
Читајќи ги гуруава се повеќе ми е јасно зошто 85% од луѓево во теретаниве се исти со години....сувите остануваат суви дебелите дебели....и сите без исклучок солат памет, а ако имас некој резултат офма мислат дека се боцкаш.....
За стево било исто Декстроза и ориз....тој другиот гуру препорачува колаче, третиот пиел сахароза ....
Не ми се верува!
 

AceCaleb

Деспот на Адот
Член од
31 декември 2007
Мислења
5.872
Поени од реакции
11.133
@martin_92
Кон Артист ок ти објасни што си земал и што намена има. Твојата грешка е што си се истрчал, т.е. не си проверил на други места за да пројдеш поевтино, пример продавници за здрава исхрана. Има една кај зградата на Неоком каде кило декстроза е 75 денари.
Друго, оваа од пбц мислам дека беше околу 450 денари, содржи таурин и магнезиум, според мене во недоволни количини, па затоа цената би била кражба во споредба со ова другово место што ти го спомнав.
Дечки, малце поопуштено. Почетник кога си во нешто не е битна возраста, не се разбираш и тоа е, се учи се истражува. Затоа првото правило е дигитрон и калкулација од каде што е подобро и поисплатливо.
Самата дозерка протеин има декстроза за подобра апсорпција така да нема потреба од дополнителен суплемент.
На крај краева едно колаче изеди дома пред да го пиеш протеинот ако више до таму е работава.
Која дозерка протеин поточно? Пакувањата со изолат или концентрат протеини или еве whey (или чист протеин што ги викаме), не содржат доволна количина на декстроза и шеќери, некои од нив не содржат речиси воопшто. Гејнерите се тие кои содржат шеќери во нив и покрај кои декстрозата не би била потребна дополнително ако веќе се користи ваков суплемент.
Инаку чисто информативно, по мене најдобро е да лупнеш 20-30 грама 15-20 минути пред вежбање и 30-40 грама одма после вежбање декстроза или некој шеќер, како и да е. Првото пиење ради буст и енергија за телото кое ќе биде подложено на физички напор во наредните саат и нешто, второто ради дополнување на гликогенските резерви т.е. постот погоре што го објасни Кон Артист.
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom